Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.04.2023., 12:59   #1381
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 122
također i kod mojih poznanika ista stvar.. i prijašnjih godina.
ne vidim problem, čovjek ima 44 godine i ima pravo dobiti APN kao i svi ostali.
Koliko ih je u prošlosti istu stvar napravilo samo se to ne zna.. nije prvi sigurno
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 14:04   #1382
IHrvojeI
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
IHrvojeI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Pag
Postovi: 1,164
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Za ministre se ima, za raju se nema

https://www.index.hr/vijesti/clanak/...u/2458280.aspx
klošar!
__________________
Hvalite me usta moja...: 1,2,3,4,5,6,7,8,9...
IHrvojeI je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 14:36   #1383
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,772
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Da se kladimo da subvencije nisu dobili svi koji su se javili i imali potrebnu dokumentaciju
Svi koji su istražili i napravili sve kaj je trebalo, su dobili APN
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 16:19   #1384
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,203
Moze li neka preporuka kvartova/naselja u ZG na koje biste vi obratili pozornost prilikom kupovine stana? Dobra povezanost (tram,bus), neki ugodan park u blizini su mi prioritet.

Mi razmatramo kupovinu u OS ili ZG ali sve vise naginjemo na ovo drugo. Stan bih se uglavnom rentao pa mozda nekad jednom tamo uselimo ili netko od nasih.

Hvala unaprijed.
TomG je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 21:42   #1385
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 786
Onda Središće, park Bundek, povezanost tram. Brzo do Rotora i Jadranske avenije/obilaznice.
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2023., 08:16   #1386
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Jarun - puno zelenila. Nije baš blizu centra (min. 30 min tramvajem), ali su mu u blizini Zagrebačka avenija i Horvaćanska cesta.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2023., 08:21   #1387
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor TomG Pregled postova
Moze li neka preporuka kvartova/naselja u ZG na koje biste vi obratili pozornost prilikom kupovine stana? Dobra povezanost (tram,bus), neki ugodan park u blizini su mi prioritet.

Mi razmatramo kupovinu u OS ili ZG ali sve vise naginjemo na ovo drugo. Stan bih se uglavnom rentao pa mozda nekad jednom tamo uselimo ili netko od nasih.

Hvala unaprijed.

Osijek zaobidi po trenutnim cijenama
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 16:25   #1388
Tinmar3
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Za nove stanove, vjerojatno neće. Čak i usporit rast, možda. Sumnjam čisto. Prodaja jest nešto pala, ali to vjerojatno jer je kod uvođenja eura bila navala. Cijene neće sigurno padati dugi niz godina.

Ali za stare nekretnine, to je već čak i onaj iz agencija rekao (čime sebi puca u nogu) da je razlika između oglašene i prodajne cijene 2021. bila 15%, a 2022 na 20%. Tu ti banka procijeni stan ili kuću na dosta manje nego je cijena, a onda upada nenamjenski ili slične stvari što ljudi uzimaju sa ogromnim kamatama...

A Zagreb je slično kao i Dalmacija priča za sebe. To je odmaknuto od stvarnosti samo tako...
Ne znam jesam li dobro shvatio...

Na primjer - stan na Njuškalu košta 200k, toliko agent traži. Čovjek ponudi 20% manje, dakle 160k, agent pristane. Zatim dođe banka, procijeni na 145k, onda čovjek diže stambeni na 145k i nenamjenski na 15k?

ILI je procjena na 160k pa čovjek toliki stambeni diže, a ostatak do 190k-200k nenamjenski?

Zadnje izmijenjeno od: Tinmar3. 04.05.2023. u 17:28.
Tinmar3 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 17:03   #1389
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Da, tako nekako. Nekad banka ni ne da 100% od procjene, nego 90%.

Prodavac trazi 120k fixno. Banka procjeni na 100k, daju 90% od procjene, dobijes 90k.
30k sta fali ili imas ustedjeno, ili posudi ili uzmi nenamjenski


Nedavno je jedan stan procjenjen na 118k od strane banke, a prodao se za 135k. Tu u splitu. Ostatak sta fali su nekako skupili.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 17:16   #1390
Tinmar3
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Da, tako nekako. Nekad banka ni ne da 100% od procjene, nego 90%.

Prodavac trazi 120k fixno. Banka procjeni na 100k, daju 90% od procjene, dobijes 90k.
30k sta fali ili imas ustedjeno, ili posudi ili uzmi nenamjenski


Nedavno je jedan stan procjenjen na 118k od strane banke, a prodao se za 135k. Tu u splitu. Ostatak sta fali su nekako skupili.
Dakle onaj moj drugi primjer je točan?

Tj, prodavač uvijek dobije cijenu blizu traženoj, samo je pitanje koliko kupac može dobiti stambenog kredita? (Ne zanima me toliko ovaj dio o procjeni banke, nego me zanima razlika cijene na Njuškalu i cijene koju na kraju prodavatelj UKUPNO dobije).

Ili još bolje, da ovako pitam - je li ovo što se naziva postignuta/prodajna/realizirana cijena (dakle ova koju spominje korisnik Vuco u postu gore da je 20% manja od tražene) ono što kupac UKUPNO plati, ili je to iznos stambenog kredita (uz koji može doći još love iz drugih izvora, bilo keša ili nenamjenskih kredita)?

--------

Ono što ja gledam je Zagreb, Prečko. Početkom godine (1.1. do 1.3.), bio je izračun na Redditu od cijena na Njuškalu, netko je radio scrape, kvadrat košta prosjek 2400. Trenutne cijene na Njuškalu su 2850 prosjek.
Zato pitam, da ih idem zvati u nadi da ću dobiti za 2500 recimo, ili da se ne trudim uopće.

Zadnje izmijenjeno od: Tinmar3. 04.05.2023. u 17:37.
Tinmar3 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 17:34   #1391
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Tinmar3 Pregled postova
Dakle onaj moj drugi primjer je točan?

Tj, prodavač uvijek dobije cijenu blizu traženoj, samo je pitanje koliko kupac može dobiti stambenog kredita? (Ne zanima me toliko ovaj dio o procjeni banke, nego me zanima razlika cijene na Njuškalu i cijene koju na kraju prodavatelj UKUPNO dobije).

--------

Ono što ja gledam je Zagreb, Prečko. Početkom godine (1.1. do 1.3.), bio je izračun na Redditu od cijena na Njuškalu, netko je radio scrape, kvadrat košta prosjek 2400. Trenutne cijene na Njuškalu su 2850 prosjek.
Zato pitam, da ih idem zvati u nadi da ću dobiti za oko 2500 recimo, ili da se ne trudim uopće.
Prodavač dobije koliko želi za stan ako se stan proda. Prodavač može staviti i 2 milijona eura stan, neće to dobiti, ali to je njegova cijena i njegovu cijenu nitko ne može spuustiti osim njega samog.

Ako se radi o APN-u, onda da, procjena je ono koliko ćeš dobiti. Netko cijeni stan 200k, banka procjeni da stan ne vrijedi više od 150k. Toliko ćeš dobiti. S tim, uzmi u obzir da apn ide do 100k eur, sve iznad toga ide normalan stambeni, bez apn-a.

Ne trudi se uopće oko 2500EUR. Takve su cijene, ako ti to ne možeš platiti, netko može.

Netko ima strica, ušteđevinu, keš ili drugog procjenitelja npr.

Moraš shvatiti, cijena kvadrata nije definirana od strane banke, nego od strane vlasnika nekretnine. Može biti i 5000EUR, ako ON to želi.

I npr. takav stan košta 500k EUR. Dođe procjenitelj, kaže, ne, taj stan vrijedi 150k EUR. To znači da taj stan i dalje košta 500k, no ti moraš "doštukat" 350k EUR, ne stambenim kreditom.

Ne možeš ti doći investitoru i reći da stan ne vrijedi xy novaca i da ti želiš za manje... Tj. možeš, samo će te poslati u rodno mjesto. Pravnu osnovu, nemaš za to. Kvadrat je toliko koliko je jer je netko tako odlučio.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 04.05.2023. u 17:40.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 17:43   #1392
Tinmar3
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Prodavač dobije koliko želi za stan ako se stan proda. Prodavač može staviti i 2 milijona eura stan, neće to dobiti, ali to je njegova cijena i njegovu cijenu nitko ne može spuustiti osim njega samog.

Ako se radi o APN-u, onda da, procjena je ono koliko ćeš dobiti. Netko cijeni stan 200k, banka procjeni da stan ne vrijedi više od 150k. Toliko ćeš dobiti. S tim, uzmi u obzir da apn ide do 100k eur, sve iznad toga ide normalan stambeni, bez apn-a.

Ne trudi se uopće oko 2500EUR. Takve su cijene, ako ti to ne možeš platiti, netko može.

Netko ima strica, ušteđevinu, keš ili drugog procjenitelja npr.

Moraš shvatiti, cijena kvadrata nije definirana od strane banke, nego od strane vlasnika nekretnine. Može biti i 5000EUR, ako ON to želi.

I npr. takav stan košta 500k EUR. Dođe procjenitelj, kaže, ne, taj stan vrijedi 150k EUR. To znači da taj stan i dalje košta 500k, no ti moraš "doštukat" 350k EUR, ne stambenim kreditom.
Mene samo zanimaju statistike, kužiš me?

Dakle razlika u traženoj i realiziranoj cijeni, a pod realiziranoj mislim na ukupnu cijenu.

Puno članaka i statistika govori o tome da su razlike dosta velike, samo ne znam misle li na iznos stambenog kredita ili na ukupni prodajni iznos.

Razlika mora postojati, zanima me kolika je, da se znam što bolje cjenkati.

(Možda je dobro i napomenuti da gledam starogradnje i to preko agencija koje sigurno stave paprenije cijene nego kad vlasnici prodaju.)

Neki linkovi:

https://www.burza-nekretnina.com/statistike#real_cijene

Tako, kada je primjerice riječ o stanovima, podaci Burze nekretnina za 2021. godinu pokazuju da je tražena cijena kvadrata stana u Hrvatskoj iznosila 2.197 eura, a postignuta cijena 1.731 euro.
Tinmar3 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 17:45   #1393
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
A što ti imaš od statistike točno i zašto te to zanima?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 18:06   #1394
Tinmar3
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
A što ti imaš od statistike točno i zašto te to zanima?
Evo na primjer:

Bio sam nekidan s jednom agenticom, nudio sam 110k za stan koji je tražila 120k i prihvatila bi. Na kraju sam ipak odustao iz xy razloga. Ista ta agenticastavlja za par dana cijenu od 110, sa 120, na oglas. Također, za ISTI taj stan na Njuškalu preko druge agencije cijena stoji 130k.

Kažeš cijena je ono što prodavač definira... Ok, koja na kraju, 110, 120 ili 130?

TAKOĐER, tih 110k za 50 kvadrata ispada koliko, 1200 (2200, ispravak) po kvadratu? A neki stanovi u istoj zgradi, jednake kvadrature, samo malo bolje sređeni, koštaju 1800 (2800, ispravak) po kvadratu na Njuškalu. Tko je tu lud? Imaš takvih X primjera gdje isti stan malo košta jednu cifru, pa objave APN nakon čega košta 15% više.

Cijena stana NIJE ono što prodavač definira, nego ono što na kraju bude.

Zadnje izmijenjeno od: Tinmar3. 04.05.2023. u 21:44.
Tinmar3 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 18:11   #1395
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Ne, cijena stana je i dalje ono što prodavač definira, bila to manja ili veća od one koja piše, UVIJEK je do prodavača (ili eventualno agencije ako se tako dogovorila).

To što si ti smanjio cijenu stana opet ovisi isključivo o prodavaču i je li on spreman pristati na to, nikakva statistika tu ne pomaže.

To što si ti dobio stan za 110k koji je cijenjen 120k, je samo ono što prodavač sprema uzeti od tebe.

Na tebi je da tražiš dalje i nađeš nešto što