Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.02.2024., 21:06   #91
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Prestani kupovati škart s aliexpressa i temu. Kupi brand name ili kvalitetniju LED žarulju. Imam neke već po 7-8 godina. Dulje drže nego ove prethistorijske.

Naravno, domaće tržište su preplavili jeftini Kinezi i njihovi uvoznici, ali Philips recimo daje 10 godina jamstva. U čemu je problem?
Upravo to. I ja sam ih pobacao u smece solidan broj. Unazad 3-4 godine ne pamtim da je ijedna crkla. Nosim ih bas sad sa sobom u novi stan gdje su jos klasicne zarulje.

Problem kod Philipsa i 10god jamstva je sto mi je racun postao necitak nakon 6 godina otkad imam tu 18W monstrum zarulju Najbolja kupovina ikad za lustere. Mislio sam da sam glupi pomodarski snob jer sam dao 120kn za nju, a evo je sad u trecem stanu.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2024., 21:13   #92
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova

Eurolamp i Soleo koštaju 0.70€ dok za ove Belux stvarno ne znam jer sam ih dobio na pokon. Ali kaže mi čovjek da je cijena (citiram) "smiješna".
Ček tiš stvarno testirati te žarulje?
Jel znaš koliko to troši? Ja u kuhinji imam luster od 3 žaruje i u dnevnom od 5, pa to mi nikakva solarna elekrana nebi pokrila.

Ja žarulje uzimam u špara, pak 3 kom oko 3-4€ i traju evo već 3 godine, neki dan sam jednu zamjenio u kuhinji jer je treperila...
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2024., 21:47   #93
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Ček tiš stvarno testirati te žarulje?
Jel znaš koliko to troši? Ja u kuhinji imam luster od 3 žaruje i u dnevnom od 5, pa to mi nikakva solarna elekrana nebi pokrila.
Ne budem ih spojio sve odjednom ... ako je to ono što misliš? Ali da, evo upravo dok ovo pišem gore dvije klasične od 100W, kao i jedna od 60W.

Račun za struju očekujem da bude bio (i ostao) isti. Već smo zaključili u temi da je cijeli hype oko LEDica kao 90% štedljivijoj & efikasnijoj lampi laž, i ukazao sam na činjenicu da mi je cijena za struju u stanu od 75m2 (gdje su do sad sve bile LEDice) JEDNAKA ako ne i viša onoj u stanu od 92m2, gdje je sve bila klasična i halogena rasvjeta.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2024., 00:47   #94
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Vidim da se nikome ne da ulaziti u raspravu o tome da nema razlike u cijeni ako je stan (cca. 10 grla), osvjetljen 100W tradicionalnim ili 18W LED žaruljama.

Čak i Bubba miruje
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2024., 08:57   #95
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
A čemu ulaziti u raspravu, očito je drugačija fizika kod nekoga u stanu i isto je dal nešto troši 100 ili 10W
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2024., 11:48   #96
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Ne budem se upuštao u LED rasprave, jer sve već vidim kud ovo ide. LED žarulje troše puno više struje od deklariranih 4, 6 ili koliko već W - sjećam se jednog videa na YT koji je ovo pokazao ali i objasnio zašto.

Kod svakog paljenja LED "žarulje" (koja je zapravo elektronički uređaj), njezino napajanje povuče više struje, da bi potrošnja zatim pala, normalizirala se na onu deklariranu. Drugim riječima sve ovisi o tome koliko često palite i gasite svjetlo, što je i razlog zbog kojeg se LED ne preporuča na mjestima kao što su kupaonice, ormari, balkoni ili nekakva pomoćna (ili panik) rasvjeta, već samo na onim mjestima gdje se lampa upali i radi kontinuirano više sati.

A koliko koja LED žarulja bude povlačila napon ovisi i o proizvođaču ... kao što je kolega rekao, postoje one bolje (skuplje) i lošije (ultra jeftine), koje žderu više struje a daju slabo svjetlo. Sve u svemu ovo nije stvar usporedbe 100 > 10, već bih prije usporedio sa matematičkom jednadžbom koja ima puno varijacija i nepoznanica.

Toliko o LEDicama sa moje strane, imate ionako temu za raspravu u potrošnji i razlikama između klasične/CFL/LED rasvjete. Ja sam ionako primarno komentirao staklene kugle, kao i njihove armature.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 18:16   #97
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Evo koliko se kugle više (ne) koriste ... danas sam otišao do jedne elektro prodavaonice, da pitam za kugle i/ili njihove zidne armature i koliko koštaju.

Kaže čovjek ostala samo jedna, nema ih više. Zadnjih 4 ili 5 komada je otišlo prošli tjedan, i to provjereno (jer sam osobno provjeravao). Što bi značilo da ide to više nego što ljudi misle, samo se malo njih usudi javno "priznati".

Raspitivao sam se i za M10 šipku za navoj grla ali mi je čovjek objasnio da se to više ne proizvodi, i da se eventualno (i jedino) može napraviti po mjeri u Bauhaus-u, osim ako ne želim tražiti po Hreliću i vaditi iz starih lampi.

Update (5/3/2024)
Pitanje ... traži se opal kugla starije proizvodnje, rekao bih negdje iz 60ih ili ranih 70ih godina sa crtom preko "ekvatora". Naime, one najstarije nisu bile izlivene iz jednog komada već su koristili kalup iz tri dijela. Gornja sfera, lijeva strana baze sa navojem kao i naravno, simetrična desna. Stoga bi se između svakog spoja vidjela "crta" koja dolazi do izražaja kad lampa svijetli.

Nisu toliko rijetke, ima ih dosta ali većina ili ne mari ili ne kuži u čemu je riječ pa je teško dobiti konkretne informacije. Neoštećena i bez defekata, po mogućnosti u Zg. Ako živite ... ili ste živjeli u starijoj zgradi sagrađenoj prije 1970 i imate jednu viška, velike su šanse da je riječ upravo o takvoj. Ponude ili pitanja mogu na PP da tu ne spamamo temu. Budem stavio primjer, ilustraciju ispod teksta:

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 05.03.2024. u 00:27.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2024., 10:29   #98
~Kaiser_Chief~
Premium
Moj komp
 
~Kaiser_Chief~'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,187
Kupnja opreme na rate do 650 Eura

Bok ekipa,

Malo sam trazio al nisam nasao slicnu temu, tak da molim moda da izbrise ak je offtopic, ili post koji nije sukladan pravilima.


Naime, trebam kes kojeg nemam a mogu izvuc cca 650 eura kupovinom na rate.

Trazim nekog tko kupuje nesto novo u ducanu u cjenovnom rasponu od 500-680 eura, ja bih to uzeo na rate, napisao adresu dostave od doticnog a doticni bi meni uplatio iznos artikla, al umanjen, s popustom od 10% npr.

U PBZu sam. Privatno oko mene bas nitko nis ne kupuje da to rijesim s poznanicima, pa sam se obratio na forum.


Ak se kome da zafrkavat, moze PP
__________________
~Kaiser_Chief~ je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2024., 17:30   #99
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,692
ekipa gdje kuput onaj mjeač potrošnje struje, ukopčam njega u AC 220 a na njega trošilo pa da vidim koliko što troši?
neki jeftini ak ima na Aliji, nebi dao vše od par €
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2024., 13:03   #100
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Upišeš na ali power meter pa biraš najjeftiniji, makar i kod nas ih imaš za oko 10 eura, jednom sam čak vidio i u Kauflandu
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2024., 17:46   #101
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,692
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Upišeš na ali power meter pa biraš najjeftiniji, makar i kod nas ih imaš za oko 10 eura, jednom sam čak vidio i u Kauflandu
e to, fala
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2024., 18:25   #102
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Obzirom da su mi prijašnji postovi prebačeni u ovu temu, budem ovdje nastavio dalje. Iako (sad kad sam to rekao) i dalje kažem da je ovo trebalo u zasebnu temu, jer bude još "materijala" ... što bi se reklo, tek sam počeo. Pa sve u svemu imam osjećaj kao da spamiram temu "Svaštara"

Stigle su 3 kugle sa crtom, različitih generacija i proizvodnje. Čak im je i geometrija drugačija, to me vjerojatno najviše iznenadilo.


A kutija "zabave" čeka, moram još samo riješiti nekakve nogice ili postolje, kao i set M6 vijaka, podloška i matica.


U planu je izrada tri lampe - jedna rotirajuća "disco", jedna RGB W+W kombinacija, sa WiFi upravljanjem. Treća je za susjeda kojem se ovo svidjelo, i čovjek želi jednu za sebe Četvrti komplet bude rezerva, kad (i ako) zatreba. Napominjem da ovo isključivo radim za "dušu", odnosno riječ je o hobiju koji je zamijenio stare kompove. Pa vas molim da mi ne šaljete pitanja koliko za ovo ili za ono (ako uopće ima zainteresiranih), lampe nisu na prodaju.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 14.03.2024. u 18:36.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2024., 19:54   #103
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
I tak. Elon Musk radi smeće u orbiti. Samo da bi napravio najbolju. PSM
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2024., 10:32   #104
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Nemrem naći na netu kako se zove onaj mali ručni printer koji je tiskao na trakice pa si mogao zalijepiti na nešto.

Baš je utisnuo slova u trakicu pa si izrezivao koliko ti treba.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2024., 11:00   #105
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2024., 11:03   #106
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
To sam vidio ali nije to to. Baš je utisnuo samo slova, reljefno. Uglavnom to sam vidio dok još nije bilo ovakvih sofisticiranih printera.


Ali da gledam i pisač za barkodove, qr kodove i test, sve na jednoj naljepnici, za označavanje inventara će mi trebati. I da ima trajniji ispit tj. da se ne pohaba print prebrzo jer će ići na mobitele i tablete.


Edit: našao kako izgleda na temu.com dok sam tražio druge gluposti.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru

Zadnje izmijenjeno od: spiderhr. 18.03.2024. u 11:23.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2024., 20:20   #107
Miki9
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 251
Trekkie, baš dibra rasprava, treba mi jedan keramički dio za nosač takve kugle, to drži žarulju, sranje mi je davno palo i potrgalo se a nisam onda nikad se natjerao ić tražit da to negdje nabavim, a sad po tvojim pričama vidim da je i postalo sve skupa raritet, budem poslije šibnuo sliku.
Miki9 je offline   Reply With Quote