Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.04.2019., 17:41   #43561
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ali moraš znati, da zbog ljudi koji kupuju novi auto ti imaš izbora za auto 2-3 godine star. Svaki taj 2-3 godine star je netko uzeo novi.

Nemam ništa protiv novog auta, ja bi osobno uzeo isto par godina star.

Ali netko ne razmišlja tako. Netko želi novo, netko ne vjeruje nikome itd. Postoji masa ljudi, 100 ljudi, 100 čudi.

Što se PUGA tiče, na autshowu u ZG sam vidio novi 508 i bio sam oduševljen. Sada kad ga vidim na cesti, užasan mi je. Ne znaš to se desilo. To više nije limuzina, to je passat CC...
Auti 2, 3 godine stari na prodaji vani su leasing vozila 9 od 10 slučajeva.

A znamo cemu sluzi leasing.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2019., 17:42   #43562
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Mozda je EU pametniji pa zna da negdje moraju ic auti sa lizinga iz de, fr itd
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2019., 18:15   #43563
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,085
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
Auti 2, 3 godine stari na prodaji vani su leasing vozila 9 od 10 slučajeva.

A znamo cemu sluzi leasing.
Osim što nejde u dugotrajnu imovinu pravne osobe i nemora se full cost posrat odjednom, čemu točno?

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2019., 18:16   #43564
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Ok sad pitam jer me fakat zanima. Što je tako loše ako se kupi auto iz lizinga? Čuo sam to već kao da je to katastrofa. Puno kilometara, loša vožnja, što?
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2019., 18:33   #43565
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Sve ovisi od osobe do osobe, ali auti iz leasinga se nakon isteka ugovora uglavnom mjenjaju i ne otkupljuju tako da ovaj koji plaća leasing ne mora brinuti o daljnjoj prodaji te ga shodno tome ne pazi jer mu je svejedno. Naravno, sad leasing kuće mogu uvjetovati kolateral službenim servisima itd. Također, firme često uzmu auto na leasing jer im je tako isplativije (plaćaju ga dok im treba) i ne vežu se kreditom za imovinu te u slučaju nemogućnosti otplate nema penala.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2019., 18:35   #43566
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
Auti 2, 3 godine stari na prodaji vani su leasing vozila 9 od 10 slučajeva.

A znamo cemu sluzi leasing.
Pa jasno. Ne govorim konretno za kupnju, samo kažem odnos novo vs rabljeno (staro 2-3 godine).
Samo kažem, da nema takvih ljudi, mi ne bi imali izbora na "nove" aute od 50k km.

Stav "ne razumijem ljude koji kupuju novo" ne drži vodu uz stav "ja bi radije 2-3 godine star auto s 50k KM".

Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Ok sad pitam jer me fakat zanima. Što je tako loše ako se kupi auto iz lizinga? Čuo sam to već kao da je to katastrofa. Puno kilometara, loša vožnja, što?
Ne znam kako je vani, ali znam da u mojoj firmi se auti na lizing ne cijene niti ne paze. Dobro je što ima pakeet da je sve uključeno u cijenu lizinga, pa su održavanja, servisi, gume i ostalo redovno obavljene. Da nema tog paketa, ne bi ništa od toga bilo, tj. auto bi već sada bio za otpad
Možda iz razloga što nije nitko od njih dao lovu iz svog džepa. Mislim, generalno je, ali sve je to na firmu, tako da je nekako lakše dati lovu za to.
Auti se tjeraju, auti imaju KM, auti se ne paze.
Ja sam u firmi dobio ponudu da uzmem passat, star 3 godine, 150k km, 2015. godište, full oprema, 2.0 tdi.
Prvo, auto je bio svake godine 10 puta na popravku (od prvog dana je tako). Drugo, auto ima 150k km. Treće, vozio sam ga, nije mi sjeo. Četvrto, ne kupujem VW, nikada. Peto, znam tko ga je vozio prije mene.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 15.04.2019. u 18:58.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2019., 18:38   #43567
Romul
Premium
Moj komp
 
Romul's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Rijeka/Bratislava
Postovi: 217
Citiraj:
Autor papčić Pregled postova



Npr. na 2.0 TDI 110ks, je isti hardver kao na 140ks, a oba idu na zdravih 180ks. I sad, tih 180ks su u zoni efikasnosti turbine koja je najslabija karika, a dok je efikasna i ima dobro podmazivanje, nema joj sta biti. Fora je u tome da mapa razvali ono što bi otišlo u vječna lovišta u kratkom vremenu i bez mape..
Kad informaticari pocnu mjenjat mape kao da imaju celerona pod haubom

A jedno pitanje zasto odma ne kupit 2.0 TDI od 140 KS ako ti je 110 KS preslab?
Mislim kuzim ljude koji kupe najjaci motor i onda njega jos preradjuju i dizu snagu jer im je to valda fetiš/hobi ali ako kupujes Golfa TDI onda kupi onog koji ti zadovoljava potrebe ne?
Pitam stvarno bez ikakve zajedljivosti cisto me zanima jer imam dva frenda u Rijeci koji su toliko zabrazdili u tom mapiranju da ni jedan auto koji voze vise ne valja. Jedan Alfa 147 1.9 JDT a drugi BMW 530d. Idu po svuda traze madjionicare po Sloveniji da im nastimaju mape a auto nikad da radi kako spada
Romul je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2019., 19:06   #43568
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Citiraj:
Autor Romul Pregled postova
Kad informaticari pocnu mjenjat mape kao da imaju celerona pod haubom

A jedno pitanje zasto odma ne kupit 2.0 TDI od 140 KS ako ti je 110 KS preslab?
Mislim kuzim ljude koji kupe najjaci motor i onda njega jos preradjuju i dizu snagu jer im je to valda fetiš/hobi ali ako kupujes Golfa TDI onda kupi onog koji ti zadovoljava potrebe ne?
Pitam stvarno bez ikakve zajedljivosti cisto me zanima jer imam dva frenda u Rijeci koji su toliko zabrazdili u tom mapiranju da ni jedan auto koji voze vise ne valja. Jedan Alfa 147 1.9 JDT a drugi BMW 530d. Idu po svuda traze madjionicare po Sloveniji da im nastimaju mape a auto nikad da radi kako spada
U mom slucaju ne postoji adekvatan motor u startu. Htio sam Jettu mk2 iz 87. Sa 180ks, dosao do pola ( i 140/300) i odustao. Sad imam mk3 96. Hocu 210-220ks. Za nesto novije sto mami slican osmjeh na lice trebam 5000 eura, a na to tek ide odrzavanje. 3000 vise nego ce me ovaj kostat.

Znam decka koji je kupio a6 3.0 tdi u aito kuci i isti tjedan skinuo dpf, egr i digano na 300+


Ta dva Imaju istu bazu, a kostaju razlicito, 140ks ima 6 brzina, 110ks ima 5. Ustedis u startu, prebijes si servis, egr dpf i mapu a dodes na isto.

Nedavno sam bio kod dr. Muhe u Auto timu kada je mapirao 2 gotovo identicna auta, e92 320d. Jedan je na valjcima bez mape pokazao 140ks, nije ga htio niti mapirati, drugi je mapiran izvrtio oko 170-180ks. Tvornicki su 177ks ako se ne varam. Neispravi su ocito, dpf, egr, dizne..ajde ga znaj, tako i tvoji frendovi mozda ignoriraju nesto nevaljalo na autu i uzdaju se da ce mapa sve rijesit.
Jos jedan slucaj, Leon top sport, pd150, mapiran kod jednog "majstora" bez valjaka na cesti, navodnih 200ks. Dosao kod muhe na krekciju i izvrtio 198ks i 360nm (stock 320). Muha napravio korekciju i nakon toga 500rpm prije imao 430nm i 192ks. Auto je leeeetio naspram prije toga. Mozda su tvoji frendovi kod slicnih majstora hodili...
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."

Zadnje izmijenjeno od: zkljaja. 15.04.2019. u 19:15.
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2019., 19:11   #43569
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Osim što nejde u dugotrajnu imovinu pravne osobe i nemora se full cost posrat odjednom, čemu točno?

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

evo decki su uspjeli odgovoriti prije mene, a medju najbitnijim, leasing ulazi u operativni trosak firme i sukladno tome smanjiva na kraju godine osnovicu za porez na dobit.


Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Ok sad pitam jer me fakat zanima. Što je tako loše ako se kupi auto iz lizinga? Čuo sam to već kao da je to katastrofa. Puno kilometara, loša vožnja, što?

par postova ispod sve napisano.



Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Sve ovisi od osobe do osobe, ali auti iz leasinga se nakon isteka ugovora uglavnom mjenjaju i ne otkupljuju tako da ovaj koji plaća leasing ne mora brinuti o daljnjoj prodaji te ga shodno tome ne pazi jer mu je svejedno. Naravno, sad leasing kuće mogu uvjetovati kolateral službenim servisima itd. Također, firme često uzmu auto na leasing jer im je tako isplativije (plaćaju ga dok im treba) i ne vežu se kreditom za imovinu te u slučaju nemogućnosti otplate nema penala.
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Pa jasno. Ne govorim konretno za kupnju, samo kažem odnos novo vs rabljeno (staro 2-3 godine).
Samo kažem, da nema takvih ljudi, mi ne bi imali izbora na "nove" aute od 50k km.

Stav "ne razumijem ljude koji kupuju novo" ne drži vodu uz stav "ja bi radije 2-3 godine star auto s 50k KM".



Ne znam kako je vani, ali znam da u mojoj firmi se auti na lizing ne cijene niti ne paze. Dobro je što ima pakeet da je sve uključeno u cijenu lizinga, pa su održavanja, servisi, gume i ostalo redovno obavljene. Da nema tog paketa, ne bi ništa od toga bilo, tj. auto bi već sada bio za otpad
Možda iz razloga što nije nitko od njih dao lovu iz svog džepa. Mislim, generalno je, ali sve je to na firmu, tako da je nekako lakše dati lovu za to.
Auti se tjeraju, auti imaju KM, auti se ne paze.
Ja sam u firmi dobio ponudu da uzmem passat, star 3 godine, 150k km, 2015. godište, full oprema, 2.0 tdi.
Prvo, auto je bio svake godine 10 puta na popravku (od prvog dana je tako). Drugo, auto ima 150k km. Treće, vozio sam ga, nije mi sjeo. Četvrto, ne kupujem VW, nikada. Peto, znam tko ga je vozio prije mene.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2019., 18:31   #43570
poweeer
Premium
Moj komp
 
poweeer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Otok
Postovi: 182
Vani su leasing vozila u tip top stanju ako su bila u privatnom vlasnistvu osim ako se radi o sportskim verzijama gdje kupac ima love i bas ga briga, zato ga i mijenja.
Znaci kad je na leasing MORAS ga servisirati, pregledaju svaku i najmanju tockicu vlasniku pri povratku vozila kako bi vozilu koje se vraca eventualno snizili cijenu tako da ako je auto bilo u privatnom leasingu i promijenjeno nakon 3 godine uglavnom je vozilo tip top.
Firme su druga prica, to se bas i ne isplati uzimat jer ljude nije briga a ni firmu sto ce izgubiti 20% vrijednosti vise ako je auto u koma stanju.
Treca opcija su auti za ljude s nekim zdravstvenim problemom i uzeta na leasing a korisnik dobiva novi svake tri godine pod uvjetom da ga odrzava tip top, koja takodjer budu u super stanju.
poweeer je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2019., 10:11   #43571
vga killer
Treba kaj skurit??
 
vga killer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zgb
Postovi: 4,006
Ono što ja gledam su vecinom cca godinu i pol stari sa do 30000km.
Znam da je to vecina iz rent a cara, ali gledam Insigniju i teško da je to rentao neki divljak tako da sumnjam da su baš tolko mogli u švabiji po autoputu sjebat auto u 30k km.
Plus ima garancija pa će se sredit ako nekaj ne valja
vga killer je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2019., 10:22   #43572
poweeer
Premium
Moj komp
 
poweeer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Otok
Postovi: 182
https://www.index.hr/vijesti/clanak/...h/2079029.aspx

komentar u clanku: "Postavit kamere u Sabor i po Ministarstvima sa softverom protiv krađe i korupcije da im kazna odmah dođe !!!"



ps moram priznati da ovo sitno sto se provozam po Hr ljeti da je autoput divlji zapad i trebaju kamere neka. Jedino sto iste takve ima i Madjarska a tamo se voze kao jos veci divljaci. Trebaju mijenjat standard i tako utjecat na mentalitet a ne uvodit nadzor.
poweeer je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2019., 11:01   #43573
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor poweeer Pregled postova


ps moram priznati da ovo sitno sto se provozam po Hr ljeti da je autoput divlji zapad i trebaju kamere neka. Jedino sto iste takve ima i Madjarska a tamo se voze kao jos veci divljaci. Trebaju mijenjat standard i tako utjecat na mentalitet a ne uvodit nadzor.

Umjesto da ulažu u obične fiksne kamere, neka stavljaju section control koji mjeri brzinu na dionici puta.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2019., 12:00   #43574
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,614
Kako to? Kako to?
https://www.vecernji.hr/zagreb/propa...motora-1313545

I dobivamo još jedan semafor na Zvonimirova/Rusanova
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2019., 12:17   #43575
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Umjesto da ulažu u obične fiksne kamere, neka stavljaju section control koji mjeri brzinu na dionici puta.

jest, onda zasamaram milijun kmh malo za gust pa smanjim na 10 ispod ogranicenja
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2019., 12:16   #43576
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,311
Ne znam je li ovo točno, ali vjerujem u napisano. Dodajmo tom ei onja članak po kojem se električni auto isplati tek nakon 150k km i imamo jake razloge da uopće ne prelazimo na njih.

https://fenix-magazin.de/neocekivani...i-od-dizelasa/
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 18.04.2019., 12:20   #43577
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne znam je li ovo točno, ali vjerujem u napisano. Dodajmo tom ei onja članak po kojem se električni auto isplati tek nakon 150k km i imamo jake razloge da uopće ne prelazimo na njih.

https://fenix-magazin.de/neocekivani...i-od-dizelasa/
Vidio i citao reakcije na to: za el. automobile su racunali sve i svasta, dok kod automobila s motorom na unutarnje izgaranje nije uzeto u obzir, npr. 'samo': vađenje, transport, preprada, pa opet transport nafte... + Koliko co2 ode za proizvodnju bloka motora i ostalog?


In other news, got rear ended..
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2019., 12:29   #43578
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne znam je li ovo točno, ali vjerujem u napisano. Dodajmo tom ei onja članak po kojem se električni auto isplati tek nakon 150k km i imamo jake razloge da uopće ne prelazimo na njih.

https://fenix-magazin.de/neocekivani...i-od-dizelasa/




ali bas ovo sto je kolega napisao gore, izracunas koliko kosta baterija jedna, druga treca, koliko zagadujes kod transporta, valjda koliko na prijevoz, bas sve.

i onda usporedis samo s jednom tockom kod dizela, cisti output i nista vise.


ne kuzim kako je to realno........koliko se zagadi dok se ta nafta izvadi, preradi, preveze, skladisti, koliko sam motor pojede sredstava koje eto - bas isto sve zahtjeva trosak/rad == zagadenje u nekom obliku......

nemam nista protiv prikazivanja u sirem kontekstu bilo koje tematike.

no ovo je brutalno pristran clanak protiv kojeg - imam, jer je sranje od clanka.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2019., 13:50   #43579
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Upravo to, who gives a shit za njemačko istraživanje.....bolje da se ne javljaju s obzirom na sranje koje su speljali. Pljuvačina po el. vozilima a pola stvari nisu uzeli u obzir. Cak i Nox kod diesela koji je cak i veci problem od Co2 nisu spomenuli.....
Master_Hrc je online   Reply With Quote
Staro 19.04.2019., 02:21   #43580
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Postavit će se zilijun kamera za brzinu, naplatit će se sto puta više kazni, a ove i sljedeće godine će isto poginut 300-njak ljudi.

Nisu kamere rješenje. Koliko ljudi je poginulo na lokacijama gdje su sad kamere?

Kako su očekivali da će postavljanje kamere na Šubićevu riješit nalete auta na pješake koji prelaze cestu od 3-4 trake gdje ne smiju? Umjesto da te auto pregazi sa 70km/h, sad te pregazi sa 60km/h, tak svejedno.

Postoji li u nas kamera koja prati prolaz na crveno što se masovno dešava?

"Neprilagođena brzina" za uzrok nesreće je samo blanket term kojeg uvijek pišu. Svaki dan vidim beskrajno vozača koji se voze po propisima brzine, ali krše sve ostale masovno.

Pratite malo crnu kroniku na news portalima koji to danonoćno prenose, pa pogledajte tko pogiba. Pijanci, ljudi koji nemaju za sigurniji auto iz mnogo razloga...

Svakome normalnome je jasno da i 10.000 novih kamera neće skoro ništa napraviti po pitanju sigurnosti u prometu. Kreteni će uvijek ginut ili ubijat druge. Način da se to smanji između ostalog je rekonstrukcija crnih točaka i poboljšanje standarda ljudi kako bi mogli sjesti u sigurnije aute. To i jest smanjilo broj smrti od onih crnih 800 ili koliko do ove brojke danas.

Lijepo je ovaj lik odgovorio:
Citiraj:
Lažete! I vi koji objavljujete ovakve članke i ovi koji vam plasiraju te izjave.

Na MUP-ovim stranicama imate statistiku u kojoj možete vidjeti da se unatoč silnim kamerama, radarima, laserima, presretačima, povečanju kazni, unatoč silnoj represiji i haraču, broj pometnih nesreća i broj poginulih se povećao!

https://mup.gov.hr/pristup-informaci...prometa/283233

U međuvremenu imate EuroRAP sudiju gdje je EuroRAP u suradnji sa HAK-om i Fakultetom prometnih znanosti proveo istraživanje naših najprometnijih prometnica, gdje je studija pokazala asolutno poražavajuće rezultate. Što smo saznali iz te studije? Da sanacija opasnih mjesta rezultira smanjenjem broja prometnih nesreća za 76%, a broj poginulih je smanjen za cak 90%. Međutim, saniran je samo mali dio crnih točaka dok ostatak njih čeka bolje dane.

http://www.eurorap.org/wp-content/up...l_20141212.pdf

Dakle dolazimo do zaključka, da se unatoč silnoj represiji i haraču, na koje je do sada potrošeno oko više stotina milijuna kuna, broj pometnih nesreća i broj poginulih povećao, dok je saniranjem crnih točaka broj prometnih nesreća smanjen za 76%, a broj poginulih je smanjen za čak 90%!

I što se dalje radi? I dalje se stavljaju kamere, kupuju novi presretači, laseri i radari! Zašto? Zato što donose brzu i laku zaradu!

Gdje je tu briga za smanjenjem prometnih nesreća i smanjenjem broja poginulih? Nema je, bitna je samo zarada!

Idemo dalje, tko donosi plan prevencije i kažnjavanja prekršaja u prometu? Kako plan izgleda? Na čemu se temelje podaci iz plana? Na čemu se temelji plan? U kojem stručnom časopisu kao rad je isti plan objavljen? Koliko je vrijeme edukacije, a ne kažnjavanja nakon uvođenja novih prometnih pravila ukoliko se zatekne prekršitelj istog? Gdje su stručni radovi i analize o učincima donešenog plana i donošenja novih pravila? Nemoj mi odgovoriti nešto bazirano na statistici, statistika je divan alat za maskiranje. Želim vidjeti stručan ili znanstveni rad baziran na pravilima znanstvene struke. A neću to vidjeti jer isti ne postoji pošto gotovo da i nema stručne osobe koja bi mogla to odraditi. A da i ima, ne bi je se slušalo jer rođocopovi kao uspjeh u prevenciji pokazuju količinu naplaćenih prometnih kazni koja u biti dio represije.

Ista pitanja sam davno postavio na jednom okruglom stolu, dobio sam minutu šutnje. S time da su u tad pitao i za provjeru izvedbenog plana obnovljene prometnice kojoj zavoj visi na krivu stranu, a ograničenje 60. Nikom ništa, samo daj novi sloj asfalta, ispravak nagiba 0 bodova.

Ali živcira me taj stav "to što radimo je u redu", dok je broj poginulih na našim cestama pri vrhu u EU, sudara sve više, a onda na kraju i osiguranje sve skuplje.

Ne dao Bog da slučajno ima i civilni nadzor i u kojem je ograničen mandat svih nadzornika na relativno kratki period. A-a. Iako bi taj nadzor trebao biti podijeljen na stručni, civilni i politički, s različitim vremenima izbora.

I bez Marušića.

Zakone treba provoditi, a ne postrožavati. Ako za nekoga tko nije razumio treba ponoviti - povećanje kazni ne znači apsolutno ništa, ako će jedan od sto biti uhvaćen, a njih 99 proći lišo... Za povećanje kazni je samo budali ostalo nejasno da to NEĆE ništa promjeniti. Ako netko ima namjeru reći da su kazne premale, neka pogleda kolike su plaće, a ako misli uspoređivati s drugim državama, onda neka uz kazne usporedi i plaće u susjednim državama sa kojima misli uspoređivati.

Da još jednom ponovimo, za one koji nisu shvatili prvi put, kamere, radari, laseri, presretači, povečanje kazni, sve je to predstavljeno narodu (ovcama) da se radi zbog smanjenja broja nesreća i smanjenja poginulih, a broj pometnih nesreća i broj poginulih se POVEĆAO!
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2019., 07:15   #43581
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Ovaj komentari bi trebalo objaviti kao clanak na svim portalima i novinama.
Ali naravno ti nitko nece napraviti.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2019., 07:35   #43582
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Ovaj "I bez Marušića." dio mi je najjači.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2019., 09:55   #43583
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Odličan komentar. I 100% točan.
Btw, tko je Marušić ?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Samozvani prometni stručnjak



https://scontent.fzag2-1.fna.fbcdn.n...10&oe=5D3818C9


Stigao je i novi tip kamera, za razliku od ovih prijašnjih nisu uopće uočljive.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2019., 10:16   #43584
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Moram priznati da mi nije jasno kako se ova teorija da smo mi potlačeni i kako drotovi vrše represiju nad nama uvukla u sve pore društva. Umjesto da se mijenja mentalitet, nama je uvijek netko drugi kriv. Kad se covjek vozi preko 200 na sat, kazna je 3000 kuna, a jos ima i popust od ove krasne drzave i prodje s 1500 kuna. I onda kad malo bolje pogledate, taj gasterbajter se ne vozi po Švici, Njemačkoj (slobodno umetnite uređenu državu po volji.) 200 na sat, nego ceka da dodje do Kroeiše da rapali po gasi. Jer zna da je kazna za takvo divljanje kikiriki. Pijanstvo i kazne su jos smijesnije. Evo po novome se ekipa prestala vezati u autu pa pogledajte kako oni zavrse u slucaju sranja.
Slazem se da kamere nisu jedini način na koji se treba boriti protiv kaosa na cestama. Netko je spomenuo i kamere za prolazak kroz crveno. Zasto se i to ne uvede. Na svaku promjenu semafora jedno 3 auta prođu kroz čisto crveno. Dapače to je postalo normalno.

Definitivno je prvi korak staviti kamere i povecati kazne, jer ovo sto mi imamo nisu kazne vec poticaj za raditi sranja. A onda nakon toga tj paralelno s tim sređivati prometnu infrastrukturu.
Da sad ne ispadne da popujem, u svojem 17 godina dugom vozačkom stažu, zaradio sam 2 kazne (jedna za voznju po zutoj traci a druga za parkiranje). I u oba slucaja je kazna bila zajebancija, dapače poticajna jer da imam vremena i volje se natezat sa
ovim krampom od drzave stalno bi radio te prekršaje. Karikiram but i am trying to make my point
Just sayin

Zadnje izmijenjeno od: Master_Hrc. 19.04.2019. u 10:28.
Master_Hrc je online   Reply With Quote
Staro 19.04.2019., 10:28   #43585
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Kad se prestanu sakrivat (policija) u zbunju, sporednim ulicama, iza drugih vozila, iza drveca.... i svega sto mogu nego fino stanu na vidljivo mjesto sa policijskim autom/lasteorm/multanovom onda cu ima povjerovat da se radi zbog "sigurnosti u prometu" i pokusaja smanjenja smtrnosti na cestama. Dokle god se oni sakrivaju jedini razlog je "sigurnost u proracunu".

Neko vece spustam se sa Osjeckog mosta prema Baranji (nizbrdica) i majstor drot u 22:15h stoji sa laserom na tronoscu iza parkiranog auta u mrklom mraku i mjeri brzinu na tih 150-200m nizbrdice. Sreca nisam vozio brzo (nekih 60) tako da nije bilo nista ali sama nizbrdica potjera auto preko tih dozvoljenih 50 vrlo lako.

A te pare sto ce potrosit na kamere bolje da potrose na popravke cesta i autoputa pa c ebit imanje stradalih, i da prestnau po autoputu stavljati znakove 100 i 110 di uopce nije ostecena cesta nego stavljaju isto zato da mogu laserima na tim mjestima naplacivat kazne.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2019., 10:35   #43586
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Za "prosječne" prekršaje tipa pojas, 10 km iznad ograničenja i slično tome mi imamo veće kazne nego Austrija.
Prošli vikend nam je naplatilo 50 eura kazne u Austriji jer 2 osobe na zadnjem sjedištu nisu bile vezane
Jedinu kaznu koj sam do sada platio (kuc kuc) radi prekoračenja brzine je bila u Austriji, znao sam gdje je kamera, prošao sam je, i ubrzao valjda par metara prije znaka kojim se brzina povećava sa 50 na 80.
Kazna je bila 20 ili 30 eura.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2019., 10:37   #43587
poweeer
Premium
Moj komp
 
poweeer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Otok
Postovi: 182
Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
Moram priznati da mi nije jasno kako se ova teorija da smo mi potlačeni i kako drotovi vrše represiju nad nama uvukla u sve pore društva. Umjesto da se mijenja mentalitet, nama je uvijek netko drugi kriv. Kad se covjek vozi preko 200 na sat, kazna je 3000 kuna, a jos ima i popust od ove krasne drzave i prodje s 1500 kuna. I onda kad malo bolje pogledate, taj gasterbajter se ne vozi po Švici, Njemačkoj (slobodno umetnite uređenu državu po volji.) 200 na sat, nego ceka da dodje do Kroeiše da rapali po gasi. Jer zna da je kazna za takvo divljanje kikiriki. Pijanstvo i kazne su jos smijesnije. Evo po novome se ekipa prestala vezati u autu pa pogledajte kako oni zavrse u slucaju sranja.
Slazem se da kamere nisu jedini način na koji se treba boriti protiv kaosa na cestama. Netko je spomenuo i kamere za prolazak kroz crveno. Zasto se i to ne uvede. Na svaku promjenu semafora jedno 3 auta prođu kroz čisto crveno. Dapače to je postalo normalno.

Definitivno je prvi korak staviti kamere i povecati kazne, jer ovo sto mi imamo nisu kazne vec poticaj za raditi sranja. A onda nakon toga tj paralelno s tim sređivati prometnu infrastrukturu.
Da sad ne ispadne da popujem, u svojem 17 godina dugom vozačkom stažu, zaradio sam 2 kazne (jedna za voznju po zutoj traci a druga za parkiranje). I u oba slucaja je kazna bila zajebancija, dapače poticajna jer da imam vremena i volje se natezat sa
ovim krampom od drzave stalno bi radio te prekršaje. Karikiram but i am trying to make my point
Just sayin
Slazem se s dijelom da treba sprijeciti gastrabajtere da izvode ludosti. Takve i slicne ce kamere rijesiti. Mada opet to nije uzrok prometnih s smrtnim posljedicama, vec prije receno, pijani u kramama starim 20 godina koji rade teske prometne prekrsaje po gradskim prometnicama, ne na autoputu.
Na dionici Zagreb-Osijek je kriminalno kako voze, pogotovo cobani s CH registracijama, apsolutno strasno.
Zadnji puta kad sam bio u HR sam bas jednog ustopao na autocesti i nisam mu dao da me pretekne dobrih 20km jer je naletio valjda s 300 i poceo blicati. Koma

Ali po meni svakako, kamere treba postavljati po gradovima i selima, autoput prije maknuti ogranicenje na nekim dionicama ako je CO2 prihvatljivo a presretace koristiti za tesko kaznjavanje blicanja, nasadjivanje iza vozila radi pretjecanja i slicno cobansko ponasanje.
poweeer je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2019., 10:51   #43588
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,311
Čovjek ima pravo da je infrastruktura koma. Skupo plaćene dionice ceste sa milijun grešaka u izvođenju, mostovi i tuneli koji nikuda ne vode, materijal lošije kvalitete (jer je jeftiniji od kvalitetnog), nepoštivanje tehničkih uvjeta za instalaciju materijala (vlažnost, temperatura, vrijeme hlađenja,...) itd itb.
Zna se koje su crne točke. Zna se i kako ih sanirati. Ali ih nitko ne sanira. Ima pametnih ljudi koji se kuže u tematiku, ali ih nitko ne sluša. Lakše je 'po glavi stanovnika' nego nešto raditi.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 19.04.2019., 10:58   #43589
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
U Slavoniji je sada postalo fora "popravljanje" kolnika postavljanjem znakova ograničenja. Sad je i paralelna dionica ograničena na 60km/h.
Trenutno ne mogu doći do Osijeka bez da se vučem kao krepana kokoš, ako poštujem znakove. Idiotizam.
Jednom, kad se dokopam Osijeka, smijem voziti 70km/h kroz grad.
...
Hrvatska logika: smanji im brzinu van grada, ali pusti ih da voze 70km/u usred j***nog grada.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2019., 11:07   #43590
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Ja bi rekao da je i problem, uz neadekvatnu ifrastrukturu, i ne provođenje zakona. Da je npr 100 kn kazna ako ne daš žmigavac, nek te u tjedan dana dva puta rebne zbog toga, mali je iznos, ali nece ti vise past na pamet ne davat žmigavac, što je inače običaj u nas, šta neko drugi mora znat di ti ideš jel. Kaže neko u austriji su male kazne za male prekršaje, istina, ali niko tamo ne vozi ni 10 iznad ograničenja, jer će ti sigurno bit proveden zakon i ne isplati se zajebavat. Kazne su previsoke za male preksaje, premale za velike preksaje, infrastruktura je loša, znakove su ugl postavljali idioti, i zakoni se ne provde, pa normalno da ih niko neće ni poštovat, ako prođe prođe, a u 99% slučajeva prođe.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na