Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.01.2007., 08:54   #1
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Etika u računarstvu.

Evo, citam po neznam koji put vec hrpe komentara od "pa neka ako neznaju kaj treba kupiti, neka im uvale sto skuplje" , pa preko " Zasto ja neb koristio unsecured wireless vezu od tu nekog susjeda i skidao do mile volje, pa nek on placa to sve. Tko mu je kriv...".

Mene zanima jesam li ja valjda jedna od rijetkih ovca kojemu nije bas svejedno kaj ekipa okolo nekome nabija promet, jer si mislim kako bi meni bilo da mi dodje racun od nekoliko stotina kuna veci nego inace zato jer nisam znao namjestiti, jer mi nitko nije rekao da trebam ili pokazao kako postaviti zastitu. Gdje to staje? Gdje je kraj takvom ponasanju. Zanima me kako bi reagirali ti isti koji okolo kradu promet od ljudi kad bi im na izlasku iz nekog computer shopa neki lik drpio vrecicu s kupljenom robom u vrijednosti od tisucu ili par kuna. Jer pljacka je pljacka, radilo se sustavno od par "megabajta" ili cistom "tradicionalnom" nacinu.

Koja je vasa granica "prihvatljivog" ponasanja. Koja je vasa granica krivog oglasavanja proizvoda na stetu korisnika. Iskreno neznam zasto pisem, ma kenjam. Tocno znam zasto, zato jer mi dodje svaki put kad neki klipan kaze da mu je drago jer je netko nekoga smuljao, iskoristio na ovom i ostalim forumima dodje da ga spljuskam najradije. Pa evo napisao pocetak ovog topica tek toliko, ako nista da se osjecaju ti isti bar malo prozvanima.
  Reply With Quote
Staro 12.01.2007., 09:20   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
To je čisto stvar odgoja, kulture ponašanja i općeg sustava vrijednosti pa i morala ako hoćeš. Dosta ekipe jednostavno misli da ako je skrivena iza monitora i internet browsera - može sve raditi i sve im je dopušteno. Jednostavno nemaju obzira prema ostalima i iz*ebat će sve i svakog. Bilo na tržnici uvaljat neispravnu komponentu ili pokrast net promet prvom susjedu.
No, mislim da je ta ekipa manje više ista takva i u "stvarnom životu" te da se njihovo ponašanje u on-line zajednici vodi sitim moralnim i ostalim vrijednostima kao i kad nije on-line. Stvar je do ljudi, ne do mogućnosti tehnologije.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.01.2007., 09:31   #3
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
A čuj, ja mislim da je to djelomično i čista stvar tehnologije jer... Netko ce se "odvaziti" i iskoristavati takve stvari kao kradja prometa do mile volje, a bojati ce se ukrasti bombon u ducanu, jer je papak. (ne mislim to u oke sferi u kojoj je dobro krasti bombone ili druge stvari da se izjasnim). Ali ovo ostalo se apsolutno slazem s tobom.
  Reply With Quote
Staro 12.01.2007., 09:52   #4
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
slažem se s gorenavedenim, ali i kod nas će se jednom početi provoditi mjere protiv takvog kršenja zakona (već se počelo u slučaju piratluka), tako da im nije baš blistava karijera.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2007., 09:56   #5
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Osobno, da netko ostavi nezaštićenu mrežu, koristio bi je. To smatram da je u redu jer postoje hot spotovi koji baš za to služe, da ljudima omoguće surfanje netom, bilo iz marketinških, bilo iz čisto praktičnih razloga, bilo iz ljubavi prema ljudima. U razloge neću ulaziti..
Ono što sigurno nikada ne bih radio je da probijam neku zaštićenu mrežu.

Ako netko ostavi otvorena vrata i nigdje ne piše da je to njegovo, a koristi mi, uzet ću. Ali sigurno neću razvaljivati bravu i nasilno ulaziti.
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2007., 10:06   #6
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Aha, znaci ti iako znas da je ta mreza 90% od susjeda ces se namjerno praviti glup i ici mu trositi promet jer je to mozda bas od internet caffea kojeg nema nigdje u blizini mreza?
  Reply With Quote
Staro 12.01.2007., 10:19   #7
Paske
Ekspert iz sjene ...
Moj komp
 
Paske's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: New Eden
Postovi: 3,801
Pa kao što Tor reče - stvar individue ...

Nisam jednom krao software - kao i večina foruma, ali o tome se ne razgovara u društvu. Logika je jednostavna - kradem od bogatih, pa je OK. Sad kako sam stariji i prilivi sredstava mi dopuštaju - prestajem krasti i kupujem svoj soft, što u trgovini, što preko neta.

Zašto se to mijenja ? Pa dok sam bio klinac love nikad nisam imao i za jedno i drugo. Danas mi ne treba 100 igrica ko nekada ( da i dalje se većinoma igram kod kuće ), a win / office isl. nabavlja firma i koristim na firminom računalu ( lap ) tako da sam oslobođen te dađbine. S godinama čovijek se uozbilji i jednostavno odluči krenuti drugim putem.

Nemojte me krivo shvatiti - daleko sam ja ( kao i mi svi ostali, ma koliko o tome šutili, znate da ste tu ... ) od poštenjačine. Ako mi zatreba soft i nisam u mogučnosti platiti traženu cijenu, snači ću se sam i nabaviti kaj treba u roku od par sati ili dana ...

Tako da moral u principu postoji, ali potreba pravi lopova. Naravno - ako imaš za HW imaš i za soft bi trebalo postojati, ali tako nije ni u daleko bolje stoječim zemljama od naše, a kamoli tek tu ...


Kaj se tiče krađe prometa od susjeda isl., tu baš nemam tolerancije. Vrlo gnjusan čin.
Osobno sam se prikačio na unsecured net u zgradi jednom i cca 5 min bio online. Nakon toga me počela gristi savijest i uredno se maknuo. Dali sam se trebao uopće spajati ? Ne, ali jesam ....

Kao što rekoh - stvar individue. Kasti susjedu ne, krasti korporacijama - krađa jest krađa ali svijet nije crno bijel ....
Paske je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2007., 10:23   #8
mat
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: zg
Postovi: 2,105
nije uopce stvar u tome, vojvodo. stvar je u tome sto ljudi neznaju nista nego znaju da je to sad nesto kul, taj neki vajrles, pa ajde imati cu ga i ja. niti se ne potrude razmisliti treba li im wireless (ne treba), postoji li opcija ne imanja wirelessa (postoji) i dali to donosi nekakvu prijetnju za njihov novac (donosi). t-com koliko znam daje nekakva uputstva za osigruavanje mreze (hint na sigurnost za sve te laike), i kasda i se555 imaju dosta (6-7-8?) UTP utora (hint na ne imanje wirelessa) a komp u 80% slucajeva sto sam ja vidio stoji na maksimalno 3 metra od tog wireless routera!!!! ( [b]HI-***ENI-INT[B] na nepotrebnost). kopcas? ako je netko dovoljno glup da uzima nesto o cemu niti ne stane razmisliti kratko, to je njegov problem. ja sigurno necu ignorirati i to nema nikakve veze sa kulturnim ponasanjem.
mat je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2007., 10:31   #9
Paske
Ekspert iz sjene ...
Moj komp
 
Paske's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: New Eden
Postovi: 3,801
Nisu glupi - već ne znaju ...

Dali si ti glup ako ne znaš kako se našije pasica na hlače ?
Naravno da ne - samo ne znaš. Dali bi ti zbog tvog ne znanja trebali maknuti pasice sa hlača, jerbo eto nemaš pojma niti kaj su niti za kaj su ...

Ljudi su uzeli WiFi iz komfora, da ne moraju sa žicama hodati po stanu / kući. To ne znači da znaju kako se zaštiti.

Ako netko ostavi ključeve u autu i ti mu ga ukradneš - dali je to krađa? Ili si ti samo uzeo što je ponuđeno jer eto - na autu nije pisalo vl. Mirko Arpović.

Iskorištavanje nečijeg ne znanja nije cOOl i nije moralno / etički opravdan čin.

Zamisli da ti friend dođe doma i sjedne na tvoj telefon. Reko bi ništa, ha čovijek treba tel., samo on opali 30 min razgovor sa govornim automatom jerbo provijerava rezultate na lističima ( 3,66 Kn + PDV ako se ne varam .. ). Dali je to bilo u red, obzirom da telefonska linija nema blokadu 060 brojeva ...


Ako već znate nekoga tko ima WiFi, a ne zna ništa o sigurnosti - nemojte ga zvati budalom već mu pomozite. Samo zato što netko navavi ADSL i lap / comp sa WiFi ne znači da mora znati koliko i mi o računalima. Možda ga ne zanima, možda mu ne treba, u svakom slučaju nije ON kriv, već TI što kradeš ...
Paske je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2007., 10:34   #10
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Autor mat Pregled postova
nije uopce stvar u tome, vojvodo. stvar je u tome sto ljudi neznaju nista nego znaju da je to sad nesto kul, taj neki vajrles, pa ajde imati cu ga i ja. niti se ne potrude razmisliti treba li im wireless (ne treba), postoji li opcija ne imanja wirelessa (postoji) i dali to donosi nekakvu prijetnju za njihov novac (donosi). t-com koliko znam daje nekakva uputstva za osigruavanje mreze (hint na sigurnost za sve te laike), i kasda i se555 imaju dosta (6-7-8?) UTP utora (hint na ne imanje wirelessa) a komp u 80% slucajeva sto sam ja vidio stoji na maksimalno 3 metra od tog wireless routera!!!! ( [b]HI-***ENI-INT[b] na nepotrebnost). kopcas? ako je netko dovoljno glup da uzima nesto o cemu niti ne stane razmisliti kratko, to je njegov problem. ja sigurno necu ignorirati i to nema nikakve veze sa kulturnim ponasanjem.
ne, mat. upravo to je odgoj, kulturno ponašanje i moral. kada neovisno o vanjskim čimbenicima odlučiš neučiniti zlo. ovo o čemu ti govoriš je obični jal i ljubomora.
"kaj on ima kupovat vejerles, to je za rezerviranu elitu samoproglašenih IT stručnjaka". to je čista zavist.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.01.2007., 10:42   #11
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor mat Pregled postova
..../ako je netko dovoljno glup da uzima nesto o cemu niti ne stane razmisliti kratko, to je njegov problem. ja sigurno necu ignorirati i to nema nikakve veze sa kulturnim ponasanjem.
Nemoj...molim te....svasta cu ti rec....brb....Nije stvar dali je netko glup ili nije, stvar je u neznanju, a koliko znam, svi mi ovdje se u odredjenim situacijama nismo bas "snasli" uvijek, zar ne Mat....iskoristavanje tudjeg je pokazivanje vlastite slabosti, htio ti to priznat ili ne ali tako je....
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2007., 10:45   #12
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
I da rezimiram onaj dio:
"stvar je u tome sto ljudi neznaju nista nego znaju da je to sad nesto kul, taj neki vajrles, pa ajde imati cu ga i ja. "
Ja bi prije rekao da prica ide ovako. t-com samo reklamira wireless dsl, otkad je nabavio te "routere/modeme" i sad neki klinjo koji je natezao tatu jer zeli bas imati DSL, jer pol ekipa to vec ima i on bi se htio na internetu malo igrati surfati brze, a da pritom linija nije zauzeta nagovori tatu da mu uzme wireless DSL. Tata zove, e oprostite, dal bi mi mogli dati onaj bezicni (qrac) kaj se reklamira ne tv-u. I eto ga, ima wireless.
Citiraj:
Autor nino5 Pregled postova
Nemoj...molim te....svasta cu ti rec....brb....Nije stvar dali je netko glup ili nije, stvar je u neznanju, a koliko znam, svi mi ovdje se u odredjenim situacijama nismo bas "snasli" uvijek, zar ne Mat....iskoristavanje tudjeg je pokazivanje vlastite slabosti, htio ti to priznat ili ne ali tako je....
Tocno to, ja cu evo prvi priznati. Pa kad vidim da onaj tamo mulac dobije to i to, pa kaj ce njemu bas to, pa kaj ono neki tatin sincek pa ovo. Pa naravno da sam malo ljubomoran. Ali nece mi sigurno na pamet pasti da mu to uzmem ili da bilo koju drugu ruznu radnju napravim!
  Reply With Quote
Staro 12.01.2007., 10:50   #13
mat
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: zg
Postovi: 2,105
Citiraj:
Autor horza Pregled postova
ne, mat. upravo to je odgoj, kulturno ponašanje i moral. kada neovisno o vanjskim čimbenicima odlučiš neučiniti zlo. ovo o čemu ti govoriš je obični jal i ljubomora.
"kaj on ima kupovat vejerles, to je za rezerviranu elitu samoproglašenih IT stručnjaka". to je čista zavist.
LOL, LOL i jos jedan - LOL
ja sam daleko od zavidnosti. kucni WLAN je jedna od najvecih gluposti koje postoje. nebih ga imao da mi netko plati. kao da je neka razlika u cijeni wireless i non-wireless routera. ne shvacam sto zelis reci. wireless je super stvar, ali za to nema nikakve potrebe u kucnoj mrezi. nikakve. nedavno sam umrezavao ured na 2 kata, 9 racunala, nesto manje od 15 printera i serverom. i pitali su me, kada sam im dao popis stvari za kupiti, "zasto nece biti wireless"? "zato jer za tim nema nikakve potrebe. sve ce vam biti uredno, ugodno i lijepo. a ako pak zelite dati otvoren pristup vasoj mrezi, ja cu vam provuc jedan switch ispred vrata" - je bio moj odgovor. i slozio sam, i potrudio sam se. sve je uredno i lijepo, nema kablova a ima sigurnosti. na kraju krajeva, bas ti si mi nedavno rekao kako se hackeri smiju na rijec "sigurnost".

i samo da znas, da sam stvarno jalan, onda bi se potrudio taj jal i utaziti nekakvim provalama. sto me nikada nije niti najmanje interesiralo. sve sto sam ja htio reci je da ako netko place sto mu je susjed nabio racun koristeci njegovu wireless mrezu - sam si je tome kriv. doma inace hvatam signal koji je zakljucan 8 znamenkastim WEP-om. gledam ga svaki dan vec 2 godine. da sam stvarno takakv kakav ti pricas, ne mislis li da bi ga odavno pokusao (i uspio) probiti?
mat je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2007., 10:59   #14
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor mat Pregled postova
LOL, LOL i jos jedan - LOL
ja sam daleko od zavidnosti. kucni WLAN je jedna od najvecih gluposti koje postoje...........
Glupost tebi mozda. Ipak si profinjeni tip . NHF ali niti u jednom trenutko nisam pozalio sto imam "kucni" wlan. Ne uzima se to zato jer je kul.
Nemaju svi na 3 metra od rutera komp. Meni za povezat komp sa ruterom do sobe od klinca treba cca 12m kabela. Po tebi bi ja trebao to razvlacit? : nono :

Tudji izbor se moze komentirati ali je nepristojno od tebe to omalovazavati.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2007., 10:59   #15
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Neznam, ovo nije bila tema namjenjena da tebi idem ja sad objasnjavati da kenjas bezveze po wirelessu u uredu jer ocito neznas mnoge stvari koje su mnoge kompanije primjenile.

Ali mat, zapamtit cu ti
"sve sto sam ja htio reci je da ako netko place sto mu je susjed nabio racun koristeci njegovu wireless mrezu - sam si je tome kriv."
svaki put kad izvalise neku glupost na forumu.... Uostalom, zar nisi ti bio skurio maticnu tako da si zaboravio staviti distancere? Ali nije vazno. Ovaj forum je forum na kojem se drze pravila, a ne sluzi kao odgojna ustanova.
  Reply With Quote
Staro 12.01.2007., 11:02   #16
mat
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: zg
Postovi: 2,105