Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.07.2018., 09:15   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
trajanje baterije: onboard vs dedicated grafa

imam lenovo laptop sa switchable grafikom (radeon m330).
skinuo sam gpu-z i primijetio da se pali samo in game, a u normalnom radu windowsa mi stoji gpu usage na 0%, i gpu i mem freq na 0mhz.

s obzirom da laptop tvornički dolazi sa banana baterijicom, da li bi promjenom u biosu sa switchable na UMA (koliko kužim to je onboard) dobio neko povećanje autonomije?

naviknut sam bio na stari lap koji je držao 4 sata komotno pod vedrim nebom. ovaj ima i grafu, i3 i fhd panel, i ako izdrži sat i pol već je fešta.
trebali bi davati rolu produžnog kabela uz njega, idem u vrt ćilat ispod stabla i moram rastezat kabelčinu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2018., 09:23   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Čemu za**bancija ako ti se dedicated grafa uključuje samo kada ja zaista trebaš što znači da ti lap stalno radi sa onboard grafom.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2018., 09:30   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
ne treba mi dedicated. jedina igra koju sam htio zaigrat je prezahtjevna, tako da grafa ne služi ničemu. a ne kužim da li se "gasi" kad ne radi ili je samo na minimumu a gpu-z ju ne očitava...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2018., 11:25   #4
mradovan
Registered User
Moj komp
 
mradovan's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 110
Diskretna grafika bi se trebala aktivirati samo ako je aplikacija pozove (preko OpenGL ili DirectX API), tako da sve ostalo koristi onboard (tako je barem bilo kod slične nVidijine Optimus tehnologije). Osim možda neki browseri, kao Chrome - ima opcija da koristi hardware acceleration koju bi mogao ugasiti ako želiš da ti punjenje duže traje.

Inače, AMD komponente tradicionalno troše više struje nego njihovi ekvivalenti od drugih proizvođača...

Naravno, samo sat i pol na jednom punjenju je vrlo neefikasno... da ti ne otkrivam toplu vodu, vjerojatno si već ugasio Bluetooth, stavio osvjetljenje ekrana na minimum, smanjio snagu procesora u Power Settings, itd. itd.
mradovan je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2018., 11:34   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Sve su ti već rekli, vidiš da se dodatna grafa pali samo kad stvarno treba, vjerojatno je dodatno možeš ugasiti ali nećeš puno dobiti.
Nisi precizno naveo model, možda se više može dobiti boljom / većom baterijom ako je izmjenjiva kao na većini laptopa.
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na