Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.08.2017., 13:06   #1
IgyOs
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Osijek
Postovi: 14
Angry Tele 2 Huawei B315s-22

Pozdrav, da li je neko uspio promijeniti IP adresu tog uređaja? Dolazi s 192.168.8.8 a meni treba drugi range 192.168.100.1

Stručnjak u službi za korisnike mi tvrdi da je moguće promijeniti samo zadnji broj IP adrese a ne cijeli range. Mogao sam i kolac u vrtu pitati za pomoć, dobio bi isti odgovor..
Uglavnom kako ovdje ima pametnijih ljudi od tih Tele2 šampiona da li je to netko sebi uspio napraviti.


Kad imaš cijelu mrežu već podešenu na statički IP i hrpu uređaja tipa print serveri i videonadzor onda definitivno imam problem s ovom budalaštinom.

E da pitam da li je moguće dobiti ruter u modem mod pa da ja radim ruting.
Ne nemože.
Pa bemu sunce kako da donesem tako sranje u neku fimu gdje već imam podešeno cca 20 radnih stanicai raznih uređaja. Sve da mijenjam zbog tog sranja??

Jel ima nešto tipa super admin pa onda sve može...
IgyOs je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2017., 14:05   #2
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,553
ako ti ovako izgleda tu bi trebao mjenjati :



umjesto 8 upišeš 100

DHCP server eneble

i pod ip range 192.168.100.2 - 192.168.100.102

i apply

ako se to neda probaj nać oriđiđi firmware na netu koji nije tele2.
skalar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.08.2017., 14:08   #3
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,492
Ja sam mu isključio interni WiFi i njegov LAN port spojio u WAN port routera kojega koristim kao AP. Na tom routeru podesiš DHCP i IP kako ti odgovara.

Ne bih se pouzdao u routing sposobnosti Huawei-ja u ozbiljnijoj mreži sa više korsinika / uređaja.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2017., 14:48   #4
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
ako ti ovako izgleda tu bi trebao mjenjati :

umjesto 8 upišeš 100

DHCP server eneble

i pod ip range 192.168.100.2 - 192.168.100.102
To ide bez problema na tom routeru sa Tele2 firmware-om.

Samo bi ja stavio DHCP IP range 192.168.100.100 - 192.168.100.200
Isto ima 100 IP adresa za DHCP dodjeljivanje, ali mu ostaju prvih 100 adresa slobodnih za fiksno dodjeljivanje...

Nakon promjene adresa i "Apply" potreban je reboot routera za dizanje novih vrijednosti, ali kolko se sjecam router ce se sam, nakon Apply, automatski rebootat...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2017., 14:56   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
Treba viditi šta ima pod Ethernet (na sl. malo poviše),
na jednom ili drugom mjestu bi trebao odraditi željeno.
O routing mogućnostima / sposobnostima se može raspravljati.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2017., 15:00   #6
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Ako si mislio na promjenu vlastite IP adrese, ona se na tom routeru moze napravit samo na spomenutom DHCP tabu.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2017., 15:05   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
Eto kolega potvrdio.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2017., 16:34   #8
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,553
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Treba viditi šta ima pod Ethernet (na sl. malo poviše),
na jednom ili drugom mjestu bi trebao odraditi željeno.
O routing mogućnostima / sposobnostima se može raspravljati.
brijem da mu funkciju WAN-a mjenja LTE/GSM prijemnik ,a Ethernet ima samo izlazne portove ,pa mu je DHCP samo pod wlan-om.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2017., 17:47   #9
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Ima pod "Ethernet" tabom vise opcija za podesavanje koje djeluju na rad/funkciju switch-a.
Inace, DHCP (isprobano) djeluje i na svim LAN portovima...


Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 14.08.2017. u 18:11.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2017., 18:40   #10
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,364
Citiraj:
Autor IgyOs Pregled postova
Pa bemu sunce kako da donesem tako sranje u neku fimu gdje već imam podešeno cca 20 radnih stanicai raznih uređaja. Sve da mijenjam zbog tog sranja??

Jel ima nešto tipa super admin pa onda sve može...
Možeš dvije stvari - prva je promijeniti IP kao što su ti objasnili u ostalim postovima. Druga opcija je staviti iza njega svoj ruter, a njegovu IP adresu u DMZ, raspravljalo se o svemu tome u temi Tele2 Pokućni.

Huawei E5186s ima Bridge mode, ono što si htio od njih da ti omoguće, u tom slučaju ruter se ponaša kao najobičniji "modem", nema DHCP na portovima, ne radi WLAN, već na LAN1 portu daje vanjski IP preko DHCP-a. B315 to ne može niti s jednom verzijom firmwarea.
franzD je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.08.2017., 22:08   #11
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,144
Ovo je debelo najgluplje mijenjanje lokalne ip adrese koje sam možda ikada vidio. Dakle da bi promijenio lokalnu ip adresu ideš u postavke dhcp - a i tamo mijenjaš range. Tko je to tako zamislio treba ga streljat.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2017., 22:39   #12
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Ovo je debelo najgluplje mijenjanje lokalne ip adrese koje sam možda ikada vidio. Dakle da bi promijenio lokalnu ip adresu ideš u postavke dhcp - a i tamo mijenjaš range. Tko je to tako zamislio treba ga streljat.
O cem ti pricas???

IP mijenjas bez obzira na DHCP (range) koji moze biti i iskljucen, pa svejedno mozes promjenit IP adresu routera. To gdje neko smjesta pojedine funkcije je bespredmetno komentirat, a o streljanju razmisli prvo sebi u glavu, jer ne razumijes jednostavne i jasno napisane recenice popracene jasnim slikopisom
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2017., 23:23   #13
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,144
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
O cem ti pricas???

IP mijenjas bez obzira na DHCP (range) koji moze biti i iskljucen, pa svejedno mozes promjenit IP adresu routera. To gdje neko smjesta pojedine funkcije je bespredmetno komentirat, a o streljanju razmisli prvo sebi u glavu, jer ne razumijes jednostavne i jasno napisane recenice popracene jasnim slikopisom
Da bis shvatio moje zgrazanje da se promjena ip adrese BVI interfacea mjenja u DHCP kartici a ne obratno moras prvo razumjeti kako to sve radi.

Ti s jedne strane imas Wifi interface, s druge strane imas eth0,1,2,3,.... Ethernet 802.3 i 802.11 samo zvuce slicno no nisu. Najcesce tada zbog toga imas bridge interface koji pakete sa wifia premoscuje na ethernet interface. Tu dolazi DHCP koji daje ili nedaje ip adrese BVI interfaceu. No mozda ces imati i VPN virtual interface (i DHCP scope za to). Pa ces mozda imati sekundari SSID za koji pak opet mozda imas neki drugi dhcp scope i mozda pak treci bridge interface. Tom analogijom ja bi morao za svaki interface imati DHCP karticu da bi mu promjenio ip addressu? Stanje u svim normalnim WiFi routerima je upravo suprotno ili ti obrnuto za 180. Za svaki interface mozes ili nemoras omoguciti DHCP scope.

No na stranu sve to, ako je nekome logicno i bespredmetno raspravljati mjenjanje lokalne ip adrese pod karticom "DHCP", skoro da se sam sebi cudim zasto ovo uopce pisem toj istoj osobi.

Jos jednom onaj tko je zamislio da se interfaceu mjenja ip addressa u kartici DHCP, stvarno je zasluzio sav gnjev mrezasa ovoga svijeta.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2017., 23:44   #14
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Jos jednom onaj tko je zamislio da se interfaceu mjenja ip addressa u kartici DHCP, stvarno je zasluzio sav gnjev mrezasa ovoga svijeta.
Ebote jesam ja sad glup ko tocilo ili...

Pa na 99,9% routera, AP se mjenja bas tamo ?!?
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2017., 23:55   #15
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,144
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ebote jesam ja sad glup ko tocilo ili...

Pa na 99,9% routera, AP se mjenja bas tamo ?!?
Ma moguće da sam i ja pao iz cisco, openwrt, wrt like Linux svijeta na Huawei pa se sada izcudjavam. No i dalje, katastrofa. To znači da nemozes nikada imati dva interfacea i dva odvojena scopa? Bar nevidim kako. Šta kartica dhcp1 I dhcp2?

Ovako izgleda moj shrot iskratel. Prati normalnu logiku, lan i onda ispod ima enable dhcp.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2017., 00:54   #16
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ebote jesam ja sad glup ko tocilo ili...

Pa na 99,9% routera, AP se mjenja bas tamo ?!?
Tocno tako.., i na svim mojim routerima koje koristim je bas na tom mjestu
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2017., 01:01   #17
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
No na stranu sve to, ako je nekome logicno i bespredmetno raspravljati mjenjanje lokalne ip adrese pod karticom "DHCP", skoro da se sam sebi cudim zasto ovo uopce pisem toj istoj osobi.

Jos jednom onaj tko je zamislio da se interfaceu mjenja ip addressa u kartici DHCP, stvarno je zasluzio sav gnjev mrezasa ovoga svijeta.
Haha, evo ti primjer sa vrlo rasprostranjenog routera s kojeg ovo saljem, ZXDSL 931VII, ima to podesavanje smjesteno pod karticom naziva "Network-LAN-DHCP Server". Dakle na doticnom Huawei-u je taj dugacki naziv samo skracen na "DHCP" a sve ostalo je u obe kartice isto, bilo to tebi cudno ili ne
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2017., 01:29   #18
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,553
najte se svaditi glavno da je čovijek dobio što je htio ,a to je svrha foruma ak se ne varam
a ne prepucavanje ko zna više.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2017., 06:42   #19
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,144
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Haha, evo ti primjer sa vrlo rasprostranjenog routera s kojeg ovo saljem, ZXDSL 931VII, ima to podesavanje smjesteno pod karticom naziva "Network-LAN-DHCP Server". Dakle na doticnom Huawei-u je taj dugacki naziv samo skracen na "DHCP" a sve ostalo je u obe kartice isto, bilo to tebi cudno ili ne
Network-LAN-DHCP Server nije ni približno slično samo DHCP. I da su skratili, skratili su ga na krivo ime. I network je ok I lan je ok. Dhcp nije ok, to je poanta mog posta. Ako mi pošalješ još jedan router gdje je to tako skraćeno na samo dhcp moj duboki naklon. Iako i dalje bi onog tko ga tako nazove zalio vodom da se probudi.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2017., 10:03   #20
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Network-LAN-DHCP Server nije ni približno slično samo DHCP. I da su skratili, skratili su ga na krivo ime. I network je ok I lan je ok. Dhcp nije ok, to je poanta mog posta. Ako mi pošalješ još jedan router gdje je to tako skraćeno na samo dhcp moj duboki naklon.
A jesi ti neki tezak lik iz proslosti, ali kad bas hoces, evo ti SS jos jednog modernog routera kojeg posjedujem:

Huawei E5372S

Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2017., 11:38   #21
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,144
Huawei znači... Eto moj naklon. Znači Huawei zaobilazim. Jasno mi je da je to kućna oprema ali za to nema opravdanja.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 15.08.2017. u 12:31.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2017., 12:39   #22
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
Razumijem "gnjev" kolege mann, al šta se može - takva su vremena / SOHO oprema ...
IP adresa / network segment i DHCP Pool jesu dvije različite stvari ali se zbog "jednostavnosti" ili slaganja web konfig slikovnice često stave na isti tab / stranicu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2017., 13:54   #23
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,144
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Razumijem "gnjev" kolege mann, al šta se može - takva su vremena / SOHO oprema ...
IP adresa / network segment i DHCP Pool jesu dvije različite stvari ali se zbog "jednostavnosti" ili slaganja web konfig slikovnice često stave na isti tab / stranicu.
Nikky, ne ne, to što si rekao je ok. Prihvatljivo. Ono što ja nemogu prihvatiti je network ip staviti pod karticu koja se zove DHCP. Da se kartica zove lan & dhcp nikom ništa.

Jer staviti dhcp pod network karticu je sasvim ok u mojoj glavi. Obratno je toliko misleading da ga je extremno lako previdjeti kao što je topic i krenuo.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2017., 14:01   #24
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
Da al pusti sad semantiku ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2017., 19:49   #25
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Nikky, ne ne, to što si rekao je ok. Prihvatljivo. Ono što ja nemogu prihvatiti je network ip staviti pod karticu koja se zove DHCP. Da se kartica zove lan & dhcp nikom ništa.
Meni je to sasvim prihvatljivo, jer DHCP "ovisi" o IP-u pa mi je logicno da se uvjek nalaze na istoj kartici/ekranu, bez obzira kako se taj zove, jer to je samo, kako Nikky kaze, semantika.

Vjerojatni razlog zasto to Huawei tako naziva (samo DHCP) lezi u uniformnosti njihovih menija za uredjaje razlicitih funkcionalnosti, kako one sa Ethernet/Lan portovima tako i one bez njih, gdje se ne mogu smjestiti pod nepostojecu Lan/Network karticu...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2017., 19:51   #26
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Znači Huawei zaobilazim.
Nema problema, Huawei ce i bez toga biti, kao sto je i bio, vodeca firma u 3/4/5G tehnologijama
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2017., 20:18   #27
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,144
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Meni je to sasvim prihvatljivo, jer DHCP "ovisi" o IP-u pa mi je logicno da se uvjek nalaze na istoj kartici/ekranu, bez obzira kako se taj zove, jer to je samo, kako Nikky kaze, semantika.

Vjerojatni razlog zasto to Huawei tako naziva (samo DHCP) lezi u uniformnosti njihovih menija za uredjaje razlicitih funkcionalnosti, kako one sa Ethernet/Lan portovima tako i one bez njih, gdje se ne mogu smjestiti pod nepostojecu Lan/Network karticu...
Pa da slazem se s time. DHCP ovisi o IP-u a ne obratno zato ga i ocekujem na LAN-u a ne LAN pod DHCP om. Cemu DHCP ako nemas net interface?

To zasto je IP pod DHCP-om na Huawei-u ima smo jedno objasnjenje. To je najjednostavniji tip rutera u kojem ni ne mozes imati vise interfacea ili vise poolova. Ako bis imao onda bi sto, imao karticu DHCP1, DHCP2 i slicno? Huawei SOHO je jednostavno brand a opet jeftini kinez i to je to. Nista vise, nista manje.

Primjera radi ovo je LINUX OPENWRT router. Pod svakim od ovih interfacea ti mozes napraviti DHCP. Naravno da nemozes pod DHCP postavkama raditi interface IP jer je to naopako.




Zadnje izmijenjeno od: mann. 15.08.2017. u 20:23.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2017., 21:20   #28
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,553
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Nikky, ne ne, to što si rekao je ok. Prihvatljivo. Ono što ja nemogu prihvatiti je network ip staviti pod karticu koja se zove DHCP. Da se kartica zove lan & dhcp nikom ništa.

Jer staviti dhcp pod network karticu je sasvim ok u mojoj glavi. Obratno je toliko misleading da ga je extremno lako previdjeti kao što je topic i krenuo.
eto niti sam imao dotični router u rukama niti imam pokučni internet ili bilo koji lte internet doma ,malo sam pogledao na router.com-u slikovnice
i nekako mi je odmah bilo logično da je to tu gdje je,ono što me je naučilo sa silnim routerima ,da je bitno da nešto radi i da se može podesiti,a nebitno je
gdje se nalaze pogotovo stoga što se takve stvari jednom u životu routera namještaju,ako želiš da ti je sve na dlanu i logično kupiš asusa iskrcaš nešto
para i sve pet,iluzija je očekivati da ćemo ikada dobiti vrhunske routere od bilo kojeg našeg operatera.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2017., 18:26   #29
IgyOs
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Osijek
Postovi: 14
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Ovo je debelo najgluplje mijenjanje lokalne ip adrese koje sam možda ikada vidio. Dakle da bi promijenio lokalnu ip adresu ideš u postavke dhcp - a i tamo mijenjaš range. Tko je to tako zamislio treba ga streljat.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Slažem se s ovim, po meni to bi trebalo promijeniti range adresa koji uređaj dodijeli a ne samu adresu rutera. No nema veze, idem isprobati.
I naravno da sam si jučer počeo mijenjati IP adrese na 192.168.8.x po svojoj mreži... a ako ovo proradi... No dobro. Hvala na odgovorima
IgyOs je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2017., 18:37   #30
IgyOs
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Osijek
Postovi: 14
Radi

Isprobao i sve ok. E da sam barem bio lijen i nisam krenuo u promjenu adresa.

Ono... ako dovoljno dugo odgađaš problem neko će ga riješiti mjesto tebe...
IgyOs je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na