Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.07.2015., 23:49   #1
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Testiranje napajanja-metodologija.

I konačno, oprema je spremna za testiranje napajanja (osim za inrush current što će biti sutra). Tri dc loada max snage 1900w (za sada), na raspolaganju su dva osciloskopa,Hameg HM303-6 aninalogni i Uni-t ut4202c digitalni, dmm Rigol DM3068, Uni-t ut71e koji će nam mjeriti snagu s mreže i Power factor.
S tom opremom ćemo za sada moći izvršiti sljedeća mjerenja;
Ripple, regulaciju izlaznog napona, Inrush current,Odziv regulacije dinamičnom promjenom opterećenja (Transient recovery time), overshoot, undershoot, Cross load test, Efikasnot napajanja, Power factor, prekostrujnu zaštitu, start up time.

Ukratko ću objasniti redom;

Ripple je izmjenična komponenta u istosmjernom naponu odnosno oscilacija izlaznog napona za vrijeme punjenja/pražnjenja izlaznog kondenzatora. Uvijek je iste frekvencije kao i PWM oscilator .

Odziv regulacije dinamičnom promjenom opterećenja (transient recovery time) je vrijeme potrebno da regulacija napajanja stabilizira izlazni napon uslijed dinamičke promjene opterećenja izlaza. Odstupanja mogu prouzrokovati nestabilan rad računala.

Stabilnost izlaznog napona se mjeri multimetrom ali u različitim uvjetima rada odnosno različitim opterećenjem. Odstupanja će biti najviša pri najvećem opterećenju i u CL testu. Odstupanja van definirane tolerancije može prouzrokovati nestabilan rad računala.

Inrush current je struja prilikom priključivanja napajanja koja će biti znatno viša od nominalne. Prisutna je kratko odnosno za vrijeme punjenja kondenzatora u primarnom dijelu napajanja. Često bude uzrok izbacivanja osigurača.

Overshoot i undershoot su odstupanja napona van tolerancije prilikom nagle promjene opterećenja izlaza.

Preko strujna zaštita je zaštita izlaza napajanja od kratkog spoja na izlazu ili nedozvoljenog opterećenja napajanja. Preko strujna zaštita ne štiti samo napajanje nego i uređaj koji se napaja. Ukoliko je računalo u potpunosti ispravno i napajano s adekvatnim napajanjem preko strujna zaštita neće biti aktivna. Ali u slučaju kvara na računalu napajanje bez te zaštite može prouzrokovati znatnu dodatnu štetu na računalu te samom napajanju.

CL (Crossload test). Atx napajanja se testiraju blansiranim opterećenjem na svim izvodima, SL test je suprotno, radi se potpuni debalans opterećenja na izvodima. Test je bitan pri odabiru napajanja za vašu konfiguraciju jer ako imate velik potrošač na jednov izvodu(što je u biti poprilično čest slučaj za konfiguracije iz više klase), prilikom nagle promjene opterećenja jednog izvoda utjecaj će se vidjeti na drugim izvodima. Napajanja koja imaju loše rezultate na ovim testovima nisu najsretnije riješenje za high-end konfiguracije.

Efikasnost napajanja je pojednostavljeno omjer ukupne snage izlaza s ukupnom snagom ulaza. Jedini negativan utjecaj loših rezultata je uvećani račun za struju i prekomjerno zagrijavanje napajanja.

Start up time-Vrijeme starta napajnja je vrijeme potrebno da napajanje na izlazu potigne referentni napon, mjeri se bez opterećenja i s punim opterećenjem.
Više u članku o testu napajanja

Metodologija testiranja

Forimiranje metodologije mi je u biti odvojilo najviše vremena. Htio sam biti siguran u točnost onog što radim jer pogreška u metodologiji daje krive rezultate mjerenja bez obzir što su mjerenja točna u tim uvjetima.
Prvo testiranje koje sam napravio je test FSP Hexa+ napajanja.
Nakon čega sam išao usporediti metodologiju s Jonnyguru-om. Ispostavilo se da nisu iste. Pretpostavio sam da je ona moja pogrešna(ipak po prvi put radim takvo što) ali ispostavilo se suprotno, barem sam ja tako uvjeren.
Tako da tu imamo malo mjesta za raspravu i nadam se da će te se uključiti.

Jonnyguru u svojoj metodologiji u biti ne opterećuje napajanje balansiranim opterećenjem na izvodima i iskreno nisam uspio dokučiti prema kojim kriterijima dijeli opterećenje na 3v&5V VS 12V izvodu.
Ja sam s druge strane opterećenja definirao strogo balansirano, dakle ukupnu snagu napajanja sam posijelio s zbrojem snage 3v&5V+12V izvoda, te dobio nekavu konstantu kojom sam množio 12v izlazom odnosno 3v&5V.
Na taj način sam u postotku dobio identično opterećenje svih izvoda.

Nekako sam bio siguran da sam ja taj koji griješi dok nisam naišao na ovaj dokument;
http://www.plugloadsolutions.com/psu...00W_Report.pdf
Iz dokumenta se vidi da su koristili istu metodologiju kao i ja jer su ima 3v i 5v izvodi balansirano opterećeni kao i 12v izlaz.
Primjera 5v izvod su teretili s 10.4A dok Jonny u stvari napajanja daleko veće deklarirane sage tereti isti rail s daleko manjim opterećenjem.
Nije neki problem ali rezultati neće jasno biti isti, jer nije ista metodologija.
CL test Jonny radi random, malo s 0A malo s 1A opterećenja. Barem meni to izgleda loše jer razlika izmjerenih napona je velika poebno kod lošijih napajanja.
Ja sam odabrao pristup prema ovom dokumentu.
Ripple je oscilacija izlaznog napona za vrijeme punjenja/pražnjenja izlaznog kondenzatora. Uvijek je iste frekvencije kao i PWM oscilator.
S obzirom da je frekvencija PWM oscilatora u switch napajanjima veća od 50Khz obično oko 100Mhz (u nekim slučajevima znatno viša) vremenska baza TIME/DIV bi trebala biti postavljena na cca 10us/div kod njih je to 10 ili 20ms što bi značilo da oni ne mjere ripple nego Pard. Nosi i ripple skupa, stvar je izuzetno škakljiva jer ako ne mjere isto direktno na izlaznom kondenzatoru rezultati im neće biti točni. (pogledati video).
Ja bih tu ipak mjerio samo ripple ili u najgorem slučaju jedno i drugo.
To su nekako najbitnije razlike između jonnyđeve metodologije i one koje bi koristio prilikom testiranja. Naravno sve je podložno raspravi i sugestijama.

Ono što je iznimno bitno da od prvog napajanja metodologija bude točno postavljena i bez značajnih izmjena jer ako se rade usporedbe dvaju napajanja ona moraju biti testirana istom metodologijom, dodavanje testova nije problem.
Upravo zato i pišem ovo te se nadam sudjelovanju članova s konstruktivnim idejama, sugestijama i kritikama kako bi ova testiranja bila što detalnjija i točnija.
Ako nekom nešto nije jasno slobodno pitajte sve objasnim.

Zadnje izmijenjeno od: Alvin. 02.07.2015. u 23:55.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2015., 05:03   #2
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674


htio bi jos nest nadodat, al fali strucnosti u mene xd pa cu mucat i pratit temu,jako zanimljivo
webstartm je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.07.2015., 10:15   #3
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova

htio bi jos nest nadodat, al fali strucnosti u mene xd pa cu mucat i pratit temu,jako zanimljivo
U biti super, jer ipak za razumijevanje ovih tekstova ili je potrebno poznavanje struke ili što bolje i jednstavnije objašnjenje. Pa je komentar i onih koji se malo manje razumiju u tematiku svakako dobrodošao, da imamo uvid kako čitatelji vide i s te strane testiranja napajanja na ovaj način.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2015., 10:19   #4
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Bilo bi dobro za pocetak vidjeti testove nekih napajanja koja se non stop preporucuju za nove konfiguracije, itd.

Neka od njih su Super Flower 550/6502 modeli, Fortroni razni, XFX-i, itd.

Znam da ima hrpa toga na netu i da su dobra napajanja, ali ono, nebi bilo lose cut misljenje i od nekog tko je iz nasih krajeva
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2015., 10:30   #5
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor čuks Pregled postova
Bilo bi dobro za pocetak vidjeti testove nekih napajanja koja se non stop preporucuju za nove konfiguracije, itd.

Neka od njih su Super Flower 550/6502 modeli, Fortroni razni, XFX-i, itd.

Znam da ima hrpa toga na netu i da su dobra napajanja, ali ono, nebi bilo lose cut misljenje i od nekog tko je iz nasih krajeva
Da, slažem se.
Bilo bi odlično naraviti nekakav roundup povoljnijih napajanja iz niže klase s obzirom na platežnu moć u nas mislim da su ipak najčešći odabir.
Mene osobno nekako najviše interesira LC Power jer su mišljenja i+o tom proizvođaču poprilično podjeljena.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2015., 13:34   #6
antebr
Premium
Moj komp
 
antebr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 407
Svaka cast na opisu, naklon.

Kako funkcionira trošilo (DC elektronic loads)??
Jeli jedan uređaj sa tri ulaza, pa na svakom ulazu možeš definirat snagu ili su tri odvojena?
antebr je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2015., 13:37   #7
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Pa da, tako nesto. Djabe nam buljit u rezultate testova napajanja koja ce malo tko od nas ikad kupit. Ovako bi bar svi imali koristi

I mene taj LC zanima bas zbog tog sto ga jedni pljuju, a drugi hvale.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2015., 14:12   #8
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor antebr Pregled postova
Svaka cast na opisu, naklon.

Kako funkcionira trošilo (DC elektronic loads)??
Jeli jedan uređaj sa tri ulaza, pa na svakom ulazu možeš definirat snagu ili su tri odvojena?

Tri su DC electronic loada, dva sam sam napravio jednog sam kupio(maynuo m9812). Najsnažniji može izdrzati 980w po kanalu teoretski, 8 je kanala, drugi ima dva kanala koji es mogu koristi odvojeno. Zbog limitiranog prostora u kučištu ovaj najveći je ograničen na 1,2kW. Prilikom testiranja na svakom kanalu moram podesiti snagu koju odaberem u rezoluciji od cca 0.1W.

Citiraj:
Autor čuks Pregled postova
Pa da, tako nesto. Djabe nam buljit u rezultate testova napajanja koja ce malo tko od nas ikad kupit. Ovako bi bar svi imali koristi
I mene taj LC zanima bas zbog tog sto ga jedni pljuju, a drugi hvale.
Imati ćemo prilike vidjeti.....
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2015., 15:05   #9
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,312
Super članak, znači treba kupovat ova Spire napajanja ona su kvalitetna malo šale

Imam seasonica i bome oduvijek kog god znam da je imao neki su čak i žešči overclockeri su rekli da im je napajanje začuđujuće dobro držalo neke bolesne overclockove.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2015., 15:59   #10
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Super članak, znači treba kupovat ova Spire napajanja ona su kvalitetna malo šale
Top napajanje, znaš, i svijetli iz kučišta...
Citiraj:
Imam seasonica i bome oduvijek kog god znam da je imao neki su čak i žešči overclockeri su rekli da im je napajanje začuđujuće dobro držalo neke bolesne overclockove.
Da, tu je ripple poprilično bitan, a tu je Sesonic u samom vrhu.
Alvin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.07.2015., 23:16   #11
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Top napajanje, znaš, i svijetli iz kučišta...
Da, tu je ripple poprilično bitan, a tu je Sesonic u samom vrhu.
Super Flower
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2015., 08:18   #12
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,312
wow fakat kad sam vidio ove priključke toe to

http://www.super-flower.com.tw/produ...=6&ID=22&lang=

jedino je problem ako ode koji ne možeš recimo kao od drugih napajanja uzet od nekog drugog taj isti koji ti je otišo jer danas skoro svi modularni imaju na istu foru te modularne kablove jedini su ovi univerzalni pa osim originala ništa drugo ne paše, ali ovo je definitivno najbolji spoj koji sam vidio na polu modularnim napajanjima a i izgledaju kvalitetno makar su 80 Bronze nisam se još susreo sa njima, malo ću ih istražit.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 04.07.2015. u 08:23.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2015., 23:48   #13
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Ha, bilo je i prije takvih svjetlećih
Code:
http://www.overclock3d.net/gfx/articles/2007/03/30120913985l.jpg
http://www.moddiy.com/product_images/g/079/tagan-bz800__62956_zoom.gif

Zadnje izmijenjeno od: bilicvitak. 18.07.2015. u 16:58. Razlog: ispravak linkova
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na