Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.05.2019., 14:32   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,685
ASUS ROG Rapture GT-AC2900 recenzija

Testirali smo ASUS ROG Rapture GT-AC2900 "gamerski" router.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2019., 22:19   #2
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
"a mjerenja ćemo vršiti pomoću Dell Precisiona M6800 naoružanog s Intel 7260 802.11 ac WiFi mrežnom karticom (nažalost samo dual band)."

mislim da je ovo najslabiji aspekt testa. Trebali ste nabaviti neki USB adapter koji ima bar 3x3. Ovako testirate 4x4 router sa karticom 2x2 na prijenosniku. Istina, dovoljno je za iskoristiti maksimum sa linije 100/50 ali ne i sa routera.
alengrosevic je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.05.2019., 09:46   #3
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,085
Ima smisla, ali u 99% slučajeva samo na lokaciji A, čim se prebaci na B ili C većina tih USB igrački padne brzinom ispod 2x2 koje su nam ugrađene u testne laptope zbog katastrofalnih antena.

Eventualno riješenje bi bilo neku PCIe karticu sa ne-odvratnim antenama čisto da se ne testira best case scenario i da se bude što bliže onome što će ljudi u stvari i koristiti, no tegliti kantu, monitor, miš i tipkovnicu baš i nije praktično riješenje.

Odnosno idealno bi bilo nabaviti neku mPCIe Half Size 3x3 AC karticu sa U.FL konektorima koja podržava ABGN+AC, problem je da oversized ili full size sa dodatnim hladnjakom i nemaju Win10 drivere ili jednostavno nemaju drivere uopće s obzirom da su namijenjene za ugradnju u WiFi opremu.

Alternativa je koristiti neki mPCIe na m.2 adapter s obzirom da bi se u M6800 našlo mjesta, no opet je problem konektora za same antene, jer iskoristive kartice dolaze sa MH4 konektorom, a M6800 je "zastao" na starom U.FL, naravno postoje adapteri, ali prema iskustvima ljudi zbog njih na kraju bude gubitaka više nego koristi.

Kupovina i nabavka nekog high end laptopa samo za potrebe testiranja maksimalne propusnosti 3x3 veze nema neke ekonomske računice

Ono što bi u biti trebali napraviti je ne samo testirati brzinu kada je izvor na LAN, nego i kada je izvor Wireless AC, čisto da se provjeri jesu li moderni 4x4 ruteri pametni pa "podjele" uređaje po slobodnim antenama, što iako ne spada u AC standard neki od proizvođača se kunu da njihovi uređaji rade.

Sama brzine veze nije spomenuta zbog testiranja brzine kopiranja, jer sa 100mbps nejde 30+ MB/s. Veza je spomenuta zbog isprobavanja QoS-a. Ako si netko da truda i baci oko na testove RT-AC3200 modela - tamo je veza bila 12mbps ako se ne varam pa je sam QoS i router imao puno više posla nego ovdje.

Routere je, od svega što sam testirao, najnezahvalnije testirati, realno trebaš testirati kako rade pod "pritiskom", za što ti treba hrpa klijenata, to se još nekako riješi, ali na koji način biti siguran da će se oni na svakom routeru ponašati na isti način? Kad radiš QoS testove da neki neće u pozadini povući neki update ili na neki drugi način posrkati bandwidth ili barem nekakav prioritet. Dodaj na to da netko u blizini baš u trenutku tvog testiranja WiFija nek pogodi tvoje kanale i sve ti ode u tri krasna

Kad i ako ću raditi neki idući router, ubacit ću i AC Wifi na AC Wifi brojeve sa 2-3 klijenta pa da vidimo kako se s tim nose. Naravno bilo bi zgodno da se i pokoji drugi proizvođač osim Asusa javi, makar sam još uvijek dužan testove i slike Synology RT1900AC pa bi napokon mogao s njim proširiti paletu.

Eto tolko od mene
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2019., 10:21   #4
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,539
Ako je router u osnovi isti kao AC86U, koji se na Amazonu moze pronaci za ~150€, onda ovih 100€ vise za predefinirani popis portova za otvaranje Quake 7 svijeta bez mozga nije bas "uvjetno receno cijena", nego porez na budale.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2019., 10:25   #5
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,685
Ali vjeruj da u svijetu ima dovoljno "budala" koje ce to Asusu i platit zbog GeForce Now naljepnice i RGB ledica.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2019., 10:41   #6
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,085
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ako je router u osnovi isti kao AC86U, koji se na Amazonu moze pronaci za ~150€, onda ovih 100€ vise za predefinirani popis portova za otvaranje Quake 7 svijeta bez mozga nije bas "uvjetno receno cijena", nego porez na budale.
100€ si sigurno potrošio na veće gluposti od LEDica za router
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2019., 22:17   #7
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,539
Citiraj:
Autor krešo Pregled postova
Ali vjeruj da u svijetu ima dovoljno "budala" koje ce to Asusu i platit zbog GeForce Now naljepnice i RGB ledica.
To svakako. Makar, ti routeri bez Merlina nisu ni blizu pune iskoristivosti...

Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
100€ si sigurno potrošio na veće gluposti od LEDica za router
Mucko djubre!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na