Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.04.2015., 10:07   #1
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Excel - kako automatski kopirati

U prilogu je datoteka sa problemom. DATOTEKA
Znači treba automatski prva 4 reda u listu "SLOŽENO" kopirati prema dolje, tako da ispravno povuče podatke sa drugog lista "IZVOR".
Ima tko ideju kako to riješiti?

Ovdje imam 10 redova pa nije ni problem riješiti ručno, ali u original tablici imam 150 redova, i nije 4 stupca kod izvornih podataka nego 12, tako da nije baš pametno ručno to raditi.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2015., 10:36   #2
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
jedino sto ti mogu reci je macro . prije nekog vremena sam morao se zezati sa excelom, imao sam slicnu situaciju i zakljucio sam da je jednostavnije napraviti vlastiti macro. jedino sto trebas Developer opciju "dobiti", tj ja sam instalirao VS 2010 za to......

imas tutorijala po netu poprilicno, prakticki kada radis svoj macro, mozes svasta napraviti. ovo nebi trebalo biti previse zahjevno. nisam otvarao file, ali ako su sheetovi u pitanju, mozes se usmjeriti samo na jednog kao source, ili na sve osim jednoga, svakakve kombinacije. isto tako destination ti je lako odabrati, jedino sto kazem - macro za ovakve stvari dusu dao.

ima tu jos malo posla jer onda moras uhvatiti koji je posljednji zapis, ali kako rekoh - google. nema da nema, moze samo da nestane .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.04.2015., 13:21   #3
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Zahvaljujem, makro ću koristiti kao stvarno zadnju opciju.
Možda se nisam dobro izrazio u prvoj poruci, ali pod automatski mislim na nešto slično kao:
"označi ćeliju, uhvati za donji desni rub, povuci dolje, gotovo"
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2015., 16:08   #4
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
ne znam, opcenito ja i excel nismo na ti. nikada ga volio, nikada imao potrebe ga nauciti vise nego sto se trazilo od mene, jebiga, ne mogu ti pomoci .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2015., 17:40   #5
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Pišem napamet sa moba: imaš naredbe koje se unose nad nizom podataka, a specifične su po tom da se unose sa shift + enter mislim možda u njima postoji nešto što ti moze pomoć.

Ali ako je samo povlačenje formule sa referencom koristi $ po potrebi ... velim lupam napamet sa moba .
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2015., 20:24   #6
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Dugo nisam koristio VBA, ali, ako hoćeš, mogu ti to probati složiti. Druga stvar koja mi pada na pamet jest da se "IZVOR" spremi u csv file, to se obradi s nekim drugim programskim jezikom i opet vrati u Excel. Stvarno nemam ideju kako to napraviti koristeći se samo formulama u Excelu.
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2015., 22:24   #7
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Našao sam rješenje sa OFFSET naredbom, ali ukoliko netko ima bolje rješenje, slobodno neka se javi. Dodao sam u datoteku stavljenu u prvoj poruci, list SLOŽENO_2.

Stavi se stupac pored, kod mene stupac F, gdje se samo navodi u kojem je redu, sa tim da je prvi red 0. To je jednostavno napraviti, samo referentna ćelija +1.
Onda se iskoristi offset naredba, mora se pojedinačno napraviti za svaki od prva 4 reda, ali nakon toga, samo se označi ta 4 reda i povuče skroz dolje i sve fercera.

EDIT: Dodatno poboljšano da mi ne treba stupac sa brojevima.
=OFFSET($IZVOR.$A$1;ROUNDDOWN((ROW()-1)/4;0);0)

Zadnje izmijenjeno od: Mikeyy. 26.04.2015. u 09:08.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2015., 12:29   #8
IvanVk
Registered User
 
IvanVk's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: -
Postovi: 194
Citiraj:
Autor Mikeyy Pregled postova
ali ukoliko netko ima bolje rješenje
Ne vidim razloga što tražiš bolje rješenje ako ti tvoja formula rješava problem, najbolje rješenje je ono koje funkcionira
Probaj iskoristiti više Excel funkcija u kombinacijama. Npr VLOOKUP funkciju u koju ugnijezdiš formulu koja će umjesto argumenta 'Col_Num' vratiti broj stupca u grupama po 4.

Dakle postavi ovu formulu ispod, u radni list SLOŽENO_2 u ćeliju B1 i kopiraj do zadnjeg reda ili ako imaš jako puno redova, odradi brzo kopiranje formule u Excel stupcu.

Code:
=VLOOKUP(A1;IZVOR!$A$1:$E$10;RIGHT("R"&INT((ROW()-1)/4)+1&"C"&MOD(ROW()-1;4)+1;1)+1;FALSE)
IvanVk je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2015., 09:20   #9
IvanVk
Registered User
 
IvanVk's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: -
Postovi: 194
Transpose data from Rows to Column

Citiraj:
Autor Mikeyy Pregled postova
Našao sam rješenje sa OFFSET naredbom, ali ukoliko netko ima bolje rješenje, slobodno neka se javi.
Evo ti još jedno rješenje kao i objašnjenje svih ugniježđenih formula

- Kopiranje podataka iz redova u stupac
IvanVk je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na