Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.11.2021., 13:27   #1
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Backup i sinkronizacija foldera

Krenuo sam u sređivanje/orgnizaciju važnih podataka i backup kopije. Čak mislim da bi bilo dobro negdje dodati podforum "Backup podataka", ali dobro...

Ideja mi je slijedeća. Obzirom da je riječ o nekih 700 - 800 Gb slika, video zapisa, dokumenata i raznih drugih podataka, što za današnje diskove nije nešto pretjerano, zasad imam 3 fizička diska (2 u računalu i 1 USB3 eksterni). Na svakom od njih bi kreirao "backup" folder koji bi , dakle , bio identičan.

E sad, pitanje, kako ih sinhronizirati? Ideja je da ako nešto dodam u bilo koji od ta tri foldera, da se dodano kopira po preostala dva foldera. A opet ako se nešto pobriše u jednom da se ne pobriše u preostala dva?

Ili sam previše zakomplicirao sve i da imam jedan folder i da ga backupiram nekim softverom na preostale fizičke diskove?
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2021., 14:13   #2
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Provjeri DSynchronize ili Syncthing.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.11.2021., 14:15   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Mislim da je baš nedavno netko pitao isto / slično pitanje i koji program upotrijebiti.

Nema tog programa koji će znati "šta je pisac htio reći" odnosno šta treba napraviti ako mu sam ne zadaš

Svakako unutar tog "Backup foldera" napravi neku (tebi logičnu) organizaciju pod foldera da lakše pratiš promjene.

Netko je spominjao da ima programa koji mogu detektirati kada uštekaš vanjski usb stick / hdd (nikako da zapamtim koji), moguće da se radi o Rsync ili Robocopy,
i onda sam odradi definirani task sinhronizacije, moguće je definirati da ništa ne briše nego samo doda (kopira) novo tj. razliku.

Eto kolega bio brži
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2021., 15:00   #4
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,454
Da se priključim u temu. Mene zanima backup Synology NAS-a u cloud, da je kriptirano. Ali ne cijelog, nego da označim koje mape ili diskove.

Što preporučujete ukoliko netko ima iskustva (na koji način)?
Koji cloud je najisplativiji?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2021., 15:26   #5
trunto
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Samobor
Postovi: 12
Backup i sinkronizacija foldera

Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Krenuo sam u sređivanje/orgnizaciju važnih podataka i backup kopije. Čak mislim da bi bilo dobro negdje dodati podforum "Backup podataka", ali dobro...

Ideja mi je slijedeća. Obzirom da je riječ o nekih 700 - 800 Gb slika, video zapisa, dokumenata i raznih drugih podataka, što za današnje diskove nije nešto pretjerano, zasad imam 3 fizička diska (2 u računalu i 1 USB3 eksterni). Na svakom od njih bi kreirao "backup" folder koji bi , dakle , bio identičan.

E sad, pitanje, kako ih sinhronizirati? Ideja je da ako nešto dodam u bilo koji od ta tri foldera, da se dodano kopira po preostala dva foldera. A opet ako se nešto pobriše u jednom da se ne pobriše u preostala dva?

Ili sam previše zakomplicirao sve i da imam jedan folder i da ga backupiram nekim softverom na preostale fizičke diskove?

Robocopy je savrsen za to.
Imam isti use-case kao ti i šljaka mi petfektno.
Ali pazi: jedan ti disk odnosno folder mora biti referentan odnosno “single source of truth” (SSOT).

Donja linija radi mirror src-a na dst.
Ako se doda/brise na src-u, isto ce se odraziti na dst-u nakon izvodjenja komande.

Za opcije koje imam ukljucene citaj help. Najbitnije su MIR (mirror) i XD, da preskoci problematicne/nepotrebne foldere.


robocopy %src% %dst% /MIR /DCOPYAT /XD "$RECYCLE.BIN" "System Volume Information" "RECYCLER" /V /TEE /NP /R:3


Sent from my iPad using Tapatalk
trunto je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2021., 16:21   #6
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Probati ću FreeFileSync . Kažu da može sincati u oba smjera

Zadnje izmijenjeno od: pogi. 14.11.2021. u 23:11.
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2021., 22:20   #7
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
I zapravo radi točno što mi je trebalo. Sync u oba smjera, dakle nekakav merge dva foldera.
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 15:02   #8
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 978
Sa FreeFileSync imaš više opcija,
Two Way - kopira sa jedne strane na drugu ono što fali i obrnuto, ne briše ništa, smjer je nebitan
Mirror - kopira s jedne strane na drugu ono što fali, ali i briše na toj drugoj strani ono što je višak (što više ne postoji na prvoj strani), to bi bio neki klasični backup gdje hoćeš da dva foldera isto izgledaju, bitan je smjer
Update - kopira s jedne strane na drugu ono što fali, ali ne briše ono što je višak niti kopira to na drugu stranu, bitan je smjer
Night je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 19:51   #9
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
TwoWay je to što sam trazio


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 20:05   #10
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,428
Syncback isto radi uredno sa svim opcijama
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na