Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.06.2010., 10:04   #1
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,241
TV Antena

Trebam mala pojašnjenja glede TV antena.
Htio bih postaviti tri vanjske antene jer imam 3 repetitora na različitim stranama (Sljeme i 2 Slovenska koja su mi razmaknuta preko 90 stupnjeva). Digitalija sa sobnom antenom baš i ne radi kako reklamiraju na televiziji.

Kako i s čime da spojim 3 antenska kabla (za dvije antene sam vidio spojnicu, ali ne i za tri) u jedan koji će ići sa krova, preko tavana do prostorija sa TV-om, a onda razdijeliti za dva TV-a.
I preporuku solidnih antena do cca 150 kn.

Da li bi ovakva antena bila OK?
http://mke.hr/shop/product_info.php?products_id=461

Zadnje izmijenjeno od: Amdejac. 11.06.2010. u 10:14.
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2010., 10:30   #2
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor AMD Pregled postova
Trebam mala pojašnjenja glede TV antena.
Htio bih postaviti tri vanjske antene jer imam 3 repetitora na različitim stranama (Sljeme i 2 Slovenska koja su mi razmaknuta preko 90 stupnjeva). Digitalija sa sobnom antenom baš i ne radi kako reklamiraju na televiziji.

Kako i s čime da spojim 3 antenska kabla (za dvije antene sam vidio spojnicu, ali ne i za tri) u jedan koji će ići sa krova, preko tavana do prostorija sa TV-om, a onda razdijeliti za dva TV-a.
I preporuku solidnih antena do cca 150 kn.

Da li bi ovakva antena bila OK?
http://mke.hr/shop/product_info.php?products_id=461
hoces kupiti?
ne, ja imam slican princip sada, ali ici ce u zastaru jer imam maxTV, digitalni signal, preko neta, pa mi analogija - ne treba. inace imas pojacalo sa dva, tri, cetiri i vise ulaza, tj antena, i jedino ti je vazno za koje podrucje je koji ulaz (VHF; UHF itd). po tome riktas polozaj antene.......

a ovo za dva TVa ti treba razdjelnik, to isto imam ali za tri TVa . on je nekih 30tak kuna, ja barem imam za tu cifru i jako malo je gusenje (slabljenje) signala. izgleda ti kao mikser za dva LNBa, nista posebno .

ali zaprave, javi se ako si zainteresiran . mene sluzi godinama kako treba, ali uskoro - nece. i da, antene mislim da mozes spojiti kakve god, meni su spojene cetiri riblje kosti, svaka za 50 kuna .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.06.2010., 12:53   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Poštena vanjska antena je xy puta bolje rješenje od ovih sobnih igračaka,
trebaš vidit na kojim kanalima rade odašiljači, Sljeme Mux A = 42 i Mux B = 48,
za slovenčeke neznam koje odašiljače hvataš, pretpostavka Trdinov vrh = 45,
dakle sve UHF band.

Za početak stavi dvije UHF antene ili slična VHF/UHF (može i kombinacija ovisno o kanalima koje treba "pokrit"),
odmah kod njih na stupu stavljaš širokopojasno pojačalo sa dva ulaza i regulacijom za svaki ulaz,
odatle ideš sa jednim koaksijalcem do mjesta gdje trebaš razdvojit signal (za dva TV) gdje stavljaš ispravljač koji ima integriran razdjelnik pa dodatni nije potreban.
Profesionalnije rješenje je korištenje kanalnih pojačala (može biti više njih u istoj kutiji) jer tako smanjuješ interferencije i smetnje ali i povećava cijenu jer se uglavnom rade po naruđbi.

Usmjerenje antena i regulaciju pojačanja ćeš morat pronači metodom x pokušaja, evo dva prijedloga:
1 - jedna prema Sljemenu a druga prema Trdinovom vrhu
2 - obje antene prema slovencima s tim da bar jedna dovoljno dobro hvata refleksiju / odbijanac sa Sljemena

Za kraj napomena da je DVB-T signal puno osjetljiviji na nivo signala, nizak nivo je sam po sebi jasan ali i prepumpani (prejaki) signal nevalja jer pada kvalitet šta rezultira da nema slike. Drugim riječima pažljivo dozirat pojačanje, može ti pomoći ona intezitet / kvaliteta grafika u prijemniku.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 11.06.2010., 19:53   #4
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,241
Sa dvije antene znam složit, ali trebam tri.
Jedna je okrenuta prema Sljemenu. Jedna ide prema odašiljaču Sveta Nedjelja, a iza njega je Trdinov Vrh. Treča antena je okrenuta prema Boču ili Rogaškoj Slatini. Jer koliko sam skužio da na Trdinovom vrhu ne emitoraju sve privatne TV postaje.
Slovenci imaju 8 ili 9 programa u MPG4.
Tako da će mi antene morati stajati ko Mercedesov znak. Zato ako neko ima link da mi pokaže kako da tri antene stavim na jedan kabel. Dva u jedan ima, ali ja trebam 3 u 1 pa nakon 15 metara u 2 sa što manjim gubitkom signala.
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2010., 22:15   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Pa nije ni to problem, dvije antene (recimo za slovence) ćeš spojit sa antenskom skretnicom a iz nje u jedan ulaz gore navedenog pojačala i ostalo kako je već rečeno.
Nešto lošija varijanta je korištenje razdjelnika u "obrnutoj" funkciji.
Važan detalj je da na ove dvije antene ne dolazi signal na istim kanalima (barem za one koji ti "trebaju").
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 11.06.2010., 22:51   #6
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,241
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Pa nije ni to problem, dvije antene (recimo za slovence) ćeš spojit sa antenskom skretnicom a iz nje u jedan ulaz gore navedenog pojačala i ostalo kako je već rečeno.
Hvala ti puno.
Taj dio mi je falio. Sad sve dalje znam sam
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2010., 00:12   #7
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Bilo bi bolje uzeti ovo pojacalo + skretnicu koju je Nikky vec predlozio. Pojacalo uzeti u izvedbi: jedan kanalni ulaz + jedan sirokopojasni ulaz.

U kanalni ulaz spojit najdalji odasiljac tj. odasiljac koji ima najslabiji signal ( nije nuzno da bude najdalji ).
U skretnicu spakovati ostala dva odasiljaca/antene pa u sirokopojasni ulaz pojacala. Ovakvom izvedbom imat ce sigurno manje smetnje i bolje signale.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2010., 00:55   #8
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,241

http://dvb-t.apek.si/multipleks_a
Stavio sam sliku da vidite poziciju.
Znači od Slovenaca lovim odašiljače za Istok i Zapad.
A od naših DVBT imam Sljeme i Sv. Nedjelja.
Ukupno 14 digitalnih zemaljskih kanala.
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2010., 01:28   #9
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Koja slika, sjedi 5 iz likovnog

Da, kanalni ulaz pojačala definitivno prema Rogaskoj Slatini, druge dvije antene u skretnicu pa u sirokopojasni ulaz pojacala, posto je razmak izmedju druga dva odasiljaca gotovo 180 stupnjeva ( od tvoje pozicije ) nebi
trebao imati nikakve smetnje/probleme da ce jedan drugom smetati jer signal kontra odasiljaca dolazi "na guzicu" antene prema prvom odasiljacu. Gotovo idealno. Posto ce R.S. biti u kanalnom ulazu - nema smetnji za nju.

Jednu antenu ( koja ce ici u skretnicu->sirokopojasni ulaz ) postavi da "puca" tik pokraj ( s desne strane ) Svete Nedelje a zericu ljevo ce joj bit Trdinov Vrh,
to dvoje je maltene na istom pravcu i ja bih tu upotrijebio neku jacu antenu, bar 16-18 dB.

Preporucio bih ti jedino ovu antenu jer ima iza resetkasti reflektor koji ce dodatno blokirati signal koji dolazi na guzicu antene sa drugog odasiljaca,
logaritamske antene nemaju reflektor i primaju dosta signala "na guzicu" pa nisu najbolji izbor. Ako imas dovoljno para za projekt "TV Antena", zaobidji logaritamske antene.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2010., 08:34   #10
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,241
Uvijek sam petljao s nekakvim unutarnjim antenama. Ako sam mogao kupit novu telku i uskoro još jednu. Uložit ću cca 500 do 600 kn u pošteni antenski sustav.
3 antene su cca 330 kn, 50 metara kabla 50 kn ...
Mislim da je to OK za 14 zemaljskih programa s tim da slovenci predviđaju u multipleksu B još 8 programa.
Amdejac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.06.2010., 09:14   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
I jesi napravio ili si opao s bandere pa se sad se liječiš "U Birtiji" ?
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 15.06.2010., 18:40   #12
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,241
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
I jesi napravio ili si opao s bandere pa se sad se liječiš "U Birtiji" ?
Kakvo padanje. Ja sam čovjek u godinama i ne penjem se nigdje.
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2010., 15:57   #13
chipa85
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: CRO
Postovi: 4
Imam i ja jedan sličan slučaj pa ako mi možete pomoći....

Kupio sam dvije YAGI antene (http://mke.hr/gnews/img/Image/Zemaljske%…V%20925%202.jpg), i pojačalo sa dva ulaza i jednim izlazom.

Trenutno na krovu imam dvije logaritamske antene, jedna okrenuta prema Sljemenu, a druga prema Moslavini.
Želio bih pojačati signale s ove dvije nove antene, i po potrebi ostaviti jednu logaritamsku za VHF kanale, pa me zanima kako je najbolje postaviti antene da bi hvatao signale bosanskih programa, slovenskih, i možda austrijiskih ako je moguće + naravno naše DVB programe?

Lokacija mi je u Bjelovaru, a trenutno s ove dvije logaritamske antene lovim nešto malo slovenskih i bosanskih programa ali je kvaliteta loša.
Planirao sam kupiti pojačalo s tri ulaza i jednim izlazom tako da mogu spojiti dvije YAGI i jednu logaritamsku antenu.

Sad trebam vaša mišljenja i savjete oko postavljanja i kako dobiti što bolje signale.

Unaprijed zahvaljujem.
chipa85 je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2010., 16:55   #14
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Trebam i ja jedan savjet... Kod dide u Županji nikako ne možemo dobiti kvalitetan DVB-T signal jer smeta toranj kod pošte i školska dvorana. Kako sam čuo od nekoliko Županjaca, to je područje dosta kritično upravo zbog tog tornja. Ostatak grada nema problema sa signalom koji inače dolazi s odašiljača u Borincima ili Drenovcima.

http://maps.google.com/maps?q=45.303...7%28BORINCI%29
http://maps.google.com/maps?q=44.919...%28DRENOVCI%29

Dida koristi nekakav Sonyev LCD TV s integriranim DVB-T tunerom. Do sad smo mijenjali cijeli kabel od antene do TV-a i dodali neko pojačalo, ali ništa nije pomoglo. Signal je nekad dobar, a nekad ga uopće nema. Sljedeće je u planu promjena antene, ali prije toga bih ovdje htio provjeriti hoće li biti koristi i od nje... Može li se tu nešto napraviti?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2010., 18:17   #15
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
@ domy

okreće antenu i gledajte na kojim sve kanalima hvata digitalni signal, kupite kvalitetnu antenu (nešto ovakvo http://mke.hr/shop/product_info.php?products_id=483) i ako onda nebude dobar signal onda kupite pojačalo koje će pojačavat samo tu frekvenciju, naravno, što više možete stavite antenu.

@chipa

Prvo spoji ove dvije antene, jednu okreni prema zagrebu, a drugu prema bosni, odprilike, pa probaj nači kanale, ako nađeš koje bosanske a nisu dobri malo antenu mrdaš dok nebude najbolje moguče.

Za VHF ti netreba antena jer jedino je valjda samo PTPC (RTRS) naVHF području, svi ostali (Pink, alternativna, obn, ftv, bht, vikom, k3 ...) su ti na UHF-u.
__________________


Zadnje izmijenjeno od: pinkskin. 25.07.2010. u 18:22.
pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2010., 18:38   #16
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
Da se i ja malo nakacim na temu ...

Interesira me da li kome od kolega sa foruma is SB-a dostupan repetitor u Borincima?
Ja sam ga probao uhvatiti iz centra grada, ali nisam uspio, a sa pozicije 10 km blize repetitoru slika je fantasticna.

Razdaljina je vidljiva na Domy-jevim mapama Sl. Brod - Borinci.

http://maps.google.com/maps?q=45.303...7%28BORINCI%29

Moj antenski sustav je star 2 godine, a temelji se na 2 UHF antene + pojacalo / ispravljac.
Sad s obzirom na razdaljinu do repetitora, da li bi promjena antene omogucila prijem signala (interesira me teoretski i prakticno)

... jasno mi je da puno toga ovisi o samom polozaju i konfiguraciji terena, al konkretno, koliko ove Yagi antene doprinose poboljsanju prijema udaljenih repetitora?
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 25.07.2010. u 18:50.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2010., 18:38   #17
chipa85
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: CRO
Postovi: 4
hvala na odgovoru....baš zbog tog RTRS sam mislio ostaviti tu staru logaritamsku antenu koja bi isto bila okrenuta prema bosni. ali onda moram samo uzeti pojačalo s 3 ulaza i jednim izlazom, jelda?

Ne znam je postoji mogućnost hvatanja austrijskih signala s jednom od YAGI antena?
chipa85 je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2010., 18:40   #18
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor pinkskin Pregled postova
@ domy

okreće antenu i gledajte na kojim sve kanalima hvata digitalni signal, kupite kvalitetnu antenu (nešto ovakvo http://mke.hr/shop/product_info.php?products_id=483) i ako onda nebude dobar signal onda kupite pojačalo koje će pojačavat samo tu frekvenciju, naravno, što više možete stavite antenu.
Da, to sam zaboravio reći, ne bih je smio okretati jer onda gubimo analogne programe iz BiH i SCG, a to nije to. Jedino kupiti još jednu antenu i spojiti zajedno s postojeće dvije, a pitanje kako da se signal što manje gubi... Jesi li siguran da je takva antena imuna na smetnje s tornja?

Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Da se i ja malo nakacim na temu ...

Interesira me da li kome od kolega sa foruma is SB-a dostupan repetitor u Borincima?
Ja sam ga probao uhvatiti iz centra grada, ali nisam uspio, a sa pozicije 10 km blize repetitoru slika je fantasticna.
Razdaljina je vidljiva na Domy-jevim mapama Sl. Brod - Borinci.
Moj antenski sustav je star 2 godine, a temelji se na 2 UHF antene + pojacalo / ispravljac.
Sad s obzirom na razdaljinu do repetitora, da li bi promjena antene omogucila prijem signala (interesira me teoretski i prakticno)
Pa ti imaš odašiljače u Sibinju i u samom Brodu, zašto hvataš Borince?

http://213.147.101.105/DVBT_MUXA_MUX..._lokacija.html
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2010., 18:47   #19
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Pa ti imaš odašiljače u Sibinju i u samom Brodu, zašto hvataš Borince?
Volio bi imati i tih par lokalnih kanala s borinackog odasiljaca jer njih nema na Kosarevu.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2010., 19:15   #20
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova

... jasno mi je da puno toga ovisi o samom polozaju i konfiguraciji terena, al konkretno, koliko ove Yagi antene doprinose poboljsanju prijema udaljenih repetitora?
Recimo ta antena yagi ima 18dB a ako imaš riblje kosti ne su 6-7db. Ovakvu je antenu frend kupio i sa njom je imao bolju sliku nego sa ribljom kosti + pojačalo od nekih 30dB.

Citiraj:
Autor chipa85 Pregled postova
hvala na odgovoru....baš zbog tog RTRS sam mislio ostaviti tu staru logaritamsku antenu koja bi isto bila okrenuta prema bosni. ali onda moram samo uzeti pojačalo s 3 ulaza i jednim izlazom, jelda?

Ne znam je postoji mogućnost hvatanja austrijskih signala s jednom od YAGI antena?
Ja sam iz sela pokraj daruvara i bio sam uhvatio austrijance jedne večeri, došli sami, i bilo je nekih 70-80% signala, a nakon par sati su se izgubili, a imam dvije riblje kosti, 2x20dB pojačalo i to sve spojeno na 4 TV-a, tako da mislim da kad bih uzeo neku antenu od 15+dB da bi mogao austrijance hvatat.

Taj RTRS sam uvijek dobro hatao na riblju kost, ako možeš kupi pojačalo pa spoji tri antene.

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Da, to sam zaboravio reći, ne bih je smio okretati jer onda gubimo analogne programe iz BiH i SCG, a to nije to. Jedino kupiti još jednu antenu i spojiti zajedno s postojeće dvije, a pitanje kako da se signal što manje gubi... Jesi li siguran da je takva antena imuna na smetnje s tornja?



Pa ti imaš odašiljače u Sibinju i u samom Brodu, zašto hvataš Borince?

http://213.147.101.105/DVBT_MUXA_MUX..._lokacija.html
Nisam siguran da je imuna na smetnje, zato bi možda bilo najbolje da se uzme pojačalo za određenu frekvenciju pa se na njega spoji samo ta antena za DVB-T.

To što sam ja predložio nemojte uzimat da će radit 100%, pa zato bi bilo najbolje da platite nekome tko radi u trgovini sa antenama i sl, pa da on isproba na koji način bi najbolje hvatalo. To može biti skuplje a opet i puno jeftinije.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2010., 20:45   #21
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Da, to sam zaboravio reći, ne bih je smio okretati jer onda gubimo analogne programe iz BiH i SCG, a to nije to. Jedino kupiti još jednu antenu i spojiti zajedno s postojeće dvije, a pitanje kako da se signal što manje gubi...
Ajd sastavi kartu koja ce sadrzavati sljedece:

1. Tvoja pozicija.
2. Pozicija odasiljaca sa kojih se hvata tv program. ( svih nasih te BiH i SCG ).
3. Frekvencije Svih kanala koji se prate/gledaju. ( ne treba u MHz nego je dovoljno npr: 24-ti, 44-ti, 52-gi itd... )
4. Razdvojit na karti oznake odasiljaca/kanala za analogiju i DVB-T.

Koje antene sada imas ?
Koja skretnica ih spaja ?
Koliko televizora se misli spajat ?
Koristi li se sad koje pojacalo i kakvo ?

Vazi i za sve ostale, ispisat ove podatke jer bez njih se ne moze dati neki konkretan prijedlog nego samo sta bi bilo kad bi bilo....
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2010., 20:48   #22
chipa85
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: CRO
Postovi: 4
jel postoji možda neka bolja kombinacija usmjeravanja antena da se dobije što više kvalitetnih signala i programa?

Jednu ću sigurno okrenuti prema sljemenu, a sad ove dvije (jedna YAGI i jedna riblja kost), mogu okretati prema smjerovima di ću dobiti što više programa i jakih signala.

Ideje? savjeti?
chipa85 je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 16:51   #23
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Sad nedavno kad je bilo nevrijeme rikno mi jedan DVB-T reciver (Tv spojen poslije njega nije) i jedan TV. Imam dvije antene na krovu koje su spojene preko pojačala (za dvije antene) i onda ide razdjelnik na 4 TV-a. Osim ta dva TV-a imam još jedan TV u boravku i tu je napajanje za pojačalo (isto imam i DVB-T reciver pa TV spojen i tu ništa nije riklo) i jedan kabal je za TV karticu na kompu (sva sreća pa sam ištekao antenski kabal iz nje).

Na stupcu gdje su antene za TV još je i antena za AP i taj AP je isto rikno. Tu antenu budem premijestio.

Jeli moguće da je to napajanje zaštitilo taj TV i DVB-T i jel bi šta pomoglo da uzemljim antene?
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 17:23   #24
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Antenski stup mora imat uzemljenje, bilo kakvo je bolje od neuzemljenog stupa. Ako je zgrada onda ga je najbolje povezat na postojecu gromobransku instalaciju,
ako je na krovu kuce onda bar iskopat rupu i bacit zamotanu gromobrasku traku u nju te naravno drugi kraj povezat sa stupom. Ovo vazi sa antene sa zatvorenim dipolom, ( yagi, logaritamske... ).
Antene ( pojedini modeli ) koje imaju otvoreni dipol nisu uzemljene ako je stup uzemljen jer im oplet u antenskom kablu nije u spoju sa stupom, znaci povezat oplet sa stupom obavezno.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 21:18   #25
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Imam "riblje kosti".

Na kuči su, pa budem kabal niz krov bacio i dolje neku aluminijsku cijev ili neki L profil zabio u zemlju i spojio kablom antenski stup.

Jel moguće da je napajanje za antenu zaštitilo DVB-T prijamnik?
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2010., 12:26   #26
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ajd sastavi kartu koja ce sadrzavati sljedece:

1. Tvoja pozicija.
Evo na ovoj karti se vidi moja pozicija zajedno sa školskom dvoranom i tornjem koji ometaju hvatanje DVB-T-a...



Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
2. Pozicija odasiljaca sa kojih se hvata tv program. ( svih nasih te BiH i SCG ).
Od naših se hvata samo DVB-T, a ovo ostalo je analogija. Poziciju tih u BiH i SCG trenutno ne znam, budem se raspitao, ali ovo su programi:

RTRS, BHT, FTV, RTS 1, RTS 2, Brčko, Pink, Mreža Plus, TK

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
3. Frekvencije Svih kanala koji se prate/gledaju. ( ne treba u MHz nego je dovoljno npr: 24-ti, 44-ti, 52-gi itd... )
Analogna:

RTRS > 5
BHT > 46
FTV > 55
RTS 1 > 10
RTS 2 > 24
Brčko > 26
Pink > 23
Mreža Plus > 43
TK > 59

Digitalna: 38, 44

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
4. Razdvojit na karti oznake odasiljaca/kanala za analogiju i DVB-T.
To ću ti napisati kad saznam gdje je koji odašiljač, ali sada nam je trenutno najbitnije kako treba uhvatiti DVB-T. Te odašiljače sam ti linkao u prethodnom postu.

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Koje antene sada imas ?
Trenutno su gore neke stare logaritamske antene (riblje kosti) iz vremena Marije Terezije.



Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Koja skretnica ih spaja ?
Skretnica ne znam koja je, morao bih se penjati na tavan, ali nedavno je promijenjena pa signal nije ništa bolji.

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Koliko televizora se misli spajat ?
Jedan TV se koristi i koristit će se i dalje. U pitanju je neki Sony LCD 82 cm s integriranim DVB-T i analognim tunerom.

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Koristi li se sad koje pojacalo i kakvo ?
Sad imamo ovo pojačalo koje je postavio neki TV serviser što ga je ujak zvao...



Super bi bilo, ako se može dobiti nešto kupovinom nove antene, ali nekak osumnjam u to jer navodno nikome u krugu od 500-600 m ne valja prijem.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2010., 01:35   #27
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Trenutno su gore neke stare logaritamske antene (riblje kosti) iz vremena Marije Terezije.


Sorry, ja zaboravi na ovaj post, danas tek skužio.

Situacija je zbilja hebena i bez nekih odricanja neće ići. Evo na tvojoj karti sam zapravo skicirao situaciju kakava ti je sada, koliko sam mogao usporedit
iz same slike jer je prevelika no sama dvorana mi je poslužila kao orijentir prema odašiljačima.



1. Plavo su pravci trenutne pozicije tvojih antena, koji stupanj sim-tam...
2. Crno su Borinci koji su blokirani i tu kruha nema.
3. Crveno su alternativni pravci iz kojih možeš dobit upotrebljiv dvb-t signal.
4. Ni jedna antena ti ne gleda u Borince ili Drenovce i zato nekad signala ima nekad nema....

Sad opcija ima više:

1. Žrtvovat 2 RTS programa i tu antenu zakrenit prema Drenovcima, blizu su, mora biti dobar signal.
2. Zakretat antenu koja gleda u BiH prema Slavonskom Brodu pa probat od tamo dobit dvb-t signal jer kut zakretanja nije velik, BiH programi bi mogli ostat dobri no Brod nije baš blizu tako da bez terenske probe ne tvrdim da će to ići.
3. Dodavanje još jedne antene koja će gledat na Drenovce ili prema Brodu. Ja osobno bi tražio signal sa Broda pa koliko koštalo da koštalo jer od tamo idu sva tri MUX-a tj. umjesto 4 može se pratit 7 ili 8 kanala digitalno.

Ako ćeš dodavati još jednu antenu treba ti:

1. Antenski udruživač - širokopojasni jer imaš na obje strane VHF/UHF kanale, RTS-1 na 10-tom i na drugoj strani RTRS na 5-tom.
Obje antene ćeš spakovat u taj udruživač i izlaz iz tog udruživača ide u širokopojasni ulaz DVB-T kanalnog pojačala koje znači mora biti u izvedbi - jedan kanalni ulaz + širokopojasni ulaz.

E sad je problem što ti pojačalo moraš naručit sa određenim kanalom za taj kanalni ulaz i on će na tom kanalnom ulazu radit samo npr. na 38 kanalu ili 23-ćem itd...
Treba prvo kupit antenu i ove dvije privremeno odspojit i stavit tu novu antenu na postojeće pojačalo pa tražit signal sa Drenovaca ili Broda. Ako uhvatiš dobar signal sa Broda super, radit će a ako ne ostaju ti Drenovci.
Kad si testirao i ustanovio odakle dobijaš dobar dvb-t signal onda naručiš pojačalo sa određenim kanalnim ulazim i tim širokopojasnim. Antenu nikako ne uzimaj "riblju kost VHF/UHF" jer uz dvije postojeće moglo bi biti problema
zbog kuta zračenja samih antena. Ako već mora biti "riblja kost" nek bude onda samo ovakva UHF a bolje bi bilo uzet ovu ili ovu.

Eto opcija mali milion pa se misli
Da didi uvedeš MaxTV ? Imat će sve kanale a moš i surfat kad si tamo

edit: ništa od signala sa Broda zbog više razloga:

1. Tri frekvencije idu od tamo a nema načina da tri širokopojasne antene upariš pogotovo što se neki kanali preklapaju.
2. Kanalno pojačalo može samo jedan kanal pojačat i propuštat na tom kanalnom ulazu.
3. U suštini bi i moglo no Pink na 23-ćem gubiš 100% i nemaš sa Broda MUX-B i MUX-D tako da onda bolje na Drenovce odmah u startu stavit još jednu.

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 18.10.2010. u 01:51.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2010., 01:52   #28
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Hvala na iscrpnom odgovoru, uzeo sam već ovu antenu pa ću je isprobati kad odem dole...

http://mke.hr/shop/product_info.php?...roducts_id=483

Ove postojeće antene gledaju otprilike u smjeru SI i J, ako ti to nešto znači. Jedini je problem kako postaviti ovu novu antenu jer nemam veću cijev, tj. imam, ali dosta se ljulja...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2010., 02:10   #29
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
To je dobra antena, fino usmjerena. A sudeći po slici ovu donju bi mogao za trećinu razmaka podić prema gornjoj i ovu novu stavit kao zadnju. Drenovci nisu daleko i s tom antenom moraš dobit dobar signal.
Prije kupovanja kanalnog pojačala otpoji jednu od ove dvije iz skretnice i probaj sa tom novom prema Drenovcima. E da, ta skretnica što već imaš je u suštini ok, ne treba nova.
Ona će se samo priključit u širokopojasni ulaz pojačala a ta nova antena ide sama u kanalni ulaz. Zar cijev iz samog tavana ne moš malo podić ? Pa ne mora biti baš na podu tavana ?
Jedan okov na kosoj gredi pri vrhu a drugi na gredi što ide od kose jedne do nasuprotne kose grede. Neće ona nikud...
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2010., 09:45   #30
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
@silver_tip

Pozdrav kolega ...

Vidim da si ekspert na ovom polju pa bih te molio, takodjer, malu pomoc i par savjeta.
Imam par problemcica slicnih kao domy_os.

Iz Sl. Broda sam i svi digitalni kanali su mi OK, hvatam ih sa meni najblizeg Kosareva.
Probao sam skinuti i Borince (htio sam imati tih par lokalnih kanala kojih nema na Kosarevu),
ali naravno, neide sa sadasnjom opremom iako nemam nikakvih optickih prepreka, a antena je na nekih 15-ak metara visine.
Sad to i nije toliko bitno. Nego interesiraju me bosanski kanali.
Svi odreda su mi prilicno losi, 1-2 su donekle gledljivi,ali ostatak boze sacuvaj.
Pa bi te molio za savjet kako to sve da uparim.

Opremu na krovu sam sam slozio (posto sam pravi strucnjak u tom podrucju ) nisam niti siguran da li je to sve dostatno za analogiju iz Bosne.
Od opreme imam 2 riblje kosti koje su spojene gore na pojacalo, a dolje u uticnici mi je onaj strujni adapter.
Negdje na pola puta sam ugradio T spliter te sam izveo racvanje glavnog antenskog voda za dodatan tv u drugoj sobi.
Zasebni digitalni reciever nemam vec lcd sa ugradjenim tunerom.
Skretnica, adapter i Tspliter su, mislim, digiMax, na poslu sam pa nisam 100% siguran.
Mogu sve to i poslikati kad dodjem kuci, a jacinu pojacala ne znam napamet.
Komsija mi rece da ti Tspliteri znaju raditi probleme te da stvaraju odredjene gubitke signala, koje je tvoje misljenje?
Znaci, interesira me kako bi bilo najbolje upariti opremu i koju da dobijem analogne bosanske kanale?
I jos nesta, da li postoji kakva solucija da izvedem na krov stereo antenu, a da ne provodim jos jedan dodatni kabel gore?
Nekakva solucija da na skretnici i pojacalu imam stereo ulaz za radio pa da ga glavnim postojecim vodom spustim dolje?

Jos nesto me interesira u vezi gromobrana sto si gore spominjao...
Na krovu imam gromobran ... koji je sad tvoj savjet da opremu iole zastitim (prvenstveno TV) od udara munje, ako je to moguce uopce?
Posto sam u porodici imao jedan smrtni slucaj od udara groma, nisam bas odusevljen kad sjeva oko mene.
Da li je dobro uopce povezivati antenski sustav na gromobran posto je on uzemljen pa samim time i veci "magnet" za grom od antene ?
U kuci sva tehnika mi je spojena za dvije Bandridge strujne letve za koje proizvodjac garantira zastitu od prenapona te od 2 udara groma.
Sad koliko tu ima istine, necu u to ulaziti, zastitio sam to tako sebi za dusu.
Jedino mi je sporan antenski ulaz jer za njega nema zastitu na letvi, a
direke je spojen na TV.
Eto toliko ... LP!
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na