Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.11.2023., 16:22   #1411
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
na kraju kupljeno u holexu, neko pojačalo sa integriranim 5g filterom, offel.
montirano danas, lijepo vrijeme ovo ono, idealno za se samoubit s krova.
dakle otkriven razlog zašto prije nije ništa radilo - osim neispravnog napajanja za pojačalo, sama kutija pojačala je imala rupetinu s gornje strane pa je to u nekom trenutku zaplivalo. k tome pojačalo je bilo cheapo bez onog shielda. da ne pofali, ugnijezdile se 2 pčelice unutra.

moram pohvaliti domaće F konektore, pozlaćene - kupio 4 komada, sva 4 su pukla kod stiskanja. izvukao iz garaže neke stare sive, ti drže i nisu pukli.

rezultat nije baš prepre, ali sken nađe oko 350 kanala od čega ono šta mene zanima radi, samo mediaset extra i italia2 malo kockaju. cijeli rai radi bez greške i osnovni mediaset paket isto. u tih 350 je našao sve HR kanale i dosta slovenskih. sad me čeka brisanje barem 300 kanala viška.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2023., 08:32   #1412
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Ako može pomoć, nisam vičan i nije mi jasno zašto ne radi!

Spojio sam novi TV na vanjsku zemaljsku antenu. Kako ga god spojim, snaga signala na MUX M1 (kanal 36, 594MHz) je 100, dok je kvaliteta 0. MUX M2 na kanalu 44, 658MHz ne postoji, tj. TV uopće ne očitava ništa na njemu.
Kada u spojnoj metalnoj kutiji koja je na cca 50% puta od krovne antene do TV-a, otpojim kabel koji ide u TV od kabela koji ide na krovnu antenu, dobijem vidljiva oba MUX-a i to kvalitete 50-70, snage signala 60-80.

Ima li netko ideju što mu smeta kada je spojen na vanjsku antenu, da ima 100% jačinu signala, ali 0% kvalitetu?

TV je Philipsov OLED, ovogodišnji. Na starom LG OLEDU iz 2017 je hvatao signal sa tim postavkama, vjerojatno ima drugačiji DVT-T prijamnik.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2023., 09:34   #1413
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Nije jasno od kuda dođe signal ako odspojiš krovnu antenu ?
Ne smiješ zajedno spajati CATV i vanjsku antenu ako ne znaš kako je složen CATV.
Kod digitalnog signala ako "napumpaš" signal previše (npr. sa pojačalom) onda dobiješ tu situaciju 100% jačinu signala, a 0% kvalitete, smanjiš pojačanje da nivo bude 90 - 98% i nadaš se da tada kvaliteta bude ok tj. da stvar radi.
Ako možeš spoji / prespoji da je samo spojena vanjska antena na taj TV.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2023., 09:41   #1414
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nije jasno od kuda dođe signal ako odspojiš krovnu antenu ?
Ne smiješ zajedno spajati CATV i vanjsku antenu ako ne znaš kako je složen CATV.
Kod digitalnog signala ako "napumpaš" signal previše (npr. sa pojačalom) onda dobiješ tu situaciju 100% jačinu signala, a 0% kvalitete, smanjiš pojačanje da nivo bude 90 - 98% i nadaš se da tada kvaliteta bude ok tj. da stvar radi.
Ako možeš spoji / prespoji da je samo spojena vanjska antena na taj TV.
Ni meni nije jasno odakle signal dođe kada odspojim sa vanjske antene, ali radi. Vjerojatno sam kabel i metalne kutije gdje je spoj.

Nisam siguran od čega mi se točno sastoji instalacija, vjerojatno je pojačalo negdje na tavanu. Popnem se kasnije danas da provjerim što se gore nalazi. Nisam je ja slagao, a staro je skoro 15 godina. Pošto se u toj spojnoj kutiji nalazi antenski ispravljač MI 150 (TV-MAX), pretpostavljam da se gore nalazi pojačalo neke vrste na koju ju spojena antena.

Druga stvar koja mi pada napamet je da LTE i 5G uzrokuju smetnje?

Također, ako je signal tako jak, nije mi jasno kako na MUX M2 ne očitava niti jedan kanal. Možda zato što je bliže LTE/5G bandu?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2023., 09:48   #1415
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 660
Može svašta biti. Signal dobiješ kad odspojiš kabel po samom kabelu. Znači da ti dolazi jak signal i da si na dobroj poziciji.
Kad spojiš i nemaš ništa može biti do antene, konktora, kabela, ispravljača, splittera.
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2023., 09:56   #1416
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Negdje ranije u temi smo stavljali In-Line 4g/LTE filtere, ako ti bude trebalo ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2023., 10:13   #1417
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Citiraj:
Autor driftwood Pregled postova
Može svašta biti. Signal dobiješ kad odspojiš kabel po samom kabelu. Znači da ti dolazi jak signal i da si na dobroj poziciji.
Kad spojiš i nemaš ništa može biti do antene, konktora, kabela, ispravljača, splittera.
Ima smisla, hvala. Ako ti pada napamet, zašto bi stariji tv mogao progutati taj signal sa antene, a novi ne? Da li to možda sužava mogućeg uzročnika?
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Negdje ranije u temi smo stavljali In-Line 4g/LTE filtere, ako ti bude trebalo ...
Potražim, hvala.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2023., 10:55   #1418
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Uz napomenu da se u HR naj bliže TV kanalima nalazi mobilni band od 700-800MHz za 5G a većina antena i ant. pojačala su rađeni za gušenje tek od 800MHz.
Trgovci su tome doskočili pa samo promjenili broj 4 u 5 tj. 5G što je točno samo za 3600MHz band.
Još ostaje problem što se ne navodi koliko je to gušenje decibela jer filtera ima sa samo desetak dB a trebali bi biti za daleko više. Na linijskim "piše" gušenje u dB a na nekim i gubitak na tv-frekvencijama (470-700MHz) koji treba biti što manji.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2023., 11:52   #1419
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 660
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Coax kabel se "lako" produži / spoji F spojnicom i namotaš dobrog izolira preko ...

Ne, pogotovo ako je vani. Ući će voda.


Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ima smisla, hvala. Ako ti pada napamet, zašto bi stariji tv mogao progutati taj signal sa antene, a novi ne? Da li to možda sužava mogućeg uzročnika?
Možda...
-stariji tv je imao bolji tuner, novi ima "lošiji"/osjetljiviji tuner.
-nešto se dogodilo sa antenom (pukla je, odspojila se...)
-kabel je ispucao, ušla je voda
-pojačalo ne radi
-ispravljač ne radi
-neki konektor nije dobro spojen, oksidirao je ili slično
-nešto ometa signal


Bez instrumenta, teško je znati u čemu je problem točno. Zovi nekoga da ti to pogleda.

Ako ćeš ovako nasumično kupovati možeš probati sa LTE filterom, pojačalom i ispravljačem. Kupuj redom i mijenjaj i sretno.


P.S.
filter i pojačalo treba biti što bliže anteni.
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2023., 13:04   #1420
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Zahvaljujem, pređem cijelu instalaciju ovih dana pa ćemo vidjeti.

Plan je prvo izbaciti što više toga, spojiti direkt na antenu ako bude moguće, pa onda dodavati.

Nego da li prvo antena - pojačalo - filter ili antena - filter - pojačalo ili je svejedno?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2023., 13:17   #1421
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 660
Antena - filter - pojačalo.
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2023., 13:57   #1422
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Coax kabel se "lako" produži / spoji F spojnicom i namotaš dobrog izolira preko ...
Citiraj:
Autor driftwood Pregled postova

Ne, pogotovo ako je vani. Ući će voda.
Da razriješimo taj detalj:
- ako se radi o kratkom komadu vani (do slijedećeg spoja) i dostupno je, naravno da je bolje staviti novi kvalitetni kabel
- međutim ako se radi o dužem komadu, relativno je zdrav (čitaj: nije ispucan / oštećen), nemaš pristup (čitaj: treba dovući skale / dizalicu),
onda je "lakše" ubaciti spoj i po želji namotati "izolir"
- postoje "ovakvi i onakvi" izoliri, za tu namjenu bi trebalo koristiti "samo vulkanizirajući gumeni izolir".

Štos je u tome da je sa unutarnje strane ljepljiv i rastezljiv (kao i klasični izolir).
Dakle, prilikom stavljanja / motanja se malo rastegne (isti princip kao i kod klasičnog izolira ali to mnogi ne znaju / ne rade).
Nakon nekog vremena em se iznutra zalijepi za plašt kabela, em se izvana vulkanizira u jedno tijelo.
Ako odradiš kako treba onda neće uči voda / vlaga između izolira i plašta kabela.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 05:40   #1423
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 660
Još mi je bilo čudno kako to da si ti napisao sa običnim izolirom. Očigledno se nismo razumijeli.
Btw, ima i caka sa ovim vulkanizirajućim. Ako ostaviš spoj vertikalno (npr kabel ide od krova prema dole i između je spoj) opet zna ući voda.
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 14:16   #1424
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,053
Iz tog razloga ja takve vanjske spojeve (kao i sve F-konektor spojeve) na kraju "oklopim" trajno elasticnim kitom kao npr. "TekaStrip" trakom. Drzi provjereno u morskim uvjetima preko 15 godina
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 20:36   #1425
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Danas kupio pojačalo koje je Nikky spomenuo na prethodnoj stranici: https://3mzb.hr/proizvod/pojacalo-a295-anttron-5g/

Popeo sam se na tavan da se upoznam kako je sve spojeno i shvatio da pojačala nema.
Uglavnom, antena sa krova je spojena direkt do razvodne kutije u tehničkoj sobi. Tamo se nalazi pojačalo koje sam ja još 2020 isključio kada je uključen DVB-T2 signal, jer mi je radilo probleme i TV nije hvatao novi signal. Tako da sam ja od 2020 spojen direktno na samo jednu antenu (nemam pojma koju od dvije koje imam na krovu).

Nakon što sam napokon shvatio što većina tehnike u toj kutiji radi, izbacio sam sve nepotrebno i spojio antenu na novo pojačalo, na njega strujni adapter, i na njega kabel koji vodi do TV-a.

Sada je signal jačine i dalje 100%, ali je kvaliteta signala oko +/- 50 na MUX M1 (594MHz). I to je sa minimalnim pojačanjem. Ako ga odvrnem, kvaliteta signala pada na +/- 10.

MUX M2 koji je na 658MHz i dalje ne postoji za TV, ali je barem ovaj relativno stabilan.
Možda sam u krivu, ali ja nepostojanje kanala na 658MHz tumačim 4G/5G smetnjama (700-800MHz)

Moguće i da je negdje spoj antene i kabla načet, tko će ga znati. Neda mi se penjati na krov.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 23:17   #1426
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...sve mi se čini da antena više ne postoji u ovom sistemu tj. nije spojena.
Ako se radi o log. periodičnoj koju dica zovu "riblja kost" slaba točka je spoj na vrhu antene na koaks jer obično se nakon više godina i vjetra nagne vrh prema dolje pa kiša niz dva nosača klizi u poklopac spoja koji tada oksidira.
Svakako bez provjere spoja ništa od dobrog prijema.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2023., 00:02   #1427
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Da ne govorimo da bi trebalo:
- nisi naveo lokaciju, po frekvencijama pretpostavljam da je regija D1
- utvrditi kakve su to dvije antene, preciznije za koji band
- kamo su usmjerene
- koji odašiljači su ti u blizini

MUX M1 - 36. kanal - 594 Mhz je "glavni" i dostupan je svugdje,
zato sa njime nemaš problema.
MIX M2 - 44. kanal - 658 Mhz je već druga priča, on ti je dostupan samo sa Belje "Đuro Podboj" i Borinci

Vidi:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Dodata...objekata_OiV-a
https://hr.wikipedia.org/wiki/Dodata...alnim_regijama

Definitivno ćeš se morati popeti do antena i odraditi šta smo ti napisali ...

Lako moguće da pojačalo i napajanje nisi uopće trebao nego jednu dobru antenu kao > https://3mzb.hr/proizvod/zemaljska-y...iskra-dtx-48f/
usmjerenu prema jednom od gore navedenom odašiljaču koji emitira MUX M2.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 13:04   #1428
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Sve mi je to jasno, ali mi se ne penje na krov, visoko je.

Možda se još i nagovorim, vidjet ćemo.

Da li bi montiranje i spajanje unutarnje antene riješilo problem?
Nešto tipa:

https://www.chipoteka.hr/tv-i-oprema...uhf-7500002106

ili

https://www.chipoteka.hr/tv-i-oprema...ela-8071730709

ili

https://www.links.hr/hr/antena-maxpo...lter-020103006

ili

https://pevex.hr/sobna-antena-philips-sdv6226-12

ili nešto drugo po preporuci.

Od mjesta gdje je razvodna kutija za TV po sobama do TV-a je max 10m antenskog kabla. Do ostalih soba više, ali tamo ni ne koristim TV trenutno, niti imam plan za sada.

Odašiljač mi je 4km zračne linije.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 13:25   #1429
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Sobne antene su generalno za kua, osim kad si blizu odašiljača

Dok ne dođe ljeto / dizalica / netko spretniji za veranje po krovu,
vidi jeli možeš "privremeno" staviti vanjsku antenu na prozor / ogradu balkona ili sl.
važno je da "gleda" prema jednom od navedenih odašiljača,
a kabel nekako provuci do TV - a ili do razdjelnika (šta ti je kraće).

Ako je "na putu" prozor imaš ovaj štos:
https://www.engelaxil.hr/proizvod/sp...flat-kabel-bl/
https://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/1957
pažljivo ga namjestiš kroz krilo koje se rijetko otvara ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 13:32   #1430
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Za 4km su ok, ležeću izbjegavaj a inače te antene imaju 1 element za UHF , dakle oko 2,2dBi i odnos naprijed nazad (F/B) je 0 dB što znači jednako primaju sprijeda i straga a bočno naj manje.
Ako imaš neku staru (Elrad, Gorenje...) koja ima metalnu mrežu iza elementa puno su bolje jer imaju i do 8dBi dobiti. Antene su te koje primaju signal a pojačala pojačaju ( dovoljno je 20dB) ono što im antena daje (ako ima išta od signala).
Meni je odašiljač na 12km ali je puna optička vidljivost pa i sa običnim kvadratom od 50cm žice imam prijem signala 100% a i kvalitet isto.
Problem može biti za prijem drugog MUX-a koji ti je vjerovatno puno dalje....


edit: Nikky je brži
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 20:21   #1431
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
MUX M2 je na istom odašiljaču, tako da, ista udaljenost.

Posudio staru sobnu antenu od kolege, ovu sa metalnom mrežom iza. Antena je u očajnom stanju, ali kada je stavim ispred TV-a i spojim, signal je 100/90 na svim muxevima.

Kada je spojim na razdjelnik (spoj je očajan, pokušao sam samo da se žica sa F konektora dodiruje sa srednjom žicom antenskog TV priključka od antene), signal na TV-u je 100 jačina, +- 60 kvaliteta na MUX M1, i 100 jačina, 0 kvaliteta na MUX M2, ali je slika na svim programima perfektna i bez artifakta (kockica) uključujući i MUX M2 programima.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 21:08   #1432
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Je na istom odašiljaču ali taj odašiljač treba biti Belje ili Borinci (antena u tom pravcu)

Test je potvrdio da cijeli antenski sistem treba presložiti / prekontrolirati od početka do kraja (od antene do tv - a).

Ako je razdjelnik u komi > mijenjaj ga,
ako (trenutno) koristiš samo jedan tv onda ti razdjelnik ni ne treba, (samo nastaviš kabel sa F spojnicom),
ako je ijedan kraj kabela "u komi", valjda ima par cm viška za ocvikati i ponovo staviti F konektor,
...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 00:07   #1433
Miki9
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 235
Redovito snimam razne sadržaje s Htva putem receivera, izlaze u folderu s nekakvom TRP datotekom (ono šzo je najluđe, snimi se ne samo program nego i teletekst!),
e sad, htio bi to konvertirat tipa u mp4, probavao sam neke programe al ne želi otvorit uopće datoteku.
Je li to uopće moguće ikako, da znam u startu, možda nemoguće pokušavam jer su tipa datoteke kriptirane da rade samo u okruženju u kom su snimljene ?
Miki9 je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 08:52   #1434
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
Ako ih ne možeš reproducirati uopće znači da su kriptirane da rade samo na tom uređaju. Možeš probati guglati da vidiš može li se ta zaštita kako zaobići, a ako ne...
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 12:44   #1435
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Nikky je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na