Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.04.2017., 14:29   #1
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 959
Savjet za mali odvjetnički ured

Pozdrav ljudovi!

Situacija je sljedeća:

Odvjetnički ured sa trenutno dvoje zaposlenih (ali broj zaposlenih će rasti u budućnosti na nekih 5-6) trenutno slaže svoju mrežu.

Zahtjevi su sljedeći:

-Računala na kojima rade odvjetnici imaju poseban software koji vodi ured, on se vrti na mysql bazi podataka.
-Žele da se ta mysql baza vrti na tom posebnom serveru.
-Žele NAS server na kojem se raditi backup
-Žele gigabitnu mrežu
-mogućnost povezivanja od doma na server, tj virtualni desktop
-domenu
-žele da koliko je to moguće sve bude future proof.
-routeri, switchevi, i to sve ostalo.

Kvaka je da cijena svakog pojedinog artikla ne smije biti skuplja od 3.500,00 (da odmah uđe u trošak za tekuću godinu), osim servera.
Naravno kombinacije tipa NAS od 3499 kn + HDD ovi (3499) su dopuštene.
Colop je online   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 14:47   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Ne bih želio biti picajzla, ali ne vidim zašto postoji ograničenje od 3.500kn po uređaju. Meni sva kupljena oprema ulazi u trošak bez obzira na cijenu.
Ako je problem zbog amortizacije, koliko znam, kod nekih se stvari amortizacija može provesti ubrzano/skraćeno u istoj godini (mislim da IT oprema spada u tu grupu).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.04.2017., 14:49   #3
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 959
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne bih želio biti picajzla, ali ne vidim zašto postoji ograničenje od 3.500kn po uređaju. Meni sva kupljena oprema ulazi u trošak bez obzira na cijenu.
Ako je problem zbog amortizacije, koliko znam, kod nekih se stvari amortizacija može provesti ubrzano/skraćeno u istoj godini.
Da, može se provesti ubrzana amortizacija po stopi od 100 % godišnje, ali budući je prošlo skoro pola godine, amortiziralo bi se samo 56 ili 66 % iznosa.
Colop je online   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 01:06   #4
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Synology NAS, možda čak i seagate diskovi ili wd red, od mrežne opreme hp ili mikrotik, za router definitivno mikrotik. Ako imate dovoljno jak link na net složi se vpn. U cijeloj priči najskuplji je server, windowsi 2k12 i cal licence....

Pitanje je samo za taj poseban software da li se vrti na serveru ili klijentu? Ovdje pitam za program kojega korisnik pokreće....

Vezano za backup na synology to se planira na istoj lokaciji ko i server ili? Server sam po sebi ima redundanciju (ako se tako složi) ali backup na istoj lokaciji nije baš preporučljiv.

Također proučite da li Vam se možda više isplati SaaS usluga gdje je sve u cloudu, nema troškova održavanja servera itd.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 08:41   #5
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
to navedeno, bez uvrede molim, ne da nije future proof, nego nije ni present proof.
server, domain controller, lokalni backup, virtualni desktop...to nije nesto sto bi danas ikome preporucio, a pogotovo ne odvjetnickom uredu.
pravac AWS ili Azure.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 09:09   #6
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Odvjetnički uredi generiraju 100-300 mb word dokumenata godišnje po korisniku.

Osim ako nije neki job za vladu ili hrt, mislim da se ne isplati upucati toliko u opremu, ali svako ima svoje veselje!
tskarda je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 09:19   #7
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 959
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
to navedeno, bez uvrede molim, ne da nije future proof, nego nije ni present proof.
server, domain controller, lokalni backup, virtualni desktop...to nije nesto sto bi danas ikome preporucio, a pogotovo ne odvjetnickom uredu.
pravac AWS ili Azure.
Ne, cloud ne dolazi u obzir iz sigurnosnih razloga.
Znam što ćete reći, to je danas sve jako sigurno, ali jednostavno ne želimo da naši povjerljivi podatci budu u oblaku.

Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Synology NAS, možda čak i seagate diskovi ili wd red, od mrežne opreme hp ili mikrotik, za router definitivno mikrotik. Ako imate dovoljno jak link na net složi se vpn. U cijeloj priči najskuplji je server, windowsi 2k12 i cal licence....

Pitanje je samo za taj poseban software da li se vrti na serveru ili klijentu? Ovdje pitam za program kojega korisnik pokreće....

Vezano za backup na synology to se planira na istoj lokaciji ko i server ili? Server sam po sebi ima redundanciju (ako se tako složi) ali backup na istoj lokaciji nije baš preporučljiv.

Također proučite da li Vam se možda više isplati SaaS usluga gdje je sve u cloudu, nema troškova održavanja servera itd.
Hvala Vam puno na odgovoru. što su to točno cal licence?
Backup će biti na offsite lokaciji, a treći backup bi se vršio na eksterne hdd-ove koji bi se spremali u sef.
Software koji "vodi " ured se izvršava na serveru, a na njega se spajaju klijenti.

Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
Odvjetnički uredi generiraju 100-300 mb word dokumenata godišnje po korisniku.

Osim ako nije neki job za vladu ili hrt, mislim da se ne isplati upucati toliko u opremu, ali svako ima svoje veselje!
Točno je da prosječni korisnik unutar ureda generira par stotina mb word dokumenata, ali idemo prema uredu gdje se sve skenirati i/ili OCR-ati, + imamo programe koje povlače sudsku praksu, tako da na godišnjoj razini ćemo imati oko 50-100tak gb podataka.
Znam da nije puno podataka u usporedbi sa nekim drugim branšama,ali je značajno više od prosječnog odvjetničkog ureda.
Colop je online   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 09:51   #8
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Ne, cloud ne dolazi u obzir iz sigurnosnih razloga.
Znam što ćete reći, to je danas sve jako sigurno, ali jednostavno ne želimo da naši povjerljivi podatci budu u oblaku.

Molim te da ovo objasniš, ako ti nije problem. S tim da odgovor "Mi mislimo da je nesiguran" ne prihvaćam.

tnx
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 10:01   #9
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 959
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Molim te da ovo objasniš, ako ti nije problem. S tim da odgovor "Mi mislimo da je nesiguran" ne prihvaćam.

tnx
Naravno.
Kao i svaki ured imamo povjerljive dokumente stranaka, različite ugovore, i ostalu dokumentaciju koja bi neke od naših stranaka koštala par godina zatvora ili novčane štete u stotinama tisuća eura.
Rizik je relativno mali, ali moguca steta izrazito velika.
Što se tiče fizičkog osiguranja lokacije, ured ima protupravalna vrata, video nadzor, alarm i spojen je na zaštitarsku službu.
Znam što ćete reći na to, ako se netko namjerio da izvuče određenu dokumentaciju, provalit će fizički u ured, i ukrasti server, ali mene je osobno više strah da neki hacker ne provali u cloud čisto iz pizdarije.
Također, sve što je povjerljivo se stavlja u VeraCrypt disk, a sva osjetljivija dokumentacija koja se printa se poslje baca u uništavače dokumentacije.
I sada prilikom izgradnje mreže bi prešli na biometrijsku sigurnost, znači vjerojatno čitači otisaka prstiju.


Ja sam uvijek otvoren za sugestije i prijedloge, ali nadam se da sam uspio pojasniti i što nas zabrinjava.

Zadnje izmijenjeno od: Colop. 14.04.2017. u 10:15.
Colop je online   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 11:00   #10
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Necu komentirati could jer cloud ima svoje prednosti i mane. Pitaj neku od vladinih "tajnijih" agencija dali ima svoje stvari u cloudu i reci ce 1 000 000 naravno ne. Dali neki odvjetnicki uredi imaju tako tajne podatke nije na nama ovdje da sudimo (mozda da mozda ne). Ono sto u coloudu uvijek ima smisla je lokalno kriptirani backup.

Htjeo sam samo komentirati veracrypt koji je naravno ok, ali ako postoje SED diskovi koji sami kriptiraju. Puno lakse i elegantnije nego Truecrypt istina i skuplje...
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.04.2017., 11:32   #11
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 959
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Htjeo sam samo komentirati veracrypt koji je naravno ok, ali ako postoje SED diskovi koji sami kriptiraju. Puno lakse i elegantnije nego Truecrypt istina i skuplje...
Nisam znao da postoji nešto tako.
Idem sada malo to proguglati.
Hvala na informacijama u svakom slučaju.
Colop je online   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 11:38   #12
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Nisam znao da postoji nešto tako.
Idem sada malo to proguglati.
Hvala na informacijama u svakom slučaju.
Jedan od češće vidjenih je Kingston ili ti ga Ironkey. Od usb-ova do diskova i sve ostalo.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 11:40   #13
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Isto tako, možeš gore u cloud stavit kriptirane dokumente. Recimo enkripcija i sharepoint rade out of the box, 2 klika doslovno.

Razumijem te, ima smisla što radite. No tvrdit da cloud kao takav nije siguran, ne drži vodu. Ako će ti netko provalit u cloud, znači baš provalit, ne da netko ukrade identitet zaposlenika, provalit će ti i na server koji je na mreži.

Plus, recimo situacija. Imaš te sve silne lokalne backupe, i nešto se desi u zgradi? Što onda?
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 11:52   #14
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Ne, cloud ne dolazi u obzir iz sigurnosnih razloga.
Znam što ćete reći, to je danas sve jako sigurno, ali jednostavno ne želimo da naši povjerljivi podatci budu u oblaku.
necu reci da je "to sve danas jako sigurno", reci cu da je beskonacno puta sigurnije od bilo cega sto neka firma, a pogotovo mali odvjetnicki ured moze napraviti u svojoj reziji.

no naravno, ovaj argument vazi jedino kod objektivnog razgovora s cinjenicama u igri.
no obzirom da ste odvjetnici, trebali bi znati drzati se cinjenica.
evo preporucam nekoliko pojmova iz podrucja sigurnosti i privatnosti pa vidite kako cete to zadovoljiti:
- ISO 27001
- ISO 27017
- ISO 27018
- SSAE16 (SOC 1) / ISAE 3402 Type II
- SOC 2 i SOC 3
- GDPR

a zgodno je pogledati i softverske ugovore, obzirom na pitanje o CAL-ovima.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 11:52   #15
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Ako nista drugo bar ste olaksali posao Amerikancima, ne moraju vise hakirati i provaljivati nego si samo iskopiraju sta im treba.

Sent from my SM-G850F using Tapatalk
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je online   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 12:31   #16
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 959
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Isto tako, možeš gore u cloud stavit kriptirane dokumente. Recimo enkripcija i sharepoint rade out of the box, 2 klika doslovno.

Razumijem te, ima smisla što radite. No tvrdit da cloud kao takav nije siguran, ne drži vodu. Ako će ti netko provalit u cloud, znači baš provalit, ne da netko ukrade identitet zaposlenika, provalit će ti i na server koji je na mreži.

Plus, recimo situacija. Imaš te sve silne lokalne backupe, i nešto se desi u zgradi? Što onda?
Pa NAS je offsite, i radi se još jedna kopija koja ide u sef ?

To je više nego dovoljno za sigurnost backupa ?

Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
necu reci da je "to sve danas jako sigurno", reci cu da je beskonacno puta sigurnije od bilo cega sto neka firma, a pogotovo mali odvjetnicki ured moze napraviti u svojoj reziji.

no naravno, ovaj argument vazi jedino kod objektivnog razgovora s cinjenicama u igri.
no obzirom da ste odvjetnici, trebali bi znati drzati se cinjenica.
evo preporucam nekoliko pojmova iz podrucja sigurnosti i privatnosti pa vidite kako cete to zadovoljiti:
- ISO 27001
- ISO 27017
- ISO 27018
- SSAE16 (SOC 1) / ISAE 3402 Type II
- SOC 2 i SOC 3
- GDPR

a zgodno je pogledati i softverske ugovore, obzirom na pitanje o CAL-ovima.
Zahvaljujem na pomoći, pogledat ćemo i to.
Colop je online   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 20:09   #17
flash1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 86
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
to navedeno, bez uvrede molim, ne da nije future proof, nego nije ni present proof.
server, domain controller, lokalni backup, virtualni desktop...to nije nesto sto bi danas ikome preporucio, a pogotovo ne odvjetnickom uredu.
pravac AWS ili Azure.
Je, vidjeli smo nekidan kak je veselo ekipi na AWS-u
flash1 je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 23:26   #18
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
@ivo_k Pitao je za server tako sam mu i odgovorio. Ako ga zanima SaaS što mu u stvari i treba ima i domaćih firmi koje se bave isključivo takvim vrstama usluge gdje se program od korisnika (u ovom slučaju njihov taj odvjetnički) virtualizira i naravno idu ugovori o tajnosti itd. On nema nikave brige oko ničega, a tajnost podataka mu je zajamčena i još se k tome radi sa domaćom firmom.

S druge strane ti mogu navesti par primjera gdje naši zakoni nažalost još uvijek nisu do kraja dorečeni i definirani pa nema druge opcije nego koristiti servere i par razina redundancije ...

Tako da AWS, Azure i cloud je zgodan i je future vao ... ali i serveri imaju itekakvu primjenu pogotovo u slučajevima gdje se već koriste, a prelazak u cloud nije baš besplatan itd.

S druge strane ići direkno na AWS ili Azure hm s obzirom na osjetljivost podataka i sve ostalo ...

@Colop - ni prvi ni zadnji koji ima osjetljive informacije, kada spominju cloud ne misli se na google drive ili nešto slično jer i gore spominjani Azure i AWS imaju vjerojatno klauzule o povjerljivosti podataka i ostale stvari.

Ova firma znam da radi odvjetičke urede, računovodstva itd.

Samostalno moraš odvagati što ti se više isplati i koja je opcija povoljnija te prihvatljivija po tebe. Na kraju se sve svodi u pravilu na novce jer sama sigurnost podataka se u pravilu jamči ugovorima itd. - to ti nije faktor odlučivanja . Eh da vezano za server (ne znam možda je koji od ovih standarda od ive_k) - mislim da ima određene preduvjete koji moraju biti zadovoljeni, šta od prostora pa do osiguranja istoga baš zbog osjetljivih podataka. Nije baš da ga možeš samo stavit u neku prostoriju i to je to .... - ali istraži.

Zadnje izmijenjeno od: Forace. 14.04.2017. u 23:32.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2017., 10:06   #19
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Oduvijek me zanima pouzdanost cloud rješenja..kaj recimo ak nema neta, a teta treba knjigu rashoda koja je u oblaku u nebesima??
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2017., 13:33   #20
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Pa normalno da je to idiotizam nove vrste, kao i guranje W10 smetja.

Da prepričam jednu poznatu lokalnu radijsku reklamu:
Sekretarica drži rolu fax papira ispod pazuha cvili ko da je tko kolje.
Dragice, šta to radite ?
Šefe, šaljem fax.
Kako, zašto ?
Šefe, da ste platili struju ....

Ima kolega koji dižu u nebesa cloud rješenja, možda imaju i koristi od toga.
To ima smisla za (poslovna) rješenja na x lokacija i/ili u mobilu, ali ne za situacije / potrebe kao iz naslova. Više štete i opasnosti nego koristi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 09:40   #21
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
@ivo_k Pitao je za server tako sam mu i odgovorio. Ako ga zanima SaaS što mu u stvari i treba ima i domaćih firmi koje se bave isključivo takvim vrstama usluge gdje se program od korisnika (u ovom slučaju njihov taj odvjetnički) virtualizira i naravno idu ugovori o tajnosti itd. On nema nikave brige oko ničega, a tajnost podataka mu je zajamčena i još se k tome radi sa domaćom firmom.

S druge strane ti mogu navesti par primjera gdje naši zakoni nažalost još uvijek nisu do kraja dorečeni i definirani pa nema druge opcije nego koristiti servere i par razina redundancije ...

Tako da AWS, Azure i cloud je zgodan i je future vao ... ali i serveri imaju itekakvu primjenu pogotovo u slučajevima gdje se već koriste, a prelazak u cloud nije baš besplatan itd.

S druge strane ići direkno na AWS ili Azure hm s obzirom na osjetljivost podataka i sve ostalo ...

@Colop - ni prvi ni zadnji koji ima osjetljive informacije, kada spominju cloud ne misli se na google drive ili nešto slično jer i gore spominjani Azure i AWS imaju vjerojatno klauzule o povjerljivosti podataka i ostale stvari.

Ova firma znam da radi odvjetičke urede, računovodstva itd.

Samostalno moraš odvagati što ti se više isplati i koja je opcija povoljnija te prihvatljivija po tebe. Na kraju se sve svodi u pravilu na novce jer sama sigurnost podataka se u pravilu jamči ugovorima itd. - to ti nije faktor odlučivanja . Eh da vezano za server (ne znam možda je koji od ovih standarda od ive_k) - mislim da ima određene preduvjete koji moraju biti zadovoljeni, šta od prostora pa do osiguranja istoga baš zbog osjetljivih podataka. Nije baš da ga možeš samo stavit u neku prostoriju i to je to .... - ali istraži.
nasi zakoni su ovakvi i onakvi, ali ne postoji nikakva zakonska prepreka za cloud, cak ni u financijskom sektoru. tko ti kaze drugacije laze, svjesno ili nesvjesno,

i Microsoft i Amazon i Google imaju puno bolje ugovore, tj. pravnu zastitu te razinu zastite podataka, tj. tehnicku zastitu, nego lokalni server ili nedajboze lokalni hosting.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 09:43   #22
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor flash1 Pregled postova
Je, vidjeli smo nekidan kak je veselo ekipi na AWS-u
sto je bilo s AWS? dio usluga na cloudu im je pao?
zato se bilo sto "mission critical" radi redudantno bilo na drugoj zoni AWS ili drugom cloudu.

vecina usluga koje svaki dan koristis se vrti u cloudu, samo je pitanje kako su implementirane. i za cloud implementacije treba imati kompetencije iako ne sarafis servere u podrumu.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 09:46   #23
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Oduvijek me zanima pouzdanost cloud rješenja..kaj recimo ak nema neta, a teta treba knjigu rashoda koja je u oblaku u nebesima??
cloud je puno pouzdaniji nego tetina lokalna kanta ili "server" u supi (mislim da svi na ovom forumu znaju kako izgledaju racunala i pogotovo serveri u firmama).
zasto? jer je pouzdanost lakse i jeftinije implementirati (npr. sekundarni link na internet, cache itd.) nego lokalnu redundanciju.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 09:56   #24
Xizor
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 248
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
nasi zakoni su ovakvi i onakvi, ali ne postoji nikakva zakonska prepreka za cloud, cak ni u financijskom sektoru. tko ti kaze drugacije laze, svjesno ili nesvjesno,

i Microsoft i Amazon i Google imaju puno bolje ugovore, tj. pravnu zastitu te razinu zastite podataka, tj. tehnicku zastitu, nego lokalni server ili nedajboze lokalni hosting.
Da. Imaju. Za vlastitu zastitu.

No cak i da ne vadim Davida Ickea, Snowdena i ShadowBrokers, sto se future proof tice ne bi me iznenadilo da dodje do EC direktive koja ce uvjetovati da sve takve usluge budu based u EU, ako ne cak i u maticnoj drzavi. Pa ti onda migriraj sve nazad, a podatke si vec predao three letter agencies.

Tl;dr - pravo, financije, zdravstvene usluge -> nikad americanima u cloud
Xizor je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 10:08   #25
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Čovjek se informira i radi od nule - znači može ispravno i lokalno složit, zar ne? S druge strane, ima i scenarija gdje ti cloud nije tako praktičan: spora veza na internet, šta u slučaju da ne bude u mogućnosti plaćati uslugu par mjeseci. Šta ti vrijedi sekundarni link na internet na cloud strani ako klijentski ne valja?

Daleko od toga da je cloud loš, ali ima svoje područje primjene, a spominjat "kako izgledaju serveri i računala u firmama" je isto kao da si lokalni hosting predložio kao cloud rješenje .
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 10:49   #26
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Smatram da bi trebalo imati fizičku kopiju na serveru/NAS-u/ext. hardu, ali da ne bi bilo loše imati i cloud. Backupa nikad previše.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 12:00   #27
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Volim ove nase strucnjake, covjek pita za golfa, a preporuce mu Ferrarija
Da mi je kuna za svaku minutu downtima prosle godine na Azuru, skupilo bi se tu i za pola prosjecne place.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je online   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 07:31   #28
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,571
mislim da mu je ova kombinacija unutar zadanih troškova:

Synology DiskStation DS716+II NAS - 3.835,83 kn

i router koji podržava Dual-LAN-Ports konfiguraciju:

Synology RT2600ac Router - 2.097,38 kn

i diskovi koji mogu biti i veći

2 x Tvrdi disk 4 TB, WESTERN DIGITAL Red, 3.5-svaki - 1.376,34 kn

sa time je moguće sve potrebe ispuniti,s time da je nešto jače i puno skuplje.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 09:19   #29
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor Xizor Pregled postova
Da. Imaju. Za vlastitu zastitu.

No cak i da ne vadim Davida Ickea, Snowdena i ShadowBrokers, sto se future proof tice ne bi me iznenadilo da dodje do EC direktive koja ce uvjetovati da sve takve usluge budu based u EU, ako ne cak i u maticnoj drzavi. Pa ti onda migriraj sve nazad, a podatke si vec predao three letter agencies.

Tl;dr - pravo, financije, zdravstvene usluge -> nikad americanima u cloud
vidim da nisi nikad vidio ugovor i/ili implementaciju rješenja u cloudu.
znači imaš jasno objašnjeno i razgraničeno dio zaštite kojim upravlja pružatelj usluge, a kojim moraš ti.
možeš i svoje enkripcijske ključeve donijeti ako želiš.

što se tiče EU priče, to naprosto nije istina iz više razloga: iako birokrati ne razumiju da lokacija podataka nije nikakva sigurnosna značajka (čak je sigurnosni rizik), čak i oni shvaćaju da je gospodarstvo globalno. s druge strane, sva 3 velika cloud providera pružaju usluge iz EU data centara.

tl;dr paranoja od amera je smiješna:
a) puno su pravno ozbiljniji (npr. HIPAA za zdravstvene informacije) i tehnološki superiorni europi, a pogotovo našoj hrvatskoj
b) ako si na meti CIA, NSA, FBI onda si, paradoksalno koliko god zvučalo, sigurniji "kod amera" nego lokalno ili kod nekog hostera što ti njihov pripravnik prve godine rasturi u pauzi za ručak.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 09:22   #30
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Volim ove nase strucnjake, covjek pita za golfa, a preporuce mu Ferrarija
Da mi je kuna za svaku minutu downtima prosle godine na Azuru, skupilo bi se tu i za pola prosjecne place.
obzirom da je pitao za ozbiljnu primjenu, tj. za posao, onda se preporuča ozbiljno rješenje, koje, nota bene, je sigurno povoljnije nego da angažira priučenog sys admina da sklepa hardveraj s nabava.net
ivo_k je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na