Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.02.2019., 13:28   #1
zz3000
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Savjet u vezi napajanja

Napajanje: XFX XTR Series 750W Full Modular 80 Plus Gold

Nedavno mi je riknuo komp, nakon dijagnostike otišla matična ploča, pločica RAMa, i grafička kartica. Serviser je testirao napajanje i rekao je da radi. "Testovi" koje je napravio je da ga je spojio na drugi komp desetak minuta i uređajem pregledao napone za koje je rekao da su u redu. Mene brine da li napajanje dobro radi pod opterećenjem i da li bi ga trebao odvesti u neki servis na stress test. Sve komponente koje su otišle su pod garancijom i čekam zamjenu ali se bojim da se ne dogodi isto kada ih prištekam na to napajanje.
Moje pitanje da li je test koji je serviser napravio sasvim dovoljan da se uspostavi funkcionalnost napajanja ili bi mi bilo preporučljivo napraviti skroz detaljno testiranje (pod opterećenjem), ako je to uopće moguče napraviti u nekom servisu?
zz3000 je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 14:00   #2
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
U pravilu,ako su naponi zadovoljavajući,znači ne odskaču više od 10-tak posto, napajanje je u redu ...


Stres test može se jedino napraviti,da se izvuče maksimala iz napajanja ...


Ukratko,ako ti napajanje na 12V daje 50A,morao bi spojiti komponente da potroše ili u trenutku troše 50A ili više,pa da vidiš kaj bi se događalo s napajanjem ...


Kod nas minera to se vidi jer grafička ne radi,jedna ili dvije,ovisi koliko smo opteretili napajanje ...


U biti samo neispravna komponenta može povuć više struje nego što treba (pričam o amperima), voltaža ostaje ista,i nemožeš dobiti 15V na 12V (nemože povuć), ako je napajanje ispravno,a kako veliš to ti je serviser utvrdio mjeranjem pojedinog napajanja na konektoru ...


Ako nije dovoljno jasno, javi se ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.02.2019., 11:54   #3
zz3000
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
U pravilu,ako su naponi zadovoljavajući,znači ne odskaču više od 10-tak posto, napajanje je u redu ...


Stres test može se jedino napraviti,da se izvuče maksimala iz napajanja ...
Hvala ti na odgovoru. Samo to me zanimalo. Osobno se ne kužim kako se neispravna napajanja ponašaju. Sam sam si složio nekakvu situaciju u glavi u kojoj napajanje pod opterečenjem možda može radit nestabilno. Brinulo me jer se nezna zašto su mi komponente pregorile, a osobno nisam ništa clockao.
zz3000 je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 13:58   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Da se razumijemo, napajanje pod opterečenjem može radit nestabilno, štos je "uhvatiti ga" / utvrditi to.
To možeš napraviti stress testom (nakon šta ok radi u startu i recimo normalnim okolnostima).

Ako je serviser mjerio napone pod opterećenjem (šta je zapravo stress test) i ako su u granicama standarda (ima na netu, mislim ±5%) onda je OK.
Može se jedino postaviti pitanje jeli testirao na konfiguraciji koja troši jednako ili više u odnosu na tvoju.

Puno testiranje napajanja nije baš jednostavno izvesti bez specifične / specijalne opreme, pogotovo ako se želi simulirati / testirati ponašanje u svim "graničnim" uvjetima (razne zaštite).

Nisi naveo kada i kao se desilo crkavanje, jeli bilo kakvo nevrijeme, grmljavina, nestabilnost napona i sl.
Isto tako koje su bile ostale komponente.

Po crknutim komponentama neki napon je sigurno bio dovoljno dugo van granica normale.
Za ram zadužene su komponente na samoj mobo.
Grafička je vjerojatno ispala kolateralna šteta a mogla je i ona biti glavni krivac pa je "povukla" ovo drugo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 16:31   #5
zz3000
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ako je serviser mjerio napone pod opterećenjem (šta je zapravo stress test)
Serviser NIJE mjerio napone pod opterećenjem, samo u idle modu, zato me to malo brine. Ako kako kažeš grafička može biti uzrok rikavanja i drugih komponenti, onda mislim da bi ona mogla biti uzrok kvara. Mjesec dana prije mi je počela s vremena na vrijeme bacati artefakte i sustav bi se resetirao. U nekim igrama nije bilo problema. Zadnje što sam napravio je bilo da sam grafu dosta opteretio, tj. uključio sam DSR. Radi se o Zotac 1070 mini. Imam monitor nativne rezolucije 2560x1080, uključivanjem DSR grafa je renderirala u rezoluciji nešto malo većoj od 3440x1440. Zanimalo me da li je to stvarno onako kako Nvidia kaže, 4k kvaliteta na fullhd rezoluciji. Uglavnom par sati igre na tim postavkama i kompjuter je otišao na vječna lovišta.
Matična ploča: Asrock Extreme4 Z370
Ram: 2xGskill TridentZ (nemogu se sad sjetit točnog modela)
zz3000 je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 16:47   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Hm, vrlo mogući scenario.
Ako si se "igrao" garant nisi obratio pažnju na temperature ?
Mada nešto može crknit a da temperature nisu bitno više.

Nađi servisera koji zna i hoće se poigrati / bolje testirati napajanje.
Generalno obično nemaju vremena / živaca to raditi a nemože se adekvatno naplatiti.
A da ne spominjem mogućnost oštećenja test opreme AKO je napajanje ipak "načeto".
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 09:13   #7
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
Napajanje ima sve moguće zaštite (od kratkog spoja, prevelikog/preniskog napona, povlačenja previše struje itd.) koje bi trebale odreagirati ukoliko s njim nešto nije u redu. No nikad ne reci nikad...
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 12:15   #8
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Yep, Mjerenje napona kod napajanja koje nije pod opterećenjem je nikakav test.
Često napajanja rade do trenutka dok ih se ne stavi pod opterećenje.
Oprema za staviti napajanje pod opterećenje ne postoji, barem ja nisam vidio da ima kupiti nešto komercijalno (izuzev PC-a koji bi bio jako velik potrošač, ali to je skupo, glupo i neisplativo za držati u servisu) i skoro sigurno ti to nema niti jedan servis.
Volio bih da me netko razuvjeri.
Load tester u biti uopće nije teško napraviti DIY i već sam skupio dijelove da ga radim, ali pošto sam u drugi vodama odustao sam od toga.
Trebalo bi napraviti jednu kutiju s socketima za 65w auto žarulje, koje bi se čupale i dodavale po potrebi za teretom, i to sve napraviti za sve railove (5v, 3.3V, 12v) i pospajati u paralelu, gore puknuti kakav digitalni voltmetar (ili mjeriti izvana multimetrom) i evo ti heben tester kojeg bi trebao imati svaki servis
trex je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 13:24   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Nisam ni ja vidio da ih ima za kupiti "kompletnih sa teretima" (što je malo čudno) ali to ne znači da ih nema.
Na netu se može naći x primjera DIY samogradnji od rudimentarnih do gotovo pa profi izdanja.
Najčešće ih imaju oni koji su se odlučili baviti popravljanjem i/ili testiranjem, recenzijama.
Nešto slično je napravio i jedan naš kolega, istina nije više tako aktivan kao prije, a bavio se recenzijama napajanja i to je radio na profi nivou.

Ne slažem se da bi bilo glupo da servis ima nešto slično, barem u rudimentarnom obliku sa žaruljama i/ili otporima snage.
Štos i je u tome da ne nastrada test komp / oprema ako je konkretan primjerak, recimo to tako, problematičan.

Na tržištu imaš čak "testera" sa LCD display - em i očitanjem x parametara:
https://www.passmark.com/products/po...ply-tester.htm
https://www.legitreviews.com/rexus-p...y-tester_809/2
https://www.amazon.com/HDE-Power-Sup...dp/B005UZHB6G/
https://www.amazon.com/Thermaltake-A...dp/B005F778JO/
https://www.amazon.com/dp/B005CTCD6S/

Za dobar test treba još dodati / napraviti terete sa žaruljama i/ili otporima snage ....

Kako vidiš nije nešto nemoguće.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 13:49   #10
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Ma i ja sam....ne sjecam se za koga vise, radio par recenzija switchera...... PC napajanja, jel.

I imam bas ovaj tester: https://www.amazon.com/HDE-Power-Sup...dp/B005UZHB6G/

Dok sam potrosace napravio od H4 auto zarulja, dva reda po njih 5 u svakom redu. Bilo je neko djubre od 950W mislim...ne sjecam se, mozda serem.

I testna platforma nije izgledala bas lijepo . Ali je funkcioniralo, jer svaka H4 zarulja (klasicna, najcesce koristena) moze povuci 55W, ali i dodatnih 60W.

Znaci po zarulji ~110W, logicki - ovaj moj setup je mogao zvakati pravih >1kW.


No to se i grijalo.......ventilatori s obje strane su lupali po zaruljama, jer je sve bilo od drveta (najlakse za userafiti, urezati itd)....

No kako Nikky kaze - moze se!
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.02.2019., 17:54   #11
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Citiraj:
Autor trex Pregled postova
Yep, Mjerenje napona kod napajanja koje nije pod opterećenjem je nikakav test.
Često napajanja rade do trenutka dok ih se ne stavi pod opterećenje.
Oprema za staviti napajanje pod opterećenje ne postoji, barem ja nisam vidio da ima kupiti nešto komercijalno (izuzev PC-a koji bi bio jako velik potrošač, ali to je skupo, glupo i neisplativo za držati u servisu) i skoro sigurno ti to nema niti jedan servis.
Volio bih da me netko razuvjeri.
Load tester u biti uopće nije teško napraviti DIY i već sam skupio dijelove da ga radim, ali pošto sam u drugi vodama odustao sam od toga.
Trebalo bi napraviti jednu kutiju s socketima za 65w auto žarulje, koje bi se čupale i dodavale po potrebi za teretom, i to sve napraviti za sve railove (5v, 3.3V, 12v) i pospajati u paralelu, gore puknuti kakav digitalni voltmetar (ili mjeriti izvana multimetrom) i evo ti heben tester kojeg bi trebao imati svaki servis

Pretpostavljam da si htio reć ampermetar na voltaži koju testiraš ... :-)


Jer nam je potrebno izmjeriti ampere ili opterećenje napajanja ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 17:56   #12
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nisam ni ja vidio da ih ima za kupiti "kompletnih sa teretima" (što je malo čudno) ali to ne znači da ih nema.
Na netu se može naći x primjera DIY samogradnji od rudimentarnih do gotovo pa profi izdanja.
Najčešće ih imaju oni koji su se odlučili baviti popravljanjem i/ili testiranjem, recenzijama.
Nešto slično je napravio i jedan naš kolega, istina nije više tako aktivan kao prije, a bavio se recenzijama napajanja i to je radio na profi nivou.

Ne slažem se da bi bilo glupo da servis ima nešto slično, barem u rudimentarnom obliku sa žaruljama i/ili otporima snage.
Štos i je u tome da ne nastrada test komp / oprema ako je konkretan primjerak, recimo to tako, problematičan.

Na tržištu imaš čak "testera" sa LCD display - em i očitanjem x parametara:
https://www.passmark.com/products/po...ply-tester.htm
https://www.legitreviews.com/rexus-p...y-tester_809/2
https://www.amazon.com/HDE-Power-Sup...dp/B005UZHB6G/
https://www.amazon.com/Thermaltake-A...dp/B005F778JO/
https://www.amazon.com/dp/B005CTCD6S/

Za dobar test treba još dodati / napraviti terete sa žaruljama i/ili otporima snage ....

Kako vidiš nije nešto nemoguće.



Sve što istestiraš s ovime,istestiram ti i ja i svaki serviser multimetrom,u biti da li imaš nazivnog napona 12V,5V,3.3V,-5V na napajanju ...


Tako da ovo što si naveo ne opterećuje napajanje ...


U biti ovi linkovi su multimetri,samo su prilagođeni za konektore sa PC napajanja,ali mjere samo voltažu ...


Ovo što su burko i trex naveli,tak bi trebalo nekaj složiti da bi to bilo pod opterećenjem ...


Pa onda ili žarulja ili napajanje ;-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 18:32   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Izgleda da ponekad baš moram sve u detalj napisati,
naravno da se može univerzalcem / voltmetrom izmjeriti,
naravno da su linkani testeri "samo" multimetri, prilagođeni za konektore sa PC napajanja ali priznat ćeš da je jednostavnije i čitaš x napona odjednom,
naravno da ne opterećuje napajanje mada imaju min. teret potreban da psu starta / radi (čitaj upute), a za pravo ili puno opterećenje treba dodati DIY teret ...
Ovaj jedan ima mjerenje kašnjenja P.G. "signala" jer treba biti u nekim okvirima (ms).
Za žuntu njegov manual > http://www.apevia.com/umanual/um-pst-03.pdf

That's my 5 cent's

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 18.02.2019. u 18:40.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2019., 07:46   #14
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Minimalan teret ??


Brika između zelene i bilo koje crne žice ...


Pa jel bila 0,22 ili 5 mm presjeka,tak svejedno ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2019., 08:58   #15
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
Nije svejedno, neka napajanja moraš opteretiti da bi ti se uopće upalili.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2019., 10:06   #16
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Pretpostavljam da si htio reć ampermetar na voltaži koju testiraš ... :-)


Jer nam je potrebno izmjeriti ampere ili opterećenje napajanja ...
Krivo pretpostavljaš :-)
Mislio sam onako kako sam napisao.
Voltmetar na svakom railu da se vidi pad napona pod teretom i na osnovu toga donesu zaključci
Ako su sve žarulje iste po 65w i znam im broj, onda znam i ampere/teret/wate jer poznajem i iznos napona
Ovi voltmetri koji se prodaju pod testeri su zapravo super modul za ugraditi u load tester jer mjere napone na svim railovima, kompaktni su i imaju lijep display
trex je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2019., 13:54   #17
zz3000
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Zahvaljujem na informacijama. Uspio sam dogovoriti test napajanja, pa ga sutra nosim. Bolje spriječiti nego liječiti.
zz3000 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na