Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.08.2012., 08:58   #1
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
SATA power splitter

Pozdrav, nedavno sam sa klasične konfe prešao na Dell Optiplex 755 SFF. Kako sam u staroj konfi imao SSD kao sistemski disk, a drugi obični 3,5" 1.5 TB za storage, tako sam planirao i na ovome. Mjesta za SSD ima, dva 3,5" diska nema šanse da bi stala u kućište.
Ali šipak... napajanje ima samo jedan SATA priključak, a meni bi trebala 2 kako bih napojio oba diska. Drugim riječima, trebalo bi mi ovo.
Kako sa ebay-a stvari trebaju cirka nekih 3 tjedna da stignu do lijepe naše, pitam se ima li to negdje u našim trgovinama, da ne čekam toliko.
Probao sam u Linksu, ali samo su me blijedo gledali dok sam objašnjavao što mi treba, odnosno pitao da li to imaju.

Disclaimer: Sorry ako neka slična tema već postoji na forumu, ja sam tražio, ali nisam našao.
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2012., 09:05   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Skokni do mene, ja imam.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.08.2012., 09:10   #3
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
ja to prvi put čujem da postoji
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2012., 09:31   #4
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Eh, jeb' ga, steta sto nisi blize. Ili da je bar vrijeme ATP-a, pa da usput skoknem do Umaga i spojim ugodno s korisnim.
A i da si pivicu ispijemo usput.

Nisam niti ja znao da to postoji sve do prije 2 dana, odnosno dok nisam osjetio potrebu za takvom djindjuvom...
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2012., 09:35   #5
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Raspitaj se ako netko ide do Umaga pa nek navrati, mene je jutros takva guzva docekala da nemogu mrdnit iz firme nigdje. Inace bi skocio do poste i poslao.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2012., 09:56   #6
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Raspitaj se ako netko ide do Umaga pa nek navrati, mene je jutros takva guzva docekala da nemogu mrdnit iz firme nigdje. Inace bi skocio do poste i poslao.
Probam nekoga naći tko ide u tom pravcu, ali mi se čini da će to teško ići u ovo praznično-ljetno vrijeme, svi su se razbježali.
Ali tebi svejedno hvala na ponudi i dobroj volji, svaka ti čast.
Javim ti se ako ne uspijem ništa iskemijati, ili ako ima neki bus, pa da mi ga na njega staviš... pa se dogovorimo i za neku refundaciju, ovkors.
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2012., 09:56   #7
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
hehe, ja to radim klasičnim rezanjem molexa ili flopy napajanja, frkanjem sata konektora od nekog starog napajanja na te žice i izolirka
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2012., 10:09   #8
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Citiraj:
Autor MMI Pregled postova
hehe, ja to radim klasičnim rezanjem molexa ili flopy napajanja, frkanjem sata konektora od nekog starog napajanja na te žice i izolirka
Ah, nažalost ovo napajanje nema ničega viška, nikakav molex, nikakav floppy konektor. Jedino što se može napraviti, je odrezati taj jedan jedini SATA konektor iz napajanja, i na te žice zafrkati ili zalemiti "klasični" molex to 2 SATA (sa odrezanim molexom), ali to mi se ipak čini malo previše fušerski

Zadnje izmijenjeno od: zmaksonvil. 16.08.2012. u 10:17.
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2012., 10:22   #9
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
da jedino to...i ja imam della,ali kod mene sva sreca 4 komada sata...samo me iritira sto nema 6pin a trebam unutra grafu pa cu ja morati fušariti...ili ima sata to 6pin da ne znam?

edit: jeb*** pa ima nino imas to mozda? http://i01.i.aliimg.com/photo/v0/441...6Pin_PCI_E.jpg
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2012., 10:28   #10
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Citiraj:
Autor FRipper Pregled postova
da jedino to...i ja imam della,ali kod mene sva sreca 4 komada sata...samo me iritira sto nema 6pin a trebam unutra grafu pa cu ja morati fušariti...ili ima sata to 6pin da ne znam?

edit: jeb*** pa ima nino imas to mozda? http://i01.i.aliimg.com/photo/v0/441...6Pin_PCI_E.jpg
Taman sam to zaguglao i našao baš to što tražiš, ali vidim da me Nino preduhitrio...
Jeb' ga, Nino izgleda stvarno ima sve. Sad odjednom imaš 2 razloga za skoknuti do pošte, jedna kovertica za Pulu, a druga za Orahovicu.
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.08.2012., 10:59   #11
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor FRipper Pregled postova
da jedino to...i ja imam della,ali kod mene sva sreca 4 komada sata...samo me iritira sto nema 6pin a trebam unutra grafu pa cu ja morati fušariti...ili ima sata to 6pin da ne znam?

edit: jeb*** pa ima nino imas to mozda? http://i01.i.aliimg.com/photo/v0/441...6Pin_PCI_E.jpg
Mislis na ovo.

__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2012., 11:11   #12
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
hahaha...ajd u poštu
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2012., 11:24   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Fripperu, pazi koju grafu nutra stavljaš jer napajanja su neka socijalna, obično od 230W.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 16.08.2012., 11:37   #14
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
znam...mislim gurnuti 7900gs brijem da bu radilo ok

e4500,hard,2gb,prza i grafa
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2012., 12:45   #15
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Koliko sam čitao, dotična ima TDP od 20W tako da će proći. Po performansama je u rangu 8600GT.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 16.08.2012., 14:04   #16
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
da...tak nesto i ja zapamtio cc 40w u loadu...

ma za tu i tam neku igricu i da se oslobodi ram malo, čisto dovoljno...

nekak mi žao ostaviti e4500 da bude bez grafe a da pogurati jos neke igre a ova stoji na polici bez veze
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2012., 11:54   #17
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Evo novog nastavka u pokušaju ugradnje 2 SATA diska u Dell optiplex 755 SFF. Ili bolje reći.

Recimo da sam riješio SATA power splitter problem, a sad sam nabasao na SATA data splitter problem.
Dakle, na ploči ima 2 SATA porta na koji su priključeni disk i DVD, a na ploči ima još jedan SATA, ali na njemu piše e-SATA. E sad... ja sam si mislio kako ću uredno na njega moći spojiti taj drugi hard, ali port uopće ne reagira kad na njega spojim disk. Probao sam i DVD spojiti na taj e-SATA port, i rezultat je isti... windowsi ne prepoznaju uopće taj port odnosno uređaj koji je na njega spojen. Probao sam i sa drugim data SATA kablom, ali isti rezultat. Probao sam i u BIOS-u naći negdje neku postavku koja kontrolira odnosno mijenja iz e-SATA u SATA način rada, ali šipak... nema nigdje takve opcije.
Na običnim kompovima, e-SATA se najnormalnije spaja na SATA port, tako da mi uopće nije jasno zašto ovaj e-SATA na ploči ne reagira na SATA uređaj... WTF? Ima netko kakvu ideju kako ovo riješiti?
Mislim... koliko koristim DVD, mogu ga mirno i isključiti i umjesto njega spojiti drugi SATA disk, ali to mi je opet neko polu-rješenje jer ipak ponekad treba i neki DVD ubaciti.
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2012., 12:28   #18
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
A jel imas slobodni PCI?

Ako da nabavi si sata pci kontroler
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2012., 13:03   #19
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,564
Ovo si valjda vidio > http://www.dell.com/downloads/global..._techspecs.pdf
Nigdje ne spominju da se eSATA "preklapa" sa nekim od SATA 0/1 konektorom, isprobaj sve kombinacije spajanja (ssd, hdd, cd).
Obavezno svaki put "prođi" kroz Bios nakon promjene da vidiš situaciju / da prihvati promijenjeno.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2012., 22:51   #20
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Citiraj:
Autor FRipper Pregled postova
A jel imas slobodni PCI?

Ako da nabavi si sata pci kontroler
Hm, da, imam jedan PCI i jedan PCIe port, ali trebale bi mi low profile kartice jer je kućište takvo, ne znam da li ovi kontroleri koji se kod nas mogu kupiti imaju limić i za low profile.
Što je najbolje, prije cirka 3-4 godine sam greškom bio kupio karticu koja se spajala na PCIe i davala dodatna 4 SATA porta (a imala je i dodatni low profile limić), ali kako nisam godinama našao primjenu za tu karticu, prije mjesec-dva je završila u elektronskom otpadu... jebat ga.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ovo si valjda vidio > http://www.dell.com/downloads/global..._techspecs.pdf
Nigdje ne spominju da se eSATA "preklapa" sa nekim od SATA 0/1 konektorom, isprobaj sve kombinacije spajanja (ssd, hdd, cd).
Obavezno svaki put "prođi" kroz Bios nakon promjene da vidiš situaciju / da prihvati promijenjeno.
Ovo sam vidio, sve sam to već pregledao, ali nisam ništa pametno osim nabrajanja što sve komp ima. Piše da se eSATA port aktivira nakon što se spoji eSATA bracket, ali nigdje ne piše kako se taj eSATA port može koristiti kao običan SATA... Nigdje u BIOS-u nema nikakve opcije za taj port, da mu moožeš nekako reći kako da se ponaša.

Ne znam... čini mi se trenutno kao jedina opcija isključiti DVD i umjesto njega spojiti drugi HDD, pa ako mi zatreba DVD lako otvorim kućište i prespojim kablove na DVD umjesto na drugi disk. Nije baš neko rješenje, ali ne vidim drugo. Guglao sam podosta o ovom problemu, i nitko nije imao slična pitanja kao što ih imam ja. Frend ima isti takav Optiplex 755, pa sam ga posudio da isprobam ovo što pokušavam kod sebe, ali i njegov komp se identično ponaša... eSATA je eSATA, nikako ne i SATA.
Zar nitko nije imao sličnih problema? Baš mi je čudno da sam prvi koji je zapeo na ovako nečemu. Ovi Optiplexi 755 SFF su meni genijalne mašine, skoro pa nečujne, hladne, a sa C2D 6550 unutra su i prilično brze. Naravno, sve se to odnosi na obične aplikacije, igre pretpostavljam da ne dolaze u obzir.
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2012., 23:28   #21
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,564
Vrtimo se u krug, šta se dešava kad spojiš ssd na sata0, hdd na sata1 a dvd na esata na mobo ?
Uređaj na esata portu bi morao biti detektiran kao i kada je na "običnom" sata portu.
Kad spojiš kako gore piše, uđi u BIOS i vidi jesu li detektirana sva tri uređaja.
Također isto isprobaj na oba kompa, možda nešto ne štima sa esata portom ili traži kakav custom kabel umjesto standardnog.

Ako ovo ne funkcionira onda preostaje dodatni PCI sata kontroler, ima ih sigurno u formatu "pola visine" sa odg. limićem.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2012., 05:48   #22
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Mani se ćorava posla. Hebeš se s tim Optiplexom, a ne uspijevaš napraviti što ti treba. Ljudi s iskustvom znaju kakve su hebade te brand name kante i ni ne pokušavaju raditi ekzibicije poput tebe.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 21.08.2012., 07:08   #23
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
nije to nikakva ekzibicija...ne znam sto coco baljezgaš...čovjek hoce dodatan had i šta sada treba se manuti toga i uzeti neki drugi komp i novog della u kojem nece morati raditi ekzibicije?
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2012., 07:54   #24
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Mani se ćorava posla. Hebeš se s tim Optiplexom, a ne uspijevaš napraviti što ti treba. Ljudi s iskustvom znaju kakve su hebade te brand name kante i ni ne pokušavaju raditi ekzibicije poput tebe.
Ljudi s iskustvom znaju... pa mislim da se nakon 10+ godina bavljenja time i ja mogu svrstati u tu grupu.

Nije ovo ništa extra, niti egzibicija, imaš na ploči SATA port na koji ide SATA uređaj, nothing special, ali ovdje to nije slučaj, ovdje uštekaš SATA uređaj, a niti BIOS niti išta dalje ne prepoznaju taj uređaj... i zato kažem WTF i pitam za pomoć.
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2012., 08:09   #25
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
daj vidi jel ima neki bios update pa ga updetaj...
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2012., 08:46   #26
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Egzibicija je općenito napraviti bilo kakav upgrade na tim konfama - kućišta ograničena prostorom na dodatni hardver, cirkulacija zraka i provjetravanje im nije jača strana, ploče sa manjkom priključaka za isti, ploče koje se smještaju na drugu stranu kućišta u odnosu na klasične, slaba napajanja sa malim brojem konektora, a ponekad i sa custom konektorima,...
Meni bi to bilo dovoljno da ni ne pomišljam na upgrade.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 21.08.2012., 12:10   #27
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Egzibicija je općenito napraviti bilo kakav upgrade na tim konfama - kućišta ograničena prostorom na dodatni hardver, cirkulacija zraka i provjetravanje im nije jača strana, ploče sa manjkom priključaka za isti, ploče koje se smještaju na drugu stranu kućišta u odnosu na klasične, slaba napajanja sa malim brojem konektora, a ponekad i sa custom konektorima,...
Meni bi to bilo dovoljno da ni ne pomišljam na upgrade.
A jaki upgrade je staviti još jedan disk unutar tog istog kućišta. Pogotovo što je taj dodatni disk SSD disk koji niti se grije, niti uzima mjesta. Slažem se s tobom da je kućište krajnje limitirano, i prostorom, i ventilacijom (iako se proc savršeno hladi jer temp bude oko 30°C i sad po ljeti), i brojem konektora, ali baš zato mi (trenutno) i je super, ne treba mi ništa veliko, ni bučno, ni prebrzo, ali mi je ipak bitno da to sve radi tečno i dovoljno brzo, a ovaj C2D E6550 koji je unutra odlično odrađue svoj posao. I zbilja sam jako zadovoljan ovom kantom.


Citiraj:
Autor FRipper Pregled postova
daj vidi jel ima neki bios update pa ga updetaj...
BIOS je zadnji stavljen, kad sam ga nabavio bio je A10, sad je stavljen A19, ali nema nikakve promjene. Čak... frendov komp je imao A10 BIOS, i potpuno se isto ponašao, što se tiče eSATA porta.
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2012., 13:46   #28
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Imao sam jedan Optiplex (mini tower) na poslu u bivšoj firmi - konfa je bila nešto tipa: E5400, WD 250Gb, 1x2Gb Samsung DDR3 800MHz (ne, nisam fulao frekvenciju), G41 čipset, prža, AOpen 230W. Zaista je bio nečujan. Impresionirao me sistem hlađenja proca - 120mm front vent je puhao direktno po procu koji je bio pasivno hlađen aluminijskom hrgom od coolera.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 07.11.2012., 11:34   #29
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Evo da ja izvijestim kako je završila priča oko dodavanja dodatnog diska u Dell Optiplex 755 SFF, odnosno sa problemom aktiviranja e-SATA porta na matičnoj ploči, i dodavanja još jednog napajanja za dodatni disk...

Prvi problem je bio dodatno napajanje za drugi disk jer napajanje ima samo jedan SATA power kabel. Njega sam riješio, kao što je Nino rekao, sa SATA power splitterom, naručenog sa ebay-a za 2 funte cirka.
Drugi problem je bio da e-SATA port na matičnoj ploči nije htio raditi, odnosno nije prepoznavao niti disk, niti optikanera... To je riješeno tako da se u BIOS-u mora staviti AHCI support za diskove. Ako je normalan SATA mod, e-SATA port na matičnoj ploči jednostavno ne želi raditi.

Tako da eto, na kraju se isplatilo, komp ima dva diska unutra i uredno sve radi. Jest da jedan disk mora biti SSD jer fizički nema dovoljno mjesta za staviti 2 velika (3,5") diska. Ali i tako već x godina imam komp kojemu je SSD sistemski disk, a ona druga ogromnjača služi za storage, odnosno čuvanje razno-raznih i najčešće nepotrebnih gluposti.

Nadam se da će ovo nekome pomoći tko će doći na ovu istu ideju na koju sam ja došao, odnosno da se u to kućište ugura još jedan disk.

Cheers ! ! !
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na