Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.05.2020., 15:04   #3361
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
vidio sam to ali brijem da je greška. Kakvog bi to smisla imalo?
Iskreno ne bi me ništa čudilo kad znaš i sam kakva smo zadnja rupa na svirali kad su u pitanju cijene hardvera. Mada općenito, cijene novih Intela su generalno previsoke u odnosu na AMD.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 15:04   #3362
piydek
Premium
Moj komp
 
piydek's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Ovo sa brojem jezgri i igrama u sljedecih par godina - mora se racunati kakve ce biti nove konzole. Zato je stvar potpuno razlicita u odnosu na to kako je bilo sa prethodnom generacijom igara i brojem jezgri. Ovo sada ce biti druga prica. Ne odmah u 2021, ali nakon toga da. Meni ne pada na pamet da mi sljedeci cpu bude ista manje od 8c/16t.
piydek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2020., 15:05   #3363
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
dajte nemojte više mlatit praznu slamu oko igara i br.jezgri

ovo je pre ryzen test iz 1mj.2017. tu se vec vidi da su 4 jezgre prošlost.

https://www.computerbase.de/2017-02/...e-spiele-test/


svatko zna sto voli od naslova i koliki su zahtjevi, isto tako se zna da nove konzole imaju 8c/16t, kako je odzvonilo starim i5 tako ce kroz dve godine odzvoniti i 6c procevima, i još par bitnih stvari, svi rade testove u "laboratorijskim uvjetima", friško instalirani windowsi i sl, nek se javi tu netko tko stavlja windowse svakih par mjeseci....tko ima manje od 30 procesa u windowsima taj laže, da ne krenem pricu oko indexiranja, pa onda se av sjeti scanirati pa ovaj krene sa updatanjem nekog kurca i sl.

nema sanse da u realnim uvjetima gejmanja jednom u 3 dana ne iskoci nesto nenadano pa krene krkljanac od par sek i to bas kad se ja igram na svom 4c procu....
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 28.05.2020. u 15:12.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 15:09   #3364
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor piydek Pregled postova
Meni ne pada na pamet da mi sljedeci cpu bude ista manje od 8c/16t.
Sljedeci novi a pod novi doslovce mislim zadnja nova linija 8/16 cpu-a da, apslolutno no stariji 8/16 budu redovito gubili ili bili losiji od 6/12 zadnje izasle nove linije u igricama.

Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
dajte nemojte više mlatit praznu slamu oko igara i br.jezgri
ovo je pre ryzen test iz 1mj.2017. tu se vec vidi da su 4 jezgre prošlost.
A je ti argument... vrijedi doslovce kao taj stog slame. Pa nemos usporediti jedan IPC i 4/8 Sandy-a sa IPC Matisse 4/8 3300X recimo, dobro da nisi stavio link testa Q6600 i to argumentirao da je slabo.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 28.05.2020. u 15:17.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 15:18   #3365
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
-->
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Vjerojatno nece... encode da, igrice ne. 3930k je isti kao 2600k sto se igrica tice,

2600K je 8 thread cpu, odnosno 4c8t, te ne spada u kategoriju quadova o kojima smo pričali prije 2-3 god. Sa čistim quadovima se dogodilo upravo ono o čemu smo pričali tada. 4c8t su sljedeći na redu, te već ima igara koji prave razliku (linkao sam ti neki dan)

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
C2D E8500 je brzi u dosta igrica od Q6600 ako su oba stock.

Tu si u krivu. Jako u krivu. Quadovi iste generacije sa manjim clockovima već najmanje 9 godina jedu za doručak core 2 duo procesore sa višim clockovima u gamingu. Sjećam se da sam na formu linkao kako q6600 (ili se radilo o q8400) ima skoro duplo veći fps u Battlefield 3 MP od E8400. A to je igra iz 2011 god.

Pun ti je net i novijih igara pa si pogledaj.

https://www.youtube.com/watch?v=KyAzwv230nI
https://www.youtube.com/watch?v=kZ7cxAPodbU


Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Pojedinci misle ili bar vlada
misljenje da ako igrica podrzava ili dobije podrsku za veci broj jezgri kako ce FPS narasti ? Morgen malo... ostaje isti vezan za IPC i frekvenciju base clocka a zauzece cpu-a opadne i tu se eventualno mozda
moze dobiti koji FPS vise sa 8/16 u odnosu 6/12 proc ali samo u slucaju da je tih 6/12 zakucano blizu 100% pa takav proc nije ni radio punom parom kao recimo da je na 90% radio bez zakucavanja na gore....

Dakle konkretno, nakon 2-3 godine korisnik ce imati priliku uzet neki novi/stari za upgrade "R 1600ŽNJF" sa 8/16 ili novi "Ryzen 4300X" sa 6/12 koji ce biti brzi u gamingu definitivno kao sto je danas 3300X jaci od AF Ryzena.
Prva stvar nema tu nikakvog "dobije podršku", igre odnosno neki enginei "imaju podršku" za 12 ili više threadova već godinama. Recimo engine od witchera 3 (koji je izašao prije 5 god.) podržavao je do 12 thradova skaliranje, a ovo ti je gears of war iz 2016 god. sa i5 5960X klik koji skalira na 16 threadova. I to nisu novi engine.


Dakle support je tu skoro pola desetljeća za preko 8 threadova, radi se o isključivo o core loadu (što si i sam zaključio) kojeg će biti sve više i više.

Stvar ide utabanom stazom već godinama, te ne razumijem kako netko misli da neće trebati 8 core za gaming jednog dana, kad su pali redom single core, dual core, 2c4t, 4c, lagano i 4c8t, viđamo 100% load na 6c6t, no sad će odjednom 6c12t trajat vječno?

Pazi mi smo tu na formu od prije koju godinu došli od priče nekih likova "dual core je dovoljan za gaming", do situacije da singleplayer igra nabije moderan 6c6t na 100% i to sa grafičkom koja nije high end. Da se te iste pitalo do te situacije po njihovom nebi došlo nikada, znanstvena fantastika, ili za 20 godina...

Ova druga stvar (u globalu kako jezgre postaju brže) stoji, ali omašio si fudbal sa čitavom pričom. Naravno da će neki 6c12t iz budućnosti biti brži od sadašnjih 8c16t, ali mi pričamo o upgrade pathu nekog korisnika sa postojećom mbo.

Po tvojoj logici bi ja recimo trebao sa R5 1600 upgrejdati na R3 3300X jer je "brži za gaming"? Pa satrat će ga neka igra "do jeseni". Kad si stalno na 100% prvo što sljedi je stutter odnosno 1% low fps ode u kuratz i onda nemaš ništa. Moj možda neće imati fps kao moderniji cpu, ali neću imati stutter. Nakon 6c12t gledam 8c16t, neki logičan slijed, iako jest moderniji 6c12t također bolji od istoga, ja ne razmatram upgrade na isti core/thread count

Konkretno za te 2-3 godine će postojati ddr5 platforma, pa da bi se prešlo na taj fiktivno moderniji 6c12t trebat će sve mijenjati, a možda će moći nekakav R7 4700X (ajmo reći zen3 8c16t) kupiti za 800kn kao jedan forumaš neki dan R7 2700. O tome pričamo.