Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.12.2008., 09:13   #1
Dadox
Premium
 
Dadox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Na moru
Postovi: 127
UPS - besprekidno napajanje - nekoliko pitanja

Kada spojite na neki UPS više uređaja koji prelaze maksimalnu snagu UPS-a da li on i dalje normalno radi prilikom havarije u mreži...

(Recimo spojim LCD TV, komp i reciever, to sve troši recimo 800W a UPS-u je maksimalna snaga 600W)

Da li su uređaji spojeni na UPS zaštićeni od prednapona i podnapona itd.?
Kako prekomjerna snaga koju crpe uređaji spojeni na UPS djeluje na UPS?
Da li je bolje kupiti UPS ili ZAŠTITU za prenapon kako bi se samo zaštitili uređaji od havarije u mreži, grmljavine i ostalog.. (šiljci, harmonici...) ?
__________________

Dadox je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 10:43   #2
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Dadox Pregled postova
Kada spojite na neki UPS više uređaja koji prelaze maksimalnu snagu UPS-a da li on i dalje normalno radi prilikom havarije u mreži...

(Recimo spojim LCD TV, komp i reciever, to sve troši recimo 800W a UPS-u je maksimalna snaga 600W)
U pravilu se UPS tada gasi zbog preopterecenja.

Citiraj:
Autor Dadox Pregled postova
Da li su uređaji spojeni na UPS zaštićeni od prednapona i podnapona itd.?
Donekle. UPS (i to ne svaki) moze zastititi samo od prenapona koji dodje putem el. mreze, ne i od ostalih izvora (telefon, antena i slicno).

Citiraj:
Autor Dadox Pregled postova
Kako prekomjerna snaga koju crpe uređaji spojeni na UPS djeluje na UPS?
Lose. Slabiji ce se samo ugasiti, ozbiljni UPS ce neko vrijeme moci raditi pod preopterecenjem, ali ce uskoro napraviti prijelaz na bypass.

Citiraj:
Autor Dadox Pregled postova
Da li je bolje kupiti UPS ili ZAŠTITU za prenapon kako bi se samo zaštitili uređaji od havarije u mreži, grmljavine i ostalog.. (šiljci, harmonici...) ?
Ako ti treba samo zastita od prenapona, kupi onda samo zastitu i postavi na sve ulaze izvana.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.02.2009., 21:54   #3
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Može malo detalja? Što je uopće UPS a što prednaponska zaštita?

Problem je u modemu, Thompson dobiven od Iskona. Često ima problema s spajanjem, zapravo jel ne može se na internet. Help Desk osoba rekla je da taj Thompson često ima problema ako ima oscilacija u naponu. Što sad uopće meni treba ako bi se to htjelo ispraviti?

UPS na koji se spoji samo modem? To postoji?
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2009., 22:40   #4
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor Grofaz Pregled postova
Može malo detalja? Što je uopće UPS a što prednaponska zaštita?

Problem je u modemu, Thompson dobiven od Iskona. Često ima problema s spajanjem, zapravo jel ne može se na internet. Help Desk osoba rekla je da taj Thompson često ima problema ako ima oscilacija u naponu. Što sad uopće meni treba ako bi se to htjelo ispraviti?

UPS na koji se spoji samo modem? To postoji?
Točno to je i meni reko tehničar, al se u zadnje vrijeme router stabilizirao i to više ne radi.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2009., 10:30   #5
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Grofaz Pregled postova
Može malo detalja? Što je uopće UPS a što prednaponska zaštita?
UPS je besprekidno napajanje, uredjaj koji sluzi napajanju opreme prilikom nestanka ili jacih oscilacija elektroopskrbe.

Prenaponska (ne prednaponska) zastita je zastita od prenapona, tj. pojave previsokog napona u vodicima (ne samo u gradskoj mrezi vec i komunikacijskim vodovima) nastalih na razne nacine (smetnje, indukcije, udari). Obicno se dimenzioniraju do 5 - 6 kV, a nakon toga pregaraju.

Citiraj:
Autor Grofaz Pregled postova
Problem je u modemu, Thompson dobiven od Iskona. Često ima problema s spajanjem, zapravo jel ne može se na internet. Help Desk osoba rekla je da taj Thompson često ima problema ako ima oscilacija u naponu. Što sad uopće meni treba ako bi se to htjelo ispraviti?

UPS na koji se spoji samo modem? To postoji?
Na UPS se da spojiti skoro sve, samo je snaga u pitanju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2009., 10:42   #6
e-one
Civic (ab)user
Moj komp
 
e-one's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Zagreb-Dubrava
Postovi: 471
Ups je alfa i omega rješenje svih el. problema kod nas. Za 500-600 kn se da naći modela koji imaju standardne shuko utičnice pa se na njih može pokačiti gotovo sve. Za neku prosječnu home konfu + monitor + neki dodatni uređaj je dovoljan ups od 450/600 VA.
e-one je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2009., 12:17   #7
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor e-one Pregled postova
Ups je alfa i omega rješenje svih el. problema kod nas. Za 500-600 kn se da naći modela koji imaju standardne shuko utičnice pa se na njih može pokačiti gotovo sve. Za neku prosječnu home konfu + monitor + neki dodatni uređaj je dovoljan ups od 450/600 VA.
Nemaju svi prenaponske zastite, a treba provjeriti i senzitivitet.
U ostalom se slazem.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2009., 12:32   #8
krzljavi
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Križ
Postovi: 87
Citiraj:
Autor Grofaz Pregled postova
Može malo detalja? Što je uopće UPS a što prednaponska zaštita?

Problem je u modemu, Thompson dobiven od Iskona. Često ima problema s spajanjem, zapravo jel ne može se na internet. Help Desk osoba rekla je da taj Thompson često ima problema ako ima oscilacija u naponu. Što sad uopće meni treba ako bi se to htjelo ispraviti?

UPS na koji se spoji samo modem? To postoji?
isti problem me mučio dva mjeseca i onda su mi donijeli Siemens i od tada sve radi... tehničar koji je došao mijenjati mi je rekao da je Thompson drek i da svima krepavaju(svaka čast iznimkama)
krzljavi je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2009., 00:23   #9
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Dobro nekakvu sliku toga svega sam si stvorio u glavi. Ovo je kao UPS.




A ovo bi trebala biti prenaponska zaštita.




Kolko ja vidim prenaponska zaštita je ono što bi priprosti puk nazvao produžni kabel. Ne?

Dok UPS dobiš kad u to još uvališ i bateriju?

Imajte razumjevanja, fakat niš o tome ne znam.

Što meni onda uopće treba da se otklone te "oscilacije u naponu". Koji k opće jesu te "oscilacije" koje smetaju modemu. I jel ima koji UPS od 50w. Za modem mi bome ne treba više od toga.

Citiraj:
Autor krzljavi Pregled postova
isti problem me mučio dva mjeseca i onda su mi donijeli Siemens i od tada sve radi... tehničar koji je došao mijenjati mi je rekao da je Thompson drek i da svima krepavaju(svaka čast iznimkama)
U okviru garancije pretpostavljam? Kako si to ishodio, koliko si ih morao gnjaviti za to.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2009., 03:07   #10
Demon Hunter
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zg
Postovi: 998
Pametnije ti je za te novce kupiti novi modem.
Demon Hunter je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2009., 15:29   #11
herion
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Citiraj:
Autor Grofaz Pregled postova

Kolko ja vidim prenaponska zaštita je ono što bi priprosti puk nazvao produžni kabel. Ne?

Dok UPS dobiš kad u to još uvališ i bateriju?

Imajte razumjevanja, fakat niš o tome ne znam.

Što meni onda uopće treba da se otklone te "oscilacije u naponu".
Produžna letva nije isto što i letva sa prenaponskom zaštitom. Ova druga im poseban sklop koji u će u slučaju naponskih pikova ili prevelike struje viškove odvesti u zemlju ili će pregoriti interni osigurač te tako spasiti tvoj uređaj i spriječiti eventualni požar. Obično imaju i sklop za otklanjanje EMI/RFI smetnji.
Običnu letvu boli briga kakva je struja i napon sve dok se ne rastopi. Na žalost kad se desi ovakva havarija neće ti pomoći garancija osima ako nemaš "dobrog prijatelja na servisu". Inače kod nas su dosta velike oscilacije u naponu i tu ti prenaponska neće pomoći već UPS koji bi trebao "peglati" napon, a nisam baš siguran da to ovi jeftini rade.
PS
Ako se govori o ocilacijama napona misli se na to da on "šeta" u rasponu od nekih 200V(pa i niže ako si jako daleko od trafo stanice ili je ljeto pa klime rade) do 250V(kao kod mene koji sam blizu trafostanice). Kod ovakvih oscilacija nema neke koristi od prenaponske zaštite. Kad govorimo o pikovima od kojih štiti prenaponska zaštita mislimo na daleko veće napone od normalnih(300V pa na više). Ja bih na tvom mjestu nabavio ono što po naški zovu "stabilizator". To je onaj teški komad na koga su se prikapčali TV-i jako davno. UPS koji štiti od oscilacija je preskup ali ako ćeš na njega priključiti i druge stvari(TV, komp) vrijedi o tome razmisliti. Inače noviji uređaji trebali bi biti manje osjetljivi na naponske promjene. S druge strane sve je to Kina...

Zadnje izmijenjeno od: herion. 14.02.2009. u 16:36.
herion je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2009., 15:49   #12
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Grofaz Pregled postova
Kolko ja vidim prenaponska zaštita je ono što bi priprosti puk nazvao produžni kabel. Ne?

Dok UPS dobiš kad u to još uvališ i bateriju?

Imajte razumjevanja, fakat niš o tome ne znam.
Prenaponska zastita je komad elektronike, produzni kabel nema veze s time. Uvalis komad elektronike koji radi prenaposnku zastitu u produzni kabel i dobio si produzni kabel s prenaponskom zastitom.

Uvalis bateriju sa svojom elektronikom u produzni kabel s prenaponskom zastitom i dobio si UPS s prenaponskom zastitom.

Mislim da APC ima takve modele, morao bi potraziti, ne da mi se, subota je popodne i zena krece peci palacinke.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2009., 16:26   #13
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
Što meni onda uopće treba da se otklone te "oscilacije u naponu".
automatic voltage regulator
Citiraj:
I jel ima koji UPS od 50w
Čini se da ne.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2009., 16:27   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
morao bi potraziti, ne da mi se, subota je popodne i zena krece peci palacinke.
Vadiš nam mast sretniče ?? Smile koji najbliže odgovara
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2009., 14:18   #15
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Hvala svima na odgovorima.

Nemam pojma što će od toga ispast na kraju, zadnjih par dana je thompson ipak odlučio surađivat pa ću vidjet.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2012., 11:12   #16
teslazagi
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 92
imam jedno pitanje ...
imam malu bušilicu od 125w.zanima me dali bi je mogao koristiti na upsu i koliko dugo bi batrija mogla izdržati ako je moguće...
teslazagi je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2012., 11:58   #17
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Grofaz Pregled postova
?Problem je u modemu, Thompson dobiven od Iskona. Često ima problema s spajanjem, zapravo jel ne može se na internet. Help Desk osoba rekla je da taj Thompson često ima problema ako ima oscilacija u naponu. Što sad uopće meni treba ako bi se to htjelo ispraviti?
Čisto sumljam, traži novi uređaj ovaj je vjerovatno neispravan

Citiraj:
Autor teslazagi Pregled postova
imam jedno pitanje ...
imam malu bušilicu od 125w.zanima me dali bi je mogao koristiti na upsu i koliko dugo bi batrija mogla izdržati ako je moguće...
Uzmi u obzir da struja starta elektro motora može bit i do 10x veće od nazivne snage
Također jeftini UPS imaju modificirani sinusni val što smanjuje iskoristivost elektromotora za dobrih 20%
Ako je baterija 4AH 12v(najčešće kod jeftinjaka) u teoriji max 0,5h
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2012., 14:26   #18
teslazagi
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 92
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Čisto sumljam, traži novi uređaj ovaj je vjerovatno neispravan


Uzmi u obzir da struja starta elektro motora može bit i do 10x veće od nazivne snage
Također jeftini UPS imaju modificirani sinusni val što smanjuje iskoristivost elektromotora za dobrih 20%
Ako je baterija 4AH 12v(najčešće kod jeftinjaka) u teoriji max 0,5h
ma inaće je 500w ups a akumulator u nutra je od 12v 7,2Amp


Citiraj:
Autor teslazagi Pregled postova
ma inaće je 500w ups a akumulator u nutra je od 12v 7,2Amp
evo pronašao sam riješenje na ups sam spojio 4 kom baterija od 12V 7.2Amp baterije i to paralelno....

Zadnje izmijenjeno od: Jelc. 28.06.2012. u 13:09.
teslazagi je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2012., 10:37   #19
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
To je ok samo računaj da će ti se poprilično produžit vrijeme punjenja baterija ako ćeš ih ujedno i punit preko ups - a. Za punjenje bi bilo brže da ih puniš jednu po jednu ili sa nekim drugim pametnim punjačem.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2012., 10:43   #20
teslazagi
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 92
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
To je ok samo računaj da će ti se poprilično produžit vrijeme punjenja baterija ako ćeš ih ujedno i punit preko ups - a. Za punjenje bi bilo brže da ih puniš jednu po jednu ili sa nekim drugim pametnim punjačem.
tako sam i mislio imam ja posebno punjač kojim punim baterije po tri sata
teslazagi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na