Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.08.2009., 17:17   #1
viking.software
Premium
Moj komp
 
viking.software's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: rijeka / krk
Postovi: 549
Q: novi HP mininote 5101? isplati li se i koji model?

pozdrav svima!
pročitao sam desetke stranica no i dalje nisam dost' pametan.

u fazi sam kupovine netbooka i izbor se sveo na AAO D250 6cell. o izgledu nećemo, sav je sjajan, škripi laganini, ali za net, mail, sasvim dovoljno. cijena oko 2500 kn.

gledao sam i asusa 1000. onih u t-comu više nema. nema ih ni na tržnici. a ovi sa atomom su bezobrazno skupi, ako ih se uopće može i pronaći.

lenovo s10 mi se ne sviđa zbog onog ssd-a (premali je) i slab(ij)e baterije od svih ovih.

e, sad. jučer, prekjučer sam naletio na novi hp mininote. model 5101:
http://www.diskont24.com/product.php...cat=124&page=1
ili
http://www.diskont24.com/product.php...3&cat=0&page=1

razlika je u os-u i ekranu.
pa mene sada interesira sljedeće. da li ima _ikakve_ potrebe i/ili logike uzeti model sa windowsima koji ima hd 16:9 ekran i rezoluciju od 1366x768 u odnosu na klasični 10,1" ekran i već standardnih 1200*600 koliko dolazi sa linuxoidnom verzijom.

dakle, ista veličina ekrana kod oba modela, ali razlika u veličini pixela i, pretpostavljam, na silu povećana rezolucija što u konačnici donosi jasniju sliku kod multimedije, a u svakodnevnom radu ionako mala slova još više smanjuje.

ovo je dio texta iz jednog pdf-a kojeg sam uspio naći sa specifikacijom kompjutera:

ovo je sve isto kod oba modela:
Dimensions (W x H) 8.77 x 4.93 in (22.27 x 12.52 cm)
Diagonal Size 10.06 in (25.55 cm)

ali razlike su ove:

10.1-inch LED WSVGA (1024 x 600):
Pitch 0.2715(H)/0.2088(V) mm
Format 1024 x 600
PPI 117(H)/122(V)


10.1-inch 16:9 LED HD (1024 x 768):
Pitch 0.1630 mm
Format 1024 x 768
PPI 156

pa vas molim da mi kažete da li sam u pravu ili ne, tj, vrijedi li ta rezolucija ili ne nekih 400kn više? a ionako bi trebao na njega ići linux.

hvala!
viking.software je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2009., 17:24   #2
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Posto mu je primarna namjena net i e-mail,a iovak ionak (kao sto si reko) su vec slova dosta sitna,bolje onda da uzmes ovaj s "obicnim" ekranom,jer ces na ovom HD ekranu imati jos sitnija slova.
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.08.2009., 21:10   #3
viking.software
Premium
Moj komp
 
viking.software's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: rijeka / krk
Postovi: 549
ma, tako sam i mislio. ali, možda je netko imao priliku raditi ili barem vidjeti te 10,1 ekrane i ove nove 11,6 acere koji imaju upravo tu rezoluciju (1366*768). no, s druge strane interesira me i (po mogućnosti) objektivno mišljenje o samom mini noteu, kao modelu. jedino ne znam kako je kucati po onoj tipkovnici sa razdvojenim tipkama. imam dojam da je predamnom veliki digitron! :-)
viking.software je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2009., 22:44   #4
Pak
Premium
Moj komp
 
Pak's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Ploče
Postovi: 264
Mislim da veča rezolucija dobro dođe kod pregledavanja web stranica (manje vertikalnog skrolanja) što i je ajmo reč prvenstvena namjena netbookova, nisam doduše gledao 10.1 ekran sa 1366x768, ali meni bi dobro došle te 168 vertikalne linije extra na HP 2140. Isto mislim da ti ne bi baš oči patile zbog malih slova jer npr, ja 2140 držim u krilu na 30cm od očiju i napravim zoom out stranice da mi više stane u ekran pa mi slova nisu premala.
Što se tipkovnice tiče ako je imalo kao na 2140 - bit češ zadovoljan; nema uvijanja, 92% pune tipkovnice, veliki enter (zavisno o modelu), dobar odziv...Jedino taj razmak je malo čudan, sličan kao i na Asusu 1000HGo.
Inače 10,1 LED ekran na HP 2140 je super - žive boje, nema pozadinskog probijanja, takav je vjerojatno i na 5101. Eto, pisano sa 2140

Edit: mislim da su ti svi 10,1 ekrani 16:9 formata isto kao i rezolucije: ili 1024x600 ili 1366x768

Edit2: u mene na 2140 nije HR tipkovnica ali raspored i veličina tipki je isti kao i na HR verziji osim velikog entera i malog lijevog shifta, grafički znakovi i HR slova su normalne veličine, ako se išta zbije to ti može bit eventualno lijevi shift.

Zadnje izmijenjeno od: Pak. 26.08.2009. u 13:29.
Pak je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2009., 13:12   #5
viking.software
Premium
Moj komp
 
viking.software's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: rijeka / krk
Postovi: 549
Citiraj:
Autor Pak Pregled postova
Mislim da veča rezolucija dobro dođe kod pregledavanja web stranica (manje vertikalnog skrolanja) što i je ajmo reč prvenstvena namjena netbookova, nisam doduše gledao 10.1 ekran sa 1366x768, ali meni bi dobro došle te 168 vertikalne linije extra na HP 2140. Isto mislim da ti ne bi baš oči patile zbog malih slova jer npr, ja 2140 držim u krilu na 30cm od očiju i napravim zoom out stranice da mi više stane u ekran pa mi slova nisu premala.
Što se tipkovnice tiče ako je imalo kao na 2140 - bit češ zadovoljan; nema uvijanja, 92% pune tipkovnice, veliki enter (zavisno o modelu), dobar odziv...Jedino taj razmak je malo čudan, sličan kao i na Asusu 1000HGo.
Inače 10,1 LED ekran na HP 2140 je super - žive boje, nema pozadinskog probijanja, takav je vjerojatno i na 5101. Eto, pisano sa 2140

Edit: mislim da su ti svi 10,1 ekrani 16:9 formata isto kao i rezolucije: ili 1024x600 ili 1366x768
ma, ne znam. bojim se da bi moglo biti pre sitno. naravno, niti jedna trgovina ga nema upaljenog-ne smiju. dakle, kupovina na neviđeno.
a tipkovnisu na 2140 znam. no, ovdije su tipke odvojene. mislim da je to fora sa appleovih računala. nego, kako su raspoređena naša slova i grafički znakovi (@, []{}...). jel' to isto ili su negdje desno zbijene ili upola veličine od ostalih tipki. znam, nije isto, ali ne vjerujem da je neka velika razlika, barem ne u rasporedu. kod 5101, barem na slikama koje su na netu, desni ctrl je najveći, shift malo manji, enter kao ostale tipke i backspace opet kao shift. ali, i ovo nije sigurno jer nema hr tipkovnice na netu.
valjda će biti ok. nadam se! ;-)
hvala na informacijama!
pozdrav!
viking.software je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2009., 14:52   #6
krip
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: zg
Postovi: 75
http://h18000.www1.hp.com/products/q...13326_div.HTML

koliko vidim pise da je "95% full-size QWERTY keyboard with HP DuraKeys; touchpad with scroll zone"
krip je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2009., 15:00   #7
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Bilo tko da je živio s netbookom i rezolucijom 1024x600 će reći da je to premala rezolucija. Često se dogodi da se otvori neki dialog koji je previsok zbog čega ne možeš stisnuti gumb OK ili cancel, pa si pokušavaš pomoći tako da stišćeš TAB i naslijepo napikavaš gumbe koje ne vidiš.

Mene osobno najviše živcira čitanje maila u Thunderbirdu. Sve je zbijeno i baš moraš svaki mail otvoriti dvoklikom da išta vidiš.

720p rezolucija nema taj problem, ali tamo je sve prilično sitno
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2009., 21:30   #8
Ianus Ziensis
Premium
Moj komp
 
Ianus Ziensis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 101
Citiraj:
Autor Pak Pregled postova
Što se tipkovnice tiče ako je imalo kao na 2140 - bit češ zadovoljan; nema uvijanja, 92% pune tipkovnice, veliki enter (zavisno o modelu), dobar odziv...Jedino taj razmak je malo čudan, sličan kao i na Asusu 1000HGo.
Citiraj:
Autor krip Pregled postova
http://h18000.www1.hp.com/products/q...13326_div.HTML

koliko vidim pise da je "95% full-size QWERTY keyboard with HP DuraKeys; touchpad with scroll zone"
2140 i 2133 imaju iste tipkovnice,
5101 ima onu "otocnu", koja je isto vrlo dobra (koliko sam citao)
Ianus Ziensis je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 21:21   #9
viking.software
Premium
Moj komp
 
viking.software's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: rijeka / krk
Postovi: 549
Citiraj:
Autor krip Pregled postova
http://h18000.www1.hp.com/products/q...13326_div.HTML

koliko vidim pise da je "95% full-size QWERTY keyboard with HP DuraKeys; touchpad with scroll zone"
ovo znam, skinuo sam taj pdf, ali, ipak, u živo je nešto drugo.
viking.software je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 21:23   #10
viking.software
Premium
Moj komp
 
viking.software's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: rijeka / krk
Postovi: 549
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Bilo tko da je živio s netbookom i rezolucijom 1024x600 će reći da je to premala rezolucija. Često se dogodi da se otvori neki dialog koji je previsok zbog čega ne možeš stisnuti gumb OK ili cancel, pa si pokušavaš pomoći tako da stišćeš TAB i naslijepo napikavaš gumbe koje ne vidiš.

Mene osobno najviše živcira čitanje maila u Thunderbirdu. Sve je zbijeno i baš moraš svaki mail otvoriti dvoklikom da išta vidiš.

720p rezolucija nema taj problem, ali tamo je sve prilično sitno
sve to stoji, ali, kad sam mogao na malom asusu 701 surfati i tu i tamo čak nešto i konkretnije napisati, onda će ovo biti kao plazma prema njemu. nadam se!
a to sa tabom i nagađanjem gdje je ok a gdje cancel si potpuno u pravu. to frustrira.
viking.software je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.08.2009., 21:27   #11
viking.software
Premium
Moj komp
 
viking.software's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: rijeka / krk
Postovi: 549
Citiraj:
Autor Ianus Ziensis Pregled postova
2140 i 2133 imaju iste tipkovnice,
5101 ima onu "otocnu", koja je isto vrlo dobra (koliko sam citao)
znam za fizički izgled da se razlikuju, ali me interesirao raspored i naša slova.
no, danas sam malo obišao trgovine i našao hp seriju 4. oni imaji istu tipkovnicu (plus numeričku). upravo te tipke, svaka za sebe. jest da izgleda gumena, kao na spectrumu nekada, ali je na dodir ok i mislim da će se dati s njom raditi.
sada samo još odlučiti da li ići na taj hd ili klasični ekran. negdje sam pročitao da je ekran opcija ili da se čak može kasnije promijeniti. pa čekam odgovor iz hp-a hrvatska da vidim što će mi oni na to reći.
viking.software je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2009., 12:18   #12
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Ja bi osobno išao na 720p ekran...
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2009., 14:24   #13
viking.software
Premium
Moj komp
 
viking.software's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: rijeka / krk
Postovi: 549
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ja bi osobno išao na 720p ekran...
a, gle. bi i ja. samo, zbilja ne znam da li vrijedi tih 400tinjak kn razlike. a windowse (najvjerojatnije) neću stavljati na njega.
viking.software je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2009., 15:09   #14
Shockre
Premium
Moj komp
 
Shockre's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Dublin
Postovi: 582
msi wind + osx je dobitna kombinacija za netbook. wind je 100% kompaktibilan s osxom i radi odlicno. instalacija je jednostavna ko i instalacija winsa. radi neusporedivo bolje nego win xp ili win 7. cijena je sad oko 2800 ak se dobro sjecam, 6cell batt, atom 1.6, 2gb ram, 160gb hdd, gma950.
Shockre je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2009., 22:38   #15
viking.software
Premium
Moj komp
 
viking.software's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: rijeka / krk
Postovi: 549
Citiraj:
Autor Shockre Pregled postova
msi wind + osx je dobitna kombinacija za netbook. wind je 100% kompaktibilan s osxom i radi odlicno. instalacija je jednostavna ko i instalacija winsa. radi neusporedivo bolje nego win xp ili win 7. cijena je sad oko 2800 ak se dobro sjecam, 6cell batt, atom 1.6, 2gb ram, 160gb hdd, gma950.
to je cijena i ovog hp-a. ok, hp ima 1gb, ali imam od prije 2gb modul i razlika je u bateriji. tako da, imho, možda je bolji hp. ako ništa, noviji je i vjerojatno se nešto promijenilo od winda koji je došao prije kojih skoro pa godinu dana.
viking.software je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2009., 23:24   #16
Shockre
Premium
Moj komp
 
Shockre's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Dublin
Postovi: 582
noviji je, al ima skoro iste komponente ko wind. -.-
jedino po cem je hp "bolji" je dizajn to je subjektivna stvar. meni je dovoljno sto hp ima sjajni ekran, samo zbog tog ga nebi uzo. wind ima mat. i trackpad na hpu mi ne pase nikak.
al ak patis na novo, izaso je i novi wind, U100+, kao i hrpa 115,120,123 itd modela.
čekiraj malo pa vidi kaj ti bolje leži.
Shockre je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2009., 13:45   #17
viking.software
Premium
Moj komp
 
viking.software's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: rijeka / krk
Postovi: 549
Citiraj:
Autor Shockre Pregled postova
noviji je, al ima skoro iste komponente ko wind. -.-
jedino po cem je hp "bolji" je dizajn to je subjektivna stvar. meni je dovoljno sto hp ima sjajni ekran, samo zbog tog ga nebi uzo. wind ima mat. i trackpad na hpu mi ne pase nikak.
al ak patis na novo, izaso je i novi wind, U100+, kao i hrpa 115,120,123 itd modela.
čekiraj malo pa vidi kaj ti bolje leži.
nema hp (barem ne ovaj 5101) sjajni ekran! da ima, ne bih ga ni uzimao u obzir. problem je u tome da u rijeci ne mogu naći ni jednog msi-ja u trgovinama. tako i da hoću, i njega bih kupio na slijepo. kod hp-a sam barem vidio kakva je tipkovnica, za ekran mi je potvrđeno i dostupan je. a na netu sam našao na dosta postova o stavljanju linuxa i da sve radi od prve. to što meni dvije komponente predstavljaju problem oko stavljanja u pogon, to je druga stvar. tako da sam za sada sa tim hp-om uspio naći najviše dobrih recenzija.
no, kako još uvijek nisam ništa 100% odlučio, pogledat' ću i winda!
viking.software je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2010., 12:58   #18
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Zagledao sam se u ovog HP-a, baš mi se nekako sviđa, dizajn mi je HP-ovski fora...

Koliko je to stvorenje brzo, budući da nikad nisam radio na Atomu?
Dal će bit ikad unutra neki dual core Atom?

Treba mi za programiranje (prva stvar), čitanje stvari, net, mail, filmove... Portabl muziku.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2010., 13:21   #19
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Treba mi za programiranje (prva stvar)
Hoces "programirat" na netbooku i ekranu malo vecem od danasnjih mobitela?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2010., 13:33   #20
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Hoces "programirat" na netbooku i ekranu malo vecem od danasnjih mobitela?
A jbg... Ako putujem u školu znam dnevno provest i >2 sata u autobusu, onom normalnom...
C++, PHP, JS...

Znam da zvuči smiješno... Al sad imam Acera 5530G, koji je 95% vremena u stanu na stolu. I ima manju rezoluciju od HP-a, 1280x800, ako se ne varam.
Nekak zbunjeno izgleda to što je ekran tako mali unutar velikog okvira.

Ogroman plus mi je to kaj mu je kućište ekšli metalno.

EDIT:
Vidim da su najavili i HP5102:
http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en...0-4094022.html
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na