Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.10.2016., 18:55   #1
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
(riješeno) Lag spikes u igrama i GPU usage drop

Trebam malu pomoc da dokucim od ceg se dogadjaju ova sranja pa da uzmem dio koji mi fali i rijesim se problema.

Znaci redivito u "malo jacim" igrama meni se desava taj ogavni lag spike tu i tamo i skuzim da mi dropa usage grafe. Nego jucer sam uzeo Battlefield 1 i krenem igrat sve super 60-70fps sve low - ja zadovoljan. No krenuli su lag spajkovi i sad se dogadja da i gpu i cpu usage dropa nekad samo gpu nekad oboje zajedno i do sad battlefield 1 ima lag spike svakih 5-10sec.

Znam da je preporuceno imat 8gb rama, ja imam 6 i istina je da ja najvise sumnjam na ram. Ali opet bolje da pitam vas jer mi se dogadja lag spike u Armi 3 i DayZ standalone ako se naglo okrenem, u bf4 se zna dogadjat a sve su to igre za koje je 6gb dosta.

Ovo mi je trenutna konfa.

MBO:
Asus Maximus IV Gene-Z/Gen3
CPU:
i5-2500K stock
RAM:
Corsair 1333 2GB - Model: VS2GB133D4
Corsiar 1600 4GB - Model: CML8GX3M2A1600C9
GPU:
Nvidia GTX 750ti
HDD:
1x WDC WD10EADS-00L5B1 1TB 32mb 5400 RPM
1x ST31000528AS 1TB 32mb 7200 RPM

Snimio sam i video da pogledate kak to izgleda (video je u 1080p) bf1 od svih igri do sad najvise steka.
https://www.youtube.com/watch?v=uxaGwhz6aW0

+ Slika iz hwinfo-a

Zelim samo bit siguran kaj bi mogo bit uzrok ovom problemu pa da nabavim komponentu koja mi treba.
__________________
Pošten trgovac: 1
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2016., 12:27   #2
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
CPU Turbo 5900 MHz... Wtf?!
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.10.2016., 14:01   #3
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Ne znam ja nista. haha ne fakat mozda je greska CPU radi na stocku od prvog dana.
__________________
Pošten trgovac: 1
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2016., 14:12   #4
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
opako šteka xd...ja bi poludija u roku 2 minute da moran tako igrat tj nebi igra uopče
a da nabaviš još rama ? za razliku od recimo mene ja vise rama nemogu dodat jer su mi svi slotovi popunjeni ali ti imas ddr3 i nebi treba bit problem ubacit još
alen.s je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2016., 14:15   #5
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Uzeo bih rame, uzeo bi 32 gige ako treba samo da znam da ce to rijesit problem.
Jer dvoumim se izmedju kojekakvih kombinacija jer bi stvarno svasta moglo bit problem..

btw, ne igram ja ovako... poludio sam ja u 1 minuti hahaha
__________________
Pošten trgovac: 1
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2016., 14:45   #6
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Izbaci te 2 gige Value Select rama pa vidi hoće li onda štekati.
Nije nužno, ali se ipak preporuča imati sve kekse barem jednakog takta i latencija, ako već nisu isti keksi od istog proizvođača.

Također temperature su ti malo visoke.
Može 2500k raditi na 70°C kroz duži period bez oštećenja ali ja bi ipak stavio neki bolji hladnjak ili bi pak promijenio pastu i počistio postojeći hladnjak od prašine.
Također neznam imaš li kakav ventilator koji izbacuje topli zrak van iz računala. Ako nemaš preporučio bi ti da si i to nabaviš.
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2016., 16:15   #7
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Evo, testirao sam tako sad sa 4gb rama, sad mi ne stane skroz slika ali imam jako malo fpsa.
Cini mi se da je onda to rjesenje mojem problemu. Onda mi se cini da moram rame uzet...

Imam 2 venta, 1 naprijed koji upuhuje i jedan nazad koji ispuhuje. Kuciste je malo, neko od
zalmana, matx maticne mogu stavit u kuciste samo, ali tako zelim, ne zelim vece kuciste. Komp
mi je bas basic, mogu stavit sliku kak to imam poslozeno ak treba.
__________________
Pošten trgovac: 1

Zadnje izmijenjeno od: kameni_zg. 23.10.2016. u 16:21.
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2016., 23:44   #8
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Kada je zadnji puta očišćeno od prašine
Ventovi se zaštopaju s vremenom, kao i hladnjaci.
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2016., 19:42   #9
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Prasine ima evo slika kakav je setup.
Ima je, al ne sad ne znam koliko, pocistim ga svakih mjesec dana, mjesec i pol. Skroman kompic al bas takvog ocu .
Temp proca nikad nije presla 68c a imam stock cooler. Sutra idem po rame, ima frend patriot 2x4gb 1866mhz pa da
testam s tim najprije.
__________________
Pošten trgovac: 1
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2016., 08:26   #10
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Pozz, samo da javim, ram je rijesio problem.
Hvala na pomoci.
__________________
Pošten trgovac: 1
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.10.2016., 16:02   #11
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Armu igrao sa 6gb? Uf a ja sam na 8gb još morao uključivat page file.. RAM je najjeftiniji kupi ga čim više jer page file na (hdd)disku nikad neće bit brz kao RAM.
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2017., 01:04   #12
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Evo da ne otvaram novu temu. Znaci prijasnja konfa je ova iz postova ranije, i fixo sam prijasnji problem s tim da sam ubacio 2x4gb.

No sad pak imam problema i to s novom konfom. Konfa je iz moj pc. Jedino sta se promjenilo je cooler hyper 212 evo,2x8gb ram, cpu je osto isti ali clockan na 4.2ghz, ssd, hdd 7200 64mb, strix 1060 6gb. Izbacio sam sve stare hardove.

Evo video: (ukljucite si hd da se bolje vide fpsi i usage)
https://www.youtube.com/watch?v=sVvALkRQ3SE

Znam da prvo na sto se pomisli je to da je ovo ociti bottleneck. Ali nemoze mi nikako losije raditi od prosle konfe? 750ti i 8gb rama na 1600mhz isto ko ovih 16 sad na 1600mhz, i radilo je bolje. Nikad fps nije pao ispod 70. Je da sam igrao na low, ali sad ni to ne pomaze.. S tim da mi cpu opce nije bio clockan onda a sad je na 4.2 da se sto bolje iskoristi grafa.

Ima neko neku ideju? Jer spremam se u subotu vratit sve staro u komp da jos jednom sam sebi dokazem da je bilo bolje.
__________________
Pošten trgovac: 1

Zadnje izmijenjeno od: kameni_zg. 10.05.2017. u 01:09.
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2017., 09:43   #13
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
A gledaj.

CPU može biti bottleneck iskreno, ali ovo što ti dobivaš nije FPS drop, nego je normalan fps. Po meni je to ok za tu konfu (s tim CPU-om), iskreno.

Prati si CPU usage ingame.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2017., 11:38   #14
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Cpu usage je 100% ak dropam quality na low gpu usage je 40-50% a cpu usage bude od 95-100%.

Ako stavim na ultra gpu usage ode na 95%. Promjene u fpsu nema, mislim kad je low postavke fps realno je malo bolji, ali i dalje mi dropa na minimalno 45. A to mi se nije dogadjalo ni dok sam imo losiju grafu i ne clockani cpu.
__________________
Pošten trgovac: 1
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2017., 11:52   #15
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
CPU ti je bottleneck, na žalost.

Bez obzira na to što si OC-ao proc, on je jednostavno preslab za tu grafu.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2017., 19:43   #16
Logi-tech
Banned
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
CPU ti je bottleneck, na žalost.

Bez obzira na to što si OC-ao proc, on je jednostavno preslab za tu grafu.
Ma kako bi bio preslab,nevjerujem
Meni je BF do neki dan radio sve pet i od prije nekoliko dana upalim malo kad ono ogroman lag,lomljenje slike,neznam kako bi to opisao,trga se slika,kao lag neki,bojim se da mi nije nešto otišlo,ali prije je sve normalno radilo,pripisujem to igrici,ne pojavljuje se koliko znam samo meni.
Da ti odmah kažem,Battlefield,netcode itd. je nešto katastrofa,svaki puta multiplayer radi drugačije i ekipa iz dajsa uvijek nešto zariba,nažalost to ti je klasika,svaki serijal od bf3 je sve isto,pomisliš da će sad napokon bf1 ispast dobro,ali ne...jako moguće da je sve do igre,jednostvano su izgleda nešto gadno sje****,ovaj CU update je isto donio tko zna šta,drajveri za amd kartice izlaze praktički svaki tjedan jer stalno moraju nešto popravljat(ajde barem su ažurni),kod nvidie bi trebalo bit bolje jer je ona manje ovisna o cpu-u nego amd grafičke,ima veći fps na starijim procesorima
Logi-tech je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2017., 20:25   #17
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
meni tu smrdi na CU Update

jel ga imas instaliranog? ako imas vrati na staru verziju pa probaj
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2017., 20:46   #18
Logi-tech
Banned
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor arrow Pregled postova
meni tu smrdi na CU Update

jel ga imas instaliranog? ako imas vrati na staru verziju pa probaj
Bio je danas opet poveći update za 10,kao i za 7-icu.Imam dva os-a pa mogu potvrdit da su u biti windows 10 i 7 jednaki,tj. i dalje sve nadogradnje dolaze i na windows 7 u isto vrijeme kad i za windows 10,rekao bih da je win 7 čisti os bez reklama,jedina razlika je da ti ovaj 10 podržava dx12 a 7-ica dx11,a s obzirom da je ovaj dx12 samo propaganda(barem za sada,jer sve igre i dalje izlaze i u dx11 i obično i rade bolje na dx11) još je win7>win10
Logi-tech je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 11:22   #19
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Logi-tech Pregled postova
Ma kako bi bio preslab,nevjerujem
Meni je BF do neki dan radio sve pet i od prije nekoliko dana upalim malo kad ono ogroman lag,lomljenje slike,neznam kako bi to opisao,trga se slika,kao lag neki,bojim se da mi nije nešto otišlo,ali prije je sve normalno radilo,pripisujem to igrici,ne pojavljuje se koliko znam samo meni.
Da ti odmah kažem,Battlefield,netcode itd. je nešto katastrofa,svaki puta multiplayer radi drugačije i ekipa iz dajsa uvijek nešto zariba,nažalost to ti je klasika,svaki serijal od bf3 je sve isto,pomisliš da će sad napokon bf1 ispast dobro,ali ne...jako moguće da je sve do igre,jednostvano su izgleda nešto gadno sje****,ovaj CU update je isto donio tko zna šta,drajveri za amd kartice izlaze praktički svaki tjedan jer stalno moraju nešto popravljat(ajde barem su ažurni),kod nvidie bi trebalo bit bolje jer je ona manje ovisna o cpu-u nego amd grafičke,ima veći fps na starijim procesorima
Može biti da je do update-a, ali kažem, ako je proc na 100%, on je bottleneck svakako, e sad da li on utječe na FPS u tom mjeri, ne znam.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 11:44   #20
danijel_b
Premium
Moj komp
 
danijel_b's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Oldenburg
Postovi: 493
Da ti nije win update možda promijenio postavke energetskog profila, pa procesor možda zato throttla?

Gesendet von meinem D6603 mit Tapatalk
__________________
danijel_b je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 12:02   #21
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Ne bi rekao.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 12:17   #22
Rino
[ZA DOM]Rino
Moj komp
 
Rino's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Kutina
Postovi: 762
Citiraj:
Autor kameni_zg Pregled postova
Znam da prvo na sto se pomisli je to da je ovo ociti bottleneck. Ali nemoze mi nikako losije raditi od prosle konfe? 750ti i 8gb rama na 1600mhz isto ko ovih 16 sad na 1600mhz, i radilo je bolje. Nikad fps nije pao ispod 70. Je da sam igrao na low, ali sad ni to ne pomaze.. S tim da mi cpu opce nije bio clockan onda a sad je na 4.2 da se sto bolje iskoristi grafa.
Meni je isto i5 zabijen na 100% u BF1.

Jednostavno je postao preslab za Multiplayer igranje BF1, a trend se počeo pojavljivati i u drugim igrama.
__________________

Rino je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 12:24   #23
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Meni nije prelazi 60% kad sam igrao SP (prije nekih 2 mjeseca).
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 13:12   #24
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Imam CU, ali nemogu napraviti roll back jer sam windowse skinuo direkt s microsofta i dosli su mi s tim creators update. Imao sam key za origigi windowse pa reko aj nek bude sve po spagi.

Malo je to zalosno da jedan i5 2500k, 16gb rama i strix 1060 nemogu drzat fps na stabilnih 60 u igri poput bf1, pa makar sve stavio na low.

Jebote, dolazi mi onaj osjecaj natrag ko kad sam popravljal staru vesmasinu od gorenja. Ima djelova koliko oces, zamjenis, al opet nije dobro i onda nakraju skuzis da si potrosil pare i bilo ti je bolje kupit komplet novo
__________________
Pošten trgovac: 1
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 13:22   #25
Busola29
Guest
 
Postovi: n/a
Nema tu priče procesor ti je usko grlo čim se kuca na 100% ...

Jednostavno nakon nadogradnji BF sve je sporiji i sporiji , evo ja testirao na od prijatelja kompić ranije i5 3570 i dešava se na visokim detaljima pad FPS u određenom trenutku u multiplayeru zašteka ili desi gada pad FPS-a... sada na ryzeny r5 1600 leti isto rama ista grafa, nevjerovatno kako fino ide bez ogromnih padova...

Prilikom izlaska minimalni procesor po preporukama je bio fx 6530 a to je nešto slabije (ne puno...) od i5 2500k pa ti sada misli.

https://www.youtube.com/watch?v=wyjYGkoO-7c

BF1 je nažalost prezahjtevan i nebalansirana igra za hardver... možda namjerno (vrlo moguć utjecaj informatičke industrije...) , a sigurno i velikim djelom greška programera...
  Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 13:45   #26
Busola29
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Meni nije prelazi 60% kad sam igrao SP (prije nekih 2 mjeseca).
SP se uopće ne može uspoređivati sa MP ... SP ja mogu igrati na ovoj svojoj tu konfiguraciji i čak će to fino ići na low detaljima.
  Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 14:08   #27
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
r5 1600 ili r5 1600x? jer spreman sam kupit samo ne znam na sta da idem. Evo sad sam popricao s frendom ima i5 6600k. BF1 mu ga zakuca na 100% isto. Tak da necu da kupim nesto sto mi uopce nece pomoci.
__________________
Pošten trgovac: 1
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 15:18   #28
Busola29
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor kameni_zg Pregled postova
r5 1600 ili r5 1600x? jer spreman sam kupit samo ne znam na sta da idem. Evo sad sam popricao s frendom ima i5 6600k. BF1 mu ga zakuca na 100% isto. Tak da necu da kupim nesto sto mi uopce nece pomoci.
Više ljudi je pametnije pa slobodno se prebaci na Ryzen info gdje je brdo ljudi dalo svoje utiske. Inače po meni ryzen 5 1600 je dovoljno i nema uopće neke velike razlike na r5 1600x.

https://www.youtube.com/watch?v=bBKHsMar1Jo usporedba i ovaj komentar dovoljno govore A minute of silence for the i5 7600 RIP

https://www.youtube.com/watch?v=GYimC8inOoM igra...

Obrati pozornost na zauzetost procesora...

PS. intel ima odgovor ali ti procesori su skuplji za gotovo 1000 kn i tu za sada ADM Ryzen 5 1600 jede jednostavno konkurenciju, jednostavno best buy koji je i mene oduševio iako za mene još uvijek preskupo cca 1900 kn procesor

Zadnje izmijenjeno od: Busola29. 11.05.2017. u 15:23.
  Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 17:14   #29
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Busola29 Pregled postova
Više ljudi je pametnije pa slobodno se prebaci na Ryzen info gdje je brdo ljudi dalo svoje utiske. Inače po meni ryzen 5 1600 je dovoljno i nema uopće neke velike razlike na r5 1600x.

https://www.youtube.com/watch?v=bBKHsMar1Jo usporedba i ovaj komentar dovoljno govore A minute of silence for the i5 7600 RIP

https://www.youtube.com/watch?v=GYimC8inOoM igra...

Obrati pozornost na zauzetost procesora...

PS. intel ima odgovor ali ti procesori su skuplji za gotovo 1000 kn i tu za sada ADM Ryzen 5 1600 jede jednostavno konkurenciju, jednostavno best buy koji je i mene oduševio iako za mene još uvijek preskupo cca 1900 kn procesor
Pa ako uspoređuješ po cijeni onda usporedi s i5 7600k.

A to tog rajzena ubije u svim igrama, a pogotovo u armi 3 koju pisac navodi.

može si sam proguglat, a ima i ovaj video

https://www.youtube.com/watch?v=6yh9doMXt3I
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 17:35   #30
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
@markec, sad si me malo zbunio jer tvoj jutub video ima i7 6700k a ne i5 7600k u benchu. Mozda ne kuzim sta si htio napisat...sorry
__________________
Pošten trgovac: 1
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na