Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.02.2023., 11:56   #1
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Spajanje LAN kabela iz dvije sobe

Daklem, prije 10 godina kada mi se gradila kuća bio sam mlad, naivan i često na putu. Pogriješio sam i nisam provukao LAN kabele do svake sobe u kući i sada imam problem u određenim sobama, ali to je trenutno irelevantno.
LAN kabel povukli su iz dnevne sobe gdje mi je ruter, radne sobe u prizemlju i spavaće sobe na katu i sva 3 LAN kabela završila su gore na tavanu na kojeg rijetko idem. Prije 9 godina direktno sam spojio LAN kabel iz radne sobe na LAN kabel koji ide prema ruteru i tako imam spojen PC s ruterom preko LAN-a.
Problem je gornja spavaća soba čiji bi LAN kabel isto sada htio spojiti na postojeći ruter, a nisam siguran kako da to odradim? Mogu li se dva LAN kabla nekako (neki spliter bez napajanja) spojiti na jedan LAN kabel (sve na tavanu) koji ide u ruter?
Molim vas prijedlog nekog riješena, možda postoji tehnologija koje nisam svjestan.
Hvala.
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 12:09   #2
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
Mogu li se dva LAN kabla nekako (neki spliter bez napajanja) spojiti na jedan LAN kabel (sve na tavanu) koji ide u ruter?
Hvala.
Obični vulgaris gigabitni switch ako želiš gigabitni link, ali ti naravno treba napajanje.
Inače možeš kroz isti mrežni kabel gurati dva odvojena "kabela", svaki koristi dvije parice, ali onda radi samo na 100mbps https://www.amazon.com/Ethernet-Spli.../dp/B09JBGQ97T
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.02.2023., 13:55   #3
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Obični vulgaris gigabitni switch ako želiš gigabitni link, ali ti naravno treba napajanje.
Inače možeš kroz isti mrežni kabel gurati dva odvojena "kabela", svaki koristi dvije parice, ali onda radi samo na 100mbps https://www.amazon.com/Ethernet-Spli.../dp/B09JBGQ97T
Morat ću uzeti neki switch na baterije 😁

Poslano s mog Samsung S21 Ultra koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 14:05   #4
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
ma koje baterije? malo odriješi kesu i uzmi switch koji ima napajanje preko POE i POE injector staviš kod rutera


evo primjera
https://www.futura-it.hr/planet-1-po...29922/product/
domis je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 14:05   #5
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Kupi switch koji ima PoE out i njemu adekvatni switch koji ima PoE in
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 14:43   #6
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
OK, jasno mi je da ima switcheva koji imaju PoE i napajaju, recimo, IP kamere i druge uređaje koji se spajaju LAN-om, ali nisam bio svjestan da postoji switch koji se može napajati preko Etherneta? Da li je to taj injektor ili?
Morat ću malo guglati.
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 14:57   #7
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Onda baci oko malo i na mikrotike, pa imaš više izbora
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 15:20   #8
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Nije mi problem kupiti 2 PoE switcha i svjestan sam da se struja može slati preko etherneta drugom uređaju, ali da li postoji switch koji se može napajati preko PoE? To je pitanje? Nekako sam uvjeren da svi PoE switchevi daju power out preko etherneta, ali da li ima switcheva koji se tako mogu napajati?
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 15:22   #9
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Ne treba bacati novce pa uzimati switch koji ima poe out, ako ti ne treba. Dolje navedeni uređaji se mogu napajati preko LAN1 porta. U kutiji, osim ac adaptera, dobiješ i PoE injektor tako da ne trebaš uzimati ništa više.

Ako ti ne treba router nego samo gigabitni switch:
- RB260GS

Ako hoćeš da bude i nekakva vrsta routera:
- hEX lite - 100-Mbit verzija
- hEX - Gigabitna verzija

'oćeš i wireless i gigabit portove:
- hAP ac2

I tako dalje, i tako dalje...
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 15:49   #10
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Nekako mi nezgodno imati još jedan adapter za struju u dnevnom boravku pored TV-a tako da bih ipak išao na opciju kupnje dva PoE switcha (ne treba mi router).
Znači svaki PoE switch može dati struju i to nije problem, ali mi za tavan treba switch koji se može napajati preko PoE i tu ću se, mislim, malo namučiti.
Ili uzeti običan switch za tavan i onda onaj PoE adapter koji će s ethernet kabela razdvojiti struju i signal.
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.02.2023., 16:27   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
A jeli na tom tavanu ima barem kakvo svjetlo / žarulja ?
Ako ima onda se lako izvadi AC napajanje iz razvodne kutije.

Kolege dobro predlažu, vjerojatno najjeftinije opcije:
- MikroTik RB260GS switch
u kutiji dolazi sa 12V 1A napajanjem, a može se napajati preko PoE na Lan1 gdje napajanje može biti 11 - 30V

- MikroTik hEX PoE lite router (RB750UPr2) ili hEX (RB750Gr3)
u kutiji dolazi sa 24V 2.5A (0.38A) napajanjem, a može se napajati preko PoE na Lan1 gdje napajanje može biti 8 - 30V, hEX nema PoE Out

Svi imaju Gigabit portove, jedino ti još treba njihov inserter > https://www.pro-ping.hr/webshop/Napa...Gigabit-1Gbps/
iskoristi priliku (jeftino) jer izgleda da se pro-ping rješava MikroTik opreme.

Nemoj se plašiti hEX - a koji je u osnovi router, u par minuta ga složiš da bude switch vulgaris.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 17:19   #12
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Nemam struju ni žarulju na tavanu. U kući imam non-PoE switch koji bih onda prebacio na tavan i kupio jedan PoE switch za prizemlje (tako ne moram zauzeti još jednu dodatnu utičnicu za PoE injector) i s tog novog PoE switcha pucao struju gore na non-PoE switch preko PoE splitera koji će s ethernet kabela razdvojiti struju i signal.
Najjeftijije i ne zauzimam dodatnu utičnicu koju nemam. Svih cca. 12 utičnica iza TV-a mi zauzeto.

Ali preko Pro Pinga moram naručiti preko weba i onda masno plaćam dostavu. Kupim PoE injector i platim još 4x toliko za dostavu.
Inače, ne vidim koji je priključak struje na tom injectoru, muški ili ženski? Za moju ideju treba mi ženski.

Poslano s mog Samsung S21 Ultra koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?