Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.10.2022., 10:18   #1
TotoRi
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2022
Lokacija: Rijeka
Postovi: 34
Nadogradnja laptopa i5 7200u, 940MX, što očekivati

Pozdrav svima. Trebalo mi bi par savjeta, pogotovo od nekoga tko se bavi poslovima poput videoprodukcije i 3D modelinga.

Dakle, imam 4 godine stari Ideapad 520 (i5 7200u, 8GB RAM (2133mx), 940MX 4GB, SSD). Za Illustrator i Photoshop, za ovo što ja radim me služi sasvim solidno, međutim malo više RAMA ne bi škodilo u nekim situacijama.

Nadogradio bih ga tako da bi konfiguracija bila i5 7200u, 20GB RAM, 940MX 4GB i nešto brži i veći SSD (MX500).

Zanima me, da li s tom konfiguracijom mogu POVREMENO raditi 4K videoprodukciju (Premiere pro) i da li to može izdržati bez previše mučenja? Isto tako vrijedi za After Effects i 3D modeliranje. Valjda će taj silni RAM malo izvući CPU i GPU?

Dakle, jasno mi je da za ozbiljan i svakodnevni rad na takvim projektima taj CPU i GPU su slabi, ali pošto meni treba povremeno tako nešto, možda je ovo TRENUTNO dobar kompromis. RAM ionako mislim nadograditi radi Photoshopa.

Dobrodošla su mišljenja i što očekivati Hvala

Zadnje izmijenjeno od: TotoRi. 13.10.2022. u 10:30.
TotoRi je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2022., 10:46   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
MX500 baš nije neko čudo od brzine. Za osjetniju razliku treba uzeti neki kvalitetniji (i skuplji) SSD.
Više rama će definitivno pomoći, ali treba vidjeti da što programi koje koristiš više opterećuju u svom radu - CPU ili GPU. CPU možeš zamjeniti jačim, ali GPU ne možeš. Ako opterećuju GPU, džaba ti ulaganje u laptop.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.10.2022., 10:47   #3
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Mozes dodatnih 8GB upiknut i veci SSD kao sto si napisao al ne ocekuj cuda. 7200U je 2-jezgreni CPU i u danasnje vrijeme preslab. Imao sam 7300HQ (4 jezgre) - jednostavno preslabo za moderne namjene....cak i za Youtube - sve 4 jegre na minimalno 60%. Stedi za nekaj novije....
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2022., 10:59   #4
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
CPU možeš zamjeniti jačim, ali GPU ne možeš.
Vec duze vrijeme CPU na laptopima je zalemljen za plocu pa nije bas lako napraviti upgrade CPUa
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2022., 11:03   #5
TotoRi
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2022
Lokacija: Rijeka
Postovi: 34
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
MX500 baš nije neko čudo od brzine. Za osjetniju razliku treba uzeti neki kvalitetniji (i skuplji) SSD.
Više rama će definitivno pomoći, ali treba vidjeti da što programi koje koristiš više opterećuju u svom radu - CPU ili GPU. CPU možeš zamjeniti jačim, ali GPU ne možeš. Ako opterećuju GPU, džaba ti ulaganje u laptop.
Imaš preporuku za neki bolji SATA SSD? Ako ću stavljati NWE onda moram izvaditi CD rom, koji mi još uvijek dobro dođe
TotoRi je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2022., 11:06   #6
TotoRi
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2022
Lokacija: Rijeka
Postovi: 34
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Mozes dodatnih 8GB upiknut i veci SSD kao sto si napisao al ne ocekuj cuda. 7200U je 2-jezgreni CPU i u danasnje vrijeme preslab. Imao sam 7300HQ (4 jezgre) - jednostavno preslabo za moderne namjene....cak i za Youtube - sve 4 jegre na minimalno 60%. Stedi za nekaj novije....
Hm, iskreno meni ovaj uglavnom radi prilično dobro. Tek se mučio s ogromnim fileovima u Photoshopu, mislim da bi se to moglo RAMOM riješiti. Znam da zahtijevnije zadatke neće odraditi baš brzo, ali nekako mi je bitno da ih odradi samo... i to tu i tamo. To mi je ulaganje od cca milju kuna, kupovati novo mi se baš i ne isplati...
TotoRi je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2022., 11:08   #7
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,984
Ako laptop ima 2.5" SSD ne vidim koji bi to puno jači SSD od MX500 mogao staviti.
Koliko vidim jedino da isčupaš optiku van, onda ide unutra m.2 samo treba pazit da li je to nvme ili sata m.2


Pazi na RAM jer ne znam kako misliš doći do 20GB? Piše da je max 16 GB, znači 2x8 konfiguracija pretpostavljam?
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2022., 11:13   #8
TotoRi
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2022
Lokacija: Rijeka
Postovi: 34
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Ako laptop ima 2.5" SSD ne vidim koji bi to puno jači SSD od MX500 mogao staviti.
Koliko vidim jedino da isčupaš optiku van, onda ide unutra m.2 samo treba pazit da li je to nvme ili sata m.2


Pazi na RAM jer ne znam kako misliš doći do 20GB? Piše da je max 16 GB, znači 2x8 konfiguracija pretpostavljam?
Eh, ne bi čupao optiku, dobro mi dođe. Što se tice ram upgradea, ovo mi zapravo nije jasno... RAM je sada 4+4, piše da je max 16, tj. da je može izvaditi tih 4 i dodati 8, onda je 4+8=12, a 4+16=20 prelazi taj limit, ali čitao sam po forumima da ljudi, konkretno za taj model masivno upgradaju do 20GB i da im radi bez problema... E sad, to mi baš nije jasno?
TotoRi je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2022., 11:26   #9
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Mislim da bi Samsung ili Sandisk SSD bili bolji izbor od Cruciala.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2022., 12:56   #10
TotoRi
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2022
Lokacija: Rijeka
Postovi: 34
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Mislim da bi Samsung ili Sandisk SSD bili bolji izbor od Cruciala.
Uf tu su mišljenja podijeljena, koliko vidim, ali nekako mi se čini da tu nema velike razlike... ? Nije mi jasno to s ramom, kao neko ograničenje je max 16gb, al ljudi pišu da su utrpali stick od 16 (20gb sveukupno) i da radi?
TotoRi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.10.2022., 16:36   #11
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Imam 1TB MX500 i Sandisk Extreme nvme M1 1TB - osim u benchu neke osjetne razlike u praksi nisam primjetio (doduse ne koristim PS, vise sam u DevOps vodama). Uzmi Samsung Evo (SATA) i koza cijela a vuk sit (samo ne QLC).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2022., 17:44   #12
TotoRi
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2022
Lokacija: Rijeka
Postovi: 34
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Imam 1TB MX500 i Sandisk Extreme nvme M1 1TB - osim u benchu neke osjetne razlike u praksi nisam primjetio (doduse ne koristim PS, vise sam u DevOps vodama). Uzmi Samsung Evo (SATA) i koza cijela a vuk sit (samo ne QLC).
Hvala, mislim da SSD i nije toliki faktor, zapravo me brine ovo s RAM-om i tim ograničenjima, za koje neki kažu da nemaju veze? Gore sam opisao
TotoRi je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2022., 18:24   #13