Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.05.2020., 07:45   #1
axw
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: Gdje stignem
Postovi: 8
Par pitanja - AMD Ryzen 2700x - EDC / Voltaža

Bok,
Trebam pomoć AMD čarobnjaka, nije toliko problem jer sve radi, prije nedoumice vezano za procesor Ryzen 7 2700x. Pošto sam svježi korisnik AMD ovih proizvoda, prije sam koristio intel pa me zanima par stvari.

Moja konf:
CPU: AMD Ryzen 7 2700X - https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-7-2700x
MBO: Asus B450-PLUS GAMING
GPU: Nvidia GeForce GTX 1070 Zotac AMP!
RAM: HyperX 16GB Predator DDR4 3200MHz CL16 KIT HX432C16PB3K2/16 – Running at 1200 MHz
PSU: Corsair VS650
WIN 10 x64 PRO

1. CPU Voltaža
Čitao sam po netu da nije dobro da voltaža procesora prelazi 1.4V i da može utjecati na radni vijek procesora. Kod mene je slučaj da kad prebacim power plan na Balanced / High perf. / Ryzen balanced, voltaža ili svako malo ide preko ili bude konstanto iznad 1.4. i to ne dok je pod opterećenjem. Iz straha i neznanja dok ne igram zahtjevne igre, power plan prebacim na power saver, tad su mi vrijednosti po meni normalnije, vidljivo na screen-shotovima.

Par scrn shotova sa AMD Ryzen master:

https://ibb.co/BtVjzng
https://ibb.co/1MsQfqw
https://ibb.co/k6k3Ff1
https://ibb.co/SXXZdzD
https://ibb.co/ZYRzwgV

AMD recommends Ryzen™ 7 2700X owners to not run their processors beyond 1.4V. If you're a performance chaser, there's no harm in going as high as 1.45V as long as you have a capable cooling solution that can keep the heat under control.
Trebam li što podešavati ili je ovo sve u granicama normale?
Postavke u BIOS-u su postavljene tvornički, ništa nije overclockano ili mijenjano vezano za rad procesora.

2. EDC
Također, EDC vrijednost mi je često na 100% i dok miruje komp osim ako power plan nije u power save modu. Da li će tako visok EDC napraviti ikakvu štetu na matičnoj? Smanjiti vijek trajanja?
Ne bi mi bio problem držati komp na power save da mi automatski ne smanji i brzinu procesora što nikako ne želim, niti želim da mi CPU radi na boostu cijelo vrijeme i da vuče struje kad mu nije potreba.
Napominjem da nemam problema sa pregrijavanjem, temperatura matične i procesora su konstantno u granicama normale i dok igram zahtjevnije igre, je da ventilator je posebno glasan ko mlazni pogon (kad je na balanced ili high perf.) ali ne smeta (takav je od početka)

3. Brzina RAM-a
Imam HyperX 16GB Predator DDR4 3200MHz CL16 KIT HX432C16PB3K2/16
Po statistikama mi radi na 1200 MHz. Trebam li i što raditi po tom pitanju?

4. FPS drop
E sad, u igara kao što su Assasins Creed IV: Black Flag, GTA V, Company of Heores 2 (Multiplayer), Just Cause 3 imam pad frameova u određenim situacijama. Neki kažu da igre nisu dobro optimizirane, što može biti istina jer neki frendovi uopće nemaju takvih problema i sa slabijom konf. dok drugi imaju kao i ja.
Po svim spec. te igre bih trebao igrati bez problema na ultra i bez problema.
Probao sam instalirati zahtjevnije igre na SSD, ne događa se ništa posebno po pitanju frameova.

Ne želim smanjivati postavke igara jer sam iz tog razloga i sastavio konf.
Ne želim overclockirat sistem ako će to smanjiti radni vijek, želim samo da sve radi u granicama normale, može i na baznoj 3.7 GHz. Dosad, imam opciju ili da je boostan procesor ili da radi na minimumu.
Sad, sve ovo može pasti u vodu, možda stvarno sve radi kako treba i na balanced ali čisto što nemam pojma, želim znati da li je sve ok od nekoga tko ima iskustva. Volio bih čuti prijedloge i mišljenja.
PS: Pokušao sam isključiti Precision boost overdive, samo smanji limit amperaže, ostalo manje više isto se ponaša.

Ako treba dodatnih podataka, pitajte.

Hvala unaprijed.
axw je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 08:07   #2
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
Mislim da tražiš probleme gdje ih nema. Ako nisi overclock radio, nema potrebe da se znojiš oko voltaže bez obzira koji plan stavio. Procesor će sam sebe podešavati kako treba i neće se ništa desiti.

Što se tiče memorije, podesi u biosu da koristi xmp profil koji je došao sa memorijom. Po zadanom ga ne koristi.

Edit: Također, po meni sve bi igre i mission critical programe trebao instalirati na SSD. HDD koristi za video, slike, backup i slično.

Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 19.05.2020. u 08:17.
Libertus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.05.2020., 08:10   #3
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
1. Zanemari bapske priče, ne brini oko toga, tako rade novi Ryzeni.

3. RAM - to su 2 keksa, svaki po 1200mhz, znači da ti ram radi trenutno na 2400mhz. Moraš upaliti XMP profil u BIOS-u a dobiješ 3200mhz. Često se zna desiti da ne radi XMP profil (PC neće bootati), pa moraš ručno overclockati RAM na 3200mhz.

Trenutno je na 2 x 1200mhz.
Trebaš dobiti 2 x 1600mhz.

4. Skini neki benchmark tool, napravi testove, usporedi s drugim grafama / procesorima na interntu, ako je to to, nemaš razloga za brigu.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 19.05.2020. u 08:30.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 08:17   #4
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,004
ja imam taj isti ram i bez problema je radio na xmp profilu za 3200 i sa 1300x(na njemu su mi druge kombinacije rama znale zafrkavat) i sa 3600 kojeg sad imam, tako da bi tu bez problema trebao bit.
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2020., 18:11   #5
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Citiraj:
Autor axw Pregled postova
Pošto sam svježi korisnik AMD ovih proizvoda, prije sam koristio intel pa me zanima par stvari.
Dečki su sve rekli, a ja bih ti samo čestitao i poželio dobrodošlicu u pobjednički tim
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2020., 19:03   #6
axw
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: Gdje stignem
Postovi: 8
Hvala puno na odgovorima.
Zabrinjavalo me to što ventilator zvuči ko mlazni avion a praktički ne radim ništa zahtjevno ali i ne pregrijava se, već na 50c već počinje puhat no to je vjerojatno jer sam namjestio prekidač na cooleru na high. No, kako me to brinulo htio sam provjeriti spec i naletio na EDC i sl.

Citiraj:
Što se tiče memorije, podesi u biosu da koristi xmp profil koji je došao sa memorijom. Po zadanom ga ne koristi.
Hvala, vrlo jednostavno u biosu DOCP profil ima i to je to, sve radi bez greške.

Citiraj:
Također, po meni sve bi igre i mission critical programe trebao instalirati na SSD. HDD koristi za video, slike, backup i slično.
To mi je i bila praksa i zbog toga mi je i bilo čudno zašto FPS dropa.

Igre sad idu dosta brže, možda radi RAM-a, ne znam, resetirao sam win10 možda i radi toga.

Citiraj:
Mislim da tražiš probleme gdje ih nema. Ako nisi overclock radio, nema potrebe da se znojiš oko voltaže bez obzira koji plan stavio. Procesor će sam sebe podešavati kako treba i neće se ništa desiti.
Da, to bi navodno trebao balanced plan sam raditi, ne bi me brinulo inače da sam jedini koji pita to pitanje po netu.
Dobio sam odgovor na amd-ovom forumu da u biti i ne bi smjela biti tolika voltaža u normalnom radu, dok na drugim mjestima kažu da je to sve normalno uključujući i ekipu ovdje.
Uglavno, da smirim nemirni duh, kad ne igram, stavim na power save, kad igram stavim na balanced (windows) i sve štima.

Citiraj:
Dečki su sve rekli, a ja bih ti samo čestitao i poželio dobrodošlicu u pobjednički tim


Hvala svima.
axw je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na