Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.05.2020., 21:31   #3391
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
A i onaj drugi Štef iz Australije stalno koristi samsung CL 14 na ryzenu koda ga svi kupuju za po doma

Nije tu više bitno što je samsung

Najbitnije je da se testira u jednakim uvjetima. Sa 3200 cl14 je testiran i jedan i drugi cpu. Za razliku od nekog općeg mišljenja u masama i intel profitira sa bržim ramom, po mnogim testovima i puno više. Tako da se nemoj brinuti da je tu nešto ryzen više profitirao


Da se mene pita - budžet cpu - budžet ram 3200 CL16 kojeg može kupit svatko i vozi. No razumijem recenzente, moraju imati isti ram u test bedu za sve cpu i to je OK
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 21:34   #3392
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Nije tu više bitno što je samsung

Najbitnije je da se testira u jednakim uvjetima. Sa 3200 cl14 je testiran i jedan i drugi cpu. Za razliku od nekog općeg mišljenja u masama i intel profitira sa bržim ramom, po mnogim testovima i puno više. Tako da se nemoj brinuti da je tu nešto ryzen više profitirao


Da se mene pita - budžet cpu - budžet ram 3200 CL16 kojeg može kupit svatko i vozi. No razumijem recenzente, moraju imati isti ram u test bedu za sve cpu i to je OK
A kak onda vidiš testove od drugog Autsralca,koji je koristio"normalni" ram na obje konfiguracije?

https://www.youtube.com/watch?v=CukeDUXas1k&t=134s

Kliko vidim tu su razlike sa brzinom memorije nekako manje.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2020., 21:54   #3393
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
A kak onda vidiš testove od drugog Autsralca,koji je koristio"normalni" ram na obje konfiguracije?

https://www.youtube.com/watch?v=CukeDUXas1k&t=134s

Kliko vidim tu su razlike sa brzinom memorije nekako manje.

Nisu isti uvjeti testiranja:


- Nisu testirali baš iste igre
- Brian je korsitio 2666mhz CL14
- Kosmati Stevo je koristio 2666mhz CL15
- Brian je "za bolji" ram koristio 3200mhz CL16
- Kosmati Stevo je koristio 3200mhz CL14 kao top opciju

itd. ima tu puno varijabli (uključujući i margin of error). Ne znam kakvi su sad odnosi između 2666 CL14 i 3200 CL16, no znam da je 3200 CL14 ~ 3600 CL16

Inače ja ne podupirem to testiranje kad je objavljeno u speckama nekih mbo vendora da će niži čipseti podržavati 2933mhz.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 21:59   #3394
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Koristio je 2666 CL14 i 2666 CL16, isprobao je više kombinacija nego bradonja Štef, i dugorepac Stevo.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:04   #3395
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Svejedno nisu iste kombinacije i igre


Za bradatog štefa jedino garantiram da ima najbolje testove na internetima
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:06   #3396
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ma kakvi. Da je objektivan spomenuo bi u računici igpu na i5 i barem F model koji dolazi sa manjom cijenom. + koristi memoriju sa kojom Ryzen ima najbolje moguće rezultate i ne kupuje ju svatko.

edit; npr. onaj stari kenjac na DF ga pojede.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:14   #3397
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Vani je samo 20$ razlika u cijeni između običnog i F modela, a oba su skuplji od R5 3600, s tim da je AMD još i na akcijama, a ove je uopće teško naći.

Na kraju dođeš do toga da je R5 3600 bliže 150$, dok su oba Intela bliže 200$, a to je već fina razlika za budžet orijentirane modele. I to je najveći problem u cijeloj priči.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:17   #3398
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ma kakvi. Da je objektivan spomenuo bi u računici igpu na i5 i barem F model koji dolazi sa manjom cijenom. + koristi memoriju sa kojom Ryzen ima najbolje moguće rezultate i ne kupuje ju svatko.

edit; npr. onaj stari kenjac na DF ga pojede.
Lik je mašina za benchmarke, nitko mu nije blizu. Zaključci su nešto drugo, stav recenzenta. Slažem se da je igpu plus, al ono... lik testira 30+ igara sa 2080Ti za gamere pa će spominjati tu neku igpu, moš mislit kakao ga boli kifla za istu

Dakle on je man to go za benchmarke, a neke stvari poput temperatura i potrošnje je ranije znao uopće ne obradit, tako da ne kažem da je za sve najbolji. Dakle kad netko tko inače ne radi benchmarke, odnosno radi ih svake prijestupne godine, pa to nije u skladu sa stevicom = više vjerujem stevici. Da napomenem da likovi iz HUB nisu od jučer, oni rade isto i za techspot. A techspot je radio najopsežnije benchmarke na netu uz TPU čitavo desetljeće prije youtubea

Stari prdonja iz DF je isto imao bisera, ne može on u istu rečenicu sa stevicom. Znao je nekad grafe testirati sa različitim detaljima

On je dobar za grafičke analize i takve stvari. DF je Adored za igre
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:18   #3399
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Da, ali i5 9400F kada je izašao koštao je 1700 kn. Par mjeseci kasnije pao je na 1300.

edit; ne želim ni linkati testove starog prdonej, gdje pokazuje frame timeove 8/16 proca i infarktne grafove
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:23   #3400
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Kak god bilo, oba Core i5-10400 modela su kod nas na cjenicima ~1.600 kn, a za par mjeseci imamo Zen 2 refresh, B550 i Ryzen 4000 APU za desktop.

Znači, AMD bude (cjenovno) dodatno presložil svoje modele i prije nego se Intel krene konkretno kupovati/prodavati, a kamoli da im do onda padne cijena.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2020., 22:28   #3401
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ma kakvi. Da je objektivan spomenuo bi u računici igpu na i5
E sad... gejmerima je on nezanimljiv, vise kao dodatni feature, jedan Sata port vise na mbo i tak...
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Na kraju dođeš do toga da je R5 3600 bliže 150$
Tako je ali evo ja koji se uopce ne igram bi poletio na skuplji bez pardona radi iGPU koji dekodira x265 itd...
Nema dodatnog ventilatora u kucistu, nema napajanja ( eventualno ) grafe, neka sve samo video formate grafa vrti, ja prezadovoljan.

Gejmeri imaju malo drugaciju racunicu, max fps pa cijena, ja obavezno gledam sta je sa iGPU jer ako ga moram dodatno kupovati onda mi je bolje da je vec u procu.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:32   #3402
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Dajte ljudi dok dođu jeftinije ploče za LGA1200 ovaj 3600 će možda biti i 500kn jeftiniji, a postojat će i zen2 APU sa potentnijom igpu za one koje to zanima.


I onda nova generacija na jesen/zimu (navodno od oba tabora) tako da će ovaj 10th gen biti skroz zaboravljen. Najjobičniji stop gap od launcha
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:38   #3403
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Tako je ali evo ja koji se uopce ne igram bi poletio na skuplji bez pardona radi iGPU koji dekodira x265 itd...
Nema dodatnog ventilatora u kucistu, nema napajanja ( eventualno ) grafe, neka sve samo video formate grafa vrti, ja prezadovoljan.
I pošteno, ono kaj sam pričal na prošloj stranici, svaki od nas ima svoje. Novi AMD Ryzen 4000 APU za AM4 bude isto tak imal iGPU, a čak je moćni Adobe nedovno popustil i dodal podršku za nVidia i Radeon rješenja.

Trebalo bude samo pričekati prve testove za R7 4700G (8C/16T) i R5 4400G (6C/12T) + Vega iGPU@2GHz kaj se (de)kodiranja tiče. Sad su kak god se okrene, jako lijepo posložene karte, pa čovjek može birati bolje nego ikad prije.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:57   #3404
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
pričekati prve testove za R7 4700G (8C/16T)
Nije problem cekat, problem je kada testovi dodju, onda je muka
Drzim se filozofije i zadnjih 15 godina radim upgrade proca kada je moguce da stariji zamjenim sa minimalno 40-50% jacim. R7 4700G kao ni R7 3700X to za sada nisu.
Dakle mora oderati mojega 1800X na stocku bar 40% a to je za sada blizu tih 40% R9 3900X ili R9 3950X koji nemaju iGPU, dakle posto AMD jako sporo ide sa tim iGPU
i nadodaje ih samo u poneke procesore veca je vjerojatnoca da cu opet zavrsiti na Intelu jer njihovi i najjaci procesori imaju iGPU, to ne volim kod AMD-a, nemos kupit vec 3 godine "posteni proc" sa iGPU.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 23:04   #3405
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Imam GTX 1050 Ti viška, ako je baš takva hića i taman se paše uz 3900X. Kaj se iGPU priče tiče, jebiga - nekad su bili predmet ismijavanja, a danas se traže pošto-poto.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 23:05   #3406
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Kod intela ne mos kupit posten igpu.
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 23:13   #3407
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Imam GTX 1050 Ti viška
Solidna kartica ali mora imat ventilator ili nakovanj na gpu
Opcenitio od najnovije arhitekture bilo Nvidia ili Amd kao da su prokleti izdati gpu koji ce dekodirati sve tip-top i biti pasiva...
Citiraj:
Autor Amd_Shill Pregled postova
Kod intela ne mos kupit posten igpu.
Dobro jel se bas moras drogirati navecer kada ljudi normalno raspravljaju prije spavanja ? Tko spominje IGRE ??
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 23:19   #3408
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Preletio sam sve testove i uopće ne vidim u čemu je problem? Sa 4/8 procesora jedini logičan korak naprijed je 8/16.
Ryzen R7 prošle generacije je najbolji deal. Eno ga na nabavi za 1099 kuna.
  Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 23:23   #3409
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Solidna kartica ali mora imat ventilator ili nakovanj na gpu
Opcenitio od najnovije arhitekture bilo Nvidia ili Amd kao da su prokleti izdati gpu koji ce dekodirati sve tip-top i biti pasiva...
Je, ali ventilator je tu ionak reda-radi. Niti se grije, niti troši, pa ima samo PCI-E potrebu i mogli su ju komotno složiti kao pasivnu.

Ili bar ko ovu RX 580, pa su većinu vremena ventilatori nepokretni, a i kad se vrte opet je tek toliko bar za moje potrebe.

Mada kak je krenulo, ne bude dugo trebalo da iGPU bude na toj razni po pitanju sirove snage.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 29.05.2020., 03:36   #3410
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
[QUOTE=guerra;3410470]@SlavoS

Meltdown i slicne "strasne" zakrpe se ne spominju jer za jednog kucnog korisnika ne znace apsolutni nista, a jos manje jednom gameru.

Nisu zakrpe već propusti (exploit).....
I bili su spominjani u ozbiljnom kontekstu, ali nebitno, valjda je tepih dovoljno velik
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2020., 07:48   #3411
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
SlavoS koje konkretno probleme imaš sa tim propustima sobzirom da ih često spominješ?
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 29.05.2020., 08:04   #3412
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Solidna kartica ali mora imat ventilator ili nakovanj na gpu

Opcenitio od najnovije arhitekture bilo Nvidia ili Amd kao da su prokleti izdati gpu koji ce dekodirati sve tip-top i biti pasiva...



Dobro jel se bas moras drogirati navecer kada ljudi normalno raspravljaju prije spavanja ? Tko spominje IGRE ??
Gle tko to govori o drogiranju :rofl:
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2020., 10:36   #3413
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Svejedno nisu iste kombinacije i igre


Za bradatog štefa jedino garantiram da ima najbolje testove na internetima
Bradati Stef je odlican u testiranju kartica i svidjelo mi se kako testira maticne ploce, u testiranju procesora je isto jako dobar, ali jedino po cemu se tu razlikuje je po broju testiranih igara. Iako nekad zna odraditi stvarno dobre testove kao kadje testirao Battlefield 5 u 64 multiplayeru (mode koji je najbolji pokazatelj kako se cpu nosi sa tom igrom).

Medutim u samoj metodologiji testiranja procesora je 3 puta bolji kosati Stef koji uvijek odradi overclock (koji je kod nekih procesora jako bitan faktor) i ne narflji bespotrebno sve detalje na ultra nego poslozi detalje tako da se bolje i preciznije vide razlike. Isto tako ne koristi igre koje se jednako vrte na pentiumu i 10900k pa koje ne pokazuju nista osim sto iskrivljuju sliku o razlici dva procesora.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2020., 11:44   #3414
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Gamers Nexus je jedno vrijeme imao katastrofalnih testova (mislim da ih nije radio kosati), koji su bili 100% netočni (na štetu starijih i5 u odnosno na nove i5, kad su bili samo quadovi), tako da puno duga on tu ima.

Također je i nedavno imao u Far Cry 5 nevjerojatno loše rezultate za i5 8600K (neke smiješne minimume), rezultati koji nemaju veze sa mozgom i koje nitko živ nema.

Ili im nešto ne valja u metodologiji, ili im nešto nije u redu sa postavkama hardvera ili OS-om, tako da oni u "my book" ne mogu u prvu ligu što se tiče benchmarka. Ako su u koliziji s nekim drugim benchmarcima, prije ću vjerovati nekome drugom zbog tih grijeha u prošlosti. Također je u prošlosti imao glupave preporuke (da se pređe na 4c8t skylake sa 4c8t devils canyona, kad su razlike bile 5%, a isti core/thread count, a za isto se morala mijenjati i platforma).
Oni su dobri za neke druge stvari (ispitivanje situacije sa vendorima kod raznih problema, rastavljanje i analizu hladnjaka na gpu itd.)

I stari prdonja Richard iz Digital Foundry je imao masu bisera. Mislim cijenjeni su to kanali, ali nisu neprogriješivi.

Kažem svatko ima nešto u čem je dobar, Anandtech za tehnološku analizu arhitekture, općenito deep dive recenzije, Hardware Unboxed/Techspot za cpu/gpu benchmarke, Adored za analizu, DF i Tim iz Hardware Unbexed/Techspot za analizu grafike u igrama, razni pisani portali za zagrijavanje i potrošnju (tomshardware i slični sa termalnim kamerama), Gamers Nexus/Buidzoid za analizu VRM-a, rastavljanje gpu (unutarnja analiza) uz Stevicu iz HUB, zatim razni stručni portali za monitore uz Tim iz Hardware Unboxed/Techspot i TechChapa na youtubeu, Hardware Canucs su IMO no1 za kućišta, Tech Yes City za švercanje polovnog itd.

Manje više je dosta youtubera odustalo od ozbiljnijeg (masovnijeg) benchanja igara, samo kažu imate mastera u istome - Hardware Unboxed pa tamo pogledajte za više detalja

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 29.05.2020. u 11:50.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2020., 12:07   #3415
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
SlavoS koje konkretno probleme imaš sa tim propustima sobzirom da ih često spominješ?
Definiraj često.
Ljudi nemoraju imati nešto a da bi razgovarali o tome, eto Ti naprimjer raspravljaš o AMD, a nemaš ga, i to je uredu.
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2020., 12:30   #3416
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
Definiraj često.
Ljudi nemoraju imati nešto a da bi razgovarali o tome, eto Ti naprimjer raspravljaš o AMD, a nemaš ga, i to je uredu.
Uhvatio si za često a konkretno pitanje bilo koje ti to probleme imaš sa propustima? Znači to me zanima najviše, koje konkretno probleme imaš s obzirom da ih spominješ, često ili rijetko kako ti paše.
Ili reci mi koje to ja imam probleme sa propustima? Gdje je to moj problem kao Intelov korisnik?
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 29.05.2020., 14:07   #3417
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Uhvatio si za često a konkretno pitanje bilo koje ti to probleme imaš sa propustima? Znači to me zanima najviše, koje konkretno probleme imaš s obzirom da ih spominješ, često ili rijetko kako ti paše.
Ili reci mi koje to ja imam probleme sa propustima? Gdje je to moj problem kao Intelov korisnik?
I dalje definiraj često, to su tvoje riječi, pa pretpostavljam da znaš o čemu pričaš.
I bliže, ako si čitao s razumjevanjem, a vjerujem da jesi, pitanje je bespredmetno.
S obzirom da je svojevremeno tema bila dosta potencirana, zanima me trenutna situacija.
Ako je na temu stavljen "Tabu" mje isprike
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2020., 14:14   #3418
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
henri_007Ako je na temu stavljen "Tabu" mje isprike
Cek malo, sta je sad opet problem ? Ne smijes vrtiti prnjavu sa pc jer se bojis za osobnu sigurnost ili kaj ?
Mislis da bi ti Wife mogla staviti exploit ako kupis Intela .. jel to ha.. ?

Apsolutno se ne sjecam da sam i jedan post procitao na forumu da se netko javio i rekao da je imao problema, mozda se varam ??
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2020., 14:31   #3419
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Pokušavam se informirat, ali mi baš i neide.
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2020., 14:35   #3420
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
mje isprike
OK, ovo mi je prihvatljivo, ljudi smo.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na