Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.06.2010., 19:46   #1
DEfragmenter
Registered User
Moj komp
 
DEfragmenter's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Kaštel Stari
Postovi: 56
adsl nejasnoće

Pozdrav svima!!! Ne razumijem se baš u Wlan, pa molim pomoć. Imam nekoliko nejasnoća.

Zna li netko koji se točno Wlan modem dobiva u samoinstalacijskom paketu?

Namjeravam uvesti t-com adsl flat (4mbit) i umrežiti bežično dva računala. Odlučio sam se za t-com, jer živim u Kaštelima, pa mi se čini da je to najsigurniji izbor.
Ako u paketu naručim wlan modem, mogu li posebno kupiti dva wlan USB adaptera (jer od njih mogu naručiti samo komplet s jednim USB adapterom uz nadoplatu)? Mislim da je važno da su i modem i wireless adapter kompatibilni sa IEEE 802.11b/g standardom. Ako govorim krivo, molim da me netko ispravi.

Hoće li biti smetnji u wireless lan-u ako koristim bežični telefon? (kupljen je prije 5-6 godina i ima lagan pozadinski šum, dok ga drugi žični telefoni koje koristim nemaju)

Imam još par pitanja.
Živim u kući u kojoj je postojao jedan telefonski broj. Sada smo razdvojili prizemlje i kat (prizemlje ima svoj broj, a kat svoj). Kako modem mora biti spojen prvi u telefonsku liniju, a telefon mora ići preko splittera u modem, pretpostavljam da se moram odreći svih telefonskih aparata koje sam imao osim jednoga (moram naglasiti da nemam ISDN, dakle sva tri telefona na prizemlju su mi na jednoj liniji).
A što je s katom? Ako je na katu drugi telefonski broj, a ISDN ne postoji, znači da je to druga tel. linija koja nema veze s mojom na prizemlju i da se taj telefon neće sudarati s modemom. Ovo mi je jako važno, pa ako griješim, molim vas da me ispravite. Ako imamo dva broja, je li to garancija i da imamo dvije telefonske linije? Ne mogu svojoj susjedi s kata reći da makne svoj telefon kako se ovaj ne bi sudarao s modemom!

U uputama na t-comu piše: "U slučaju spajanja telefonskog uređaja iz neke druge utičnice (npr. na katu, u drugoj sobi)
pojavit će se šumovi i doći će do pucanja veze."

Vjerujem da ovo pravilo vrijedi za telefonski uređaj spojen iz druge utičnice na istoj liniji!

I još nešto: Postoji li rizik od drastičnog pada brzine ako se wlan adapter spoji na USB 1.1 priključak? (imam jedno prastaro računalo koje bih volio umrežiti)


Hvala svima! Pozdrav!
__________________
dr. Watson
DEfragmenter je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2010., 20:27   #2
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Ako več mora biti usb kartica onda nešto ovakvo uzmi, modem češ dobit onaj koji imaju na lageru i on je kompatibilan sa b,g i n standardom.

Kako si opisao ti imaš jednu liniju a susjeda drugu, a modem če se spojit na tvoju liniju pa onda susjeda nema nikakve veze sa tobom.

MOdem se spaja tako da se na tel. liniju spoji splitter (dobiješ ga sa modemom) i na spliter u jedan priključak se spoji modem a u druge se spajaju telefoni, ni jedan telefon nesmije biti spojen na liniju prije splitter jer če ti onda pucat veza.

Telefon nebi smijo utjecat na wlan signal.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2010., 11:06   #3
knocker
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Kaštela
Postovi: 295
evo ti graficki prikaz nacina kako spojis adsl kad ti ga dovedu doma. I pazi ako ti zelis da ti to oni spoje iz T coma, to ti se dodatno placa.



Uploaded with ImageShack.us
knocker je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 11:16   #4
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Citiraj:
Autor DEfragmenter Pregled postova


Imam još par pitanja.
Živim u kući u kojoj je postojao jedan telefonski broj. Sada smo razdvojili prizemlje i kat (prizemlje ima svoj broj, a kat svoj). Kako modem mora biti spojen prvi u telefonsku liniju, a telefon mora ići preko splittera u modem, pretpostavljam da se moram odreći svih telefonskih aparata koje sam imao osim jednoga (moram naglasiti da nemam ISDN, dakle sva tri telefona na prizemlju su mi na jednoj liniji).
Spojis sve ko i na slici kaj je posto knocker s tim da sve telefone mozes spojit ko i na slici samo ti treba onaj T nastavak za telefone

ovakav

Citiraj:
Autor DEfragmenter Pregled postova
A što je s katom? Ako je na katu drugi telefonski broj, a ISDN ne postoji, znači da je to druga tel. linija koja nema veze s mojom na prizemlju i da se taj telefon neće sudarati s modemom. Ovo mi je jako važno, pa ako griješim, molim vas da me ispravite. Ako imamo dva broja, je li to garancija i da imamo dvije telefonske linije? Ne mogu svojoj susjedi s kata reći da makne svoj telefon kako se ovaj ne bi sudarao s modemom!
Hvala svima! Pozdrav!
ak nemate isti broj a reko si da je to druga tel linija onda nema problema jer je ADSL usluga vezana za tvoju tel liniju
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 11:20   #5
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
a što se događa u slučaju da netko ima isti broj na oba kata, i recimo dolje spojiš dsl, kako na drugom katu odvojiti telefon? to me već puno ljudi pita.. je netko isprobao, dal šljaka da se i taj telefon koji je na katu odvoji spliterom?? ili to neće raditi.. koja je onda opcija u tom slučaju.
zaboravio napisat da vuči kabel kroz cijelu kuću ne dolazi u obzir..
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 11:52   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,597
Sve zavisi od trenutne instalacije i jel ima slobodnih žica / parica, pa čak kada je negdje u prizemlju na hodniku kutija sa svim priključcima u zgradi / kući.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 12:06   #7
chomli
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Trenutno: ZD
Postovi: 90
Citiraj:
Autor T0mB1ll Pregled postova
a što se događa u slučaju da netko ima isti broj na oba kata, i recimo dolje spojiš dsl, kako na drugom katu odvojiti telefon? to me već puno ljudi pita.. je netko isprobao, dal šljaka da se i taj telefon koji je na katu odvoji spliterom?? ili to neće raditi.. koja je onda opcija u tom slučaju.
zaboravio napisat da vuči kabel kroz cijelu kuću ne dolazi u obzir..
2 adsl splitera
chomli je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 13:32   #8
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Citiraj:
Autor T0mB1ll Pregled postova
a što se događa u slučaju da netko ima isti broj na oba kata, i recimo dolje spojiš dsl, kako na drugom katu odvojiti telefon? to me već puno ljudi pita.. je netko isprobao, dal šljaka da se i taj telefon koji je na katu odvoji spliterom?? ili to neće raditi.. koja je onda opcija u tom slučaju.
zaboravio napisat da vuči kabel kroz cijelu kuću ne dolazi u obzir..
Ak se moze taj kabel kaj ide gore precvikas i krimpas i ukljucis ga u spliter il onaj T nastavak. drugacije nejde.

Citiraj:
Autor chomli Pregled postova
2 adsl splitera
Kolko sam ja upoznat spliter djeluje kao filter izmedju POTS i DSL signala. i nema nikakvu ulogu dal ti stavio jos jedna spliter na drugi kraj. jer prvi vec filtrira taj signal i onda ovaj drugi nema bas nekoga smisla i ne kuzim kak bi spojio ta 2 splitera.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 14:32   #9
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,344
Zašto mora imati usb wlan? PCI verzije su bolje jer imaju manje zauzeće resursa kompa, ne blesiraju/resetiraju komp i obično imaju bolji prijem wlan signala. Cijena im je ista kao i usb verzijama.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 14:52   #10
Leitmann
Premium
 
Leitmann's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 22
e sad kad je već otvorena tema, imam jedno pitanje u vezi t-com adsl-a.
imam ga već dvije godine, ispočetka je radilo ok, bez prekidanja, ali u zadnje vrijeme jednostavno kad se digne slušalica telefona (dakle, bilo da tko zove ili ja nekog zovem) prekine net konekciju. nakon minute opet se uspostavi, svo vrijeme dok traje razgovor, i kad se spusti slušalica, opet padne veza.
moram napomenuti, da je sve propisno spojeno, sa spliterom, čak sam i probao promijeniti spliter, i ništa. i dalje prekida. i kod razgovora se ponekad čuje jeka, ko da sam sebe čovjek čuje. i to ne na mojem telefonu, nego onom drugom s kojim razogvaraš

molim ekipu za savjet, da li da zovem ove iz t-coma da dođu provjeriti ili kaj?

unaprijed hvala
Leitmann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2010., 14:54   #11
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,344
Jesu svi telefoni spojeni na splitter? Opis kvara je identičan situaciji kad telefon nije spojen preko njega.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 14:57   #12
Leitmann
Premium
 
Leitmann's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 22
telefon je recimo u dnevnoj sobi, a modem u mojoj.tamo je naravno i druga prespojena utičnica za tel liniju. otpočetka je radilo ok. sad neznam kaj se dogodilo

ali kak veliš, tel nije direktno spojen na splitter. misliš da je to problem?
Leitmann je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 14:58   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,597
Po x ti put, jesu li svi telefoni (ma koliko ih bilo u kući / stanu) spojeni kao na sl. iz 3. posta tj. "iza" razdjelnika ?
Ako jesu, mjenjaj razdjelnik. Ako je T-Kom linija onda razdjelnik treba biti za ADSL Annex B, koji se razlikuje od onog za Annex A (mada isto izgledaju).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 15:05   #14
Leitmann
Premium
 
Leitmann's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 22
napisao sam da nije spojen telefon na splitter kao na slici
samo sam napomenuo da je u početku sve radilo. to je sad nedugo počelo prekidati
Leitmann je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 15:15   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,597
Promjeni kabel od glavne utičnice u stanu do modema / routera sa onim koji ima 4 žice, možda je takav šta već imaš. Spojit ćeš tako da po dvije žice dovedeš liniju iz utičnice do razdjelnika, a na preostale dvije žice ćeš poslat "natrag" signal za telefon kojeg ćeš izvući sa razdjelnika.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 15:19   #16
Leitmann
Premium
 
Leitmann's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 22
hvala na savjetima
danas ću probati to, ak nebude radilo, javim se
Leitmann je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 00:15   #17
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Mene fascinira kako neka ekipa, ako pise lijepo u uputstvima "sve telefone spojite na izlaz phone na splitteru" i dalje dodju tu pitat dal to bas tak treba biti tako il moze i da je jedan tel spojen drugacije.

i jos u FAQ od T-Coma pise da ak svi tel nisu spojeni na splitter zna pucat veza i oni i dalje pitaju
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 08:28   #18
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,597
Good point max
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 08:45   #19
Leitmann
Premium
 
Leitmann's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 22
ja nisam pitao zato jer ne znam kako spojiti ili nisam čitao uputstva, nego zato što je godinu dana bilo sve dobro ovako kako je (bez tel spojenog na splitteru), i linija nije pucala dok sad prekida
Leitmann je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 08:56   #20
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,597
Teško ćeš dobit odg. na to pitanje, razloga može biti više. Jedna od mogućnosti je da je do nedavno adsl modulacija bila po ITU G.992.1 standardu (čitaj goli ADSL) a sada su prebacili na ITU G.992.5 (čitaj ADSL2+) koji omogućuje veće brzine ali je i osjetljiviji na smetnje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 09:12   #21
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Citiraj:
Autor Leitmann Pregled postova
ja nisam pitao zato jer ne znam kako spojiti ili nisam čitao uputstva, nego zato što je godinu dana bilo sve dobro ovako kako je (bez tel spojenog na splitteru), i linija nije pucala dok sad prekida
Ma nisam ja napao tebe, ak si se nasao uvrijedjen oprosti.

Vrlo vjerojatno da su ti promijenili modulaciju, jesi mozda trazio povecanje brzine?

T-Com svakome korisniku pusta ADSL2+ modulaciju i onda ako ima problema samo srozava za jednu stepenicu nize dok to sve ne funkcionira kak spada.

ADSL2+>ADSL2>ADSL

Spoji tel prek splittera i nebi smjelo biti problema
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 09:24   #22
Leitmann
Premium
 
Leitmann's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 22
sve ok. nema problema. bolje da tu pitam nego da zovem tamo. ovakve pametne odgovore ne bih od njih nikad dobio

moguće je da su promijenili modulaciju. probati ću danas prespojiti, i vidjeti jel to to

hvala
Leitmann je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 10:09   #23
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
vidis kakvu modulaciju imas i u routeru
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2010., 10:39   #24
DEfragmenter
Registered User
Moj komp
 
DEfragmenter's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Kaštel Stari
Postovi: 56
t-com tehničar

A što je s t-com tehničarom? Spoji li on sve kako ti hoćeš ili samo nabije sve u jednu utičnicu i ode? Nosi li svu potrebnu opremu za eventualno razvlačenje, provlačenje i precvikavanje žica? Ima li tko iskustva s tim?

Ja bih rado naručio tehničara da mi on to sredi kako se najbolje može, samo ne znam hoće li on to napraviti.
__________________
dr. Watson
DEfragmenter je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2010., 10:55   #25
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,597
Vrlo vjerojatno hoće samo su nofčeki (ako se ne varam) od 300 Kn pa dalje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2010., 11:35   #26
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Instalacija od strane T-Com tehničara 450,00
553,50
-->
Mislim da je oko 500kn da ti to on slozi

KAj kod vas nema nekoga ko to radi u fusu

Da si u ZG bi ti ja to slozio

Podržana instalacija

Ako uz telefonsku podršku niste uspjeli provesti samoinstalaciju imate mogućnost zatražiti podržanu instalaciju na broj 062 900 000. Cijena poziva je 0,23 kn/min. U ovom slučaju u vaš dom dolazi T-Com tehničar koji će instalaciju obaviti umjesto Vas. Cijenu podržane instalacije potražite u cjeniku.

Instalacija od strane T-Com tehničara

Prilikom podnošenja zahtjeva možete odmah zatražiti instalaciju kojom T-Com tehničar dolazi u vaš dom sa svom potrebnom opremom i instalira adsl uslugu.


Podržana instalacija 245,90
302,46 cijena s PDV-om
Instalacija od strane T-Com tehničara 450,00
553,50
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2010., 12:10   #27
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Još jedan razlog zašto se može desiti da sve radi iako je tel prije splitera je taj da neki telefoni imaju ugrađen prenaponski filter na ulaznij liniji koji tako posluži kao fiter splitera ali obično se radi o boljim/skupljim telefonima sa vanjskim napajanjem. Uslijed promjene standarda
Citiraj:
Jedna od mogućnosti je da je do nedavno adsl modulacija bila po ITU G.992.1 standardu (čitaj goli ADSL) a sada su prebacili na ITU G.992.5 (čitaj ADSL2+) koji omogućuje veće brzine ali je i osjetljiviji na smetnje.
ili npr. prenapona koji je oštetio filter tvoga tel.aparata moguće su ovakve stvari, ili jednostavno prije nisi otvarao telefon istovremeno sa korištenjem neta pa jednostavno nisi primijetio problem. Naime tel. dok je spojen a nije dignuta slušalica drži napon linije na 50-tak volti (ovisno o dužini voda) a tek u slučaju dolaznog poziva elektronika bitnije "troši" struju iz linije ( za zvono) osim ako se ne napaja izvana (adapterom 230VAC na nešto ). Tako ni šumovi koji smetaju adsl vezi nisu veliki, a kad otvoriš vezu, prekidač pod slušalicom aktivira tranzistor koji napon dovede na niske vrijednosti -pad napona na tel.u a porast u centrali (na tel.u bude nekoliko volti-opet ovisno o liniji) što centrala razumije kao otvaranje tel linije a rastu i šumovi.

Dakle, spoji po propisu i mirno spavaj.
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2010., 14:31   #28
chomli
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Trenutno: ZD
Postovi: 90
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova



Kolko sam ja upoznat spliter djeluje kao filter izmedju POTS i DSL signala. i nema nikakvu ulogu dal ti stavio jos jedna spliter na drugi kraj. jer prvi vec filtrira taj signal i onda ovaj drugi nema bas nekoga smisla i ne kuzim kak bi spojio ta 2 splitera.
Ovo radi 100%

Ulazna linija
->1spliter->adsl, telefon
->2spliter->telefon
chomli je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2010., 14:35   #29
chomli
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Trenutno: ZD
Postovi: 90
Dakle svaki spliter je spojen na ulaznu liniju(preko ulaza "line"). Sad oba splitera odvajaju telefonski od adsl signala.
chomli je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2010., 15:00   #30
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,597
Onda si trebao ovako skicirat:
Ul. linija
├>1.spliter->adsl>-telefon
└>2.spliter->xxxx>-telefon

To tehnički zadovoljava ali može utjecati na kvalitetu ostvarene adsl veze.

Imaš edit funkciju a ne dva posta za redom.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na