Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.10.2020., 11:55   #1
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Još par pitanja oko mreže u kući - koji coax, raspoznavanje kablova

Opet ja
Dakle, opremio sam se sa 100m S/FTP kabla i Cat6 priključcima, uzeo sam i F-konektor za bnet - i sad imam još par pitanja prije početka radova:


  1. trebam pribaviti i coax kabl (za Bnet) - trebam li paziti na nešto specifično ili da odem u chipoteku i tražim 50m coax kabla i to je to?
  2. Kada mi električari provuku ethernet kablove kroz zidove i dovedu ih do mrežnog ormarića, kako ću znati koji kabl je koji? U tom trenutku neću imati ni switch ni patch panel, pa gledam kako lako skužiti cca 20ak kablova koji ide kuda
  3. Kad smo već kod patch panela i spajanja kablova - zidne utičnice su mi Cat6 i imaju na sebi, isto kao i patch panel, ono "umetanje" pojedinih žičica, označeno bojama itd. Pretpostavljam da je to takav spoj koji zapravo od patch panela do konektora na zidu radi doslovno produžni kabl, zar ne? Ne moram paziti na drugačiji raspored žica i sl?
  4. Kakve kablove trebam za spojiti patch panel u switch? Jesu li to tzv. patch kablovi i po čemu su drguačiji od klasičnog LAN kabla?
  5. Vidio sam u chipoteci one testere za cca 100 kn - isplati ih li se uzeti pa s njima testirati konačno spojeve?
Eto, za sada je to to
shamtam je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 12:02   #2
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
2. Tester kablova ili će ti ekipa koja radi kabliranje označiti kablovinje.

3. Raspred žica za spajanje je vrlo važan, postoje 2 načina spajanja, T568A i T568B, ilitiga A i B.
Ja sam sve do sada spajao s B način (bijelo-narančasta, narančasta, bijelo-zelena, plava, bijelo-plava, zelena, bijelo-smeđa, smeđa).
Kako je spojeno na jednoj strani tako mora biti i na drugoj.
Krimpalica (klješta) i vozi. Pazi kako krimpaš, masu puta mi nije radilo, treba sve sjesti na svoje mjesto i treba prakse.
I da, konektor na zidu je samo produžni kabel koji s druge strane vodi iz routera/switcha ili nečeg trećeg.

4. Razlika između patch kabla i LAN kabla nije nikakva. LAN kabel se smatra kabel bez RJ45 utičnica na obje strane koji se provlači po zidovima i sam ga režeš i stavljaš konektore. Patch kabel već ima konektore (imaš iz raznih veličina, od 0.2m - 15, 20m). Tako da, trebaš obične kablove koji ti odgovaraju dužinom (1 i 2m su najčešće upotrebljavani).

5. Imam tester od 10$ s ebay-a, radi posao. S njim možeš pronaći gdje ti drugi kraj kabla završava i to je više manje to. Jednom sam čak uspio u snopu od 300-400 kablova napipati putem zujalice koji kabel sam tražio, tako da, za 10$ sasvim solidno. Ako ti ekipa koja kablira ne označi kablove, ovo će ti trebati.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 27.10.2020. u 12:56.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.10.2020., 12:47   #3
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Ako iimaš neke vulgaris električare teško da će ti oni stavit konektore na kraj kablova i ispitat, vjerojatnije će ti ih samo na oba kraja označit

Razlike između patch kabela i kabela koji dolaze u buntevima postoje. Patch kabeli imaju prvenstveno finožićne vodiče te se lakše savijaju, važno ako ih stavljaš u neku horizontalnu vodilicu, konektori na njima su "bolje" zakrimpani te su ispitani.

Kabeli za polaganje u buntevima imaju večinom tvrdu žicu, postoje i verzije sa finožičnim vodičima, te su prvanstveno namjenjeni konektiranju na rj45 priključnice pomoću punch down alata.

RJ45 konektori dolaze u više izvedbi, prema specifikaciji proizvođača isti mogu a i nemoraju bit namjenjeni krimpanju na lan kabel sa tvrdim vodičima jer se može desit da se prilikom krimpanja ošteti vodič pa čak i prekine.

Prvenstveno kada se rade lan mreže na krajeve kabela se stavljaju ženske priključnice, te se uređaji spajaju pomoću patch kabela.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 13:26   #4
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Hm, nismo se shvatili
Pitanje 4 se odnosi ustvari na razliku između straight-through i crossover kablova, treba li tu paziti obzirom da kabl ide iz patch panela u switch?
shamtam je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 14:05   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
1. Nabavi kvalitetni RG6 coax kabel, nemoj čajniz šroteks i biti će ok.
https://www.ellabo.hr/koaksijalni-ka...-75ohm-100-600
https://www.chipoteka.hr/artikl/1435...ija-9150036434

2. - 5. Tko bude radio instalaciju neka označi brojevima na kabelima i na utičnicama (nađeš gotove naljepnice 1 - xx).
Spajanje / krimpanje su ti već objasnili, ide strogo po standardu, spomenuti T568B (zato i one boje na priključnicama).
Sve se radi straight-through varijantom.
Ako električar vulgaris ne zna / neće nađi nekog tko zna i hoće odraditi posao kako treba. Zbog raznih loših iskustava, neka ti testerom pokaže da su sve "linije" ispravne.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 15:13   #6
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
eee, to - ok, hvala na savjetu i direktnom linku
shamtam je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 15:54   #7
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Citiraj:
Autor shamtam Pregled postova
Hm, nismo se shvatili
Pitanje 4 se odnosi ustvari na razliku između straight-through i crossover kablova, treba li tu paziti obzirom da kabl ide iz patch panela u switch?
Razlika između kabela u u ožićenu, crossover kabel se prije kostio ako si htio povezati npr dva kompa direktno jedan u drugi.

Mislim da sad svi uređaji imaju auto detekciju kabela te će raditi neovisno bio straight-through ili crossover kabel,
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 01:55   #8
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor shamtam Pregled postova
Hm, nismo se shvatili
Pitanje 4 se odnosi ustvari na razliku između straight-through i crossover kablova, treba li tu paziti obzirom da kabl ide iz patch panela u switch?
Razlika je u rasporedu pinova, kod crossovera imaš mix A i B standarda odnosno ukrštene parice. Nekad se koristio za spajanje uređaja istog tipa, znači dva PC-a, dva routera, ili PC-a i routera pošto je router ajmo reći kao mini PC. Mislim da se i dan danas službeno koristi u CCNA labovima i da gubiš bodove ako između PC-a i PC-a staviš straight-through kabel.

4. Patch kabel možda nije najprecizniji naziv jer patch kabel može biti i za audio, video, fiber itd. Ime "patch" su dobili prema namjeni, a to je spajanje patch panela s nekim uređajem ili jednostavno interconnect kabel. Ono što tebi treba je 0,5-1 m straight-through UTP Cat. 5e ili 6, najbolje gotovi. Crossover valjda više nitko ne koristi za mrežu jer moderna oprema ima autosense.

2. Za kabel koji ide u zid obavezno stavi STP Cat. 5e ili 6 punog presjeka, znači ne licnasti, zbog toga što se patch konektori drugačije krimpaju. Kod njih kontakti zarežu izolaciju i "zagrle" svaku žicu pa oštriji kontakt lako presiječe licnasti kabel i dobiješ loš spoj dok kod kabela punog presjeka to nije slučaj.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 12:55   #9
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Razlika je u rasporedu pinova, kod crossovera imaš mix A i B standarda odnosno ukrštene parice. Nekad se koristio za spajanje uređaja istog tipa, znači dva PC-a, dva routera, ili PC-a i routera pošto je router ajmo reći kao mini PC. Mislim da se i dan danas službeno koristi u CCNA labovima i da gubiš bodove ako između PC-a i PC-a staviš straight-through kabel.

4. Patch kabel možda nije najprecizniji naziv jer patch kabel može biti i za audio, video, fiber itd. Ime "patch" su dobili prema namjeni, a to je spajanje patch panela s nekim uređajem ili jednostavno interconnect kabel. Ono što tebi treba je 0,5-1 m straight-through UTP Cat. 5e ili 6, najbolje gotovi. Crossover valjda više nitko ne koristi za mrežu jer moderna oprema ima autosense.

2. Za kabel koji ide u zid obavezno stavi STP Cat. 5e ili 6 punog presjeka, znači ne licnasti, zbog toga što se patch konektori drugačije krimpaju. Kod njih kontakti zarežu izolaciju i "zagrle" svaku žicu pa oštriji kontakt lako presiječe licnasti kabel i dobiješ loš spoj dok kod kabela punog presjeka to nije slučaj.
Aha, shvaćam.

Hvala!


I provjerio sam, kabl kojeg sam kupio je punog presjeka - tak da eto, i to je dobro


Obzirom da mi je kabl SFTP, parice imaju svaka svoj omotač + sve skupa je omotano metalnim licnama - da li na konektor spajam te vanjske licne samo ili sve nekako smotam? Pretpostavljam da samo vanjske licne spojim na metalni dio konektora?
shamtam je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 13:21   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Samo vanjski širm (licne) spajaš (ranije smo rekli) na strani patch panela, na drugoj strani ne spajaš.
Širm oko pojedine parice možeš i ne moraš spajati sa ovim vanjskim, jednostavnije ti je da ga samo "makneš".
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2020., 16:15   #11
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Samo vanjski širm (licne) spajaš (ranije smo rekli) na strani patch panela, na drugoj strani ne spajaš.
Širm oko pojedine parice možeš i ne moraš spajati sa ovim vanjskim, jednostavnije ti je da ga samo "makneš".
Hm, a jel greška ako su spojene i na konektoru? Tj., koja je razlika u tom slučaju? Jel postoji neka opasnost ili nešto?


Sorry, glupa pitanja i znam da sam već u razini "daj to nekome da obavi" al eto, zanima i mene
shamtam je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 19:46   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Na koji konektor sad misliš ?
Na suprotnoj strani od patch panela ?
To je valjda utičnica u zidu.

Ako si već spojio, ostavi kako je.
Intervenirati ćeš jedino ako bude problema.

I da, "daj to nekome da obavi"
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2020., 16:27   #13
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Na koji konektor sad misliš ?
Na suprotnoj strani od patch panela ?
To je valjda utičnica u zidu.

Ako si već spojio, ostavi kako je.
Intervenirati ćeš jedino ako bude problema.
Da, na utičnicu u zidu mislim
Sva je isto metalna -> https://luksometar.hr/proizvod/konek...-rj45-88-ka16/ pa rekoh, valjda treba spojiti


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
I da, "daj to nekome da obavi"
Najbolje
shamtam je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2020., 19:44   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Sva je isto metalna > KA16, keystone, CAT6S STP bez alatna montaža, RJ45 > nisi gadno zgriješio,
samo korektno uzemlji patch panel i neće biti problema.

Ako si kupovao u trgovini sa linka, čisto informativno da si mogao proći cca 3x jeftinije > https://www.schrack.hr/trgovina/it-t...semrj6gws.html
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na