Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Novosti
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 18.06.2014., 09:11   #301
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Brain32 Pregled postova
Da program u osnovi ima smisla ali to je po meni program koji bi se trebao izvršavati u sklopu obrazovanja a ne nakon. Većina fakulteta kod nas je nažalost takva da ljudi po završetku stvarno nisu sposobni odmah raditi.
Naravno, sad samo vidi zašto bi nekog VSS-ovca koji ne zna raditi trebalo masno platiti.

Citiraj:
Autor Brain32 Pregled postova
Na način na koji je implementiran najveći efekt je bio u vidu drastičnog snižavanja cijene rada na tržištu rada koje je već godinama teško pogođeno recesijom, otvorila je vrata zloporabama(kao što si napisao u vidu zapošljavanja osobnih robova...) i općenito mislim da je ukupni efekt toga slab ili nikakav.
U velikom broju slučajeva će i ta godina iskustva biti "papirna" jer su si ljudi zbog niske cijene rada stvarno dozvoljavali da im VSS zaposlenik bude vrlo, vrlo jeftina posluga...
Vidi gore.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2014., 09:13   #302
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Brain32 Pregled postova
A čuj ni tvoj nickname nije "Prepotentni seronja"...nego "Bubba"
I dalje nisi bas prepametan kada si replicirao na moju analogiju, koja se nije odnosila na 1.600 kn.

Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Istinu je rekao, ima ih par kod mene u firmi koji rade za 1600kn sa VSS
Jel ih netko tjera da rade na takav nacin? Jer su u 80% potpuno nesposobni za rad s minimalno osnovnog znanja. Dakle, poslodavcu uglavnom neiskoristivi. Ostali su oni koji su stvarno dobri, kvalitetni i sposobni, pa rade za puno vise.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 18.06.2014., 09:23   #303
Brain32
Premium
Moj komp
 
Brain32's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 498
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Naravno, sad samo vidi zašto bi nekog VSS-ovca koji ne zna raditi trebalo masno platiti.
A kada je to bio slučaj? Ja nisam čuo za vježbeničku plaću veću od 3500kn eventualno 4000kn (osim u državoj službi u sklopu programa "Moj tata je jači šerif od tvojega") a to, s obzirom na razinu cijena definitivno nije "masno".
Brain32 je offline  
Staro 18.06.2014., 09:29   #304
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,363
Ma delete

Zadnje izmijenjeno od: Juice. 18.06.2014. u 09:35.
Juice je offline  
Staro 18.06.2014., 09:30   #305
Brain32
Premium
Moj komp
 
Brain32's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 498
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
I dalje nisi bas prepametan kada si replicirao na moju analogiju, koja se nije odnosila na 1.600 kn.
Analogija ti je bila u banani s obzirom na PPP, valutni tečaj i puke brojke jer je u RH gazda koji zarađuje tri puta više od šljakera na 4000kn(znači 3x4000=12000) u usporedbi sa jednim MS programerom koji radi za 250k $ godišnje teška sirotinja dok njegov šljaker doslovce živi od zraka...
Ne znam zašto je teško razumjeti nesrazmjer cijena i primanja, u RH je ekonomija katastrofa jer počiva na državnom socijalizmu koji velikim nametima(zbog potrebe financiranja korisnika DP) pumpa cijene na nerealne razine ili s druge strane smanjuje plaće na mizerne razine(u odnosu na prenapuhane cijene) dakle nalazimo se u beskrajnoj petlji gdje mizeran trošak jedinice rada poslodavcu ne značni ništa zbog nameta na poslovanje uslijed kojeg mora podizati cijene da bi se uopće pokrio a zaraditi će teško jer uslijed nepovoljnog omjera primanja i cijena(standard života) naravno potražnja pada.
Brain32 je offline  
Staro 18.06.2014., 10:03   #306
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Brain32 Pregled postova
A kada je to bio slučaj? Ja nisam čuo za vježbeničku plaću veću od 3500kn eventualno 4000kn (osim u državoj službi u sklopu programa "Moj tata je jači šerif od tvojega") a to, s obzirom na razinu cijena definitivno nije "masno".
Ne jednom smo zapošljavali planski (iliti, uzimam novog čovjeka, doškolujem ga, čekam cca godinu dana) što baš i nije standardni slučaj u RH. Tu su minimalne plaće bile bolje od 4kkn. No, em su firme bolje stajale em su imale planiranje zapošljavanja.
Sad je problem velik broj nezaposlenih, malo potreba za novim ljudima, veliko neiskustvo i neupotrebljivost onih s netom završenim studijem i problematično planiranje te vezanje novozaposlenih za firmu.
Stoga ovih 1.600 kn i nije loše za "nesređenu" situaciju, posebno kad se pogleda s druge strane (kompliciran postupak zapošljavanja koji traje mjesecima, problematičan ROI školovanja i slično).

Citiraj:
Autor Brain32 Pregled postova
Analogija ti je bila u banani s obzirom na PPP, valutni tečaj i puke brojke jer je u RH gazda koji zarađuje tri puta više od šljakera na 4000kn(znači 3x4000=12000) u usporedbi sa jednim MS programerom koji radi za 250k $ godišnje teška sirotinja dok njegov šljaker doslovce živi od zraka...
zaposlenik ni u ludilu ne smije pomisliti zašto bi imao bolju plaću ako šef više zarađuje. Hijerarhija se mora poznavati.
Zna se kako se dobija veća plaća, a to nije "hoću više jer ti imaš više".
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2014., 10:08   #307
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne jednom smo zapošljavali planski (iliti, uzimam novog čovjeka, doškolujem ga, čekam cca godinu dana) što baš i nije standardni slučaj u RH. Tu su minimalne plaće bile bolje od 4kkn. No, em su firme bolje stajale em su imale planiranje zapošljavanja.
Sad je problem velik broj nezaposlenih, malo potreba za novim ljudima, veliko neiskustvo i neupotrebljivost onih s netom završenim studijem i problematično planiranje te vezanje novozaposlenih za firmu.
Stoga ovih 1.600 kn i nije loše za "nesređenu" situaciju, posebno kad se pogleda s druge strane (kompliciran postupak zapošljavanja koji traje mjesecima, problematičan ROI školovanja i slično).



zaposlenik ni u ludilu ne smije pomisliti zašto bi imao bolju plaću ako šef više zarađuje. Hijerarhija se mora poznavati.
Zna se kako se dobija veća plaća, a to nije "hoću više jer ti imaš više".
Da - ali ako neka osoba obavlja posao kako se od nje zahtjeva onda novi ugovor i normalna plaća (s tim da tu sad mislim bilo što iznad 3k za VSS ak treba i ak firma nemože više radniku dati a radnik ima volje za posao) a ne noga i zaposliti opet novu budalu za 1600kn jer eto njima je tak jeftinije jel
tomek@vz je offline  
Staro 18.06.2014., 10:19   #308
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Da - ali ako neka osoba obavlja posao kako se od nje zahtjeva onda novi ugovor i normalna plaća (s tim da tu sad mislim bilo što iznad 3k za VSS ak treba i ak firma nemože više radniku dati a radnik ima volje za posao) a ne noga i zaposliti opet novu budalu za 1600kn jer eto njima je tak jeftinije jel
Prvo i osnovno - nema tu "ako".
S druge strane, probaj zaposliti nekoga za 1.600 kn pa vidi koja je procedura - traje mjesecima i gnjavaža je do bola. Ozbiljnima nije neka solucija, onima koji se drže zubima za zrak još i donekle dobra. Sad je samo pitanje hoćeš li sjediti doma i tražiti posao ili bar nešto raditi i skupiti iskustvo.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2014., 10:52   #309
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Prvo i osnovno - nema tu "ako".
S druge strane, probaj zaposliti nekoga za 1.600 kn pa vidi koja je procedura - traje mjesecima i gnjavaža je do bola. Ozbiljnima nije neka solucija, onima koji se drže zubima za zrak još i donekle dobra. Sad je samo pitanje hoćeš li sjediti doma i tražiti posao ili bar nešto raditi i skupiti iskustvo.
Sve 5 - ali ti i ja kolko sam skužio pričamo o 2 strane iste stvari - da - sustav je čist OK zamišljen jer oni koji nemogu dobiti neki posao mogu raditi i steći radno iskustvo (koje se ne upisuje u radnu knjižicu ako se ne varam ali me ispravi ako griješim) i zaposliti se negdje na temelju tog iskustva. To je idealna kombinacija i to podupirem u potpunosti. S druge strane imamo poslodavce koje zapošljavaju radije na taj način radnike jer im je jeftinije. Kad prođe rok - noga, ko te j*** i uzmu drugog na istu foru. Kakva je procedura - neznam al od 3 slučaja koja znam - završila su na ovaj drugi način a nijedno nemože nać normalni posao (tog tipa) jer kao što sam napisao - jeftinije je poslodavcima ovako bez obzira na proceduru iza toga oko zapošljavanja takvog radnika. Sezonske poslove u to ne ubrajam koji na svu sreću im kapnu i nije im bed ni ribat veš ak treba za siću iako su VSS i nisu lijenčine i znaju raditi posao iznadprosječno dobro (i to ne kažem ja, to kažu ljudi koji sa njima rade).
tomek@vz je offline  
Staro 18.06.2014., 11:14   #310
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
pise se u knjizicu. ali isto tako moram reci da "razumijem" poslodavce koji iskoristavaju takav nacin zaposljavanja ljudi, iako dugorocno je to zaklinac. takoder, cist sumnjam da je poslodavac dao takvom radniku kojeg mjenja svakih godinu dana (znaci, svakih godinu dana ti dolazi netko zelen) iole odgovornije poslove.......

ali isto tako s druge strane, ja sam zahvalan na tih godinu dana iskustva. jer s druge strane, mene zelenog nece nitko . ovako imam godinu dana u struci, stvarno sam naucio sve sto se zahjevalo od mene i bez problema je bilo od mog mentora "e, treba napravit to i to kod one i te, ko' ce?". budem ja, jako cesto...... da ne kazem kako sam posljednjih dva mjeseca skroz samostalno krpao poslove koji su stajali i koje sam pripremio da ih se dovrsi, jer nisam mogao jer nije bilo tehnickih mogucnosti.

ali mene taj posao zanima. ja takav posao volim, pa ako se poklopi da imas nekoga tko ti zna objasniti jer zna svoj posao - ti kao zeleni ces jako profitirati. i jos dobijes 1600 kuna od drzave koja prakticki nema nista od toga zauzvrat.


stoga hladnokrvno i iskljucivo pljucati po tom programu je u najmanju ruku nezahvalno. barem iz moje perspektive, a ne vjerujem da je sve ostalo za klinac.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline  
Staro 18.06.2014., 11:28   #311
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Sve 5 - ali ti i ja kolko sam skužio pričamo o 2 strane iste stvari - da - sustav je čist OK zamišljen jer oni koji nemogu dobiti neki posao mogu raditi i steći radno iskustvo (koje se ne upisuje u radnu knjižicu ako se ne varam ali me ispravi ako griješim) i zaposliti se negdje na temelju tog iskustva. To je idealna kombinacija i to podupirem u potpunosti. S druge strane imamo poslodavce koje zapošljavaju radije na taj način radnike jer im je jeftinije. Kad prođe rok - noga, ko te j*** i uzmu drugog na istu foru. Kakva je procedura - neznam al od 3 slučaja koja znam - završila su na ovaj drugi način a nijedno nemože nać normalni posao (tog tipa) jer kao što sam napisao - jeftinije je poslodavcima ovako bez obzira na proceduru iza toga oko zapošljavanja takvog radnika. Sezonske poslove u to ne ubrajam koji na svu sreću im kapnu i nije im bed ni ribat veš ak treba za siću iako su VSS i nisu lijenčine i znaju raditi posao iznadprosječno dobro (i to ne kažem ja, to kažu ljudi koji sa njima rade).
Svaki radni odnos je u osnovi isti - poslovni odnos fizičke i pravne osobe koje imaju različite ciljeve.

Pravna osoba - profit. nastaje razlikom u iznosu prihoda i troškova. Zaposlenik je trošak, u IT-u posebno velik, no ostvaruje prihod.
Fizička osoba - osobni dohodak, bonusi, znanje, privilegije. Za to je potrebno znanje, rad, iskustvo, brdo osobnih vrijednosti.

Situacija je gadna, puno krokodila u maloj bari, svako se čupa kako zna. No problem s nisko plaćenim kadrom je uvijek isti - ako ga ne platiš dovoljno u konačnici ode, ako ga platiš velik ti je trošak. Sad je samo pitanje koliko netko stvarno vrijedi, ne koliko misli ili ljudi oko njega misle da vrijedi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2014., 11:49   #312
Brain32
Premium
Moj komp
 
Brain32's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 498
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne jednom smo zapošljavali planski (iliti, uzimam novog čovjeka, doškolujem ga, čekam cca godinu dana) što baš i nije standardni slučaj u RH. Tu su minimalne plaće bile bolje od 4kkn. No, em su firme bolje stajale em su imale planiranje zapošljavanja.
Pa to je bome lijepo, rijetkost ali lijepo, očito radiš u normalnoj i dobroj firmi.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Stoga ovih 1.600 kn i nije loše za "nesređenu" situaciju, posebno kad se pogleda s druge strane (kompliciran postupak zapošljavanja koji traje mjesecima, problematičan ROI školovanja i slično).
Ma nije uopće komplicirano knjigovodstvo ti sredi sve potrebne papire i to je to, čekalo se dugo jer je bila velika navala pa je poslovično hitra državna služba baratala sa gomilom zahtjeva a o njihovoj brzini neću trošiti riječi...

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
zaposlenik ni u ludilu ne smije pomisliti zašto bi imao bolju plaću ako šef više zarađuje. Hijerarhija se mora poznavati.
Zna se kako se dobija veća plaća, a to nije "hoću više jer ti imaš više".
Da ali ti impliciraš da bi to trebali znati samo zaposlenici a ne i poslodavci jer nažalost to je kod nas prečesto slučaj. Ok tebi(a i meni) je trenutno sasvim ok ali nikad ne znaš kada te takve riječi mogu okružiti i ugristi za "debelo meso".
Postavljanje situacije na plemenite i jadne poslodavce i prljave kmetove i stoku koja samo traži više i više je suludo.
Pravne sam struke i vidio sam svašta u svim branšama od svinjogojstva preko energetike do IT-a ali jedna stvar je kod nas i više nego očita a to je da ni jedna ni druga strana nije bez "grijeha".
A to koliko bahatih i arogantnih kretena i tatinih sinova koji su nasljedili firme koje pretežno ionako posluju sa državom te de facto samo zahvaljujući ekspanzivnom DP-u koji sve to mora hranit i sami imaju love da i ne spominjem.
Naravno puni su sebe ko da su izmislili izmjeničnu struju...
Brain32 je offline  
Staro 18.06.2014., 11:54   #313
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
No problem s nisko plaćenim kadrom je uvijek isti - ako ga ne platiš dovoljno u konačnici ode, ako ga platiš velik ti je trošak. Sad je samo pitanje koliko netko stvarno vrijedi, ne koliko misli ili ljudi oko njega misle da vrijedi.

To stoji. Ima onih koji su VSS a neznaju ni obično pismo u wordu natipkati da je strukturalno kak spada - ili im se neda raditi ili izbjegavaju poslove a opet se žale na malu plaću jer su oni VSS. I sad zamisli da takav prebacuje svoj posao na ovog malog koji šljaka za 1600kn...s jedne strane je ok - ovaj će naučit radit...al s druge strane - čemu ovog truta držat zaposlenog? Tržište rada je jedan velik čušpajz jer fakat ima svega. I to me ne smeta dok god je odnos poslodavac - zaposlenik korektan i fer. Na svu sreću ja ništa od toga nisam okusio (kuc o drvo) - imam SSS, radim u IT-u iako mi nije struka ali ne tražim ništa, radim i dajem max od sebe - moj poslodavac recimo to cijeni. Šteta je samo što nisu svi takvi.
tomek@vz je offline  
Staro 18.06.2014., 12:04   #314
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Brain32 Pregled postova
Pa to je bome lijepo, rijetkost ali lijepo, očito radiš u normalnoj i dobroj firmi.
A gle, i ja sam u zadnjih par godina promijenio nekoliko firmi. I to iz raznih razloga, nikad nije sve crno - bijelo.
Ali to je način kako se treba raditi i kako neke firme i kod nas rade.

Citiraj:
Autor Brain32 Pregled postova
Ma nije uopće komplicirano knjigovodstvo ti sredi sve potrebne papire i to je to, čekalo se dugo jer je bila velika navala pa je poslovično hitra državna služba baratala sa gomilom zahtjeva a o njihovoj brzini neću trošiti riječi...
Nisam ni rekao da je komplicirano, već da traje i da je gnjavaža. Takva procedura bi trebala biti automatizirana i brza.

Citiraj:
Autor Brain32 Pregled postova
Da ali ti impliciraš da bi to trebali znati samo zaposlenici a ne i poslodavci jer nažalost to je kod nas prečesto slučaj. Ok tebi(a i meni) je trenutno sasvim ok ali nikad ne znaš kada te takve riječi mogu okružiti i ugristi za "debelo meso".
Postavljanje situacije na plemenite i jadne poslodavce i prljave kmetove i stoku koja samo traži više i više je suludo.
Pravne sam struke i vidio sam svašta u svim branšama od svinjogojstva preko energetike do IT-a ali jedna stvar je kod nas i više nego očita a to je da ni jedna ni druga strana nije bez "grijeha".
A to koliko bahatih i arogantnih kretena i tatinih sinova koji su nasljedili firme koje pretežno ionako posluju sa državom te de facto samo zahvaljujući ekspanzivnom DP-u koji sve to mora hranit i sami imaju love da i ne spominjem.
Naravno puni su sebe ko da su izmislili izmjeničnu struju...
Poslodavci to jako dobro znaju, kako "dobri" tako i "loši", a svi posluju na istom tržištu. Srećom, situacija u zadnje vrijeme ovo lagano filtrira i pokazuje se da ljudi rade s ljudima, ne firme s firmama.

Srećom, dio ovih tatinih sinova lagano propada...

Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
To stoji. Ima onih koji su VSS a neznaju ni obično pismo u wordu natipkati da je strukturalno kak spada - ili im se neda raditi ili izbjegavaju poslove a opet se žale na malu plaću jer su oni VSS. I sad zamisli da takav prebacuje svoj posao na ovog malog koji šljaka za 1600kn...s jedne strane je ok - ovaj će naučit radit...al s druge strane - čemu ovog truta držat zaposlenog? Tržište rada je jedan velik čušpajz jer fakat ima svega. I to me ne smeta dok god je odnos poslodavac - zaposlenik korektan i fer. Na svu sreću ja ništa od toga nisam okusio (kuc o drvo) - imam SSS, radim u IT-u iako mi nije struka ali ne tražim ništa, radim i dajem max od sebe - moj poslodavac recimo to cijeni. Šteta je samo što nisu svi takvi.
A čuj, ljudi se drže iz raznih razloga - uredno ću držati zaposlenog potpunog neznalicu koji "drži" poslove za par kupaca, ali i maknut ga istog trenutka kad postane nepotreban.
Zato se stvari filtriraju godinama, do trenutka kad je odabir poslodavca stvar zaposlenika, a ne obrnuto.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2014., 13:22   #315
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Ja i dalje tvrdim da je rad za 1600kn najgori vid kapitalizma Još malo pa će se raditi za zdjelicu riže jer je takvo tržište (logika poslodavca: ne mogu ti ja dati dvije zdjelice riže kad drugi daju samo jednu i budi sretan sa time). Na državi je da to uredi, npr. Njemci uveli minimalnu satnicu.
Kad sam se zapošljavao 2003 ja i svi moji kolege su našli posao i prije nego im je ureučena diploma i nitko nije filozofirao da nemaju iskustva, da su skupi itd. jel je bilo posla. Početna plača mora biti takva da pokrije bar golu egzistenciju a 1600kn je daleko od toga (uzmi trošak hrane+higijena+režije bez "luksuz" telefon, auto, obleka) pa ti vidi koliko to ispada.S time zaboravi na osnivanje obitelji, kredit za stan. Ostaje ti samo izlazak iz RH.
Ako se sve prepusti tržišt brzo smo svi na zdjelici riže...

Zadnje izmijenjeno od: MIK. 18.06.2014. u 13:37.
MIK je offline  
Staro 18.06.2014., 13:38   #316
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Ja i dalje tvrdim da je rad za 1600kn najgori vid kapitalizma Još malo pa će se raditi za zdjelicu riže jer je takvo tržište (logika poslodavca: ne mogu ti ja dati dvije zdjelice riže kad drugi daju samo jednu i budi sretan sa time). Na državi je da to uredi, npr. Njemci uveli minimalnu satnicu.
I kod nas postoji minimalac.

Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Kad sam se ja zapošljavao 2003 ja i svi moji kolege su našli posao i prije nego im je ureučena diploma i nitko nije filozofirao da nemaju iskustva, da su skupi itd. jel je bilo posla. Početna plača mora biti takva da pokrije bar golu egzistenciju a 1600kn je daleko od toga (uzmi trošak hrane+higijena+režije bez "luksuz" telefon, auto, obleka) pa ti vidi koliko to ispada.
S time zaboravi na osnivanje obitelji, kredit za stan. Ostaje ti samo izlazak iz RH.
Rad za 1.600 kn ni nije pravi posao.
A uspoređivati situaciju prije 11 godina i danas je smiješno.

Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Ako se sve prepusti tržišt brzo smo svi na zdjelici riže...
Nego? Vraćamo se u socijalizam?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2014., 13:58   #317
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
dok sam bio na mojposao (prije 8-9g kad je to nastajalo) svi su bakića nazivali luđakom kad je rekao ljudima - volontirajte u (željenoj) struci ako ne možete nać posao i sjedite doma, pumpajte životopis i pokažite da hoćete raditi.

meni je to bio prvi posao nakon srednje i isto sam mislio da je sišao s uma... par godina kasnije moja generacija koja je išla na fax (zna se koliko se prosječno ide na fax) došlo sranje i ekipa maše sa papirom i 0 dana iskustva, a već tada je bio trend stranih većih firmi kojima smo mi headhuntali ekipu - e gle napiši vss, ali ako dođe neko turbo sposoban boli nas briga za školovanje.

vremena su danas takva da, kako je iggy rekao, svaka kuna (=vrijeme) se gleda i ne treba ti netko da ti 6 mjeseci se ufirava u posao. naravno u normalnijim firmama se gleda i razmatra čovjek iz svih kuteva i gleda da li se u njega isplati investirati.
syss je offline  
Staro 18.06.2014., 14:13   #318
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
I kod nas postoji minimalac.
Postoji ali je za sve isti i za onoga koji ima 3 razreda srednje škole i za sa onoga sa Fakultetom pa se čudimo zašto nam mladi obrazovani ljudi odlaze.

Citiraj:
Rad za 1.600 kn ni nije pravi posao.
Ovo te ne kužim kako to misliš nije pravi posao. Kod mene u struci ljudi stvarno rade stvarni posao jedino dobe novce kao da ne rade pravi posao.

Citiraj:
A uspoređivati situaciju prije 11 godina i danas je smiješno.
Nije smiješno nego je tragično. Meni je početna plača (pripravnička) bila 3500(netto) sa prekovremenima preko 4000kn. A da ne pričam kolika je bila cijena goriva, kruha i mlijeka.

Citiraj:
Nego? Vraćamo se u socijalizam?
Bolje grob nego rob, i to ako treba a ne treba.

zar si zaboravio kao su se sve zemlje okrenule protekcionizmu po nastanku krize, brzo su svi zaboravili na slobodno tržište.
Ako se sve prepusti tržištu odosmo svi mi u ... i zato tržište treba regulirati a to je uloga države koja je zakazala: od neplaćenih prekovremenih, rada na crno, prijave na manji broj sati a radi se daleko više, isplate plaća na ruke itd.
MIK je offline  
Staro 18.06.2014., 14:22   #319
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Postoji ali je za sve isti i za onoga koji ima 3 razreda srednje škole i za sa onoga sa Fakultetom pa se čudimo zašto nam mladi obrazovani ljudi odlaze.
Naravno da je isti. Zašto bi postojala razlika?
Ako tražiš radnika, trebaš njegovo znanje. NKV/SSS/VSS i ostalo ti je nebitno, bitno je što zna. A na osnovu toga ide plaća.
To što će brdo mladih otići je problem, ali je puno veći problem to što oni misle da će odmah naći dobre poslove samo tako.

Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Ovo te ne kužim kako to misliš nije pravi posao. Kod mene u struci ljudi stvarno rade stvarni posao jedino dobe novce kao da ne rade pravi posao.
Ne, to nije pravi posao. Niti je dugotrajan, niti je čvrsta veza poslodavac / posloprimac, niti je na bilo koji način blizak stvarnoj situaciji.

Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Nije smiješno nego je tragično. Meni je početna plača (pripravnička) bila 3500(netto) sa prekovremenima preko 4000kn. A da ne pričam kolika je bila cijena goriva, kruha i mlijeka.
Uspoređivati sa situacijom od prije 11 godina je smiješno. Situacija je tragična.

Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Bolje grob nego rob, i to ako treba a ne treba.
Samo kreni.

Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
zar si zaboravio kao su se sve zemlje okrenule protekcionizmu po nastanku krize, brzo su svi zaboravili na slobodno tržište.
Npr.?
Upravo obrnuto, protekcionizam je malo toga ikome dobro donio, dapače.

Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Ako se sve prepusti tržištu odosmo svi mi u ... i zato tržište treba regulirati a to je uloga države koja je zakazala: od neplaćenih prekovremenih, rada na crno, prijave na manji broj sati a radi se daleko više, isplate plaća na ruke itd.
Kako koja firma. Da vidiš kako mnoge uredno plaćaju.
i naravno da ćeš prepustiti tržištu, a ne državi, pogledaj isplativost i korisnost države - veća je isplativost drvene peći.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2014., 17:03   #320
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Naravno da je isti. Zašto bi postojala razlika?
Ako tražiš radnika, trebaš njegovo znanje. NKV/SSS/VSS i ostalo ti je nebitno, bitno je što zna. A na osnovu toga ide plaća.
To što će brdo mladih otići je problem, ali je puno veći problem to što oni misle da će odmah naći dobre poslove samo tako.
.
Bas tako, ja sam NKV i mjesecno zaradim cca 7.000 kuna ( radim uredski posao ), do prije dvije godine znao sam zaraditi i do 15.000 kuna.Radim od svoje 15 godine i jos mozda izdrzim dvije godine i onda me salju u mirovinu.
RAUL je offline  
Staro 18.06.2014., 21:31   #321
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Naravno da je isti. Zašto bi postojala razlika?
Ako tražiš radnika, trebaš njegovo znanje. NKV/SSS/VSS i ostalo ti je nebitno, bitno je što zna. A na osnovu toga ide plaća.
Bitno je zato da se ne podcjenjuje nečija titula i znanje. Sa NKV ne možeš računati statiku, napraviti projekt, operirati srce, biti kapetan broda, voziti avion...
Visoko obrazovanih ima puno manje i potrebno je puno više uložiti u obrazovanje takvog kadra. Nitko ti ne brani da daš radniku više ako to zaslužuje ja ovdje govorim o minimalcu.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
To što će brdo mladih otići je problem, ali je puno veći problem to što oni misle da će odmah naći dobre poslove samo tako.
Problem je što oni misle/vide da tu više nema perspektive pa idu trbuhom za kruhom (uzet će bilo koji posao samo da se snađu...)

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Npr.?
Upravo obrnuto, protekcionizam je malo toga ikome dobro donio, dapače.
Protekcionizam je postao puno rafiniraniji (uglavnom preko raznih kreditnih linija, subvencija, sufinanciranja itd.). Bilo je dosta zamjerki prema Njemačkoj a i Francuskoj na tu temu. (što je dozvoljeno Jupiteru nije volu)

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Kako koja firma. Da vidiš kako mnoge uredno plaćaju.
i naravno da ćeš prepustiti tržištu, a ne državi, pogledaj isplativost i korisnost države - veća je isplativost drvene peći.
A tek kad vidiš kako neke ne plačaju.
I di je tu konkurentnost kad netko plača na ruke ili kad ljudi rade na crno.
Tko će to regulirat, tržište, sveti Petar ??? pa naravno uređena država (a to ova nije).

Iggy jasni su mi tvoji stavovi i smatram da su korektni sa tvog stajališta, ako gledaš širu sliku kroz prizmu socijalne problematike onda se perspektiva dosta mijenja.
Jer ako postanemo društvo u kojem samo najači opstaju civilizacijki smo napravili veliki korak unazat.
MIK je offline  
Staro 19.06.2014., 01:14   #322
natal
Registered User
Moj komp
 
natal's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Virovitica
Postovi: 129
Ode Tema u klinac. Poanta piratskog softwera sto sam tio da nema opravdanja za koristenje piratskog. . Koristite, ne smeta ali nemojte trazit opravdanje i govorit da je okej.

Inace ja imam jednu u firmi koja zavrsila fakultet a nezna recenicu na engleskom slozit. Nije da se qrcim al sam dr. znanosti za nju.
Samim time sto je vss misli da zasluzuje bolje al eto nema di pa je tu di je dok ne naje bolje. Ima 3500kn.
natal je offline  
Staro 19.06.2014., 10:03   #323
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Citiraj:
Autor natal Pregled postova
..Inace ja imam jednu u firmi koja zavrsila fakultet a nezna recenicu na engleskom slozit. Nije da se qrcim al sam dr. znanosti za nju...
Pa podijeli znanje engleskog s njom, a ona nek zauzvrat podijeli nešto svog znanja s tobom
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline  
Staro 19.06.2014., 13:11   #324
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Brain32 Pregled postova
Analogija ti je bila u banani s obzirom na PPP, valutni tečaj i puke brojke jer je u RH gazda koji zarađuje tri puta više od šljakera na 4000kn(znači 3x4000=12000) u usporedbi sa jednim MS programerom koji radi za 250k $ godišnje teška sirotinja dok njegov šljaker doslovce živi od zraka...
Kao sto rekoh, nomen u tvojem slucaju nije omen.

Da ti pojasnim, prica se referirala na cinjenicu da prosjecno glupi hrvat svoj (ne)rad zeli uzeti u proporciji zarade vlasnika a ne svoga rada. Shvatjas sada Bill vs. C# kopac kanala iz Karačija?

Tvoje maljanje zida vrijedi n tisuca kuna mjesecno kod gazde - ako zelis vise, mozes:

a) biti sam svoj poslodavac pa ugovarat cijenu
b) otici na novo trziste gdje maljanje vrijedi vise ili je trosak zivota manji
c) poceti švasat, tj. naci novu bransu

It's that simple. To sto prosjecan hrvatski "radnih" nije navikao na koncepte trzista rada koji su prijemcivi u USA/EU vec desetcima godina je problem istog onog mindseta zbog kojeg se u threadu javlja ljudska abominacija koja otvoreno priznaje da krade ili ekipica koja iz samo njima znanog razloga otvoreno potice "piratstvo" u svim njegovim oblicima i formama.

Jesi primjetio uzorak? Ova koja je kleptomancina bez moralnih vrednota tvrdi da ima faks i nema posao. Nedugo nakon javlja se NKV tip koji mlati pare ko lud (bilo istina ili ne, mogu iz glave poimence izvaditi ljude sa SSS-om koji zaradjuju kud i kamo vise nego doktori profesori). I rest my case, odnosno potvrdjujem ovo sto sam ti gore napisao.

Citiraj:
Ne znam zašto je teško razumjeti nesrazmjer cijena i primanja, u RH je ekonomija katastrofa jer počiva na državnom socijalizmu koji velikim nametima(zbog potrebe financiranja korisnika DP) pumpa cijene na nerealne razine ili s druge strane smanjuje plaće na mizerne razine(u odnosu na prenapuhane cijene) dakle nalazimo se u beskrajnoj petlji gdje mizeran trošak jedinice rada poslodavcu ne značni ništa zbog nameta na poslovanje uslijed kojeg mora podizati cijene da bi se uopće pokrio a zaraditi će teško jer uslijed nepovoljnog omjera primanja i cijena(standard života) naravno potražnja pada.
Cijena rada u Hrvatskoj nije "mizerna", daleko je od toga.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 19.06.2014., 15:12   #325
Brain32
Premium
Moj komp
 
Brain32's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 498
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Da ti pojasnim, prica se referirala na cinjenicu da prosjecno glupi hrvat svoj (ne)rad zeli uzeti u proporciji zarade vlasnika a ne svoga rada. Shvatjas sada Bill vs. C# kopac kanala iz Karačija?
Tebi nije jasno da netko tko krpa kraj s krajem jedva i ako, neće razmišljati isto kao i netko tko zarađuje 115.000,00 kn mjesečno? Prvi je u situaciji golog preživljavanja i hoće više love da bi preživio, drugi hoće više love jer bi možda Ferrari umjesto BMW-a.
A ti očekuješ da razmišljaju na isti način?
To nije realno, meni je posve jasna tvoja poanta o tome kako (bi)se trebala postizati veća zarada i to stoji ali ona nije primjenjiva jer uvjeti nisu isti.

A ovo "glupi Hrvat", "balkan" ali ne u zemljopisnom nego u pogrdnom smislu je čista malograđanština i kompleks manje vrijednosti od kojeg pati većina ljudi sa ovih prostora...vani ljudi nisu ništa pametniji niti bolji, žive u boljim uvjetima i sređenijim državama.
Mi se možemo zavaravati da smo sada u istoj poziciji(jer to tako piše na papiru) ali to nije tako.


Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
It's that simple. To sto prosjecan hrvatski "radnih" nije navikao na koncepte trzista rada koji su prijemcivi u USA/EU vec desetcima godina je problem istog onog mindseta zbog kojeg se u threadu javlja ljudska abominacija koja otvoreno priznaje da krade ili ekipica koja iz samo njima znanog razloga otvoreno potice "piratstvo" u svim njegovim oblicima i formama.
Nije se taj "mindset" tj. mentalitet stvorio sam od sebe recimo većina ljudi u RH svjesna je da pravna država kod nas baš i ne funkcionira najbolje ali oni koji nisu u doticaju sa pravnom strukom i pravosuđem u RH zapravo mogu pojmiti možda 1% problema, situacija je katastrofalna a razmjeri su epski, meni je muka slušat ljude kad pričaju o tome jer nisu ni svjesni koliko je zapravo loše.
Sve se to naravno veže i na ekonomski život ove zemlje u svim mogućim aspektima pa slijedom toga naravno i na mentalitet kao i na sve moguće aspekte života u RH, to što neki u tonućoj podmornici imaju sreće biti u džepovima zraka ne znači da je podmornica ispravna...

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Jesi primjetio uzorak? Ova koja je kleptomancina bez moralnih vrednota tvrdi da ima faks i nema posao. Nedugo nakon javlja se NKV tip koji mlati pare ko lud (bilo istina ili ne, mogu iz glave poimence izvaditi ljude sa SSS-om koji zaradjuju kud i kamo vise nego doktori profesori). I rest my case, odnosno potvrdjujem ovo sto sam ti gore napisao.
Faktor sreće je uvijek bio presudan za život pojedinca, koliko talentiranih sportaša, osoba iznimno visokog iq-a ili općenito ljudi talentiranih na ovaj ili onaj način prodaje paradajze na placu samo zato jer nisu nikada dobili priliku pokazati svoje talente, to je tako. Ali jedna stvar je uvijek vrijedila sit gladnome ne vjeruje...

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Cijena rada u Hrvatskoj nije "mizerna", daleko je od toga.
Nije mizerna u odnosu na mogućnosti neto prihoda privrednih subjekata koji su skupa sa cijenom rada - mizerni.
Brain32 je offline  
Staro 24.06.2014., 14:24   #326
Apsurdistan
Registered User
Moj komp
 
Apsurdistan's Avatar
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: Gdje je more bistrije od naroda
Postovi: 35
Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Sit gladnom ne vjeruje. Dečki moji hodam po gradilištima vidim ljude koji doslovno nemaju za gablec. Rade po par mjeseci bez plače po 10h na dan. Ljudi rade za kikiriki, što mu manje plati to ga manje cijeni.
A sa ovih 1600kn za VSS nabijem sve na ... (di je nestalo onih 70 posto)
ne razumiju oni to jer nikad bauštele nisu vidili a kamoli osjetili,10 sati dnevno radiš fizički bez prestanka na +40 i još te karaju u mozak ako produžiš 10 minuta duže odmorit se,a da ne spominjem tipičnu bauštelsku marendu koja te MORA držat tih 10 sati a to je u najvećoj većini slučajeva PiP(parizer i piva),no kako je počelo,i pivu će zabranit....i još volim kad mi ovi šup.ci iz sabora počnu
provodit europske standarde kod nas,em legalizacija,em porezi,ali bogami nitko se neće sjetit da financije dovedu na razinu europske unije i da ne plaćaju stipendiju studentima 4 godine a onda da ti isti odu izvan države,nego da ostanu u njoj i rade za plaću koju zaslužuju,i zašto bi ljudi koji rade za 1600kn kupovali legalan softver?s 1600kn jedva imaš za hardver
__________________
Apostol
Apsurdistan je offline  
Staro 24.06.2014., 14:30   #327
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Apsurdistan Pregled postova
ne razumiju oni to jer nikad bauštele nisu vidili a kamoli osjetili,10 sati dnevno radiš fizički bez prestanka na +40 i još te karaju u mozak ako produžiš 10 minuta duže odmorit se,a da ne spominjem tipičnu bauštelsku marendu koja te MORA držat tih 10 sati a to je u najvećoj većini slučajeva PiP(parizer i piva),no kako je počelo,i pivu će zabranit....i još volim kad mi ovi šup.ci iz sabora počnu
provodit europske standarde kod nas,em legalizacija,em porezi,ali bogami nitko se neće sjetit da financije dovedu na razinu europske unije i da ne plaćaju stipendiju studentima 4 godine a onda da ti isti odu izvan države,nego da ostanu u njoj i rade za plaću koju zaslužuju,i zašto bi ljudi koji rade za 1600kn kupovali legalan softver?s 1600kn jedva imaš za hardver
1600kn nemaš ni za jest, kakav hardver (osim ako sve račune ne plaćaju mama i tata)
Najbolji su mi komentatori poput Mudrinića juče koji komentira o poduzetništvu u Jutarnjem kao da mu je djed rukama izgradio t-com, a ne da ga je politika smjestila tamo
(i sa 300k kuna plaće komentira da je naša radna snaga preskupa, lol)
segregator je offline  
Staro 24.06.2014., 18:00   #328
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
1600kn nemaš ni za jest, kakav hardver (osim ako sve račune ne plaćaju mama i tata)
Najbolji su mi komentatori poput Mudrinića juče koji komentira o poduzetništvu u Jutarnjem kao da mu je djed rukama izgradio t-com, a ne da ga je politika smjestila tamo
(i sa 300k kuna plaće komentira da je naša radna snaga preskupa, lol)
Preskupa je ne iz razloga šta ti puno daje, nego:
1. efektivno radimo manje od 8h (7.5 u najboljem slucaju, a nismo ni blizu)
2. davanja su velika, još i na prosječne plaće nekako, na sve više gazdu puno više košta googlajte
3. Imamo relativno visok tečaj (opet prijepor između ekonomista)
4. pogledaj br.1. jednostavno manje efektivno/produktivno radimo
5. velik je teret države (porezi, prirezi, davanja, i svi ostali parafiskaliteti, ukljucuje penzice i uhljebe svih razina)


Tako kad Mudrinic kaze, ima osnove, opet ne ulazin u to koliko on ima (i koliko to kosta TCom D.D.). Da se razumimo nisan tatin sin, nego se nekako krpin na sve nacine (ali to me ne abolira od koristenja piratstva, rada na crno i sl) i naravno prominio bi masu stvari da san na poziciji, ali nisan.
Baja 001 je offline  
Staro 25.06.2014., 10:18   #329
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Zanimljivi navodi. Imaš li neke konkretne dokaze za navedeno, posebno me zanima ova o efektivnom radu. S tim da su 1. i 4. isto, ne znam zašto su poduplani.

http://ec.europa.eu/taxation_customs...92-2014_en.pdf
cccp je offline  
Staro 25.06.2014., 18:09   #330
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor cccp Pregled postova
Zanimljivi navodi. Imaš li neke konkretne dokaze za navedeno, posebno me zanima ova o efektivnom radu. S tim da su 1. i 4. isto, ne znam zašto su poduplani.

http://ec.europa.eu/taxation_customs...92-2014_en.pdf
Za pocetak radi se 8 sati s pauzom, znaci 7.5h maximalno, plus studije rada su pakazale da se efektivno i manje radi (znas ono kad citas jutarnji, vecernji, drkas k, i sve ostalo sta nije u opisu posla).

Za poreze pogledaj mislin da je jedna od zadnjih publikacija, cca 200 stranica.

Bilo kako bilo moramo rijesit neke probleme, ali kako san naveo to nije abolicija da krades, ubijas, pronevjeravas i sl, iako je u skladu s balkanskim mentalietotm.
Baja 001 je offline  
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na