Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.08.2007., 12:56   #1
mdodig
Premium
Moj komp
 
mdodig's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Split
Postovi: 398
Question OC na Windows XP x64

Pozdrav,

Koristi li tko oc-an sistem i 64-bit operativni sustav?
Radi li to stabilno? Na forumima čitam da ljudi imaju veći oc na 32bit OS-u.
Ako radi, onda idem na Gigabyte P35, a ako ne onda Intel DP35DP.

Procesor uzimam E6750 dok ne pojeftini Q6600.
mdodig je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2007., 13:03   #2
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ja sam koristio na klokanom Veniceu 64bit XPe nikavih posebnih problema nisam imao niti sa njima niti sa x86 verzijom...

Isti drek kad je od ocanja pucao jedan pucao je i drugi i veice versa, ako ti je stabilan overklok onda je stabilan, a ako nije streba ga učiniti stabilinim a ne mjenjati os...

Edit:
uostalom evo budem sad ruknuo x64 image natrag na C: (ioanko ih moram napucati patchevima) disk pa ću ti reći kako će se ponašati, ako oćeš neki poseban test da ti izvrtim reci ali mi se neda cjelu noć vriti prime - bit će mi vruće spavati u sobi...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.08.2007., 13:35   #3
mdodig
Premium
Moj komp
 
mdodig's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Split
Postovi: 398
Wink

Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Ja sam koristio na klokanom Veniceu 64bit XPe nikavih posebnih problema nisam imao niti sa njima niti sa x86 verzijom...

Isti drek kad je od ocanja pucao jedan pucao je i drugi i veice versa, ako ti je stabilan overklok onda je stabilan, a ako nije streba ga učiniti stabilinim a ne mjenjati os...
Eto to se traži. Ne ekstreman oc, vec neko povecanje brzine da sistem ostane stabilan. Za os sam se vec odlucio (64bit), ram je tu (4gb), q6600 je jos "skup" pa idem na e6750.
Jedina dilema je bila oko mbo. Preferiram Intel maticnu (ili brand name racunalo), ali uvijek mi se dogodi ista stvar:
nakon 5-6 mjeseci koristenja računala bez smrzavanja i sl. sranja, pomislim koliko bi mogao ici ovaj proc? koliko je brze raditi na 800mhz brzem procesoru?
I onda odeeeee...pocnem gledati cpu coolere, serije cpu-a za oc, maticne...


Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Edit:
uostalom evo budem sad ruknuo x64 image natrag na C: (ioanko ih moram napucati patchevima) disk pa ću ti reći kako će se ponašati, ako oćeš neki poseban test da ti izvrtim reci ali mi se neda cjelu noć vriti prime - bit će mi vruće spavati u sobi...
Ne trebas grijati sobu, dobio sam potrebnu informaciju. Mislio sam da se kod 64bit os-a "ne moze" oc-ati sistem.
Zelim ti ugrijanu sobu od dobre cure, a ne racunala.
mdodig je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2007., 13:40   #4
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Može...

Evo ovo ti pišem sa ovoka kaj ti je u Mom Kompu zapisano i x64 Xpa - sve radi normalno...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2007., 14:16   #5
LorD ClockaN
od LemilicE
Moj komp
 
LorD ClockaN's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Veli Lošinj
Postovi: 4,712
Meni je na 64bit XPu bio manji OC, nego na 32bit

Mislim da je to bilo na P4 630, a ne core2
__________________
Member Of the PC Ekspert 100+kg Demolition Squad ----------------------------- ReadTheFuckingManual
Da, to sam ja u avataru!!! Grobnik ----> 1:37.759... ko od vas može brže???
Nemam više lema!!!
LorD ClockaN je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2007., 14:39   #6
mdodig
Premium
Moj komp
 
mdodig's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Split
Postovi: 398
Lightbulb

Citiraj:
Autor LorD ClockaN Pregled postova
Meni je na 64bit XPu bio manji OC, nego na 32bit
Mislim da je to bilo na P4 630, a ne core2
Baš o tome sam čitao stalno...oc je manji, ali nije nemoguć.
I moguće je imati stabilan 64bit sistem koji je oc-an.
Nije sada važno koliko je manji na 64bit, jer ionako mislim stati na 3200mhz (tu će valjda biti stabilan).

Još se jedino dvoumim između coolera. Mislim uzeti SCYTHE Mine ili Ninja u Linksu.
mdodig je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2007., 16:54   #7
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Rekoh za konkretan slučaj sa 630 neznam, čak niti dal generalno ima problema, možda je stvarno i manji klok na x64 OSu ali ja nisam sa svojim nikakve razlike vidio, istina ja u pravilu niti ne tjeram do kraja komponente prema tome - nije nemoguće da bi na većim ocevima možda i bilo...

Inače trenutno XP x64 mi isto radi kao i XP x86 potpuno jednako...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2007., 11:55   #8
mdodig
Premium
Moj komp
 
mdodig's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Split
Postovi: 398
Kupljeno slijedeće:
Intel DP35DP
D6750 cpu
4gb rama
3x 320gb raid5
ostatak u moj comp.

Eto ipak neće biti oc-a. Hvala svima na sugestijama i odgovorima.
mdodig je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2007., 09:05   #9
Fatal
kenova?
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Čilipi
Postovi: 573
Gospodo imam pitanje,mozda je malo off topic ali eto... ipak se tiče OC-a na 64-bitnim windowsima

Krenuo sam malo u overkolkerske vode i uspio sam svoj proc nagurati do maximuma bez podizanja voltaze,medjutim zelim jos...

Pa me zanima da li je,u pravilu,pozeljno imati sto manji moguci CPU voltage a da bi stabilnost sustava ostala jednaka(ili priblizno jednaka).Drugim riječima rečeno da li sirovim podizanjem takta bez ikakvog podizanja napona utječem na mnogostruko nestabilniji sustrav?

Jos jedna stvar,kako mogu testirat stabilnost OC-anog sustava?Možda nekim benchmarkom?
Fatal je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2007., 09:17   #10
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Pa u principu je legitimni stavi i da se ide do maksimuma na stock naponu i da se ide do maksimuma sa povećanim naponom...

Većina ljudi voli imati stock napon ili čak undervoltan, (ili ako baš moraju da bi postigli neku frekvu koju oće vrlo malo overvoltan) i idu na maksimum koji se može tako postići stabilno...

Ja recimo kad klokam stavljam prvo odredim do čega bih htio doć onda idem dizati, ako treba diszati voltažu dignem ju ali maksimalno za 10% preko toga nikad nejdem osim u posebnim slučajevima kad znam da je neki procesor ili čipset sigurno sposoban na duge stae to podnjeti i sa stanovišta hlađenja i svoje kvalitete...

Stabilnost možeš testirati sa prime95, OCCT, S&M, SuperPI, Orthos...

Ima ih još ali ovi su nekako najpopularniji posebno OCCT i prime95...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.08.2007., 09:24   #11
Fatal
kenova?
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Čilipi
Postovi: 573
E puno ti hvala ...Ma ja sam trenutno na 3.3 GhZ a vrag me tjera da idem na 3.5GhZ,ipak je malo zahladilo zadnjih dana

Što se tiče tih programa koji "testiraju stabilnost oc-a"zanima me na koji nacin cu ja znat dali je sustav stabilan nakon pokretanja tih programa?ako ne bude restarta?
Fatal je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2007., 09:37   #12
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ako ti se program ne "zbrejka" onda je stabilan...

Recimo superPI ili prime ti napišu da je bio error i prekinu izvođenje a i drugi na ličnom principu rade...

superpi je inače više za mjerenje brzine procesora (odabereš 1M) ali ako staviš na neku veliku vrijednost (tipa 32m) može fingirati i stress test, ja osobno najviše volim prime95 i occt ali ja ionako rijetko kad testiram s njima, ja odem igrati nešto gadno tipa Oblivion ili Quake4, Prey i sl - pa ako se chrasha onda znam da nije dobro nešto - testiram ako treba ili podesim odma napone znaš kad si dugo u oc biznisu naučiš prepoznati po tome kako ti se nešto crasha kaj si krivo podesio tj kojem djelu fali safta...

Inače ja ti prime koristim najviše - za testiranje CPU hlađenja, fino naviješ prime da je proc na 100% loada konstantno i gledaš što se dešava...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2007., 09:46   #13
Fatal
kenova?
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Čilipi
Postovi: 573
Evo upravo sam radio test:na 3 GhZ sam ga drzao dugo vremena i radi perfektno,na 3.2&3.3GhZ doslo je do restarta,znaci ne valja sa stock settingsima mozda bi bilo bolje da lagano dignem cpu&ram voltage?Ocito maximalni takt bez dizanja volta u mom slucaju ne funkcionira...

Edit:Napravio bih to odma ali ipak se zelim konzultirat sa iskusnijim clanovima jer postoji sansa da nesto "skurim"
Fatal je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2007., 09:51   #14
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Pa da digni malo napon i onda vidi... Recimo za par posto tipa 3% ili 5% za početak... Odnosno ako imaš u apsolutnim vrijednostima onda idući "korak" ili dva koraka pa onda probaš itd...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2007., 10:31   #15
Fatal
kenova?
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Čilipi
Postovi: 573
Angry

Evo uspio sam ga dic na 3.4 ali uz nikakvu stabilnost,srusi se kod ucitavanja najjednostavnih aplikacija tipa spajanje na net winamp i slicno...ne znam kao da radim neku kardinalnu rgesku u podesavanju,ili mi jednostavno komponente vise ne dopustaju(prvenstveno mislim na osrednje losi 2x kingmax ddr2 800,koji je,da stvar bude jos gora dosao sa razlicitim cipovima)

Maticna mi dopusta strap od PSB1333(barem tako pise iako se radi o aw9d-max-ici) no to nema nikakvog smisla jer je cpu na PSB 1066?

sto se tice Dram:Cpu ratio na 1:1 je sve je u granicama normale,a opet sustav se instantno rusi...

Gore navedeno sam uspio podizuci napon za jednu podjelu(sa 1.35V na 1.375V)te RAM-a za jednu podjelu (sa 1.8V na 1.85V)

Zadnje izmijenjeno od: Fatal. 10.08.2007. u 10:43.
Fatal je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2007., 10:44   #16
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
A čuj ako nejde nejde što da ti kažem nejdu sve komponente jednako dobro...

Ako si probao dić napone CPUa, rama i čipseta i ništa ne pomaže i probao strap i latencije promjenit onda očito nejde dalje...

BtW možda trebaš smanjiti omjer ramu? Sad ne kužim baš sasvim Intel omjere ali ako ti je FSBRAM na 1:1 a CPU je na FSB 266 (1066) odna ti je i ram na 1066 a nemora značit da to jadnik može podnjeti... Probaj ga smanjiti na ispod 900MHz pa onda probaj...

Inače ako ti se BSODA onda je vjeroojatno ram kriv, a ako se samo restarta onda je ili čipset ili CPU vjerojatni krivac...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2007., 11:24   #17
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
BtW možda trebaš smanjiti omjer ramu? Sad ne kužim baš sasvim Intel omjere ali ako ti je FSBRAM na 1:1 a CPU je na FSB 266 (1066) odna ti je i ram na 1066 a nemora značit da to jadnik može podnjeti... Probaj ga smanjiti na ispod 900MHz pa onda probaj...
a ja mislil da to znaci da ram radi na osnovnoj frekvenciji od 266mhz, odnosno 533mhz efektivno jer je ddr (double data rate il tak neke, kajne?)


inace, fatal error, koji opce proc imas? ne vidim da si to igdje spomenul
domis je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2007., 11:28   #18
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Pa valjda ima DDR2? Ako je DDR2 onda ide osnovni takt x4 tj 133x4=533, 166x4=667, 200x4=800, 233x4=933, 266x4=1066...

Ali reko ja ne poznam baš te omjere u Intel okružju iz prakse pa možda tamo znače nešto drugo nego na AMDu neznam...

Inače mislim da nema DDR533 uopće, zadnji standardni je DDR500 (osnovna 250Mhz) AFAIK iza toga je samo klokanje...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2007., 11:31   #19
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
ddr il ddr2, isto sranje al je ddr2 lepse upakiran
mislim, brži
domis je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2007., 11:49   #20
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Nije... Neda mi se puno opjašnjavati ali ću ti reći ovako...

Memorija dobiva struju u impulsima od ploče i na tim impulsima čita i piše, impulsi su stepeničastog oblika...

SDRAM (onaj stari iz PII/PIII ere) je čitao i/li pisao samo kad se napon dizao, DDR (Double Data Rate) čita i piše jednom dok napon raste i jednom dok napon pada na tom zupcu...

DDR2 prenosi dvaput dok napon raste i dvaput dok pada a ddr3 triput dok napon raste i triput dok pada...

Zato i je brži tj može se prevući preko te sabirnice više podataka i ugurati u ram... Naravno zato što ima i veće latencije DDR2 na kraju i nije baš tolko brži kolko bi neko očekivao ali sad je to već druga priča...

Dakle nije baš isto...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2007., 17:40   #21
Fatal
kenova?
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Čilipi
Postovi: 573
Maleni update...Evo me na 3.4ghz bez dizanja voltaze...Odlucio sam drugi pristup:umjesto 340*10 isao sam na 283*12 te promjenio latenciju na 4-4-412...zasad je 100%stabilan...
Fatal je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2007., 17:54   #22
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Nice...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2007., 18:17   #23
Fatal
kenova?
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Čilipi
Postovi: 573
Evo dosao sam do cilja:bio sam na 3.5GhZ(tocnije 3504MhZ)boot-ao se ali ne moze izdrzat u radu, s boljim ramom pozamasno bi se dala prec i ova crta
Tako da sam sad na 3408MhZ zasad sve 5,veceras cu pokrenut orthos pa da vidimo....
Fatal je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2007., 16:48   #24
Fatal
kenova?
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Čilipi
Postovi: 573
Unhappy

Nije dobro, skoro svaki dan mi se srusi jedanput bilo na 3408MhZ(284*12) ili na 3360(280x12). E sad stvarno ne znam sto je uzrok, probao sam povecati voltazu misleci da je uzrok nestabilnosti "premala voltaza"no kad sam je povecao nije se nista promjenilo nabolje, takodjer mijenjao sam voltazu ram-u na 2V spustao latencije na 4-4-4-12....Tako da vise ni sam ne znam...A prije samog restarta izbaci mi plavi ekran i napise nesto u stilu physical memory dump ili tako nesto i netom iza se resetira.IMHO-si su veoma dobrodosli

Radi se o qx6700 ubodenom u aw9d max-icu sa 2gige kingmaxa na 800mhz
Fatal je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2007., 17:24   #25
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
IMHO - mislimda si trebao povećati latencije a ne ih smanjiti pa bi možda nekaj i bilo...

Inače probaj malo povećati napon čipseta on isto može biti uzrokom problema...

Recimo moja ploča do nekih 240 i kusur FSB-a radi ko urica na stocku ali ako prijeđem makar za 1 MHz "magic limit" odeeeee BSOD, crash name it... Malo piknem napon (npr. za 0.05V gore) i vozi idućih 30-40 FSB na gore i onda opet, ponoviš priču - opet malo više itd...

Naravno netreba pretjerivati, ja nikad ne dižem napon za više od 10-15% u odnosu na stock, osim u posebnim slučajevima kad "se zna" da nešto to podnosi bez problema godinama...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na