Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.05.2020., 16:04   #3361
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,751
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
vidio sam to ali brijem da je greška. Kakvog bi to smisla imalo?
Iskreno ne bi me ništa čudilo kad znaš i sam kakva smo zadnja rupa na svirali kad su u pitanju cijene hardvera. Mada općenito, cijene novih Intela su generalno previsoke u odnosu na AMD.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 16:04   #3362
piydek
Premium
Moj komp
 
piydek's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Ovo sa brojem jezgri i igrama u sljedecih par godina - mora se racunati kakve ce biti nove konzole. Zato je stvar potpuno razlicita u odnosu na to kako je bilo sa prethodnom generacijom igara i brojem jezgri. Ovo sada ce biti druga prica. Ne odmah u 2021, ali nakon toga da. Meni ne pada na pamet da mi sljedeci cpu bude ista manje od 8c/16t.
piydek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2020., 16:05   #3363
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
dajte nemojte više mlatit praznu slamu oko igara i br.jezgri

ovo je pre ryzen test iz 1mj.2017. tu se vec vidi da su 4 jezgre prošlost.

https://www.computerbase.de/2017-02/...e-spiele-test/


svatko zna sto voli od naslova i koliki su zahtjevi, isto tako se zna da nove konzole imaju 8c/16t, kako je odzvonilo starim i5 tako ce kroz dve godine odzvoniti i 6c procevima, i još par bitnih stvari, svi rade testove u "laboratorijskim uvjetima", friško instalirani windowsi i sl, nek se javi tu netko tko stavlja windowse svakih par mjeseci....tko ima manje od 30 procesa u windowsima taj laže, da ne krenem pricu oko indexiranja, pa onda se av sjeti scanirati pa ovaj krene sa updatanjem nekog kurca i sl.

nema sanse da u realnim uvjetima gejmanja jednom u 3 dana ne iskoci nesto nenadano pa krene krkljanac od par sek i to bas kad se ja igram na svom 4c procu....
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 28.05.2020. u 16:12.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 16:09   #3364
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor piydek Pregled postova
Meni ne pada na pamet da mi sljedeci cpu bude ista manje od 8c/16t.
Sljedeci novi a pod novi doslovce mislim zadnja nova linija 8/16 cpu-a da, apslolutno no stariji 8/16 budu redovito gubili ili bili losiji od 6/12 zadnje izasle nove linije u igricama.

Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
dajte nemojte više mlatit praznu slamu oko igara i br.jezgri
ovo je pre ryzen test iz 1mj.2017. tu se vec vidi da su 4 jezgre prošlost.
A je ti argument... vrijedi doslovce kao taj stog slame. Pa nemos usporediti jedan IPC i 4/8 Sandy-a sa IPC Matisse 4/8 3300X recimo, dobro da nisi stavio link testa Q6600 i to argumentirao da je slabo.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 28.05.2020. u 16:17.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 16:18   #3365
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
-->
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Vjerojatno nece... encode da, igrice ne. 3930k je isti kao 2600k sto se igrica tice,

2600K je 8 thread cpu, odnosno 4c8t, te ne spada u kategoriju quadova o kojima smo pričali prije 2-3 god. Sa čistim quadovima se dogodilo upravo ono o čemu smo pričali tada. 4c8t su sljedeći na redu, te već ima igara koji prave razliku (linkao sam ti neki dan)

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
C2D E8500 je brzi u dosta igrica od Q6600 ako su oba stock.

Tu si u krivu. Jako u krivu. Quadovi iste generacije sa manjim clockovima već najmanje 9 godina jedu za doručak core 2 duo procesore sa višim clockovima u gamingu. Sjećam se da sam na formu linkao kako q6600 (ili se radilo o q8400) ima skoro duplo veći fps u Battlefield 3 MP od E8400. A to je igra iz 2011 god.

Pun ti je net i novijih igara pa si pogledaj.

https://www.youtube.com/watch?v=KyAzwv230nI
https://www.youtube.com/watch?v=kZ7cxAPodbU


Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Pojedinci misle ili bar vlada
misljenje da ako igrica podrzava ili dobije podrsku za veci broj jezgri kako ce FPS narasti ? Morgen malo... ostaje isti vezan za IPC i frekvenciju base clocka a zauzece cpu-a opadne i tu se eventualno mozda
moze dobiti koji FPS vise sa 8/16 u odnosu 6/12 proc ali samo u slucaju da je tih 6/12 zakucano blizu 100% pa takav proc nije ni radio punom parom kao recimo da je na 90% radio bez zakucavanja na gore....

Dakle konkretno, nakon 2-3 godine korisnik ce imati priliku uzet neki novi/stari za upgrade "R 1600ŽNJF" sa 8/16 ili novi "Ryzen 4300X" sa 6/12 koji ce biti brzi u gamingu definitivno kao sto je danas 3300X jaci od AF Ryzena.
Prva stvar nema tu nikakvog "dobije podršku", igre odnosno neki enginei "imaju podršku" za 12 ili više threadova već godinama. Recimo engine od witchera 3 (koji je izašao prije 5 god.) podržavao je do 12 thradova skaliranje, a ovo ti je gears of war iz 2016 god. sa i5 5960X klik koji skalira na 16 threadova. I to nisu novi engine.


Dakle support je tu skoro pola desetljeća za preko 8 threadova, radi se o isključivo o core loadu (što si i sam zaključio) kojeg će biti sve više i više.

Stvar ide utabanom stazom već godinama, te ne razumijem kako netko misli da neće trebati 8 core za gaming jednog dana, kad su pali redom single core, dual core, 2c4t, 4c, lagano i 4c8t, viđamo 100% load na 6c6t, no sad će odjednom 6c12t trajat vječno?

Pazi mi smo tu na formu od prije koju godinu došli od priče nekih likova "dual core je dovoljan za gaming", do situacije da singleplayer igra nabije moderan 6c6t na 100% i to sa grafičkom koja nije high end. Da se te iste pitalo do te situacije po njihovom nebi došlo nikada, znanstvena fantastika, ili za 20 godina...

Ova druga stvar (u globalu kako jezgre postaju brže) stoji, ali omašio si fudbal sa čitavom pričom. Naravno da će neki 6c12t iz budućnosti biti brži od sadašnjih 8c16t, ali mi pričamo o upgrade pathu nekog korisnika sa postojećom mbo.

Po tvojoj logici bi ja recimo trebao sa R5 1600 upgrejdati na R3 3300X jer je "brži za gaming"? Pa satrat će ga neka igra "do jeseni". Kad si stalno na 100% prvo što sljedi je stutter odnosno 1% low fps ode u kuratz i onda nemaš ništa. Moj možda neće imati fps kao moderniji cpu, ali neću imati stutter. Nakon 6c12t gledam 8c16t, neki logičan slijed, iako jest moderniji 6c12t također bolji od istoga, ja ne razmatram upgrade na isti core/thread count

Konkretno za te 2-3 godine će postojati ddr5 platforma, pa da bi se prešlo na taj fiktivno moderniji 6c12t trebat će sve mijenjati, a možda će moći nekakav R7 4700X (ajmo reći zen3 8c16t) kupiti za 800kn kao jedan forumaš neki dan R7 2700. O tome pričamo.


Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 28.05.2020. u 16:27.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 16:19   #3366
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
nisi ti skužio poantu srebrni, tada je starija intel arch sa vecim br.jezgri imama prednostt od novije intel arch sa manjim br.jezgri, a visim taktom(broadwell-e vs kaby lake)

mislim da stvarno nije tesko skužiti poantu grafa, ako pricamo o br.jezgri za buducnost.

edit. eto manuel je lijepo napisao

inace, za 3300x i 3100 mislim da su isprdci od procesora, škart die-vi koje je amd skupio unazad 10 mjeseci pa ih sad uvaljuje naivnima....mozda najgora kupnja amd cpu-a od kad je ryzena na tržištu, ali koliko se i kako prica o njima dovoljno govori o hypu koji mase puše i koji je otišao u krivom smjeru.

bez razmišljanja bi uzeo 1600af vs 3300x
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 28.05.2020. u 16:30.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 16:37   #3367
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor piydek Pregled postova
Ovo sa brojem jezgri i igrama u sljedecih par godina - mora se racunati kakve ce biti nove konzole. Zato je stvar potpuno razlicita u odnosu na to kako je bilo sa prethodnom generacijom igara i brojem jezgri. Ovo sada ce biti druga prica. Ne odmah u 2021, ali nakon toga da. Meni ne pada na pamet da mi sljedeci cpu bude ista manje od 8c/16t.
Ima i PS4 8 jezgri pa imas par igara sta iskoristavaju vise od 6 jezgara...

Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
dajte nemojte više mlatit praznu slamu oko igara i br.jezgri

ovo je pre ryzen test iz 1mj.2017. tu se vec vidi da su 4 jezgre prošlost.

https://www.computerbase.de/2017-02/...e-spiele-test/


svatko zna sto voli od naslova i koliki su zahtjevi, isto tako se zna da nove konzole imaju 8c/16t, kako je odzvonilo starim i5 tako ce kroz dve godine odzvoniti i 6c procevima, i još par bitnih stvari, svi rade testove u "laboratorijskim uvjetima", friško instalirani windowsi i sl, nek se javi tu netko tko stavlja windowse svakih par mjeseci....tko ima manje od 30 procesa u windowsima taj laže, da ne krenem pricu oko indexiranja, pa onda se av sjeti scanirati pa ovaj krene sa updatanjem nekog kurca i sl.

nema sanse da u realnim uvjetima gejmanja jednom u 3 dana ne iskoci nesto nenadano pa krene krkljanac od par sek i to bas kad se ja igram na svom 4c procu....
Mislim da treba gledati trenutne rezultate koji govore da je 3300x sporiji 1% od 3600 i to u probranim cpu intenzivnim igrama koje rade na razlicitim game enginima (ono kako GN testira), a ne test star 3 godine.

Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
inace, za 3300x i 3100 mislim da su isprdci od procesora, škart die-vi koje je amd skupio unazad 10 mjeseci pa ih sad uvaljuje naivnima....mozda najgora kupnja amd cpu-a od kad je ryzena na tržištu, ali koliko se i kako prica o njima dovoljno govori o hypu koji mase puše i koji je otišao u krivom smjeru.

bez razmišljanja bi uzeo 1600af vs 3300x
S obzirom da je to ryzen trece generacije koji se najbolje kloka ne bih bas rekao da se radi o skartu.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 16:43   #3368
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
U zadnje vrijeme ne spominje se bogznašto: Meltdown, Spectre,....
To je rješeno ili gurnuto pod tepih ?
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 16:44   #3369
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
tih 1 posto mi bas puno znaci u životu i u nerealnim uvjetima(friški windowsi+gpu od gazilijon kn da bi se ta razlika u brojci vidjela na grafu)

stavite ryzena ili intela(4c) i koristite ga tjedan dana na windowsima starim recimo 6 mjeseci, pa ponovite to isto sa ryzenom ili intelom(8c), razlika je dan i noć, kod 8c proca nema naglih fps drop-ova, nema random stuttera, a to majstori sa yubitube benchmarka ne pišu

je škart je koji je ima pola defektnih jezgri pa su ga umjesto da bace u smeće prepakirali u super wow 4c/8t proc u 2020 za 1000+ kn
ja da sam amd, mene bi sram bilo prepakirati škart robu sa 4 jezgre na socket na kojem imam mogucnost stavljanja 16 jezgri, i na socektu na kojem je generacije prije(zen+) imala min 6 jezgri.....toliko o tome da amd ne zna matematiku i kako zaraditi novac i da su karitas.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 28.05.2020. u 16:53.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 16:54   #3370
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Ima i PS4 8 jezgri pa imas par igara sta iskoristavaju vise od 6 jezgara...
da, Jaguar

To ti je kao 8 intel atom jezgri. Bolji je 2c4t desktop

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Mislim da treba gledati trenutne rezultate koji govore da je 3300x sporiji 1% od 3600 i to u probranim cpu intenzivnim igrama koje rade na razlicitim game enginima (ono kako GN testira), a ne test star 3 godine.

A pazi ovaj test Stevice iz Hardware unboxeda, nije koristio tomb raider ingame benchmark (kao 99% recenzenata), jer kaže nije reprezantativan glede cpu ingame, nego je testirao na pravom gameplayu nekih 5 sati u igri (to je objasnio u nekoj od zadnjih intel recenzija

https://youtu.be/4dY64Zy1Mxw?t=940

R5 3600 ima 15% bolji minimum i 25% jači average (edit 17%)

Tako da po meni je uspoređivati 3300X i 3600 kao da su egal neozbiljno, jer se radi čisto o tome da većina igara nema full coreload preko 8 threadova.

Kad dođu next gen igre može komotno postati 50%

Treba gledati širu sliku, što se događalo u prošlosti i što će se dogoditi jako brzo.


Osobno ja nemam ništa protiv 3300X, ali ne po trenutnim cijenama. Išao bi prije na 300kn jeftinijeg 1600AF all day long

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 28.05.2020. u 17:07.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2020., 16:56   #3371
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
@SlavoS

Meltdown i slicne "strasne" zakrpe se ne spominju jer za jednog kucnog korisnika ne znace apsolutni nista, a jos manje jednom gameru.

@Gigi1

Pa upravo o tome i govorim, vidi se lijepo da 6/12 jezgra ne pridonosi dovoljan bump u performnsama nad 4/8 cak ni sada kad su prosle te tri god i kad su igre redom trebale zahtjevati 72 jezgre kako su neki pretpostavljali ili pak samo tako pisali u nedostatku argumenata.

I dalje mi nije jasno zasto je 3300x skart kad rezultati overclocka pokazuju bas suprotno.

@Manuel

Uopce nije upitno da ce 6 jezgreni cpu u jednom trenutku presisati 4 jezgrene (sa ht-om), al danas su razlike jos uvijek dosta male i puno manje od onoga sto se predvidalo pa tako mozemo povuci neku paralelu kako ce izgledati 6/12 vs 8/16 za koju godinu. Isto tako stvarati zakljucak na temelju jedne igre bas i nije nesto.

Zadnje izmijenjeno od: guerra. 28.05.2020. u 17:06.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 17:00   #3372
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Taj R3 je skoro identična sitaucija kao kad se pentium G4560 pojavio. Odličan mali cpu, za odličnu cijenu, ali kratkog vijeka... Tad je bio 2c4t bio "na knap" kao sada 4c8t. Jako brzo (godina, moožda dvije) više nitko o njemu nije pričao, otišao je u ropotarnicu povijesti.

Tako da je R3 je OK ako će se upgrejdati za godinu-dvije
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 17:25   #3373
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
@SlavoS


@Gigi1

Pa upravo o tome i govorim, vidi se lijepo da 6/12 jezgra ne pridonosi dovoljan bump u performnsama nad 4/8 cak ni sada kad su prosle te tri god i kad su igre redom trebale zahtjevati 72 jezgre kako su neki pretpostavljali ili pak samo tako pisali u nedostatku argumenata.

I dalje mi nije jasno zasto je 3300x skart kad rezultati overclocka pokazuju bas suprotno.
kako ne pridonosi....eno gore sam stavio link sa pocetka 2017, i to govorimo u osjetnoj razilici takta(jedno 400-500MHz odnosno više od 10% u korist i7 7700k) + ipc jedno 5%

a to sto ti nije jasno da je škart, jbg. moras znati kako je dizjaniran ryzen, pa ces skužiti da je škart, nije sve u taktu....
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 17:28   #3374
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Ako će mo se uspoređivati sa konzolama onda kad dođu ove unreal engine igre, koje sa SSD-a potegnu tko zna koliko GB trenutno u 16 GB vrama, ne budu pomogli ni 12 jezgreni procesori.

Ustalom evo testa 8/16 prve generacije i 4/8 trenutne

https://www.youtube.com/watch?v=fAh3hwOlx98
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 17:36   #3375
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ako će mo se uspoređivati sa konzolama onda kad dođu ove unreal engine igre, koje sa SSD-a potegnu tko zna koliko GB trenutno u 16 GB vrama, ne budu pomogli ni 12 jezgreni procesori.
Konzole su zvijeri, dići će minimalne zahtjeve značajno, ali malo se pretjeruje s tim pričama. Baš bio s jednim frendom na kavi neki dan, jebote priča kao da će UE5 igre na pc štekati

Prvo UE je samo demo, ne znači da će doći igra tako skoro koja će koristit sve mogućnosti

Drugo tek je prezentiran, treba proći još neko vrijeme da dođu UE5 igre

Treće to ne znači ništa puno za gaming pc koji će tada biti (developer je rekao da gtx 2070 super vrti demo slično)

No, the PlayStation 5 Will Not ‘Put Your PC to Shame’ – UE5 Explained

Odličan mi je ovaj zaključak

Citiraj:
Rather, more powerful consoles only raise the performance floor, for which high-end PCs provide the ceiling.
BTW sviđa mi se jako kako fenomenalno izgleda ovaj Lumen, ne radi se o nikakvoj Ray Tracing tehnologiji, to je samo evolucija globalne iluminacije, tehnologije koju imamo sada. Ako tako izgleda, koja je poanta silnog guranja ray tracinga?

Citiraj:
As for Lumen, it is a global illumination system that allows for fully dynamic lighting without the use of ray tracing. The results are impressive as it looks much more realistic than traditional techniques, and allows developers to avoid the pain of having to pre-bake lighting in a given scene, but also avoids the performance impact of ray tracing. Sure, ray tracing will always look best, but as the demo demonstrates, the lighting here is very close. One could imagine that this could free up ray tracing hardware resources to handle things like reflections, which are much harder to ‘cheat’ convincingly.
Znači demo za engine koji će biti jedan od najvažnijih u next gen igrama ne smatra Ray Tracing vrijednim
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 18:45   #3376
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Nisam čitao članak ali brijem da tip nije gledao sony prezentaciju gdje je glavni sony lik objašnjavao kako će se mijenjati kompletni dizajn igara jer se više ne treba čekati na učitavanja, maskirati to nekim hodnicima i sl. E sad ka bu RTX 2070 trenutno učitavala po 16 gb podtaka, i to pod raznim kompresijama nemam pojma. Jer SSD kontroler su ugradili direkt u APU i to n postoji na PC platformi....

tak da velim, usporedbe sa konzolama i jezgrama su jako nategnute. Da će vremenom trebati 8, 12, 16, 24 jezgre, sigurno da, samo pitanje kada i kakav će trebati biti ostatak hardvera.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 19:00   #3377
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,532
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Taj R3 je skoro identična sitaucija kao kad se pentium G4560 pojavio. Odličan mali cpu, za odličnu cijenu, ali kratkog vijeka... Tad je bio 2c4t bio "na knap" kao sada 4c8t. Jako brzo (godina, moožda dvije) više nitko o njemu nije pričao, otišao je u ropotarnicu povijesti.

Tako da je R3 je OK ako će se upgrejdati za godinu-dvije

Ma trajati ce i duze, i to takodjer ovisi o tipu igara koje osoba igra.

Nekome kao meni, ovo je jos uvijek dovoljno, ali da me mame sa vise corova/threadova, mame. Ali realno kad pogledam, ne treba mi (jos), ovo je gears tactics bench:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Gears Tactics 1.5.2020. 17_16_16.png‎
Views:	187
Size:	1.82 MB
ID:	22329  
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 19:09   #3378
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
Ma trajati ce i duze, i to takodjer ovisi o tipu igara koje osoba igra.
Naravno da sve ovisi šta osoba igra. No kad pričamo o tehnologiji mislim na najnovije i najzahtjevnije kako izlaze (benhmark igra). Ne možemo danas reći da je dual core dobar jer neka nezahtjevna igra radi na njemu.

Naravno kad se pojavi "stutter" na 4c8t ne znači da je odmah za smeće, neće odmah svaka daljnja igra biti takva, te naravno postoje na tisuće starijih igara koje se mogu igrati. No benchmark je uvijek najzahtjevnije
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 19:11   #3379
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Također za par mjeseci popeglaju igru i radi kako treba na svemu. Npr. RDR 2 je bio neigriv na 4 jezgre pa su to sredili.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 20:55   #3380
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Mislim da treba gledati trenutne rezultate koji govore da je 3300x sporiji 1% od 3600 i to u probranim cpu intenzivnim igrama koje rade na razlicitim game enginima (ono kako GN testira), a ne test star 3 godine.
To ja nisam rekao, malo si se pogubio u citiranju mada se slazem sa time sto je @guerra napisao.

R5 3600 ima 15% bolji minimum i 25% jači average (edit 17%)
Tako da po meni je uspoređivati 3300X i 3600 kao da su egal neozbiljno, jer se radi čisto o tome da većina igara nema full coreload preko 8 threadova.
Kad dođu next gen igre može komotno postati 50%
Treba gledati širu sliku
Koja je sirja slika ? Da ces uzeti AF jer je 6/12 i sto ce za 2 godine postati mozda 50% jaci od trenutno sada 3300X a ujedno 10% slabiji od "novoga 4300X" sa recimo 4/8 ili 6/0 cak ?
Shvacas li da je procesor novije generacije kako je za sada krenulo, cesto bolji od proceora starije generacije sa vecim brojim jezgri, bar sto se igrica tice.

Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Pa upravo o tome i govorim, vidi se lijepo da 6/12 jezgra ne pridonosi dovoljan bump u performnsama nad 4/8 cak ni sada kad su prosle te tri god i kad su igre redom trebale zahtjevati 72 jezgre kako su neki pretpostavljali
Tocno u sridu...

Sad je sa gledista igranja i upgradea u buducnosti zbilja blesavo uzeti 1600AF jer isti ce dati i pruziti manje nego 3300X narednih 1-2 godine a kad 3300X postane slab nece AF nekom magijom ojacati...
Dakle pametno je uzeti MBO koja ce podrzavati i novije generacije procesora pa veci boost za igranje ce biti neki noviji iz slabije klase. Kod encodanja to je malo drugacije, nije toliko specificno.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 21:18   #3381
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
silver_tip s tobom se stvarno ne isplati ulaziti u raspravu. Ne vjerujem da ne kužiš ništa, jednostavno ne čitaš što ti se piše

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Koja je sirja slika ? Da ces uzeti AF jer je 6/12 i sto ce za 2 godine postati mozda 50% jaci od trenutno sada 3300X a ujedno 10% slabiji od "novoga 4300X" sa recimo 4/8 ili 6/0 cak ?
Gdje sam napisao da će 1600AF biti jači 50% od 3300X? Pročitaj dio koji si sam qotao. Spominjem R5 3600, a ne 1600AF i da, kad igre budu full gnječile R5 3600 za par godina ima potencijal biti do 50% jači. Naravno to neće doći preko noći i neće ići do 50% u svakoj igri, no tako je očito da je tih 1% što se spominje najobičnija zabluda (odnosno kod detaljnijeg test u HUB bi bilo 7% prednost u minimumima i 4% average), to će polako postajati 10% prosjek, pa 15%, pa 20% itd. kako se paleta zahtjevnijih igara bude povećavala. Nije to toliko do toga koliko će ovaj biti brži, nego što će na 4c8t krenuti stutter odnosno loš minimalan fps. Viđeno 100 puta kroz povijest, pogledaj malo onaj svoj E8500 koji je "brži" od quadova...

To je šira slika. Zavaravajućih "1%", "7%" ili koliko već, ovisno o recenziji.


A ovaj drugi dio sam već objasnio, no evo ti ponovo kad ne čitaš

Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ova druga stvar (u globalu kako jezgre postaju brže) stoji, ali omašio si fudbal sa čitavom pričom. Naravno da će neki 6c12t iz budućnosti biti brži od sadašnjih 8c16t, ali mi pričamo o upgrade pathu nekog korisnika sa postojećom mbo.
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Sad je sa gledista igranja i upgradea u buducnosti zbilja blesavo uzeti 1600AF jer isti ce dati i pruziti manje nego 3300X narednih 1-2 godine a kad 3300X postane slab nece AF nekom magijom ojacati...
Neće 1600AF ojačati, ali je za 350kn manje bolji deal od R3 3300X. Bolji je jer je jeftiniji, a to u budžet konfiguracijama nešto znači, da ne objašnjavam ponovo zašto quotat ću opet sam sebe što sam napisao u temi od krešine recenzije (priča se odnosi na 3100, 3300x i 1600AF)

Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Po meni, neki real world scenarij - to su cpu za neki "mainstream" gaming pc, tako da tko kupuje taj cpu malo je vjerojatno da će imati gpu jaču od RTX 2060 (obicnu i super), odnosno Navi ekvivalente 5600XT i 5700, samim time je svejedno koji cpu se uzme (uključujuči i R5 1600 AF u trilemu), jer neće biti opipljive razlike u performansama, a tko god ima AM4 platformu vjerojatno će gledati upgeade jednog dana na nešto tipa R7 3700X kad krenu ići za 1000 i kusur kn kao i svi dosadašnji R7 kad dođe nova generacija

Tako da od ta tri treba gledati najjeftiniji

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 28.05.2020. u 21:24.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 21:32   #3382
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Razlika je 200 kn (1600AF i 3300X). Da kupujem ne bi uzeo ni 3300X ni 1600AF nego 3600. Eno u admu povoljni kombo sa memorijom i pločom uz povećanu bios memoriju. To trenutno nema konkurencije, kaj je da je.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 21:50   #3383
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Zapravo 237kn (1600AF za 862kn u adm i R3 3300X za 1099kn trenutno).

Naravno da je to što si naveo najbolji deal, em nije puno skuplje, em nisi na knap za neku bližu budućnost


Kad smo već kod omjera uloženo i dobiveno (kn po frejmu), te na intel temi, matematički gledano najbolji je value trenutno i3 9100f koji ide od 568kn (4.93kn po frejmu, gledajući naše cijene i perfomanse iz HUB recenzije 3300X), runner up je tek onda R5 1600AF za 7.30kn po frejmu, no kod i3-ice je taj problem - što nije dovoljna za AAA gaming (stutter na quadu) zato treba gledati širu sliku i ukupne perfomanse

No recimo ako je mal budžet, a zna se što će se igrati (a za što je dobar) to je "g4560"
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:00   #3384
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,751
Na stranu sad Ryan Shrout i Intelova PR mašinerija, ali ako obje firme trenutno imaju nekoliko modela koji u raznim cjenovnim rangovima nude jako fine opcije za još ljepši broj sličica u sekundi i ako je riječ o nekom ko se igra razonode i razbibrige radi, zbog čega se toliko muke muči oko toga da li jedan ima CPU ima npr. 125 FPS-a, dok ovaj drugi daje 133 FPS-a na istoj rezoluciji s istim detaljima? Ono kaj sam spomenul u jednoj od ovih/ovakvih tema, svi kome je to jako bitno i bootaju PC direktno u igru, ionak su sponzorirani i bave se time za konkretne nofce, a opet s druge strane nemaju pojma o 10nm i sl. tehničkim detaljima, niti ih zanima, niti znaju o čemu je riječ. Sjednu i igraju, a sponzori odrade svoje s hardverske strane i to je to. I OK, Intel se tu godinama već gura i tome nema kraja, ali za nekoga ko u toplini doma samo hoće na nekoliko sati skrenuti misli s kojekakvih sranja, pa se "izgubi" u nekoj dobroj igri, čisto sumnjam da se zamara da li ima nekoliko sličica u sekudni manje ili više, dokle god sve skupa pruža ugodno iskustvo igranja.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:13   #3385
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Pa ne znam ni ja, tu smo raspravljali o "novoj"seriji CPU. Pa su počele sumnje kako to ne bu boostalo na slabijim pločama, kak imam manje FPS-a na 2666 hz ramu i u principu je smeće itd. I tak se razvila rasprava

Ja to cijelo vrijeme želim, objektivni pogled prema obje firme. Kad se piše stalno Intel je u teškim problemima, ja jednom u četiri mjeseca objavim da su opet došle rekordne zarade odma me se imenuje i sl. Hebiga, nisi popularan ak nisi u "bandi"
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:16   #3386
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,751
Ma samo da su složili normalne cijene i nitko riječ ne bi zucnul, ali ovak su složili prevelike razlike u odnosu na AMD, a performanse (općenito, ne samo igre) nisu baš takve kakvim ih se trude prikazati.
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Kad se piše stalno Intel je u teškim problemima, ja jednom u četiri mjeseca objavim da su opet došle rekordne zarade odma me se imenuje i sl. Hebiga, nisi popularan ak nisi u "bandi"
U "problemima" su, jer ih je AMD dočekal kak ih dugo nije dočekal nitko na tržištu, a ovi uporno ne žele okrenuti ploču. To je ono kaj non-stop komentiramo.

Šrot firma s ruba propasti ima sve moguće tehnološke prednosti, a manji su od makova zrna, dok ovi stoje na mjestu, jer eto Intel je ime i brand.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:18   #3387
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
To je zato sto je onaj kosmati kretenko stavio na 2667MHz rame prepostavavljajuci da ce sve slabije ploce to davati kao max, naravno da smo prema specifikacijama vidjeli da to bar kod ASRocka nije istina. Dakle dok ne izadju testovi nadolazecih ploca samo mlatimo praznu slamu na gluposti covjeka koji bi se trebo za pocetak osisati.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:21   #3388
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
A i onaj drugi Štef iz Australije stalno koristi samsung CL 14 na ryzenu koda ga svi kupuju za po doma
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:24   #3389
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,751
Kod mene su na DDR4-2400 od prvog dana i tak me zaboli kakva je situacija na višim taktovima i opuštenim latencijama, dokle god mi svih desetak VM-ova radi bez problema.

Tak da svatko od nas ima svoje, a ovi nek testiraju kaj god ih volja, ali kud god pogledam - igre, igre, igre. Pa jebote, ko ih igra, ako ih non-stop testiraju i uspoređuju FPS-ove.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 22:28   #3390
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Ja kad igram onda igram, a kad ovdje komentiram onda komentiram, nema polovično. Nego gdje je Drug da nas pobana zbog spamanja, flejmanja i trolanja sve skupa i zaključa forum ?
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na