Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Pisači i skeneri
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.09.2008., 21:01   #1
svebee
/
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: /
Postovi: 2,053
Arrow Canon ip4300 - print bez boje?

Nemam trenutno cartridge s bojama tj. imam samo crnu (i tanku i debelu) i printer stalno javlja da "fali" boje. Pa dok ne kupim boju, je li moguće nekako zaobići "zabranu" i printati samo u crnoj?

Zahvaljujem
svebee je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 21:40   #2
Gadoschi
Banned
 
Datum registracije: Oct 2006
Postovi: 258
Nebi išlo.Morat ćeš kupiti druge boje.
Gadoschi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.09.2008., 21:49   #3
Adriatix
Banned
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Croatia
Postovi: 430
Citiraj:
Autor svebee Pregled postova
Nemam trenutno cartridge s bojama tj. imam samo crnu (i tanku i debelu) i printer stalno javlja da "fali" boje. Pa dok ne kupim boju, je li moguće nekako zaobići "zabranu" i printati samo u crnoj?

Zahvaljujem
To ti je jednako kao da pitaš: Može li moj Fiat Uno raditi samo sa 1 Litrom ulja dok ne nabavim lovu za ostale 3 litre.

Zašto ova paralela.

Zato jer se crna radi između ostalog iz kolor tinte, a tinta je prenosnik topline iz glave u hladnjak u obliku spužvice.
Adriatix je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2008., 12:15   #4
leonardo
Premium
 
leonardo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: somewhere
Postovi: 284
Adriatix te paralele ostavi kada te policajac pita "a jeste li slučajno šta pili" ili tako nešto zato jer to apsolutno nema veze se temom.
"Zato jer se crna radi između ostalog iz kolor tinte, a tinta je prenosnik topline iz glave u hladnjak u obliku spužvice."
OMG ROFL

svebee Canon PIXMA IP4300 koristi CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, blacK) sistem s dodatnom crnom bojom koja se koristi samo za fotografije. Pretpostavljam da imaš svih pet "kutijica" s time da ti printer javlja da su neke boje potrošene. Printer ustvari izravno ne mjeri stvarnu količinu tinte već softver procjeni količinu preostale tinte na osnovi broja isprintanih listova. I naravno uvjetno govoreći laže, tako da ponekad printer previdi 10-20% tinte koja je ostala u cartridge-u no to tebi nimalo ne pomaže budući da printer jednostavno ne printa. Postoje nekoliko rješenja.

Prvo je da odeš pod Control Panel > Printers and Faxes > Canon IP4300 Printer > Set Printer Properties > Maintenance > Ink Cartridge Settings > Select Ink Cartridge for Printing i izabereš s izbornika "Black ONLY". Radi li ovo samo s umetnutim debelim crnim cartridge-om super. Rješio si problem. Ukoliko printer i dalje ne printa osim promjene original tinte, promjene zamjenske tinte (i ukoliko se ne varam zezanja s prebacivanjem identifikacijskog čipa) ili nadopune postojeće tinte po sistemu "uradi sam" jedino što možeš je da odabereš da printa samo s crnom bojom i resetiraš nivo tinte u cartridge-u (koristi google). Printanjem se elektronika u glavi printera zna poprilično zagrijati. Tinta osim za otisak ujedno služi da bi odvela nešto temperature te tako ujedno ohladila glavu printera. Printanje bez tinte može dovesti do pregrijavanja i pregaranja elektronike u glavi printera. Kod resetiranja bez nadopune tinte problem je što printer često automatski radi čišćenje kako mlaznice nebi zapekle tako da bi nakon dužeg korištenja printer ostao na suho bez obzira da li je u cartridge-u ostalo 5 ili 30% boje tako da bi ovo bilo samo privremeno rješenje i ništa drugo.

Također ukoliko ti kod printanja dokumenta boja nije važna pod "Printing Preferences" možeš odabrati "Greyscale Printing" tako da printer koristi samo crnu boju a u boji printati samo fotografije.

Zadnje izmijenjeno od: leonardo. 16.09.2008. u 09:22.
leonardo je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2008., 16:35   #5
Adriatix
Banned
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Croatia
Postovi: 430
Citiraj:
Autor leonardo Pregled postova
Adriatix te paralele ostavi kada te policajac pita "a jeste li slučajno šta pili" ili tako nešto zato jer to apsolutno nema veze se temom.
"Zato jer se crna radi između ostalog iz kolor tinte, a tinta je prenosnik topline iz glave u hladnjak u obliku spužvice."
OMG ROFL

svebee Canon PIXMA IP4300 koristi CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, blacK) sistem s dodatnom crnom bojom koja se koristi samo za fotografije. Pretpostavljam da imaš svih pet "kutijica" s time da ti printer javlja da su neke boje potrošene. Printer ustvari izravno ne mjeri stvarnu količinu tinte već softver procjeni količinu preostale tinte na osnovi broja isprintanih listova. I naravno uvjetno govoreći laže, tako da ponekad printer previdi 10-20% tinte koja je ostala u cartridge-u no to tebi nimalo ne pomaže budući da printer jednostavno ne printa. Postoje nekoliko rješenja.

Prvo je da odeš pod Control Panel > Printers and Faxes > Canon IP4300 Printer > Set Printer Properties > Maintenance > Ink Cartridge Settings > Select Ink Cartridge for Printing i izabereš s izbornika "Black ONLY". Radi li ovo samo s umetnutim debelim crnim cartridge-om super. Rješio si problem. Ukoliko printer i dalje ne printa osim promjene original tinte, promjene zamjenske tinte (i ukoliko se ne varam zezanja s prebacivanjem identifikacijskog čipa) ili nadopune postojeće tinte po sistemu "uradi sam" jedino što možeš je da odabereš da printa samo s crnom bojom i resetiraš nivo tinte u cartridge-u (koristi google). Printanjem se elektronika u glavi printera zna poprilično zagrijati. Tinta osim za otisak ujedno služi da bi odvela nešto temperature te tako ujedno ohladila glavu printera. Printanje bez tinte može dovesti do pregrijavanja i pregaranja elektronike u glavi printera. Kod resetiranja bez nadopune tinte problem je što printer često automatski radi čišćenje kako mlaznice nebi zapekle tako da bi nakon dužeg korištenja printer ostao na suho bez obzira da li je u cartridge-u ostalo 5 ili 30% boje tako da bi ovo bilo samo privremeno rješenje i ništa drugo.

Također ukoliko ti kod printanja dokumenta boja nije važna pod "Printing Preferences" možeš odabrati "Greyscale Printing" tako da printer koristi samo crnu boju a u boji printati samo fotografije.
Upravo prije neki dan je došao u servis jedan takav Canon iP 4300 kojem su se pregrijali grijači na Light Cyan. I čovjek traži da mu se očisti glava. Međutim sapnice čiste ko suza.

Jednostavno motor izgubio kompresiju na Cyanu i tu više nema pomoći. Možeš čistiti glavu do mile volje ali kad se jednom pregriju grijači, GOTOVO.

Zašto su se pregrijali grijači?

Zato jer je štampao fotografije tako što je isključio CHIP i nije pazio na nivo tinte u kazeti.

I sad traži krivca na nekom drugom mjestu, naravno kad sluša ovakve pametnjakoviće iz ovog primjera.
Adriatix je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2008., 09:21   #6
leonardo
Premium
 
leonardo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: somewhere
Postovi: 284
Adriatix tvoj prvi post i djelomično drugi lagano pomiču trenutne zakone fizike. Što gledajući kroz povijest ne mora nužno biti pogrešno, ali u ovom slučaju zaista sam uvjeren da si u posve krivu. Dakle, "crna radi između ostalog iz kolor tinte" - ne radi se, "prenosnik topline iz glave u hladnjak" - nije, "u obliku spužvice" - bože dragi, "motor izgubio kompresiju" - bez komentara. Blago servisu što te ima.

Jesam li negdje stavio da isključi registriranje količine tinte, nisam. Zašto? Zato da mu se nebi radi nemara desila pregorena neka od osnovnih boja (neznam odakle si izvukao Light Cyan koja se koristi u sistemima sa 6 i više odvojenih spremnika, što IP4300 sigurno nije).

Sva dodatna upozorenja za ovo posljednje su upravo razlog zašto sam stavio ovu opciju na kraj, dakle ponavljam "... odabereš da printa samo s crnom bojom i resetiraš nivo tinte u cartridge-u". U prvom postu podebljan dio "printa samo s crnom bojom".
  1. prva opcija - rješen problem, printaš Greyscale - ukupno 0 kuna,
  2. druga opcija 3*85kn (3*12ml) - rješen problem - ukupno 255 kuna,
  3. treća opcija 3*17kn (3*12ml) - potrebno je prebaciti i resetirati kontrolni chip (ne ga ugasiti) - ukupno 51 kunu,
  4. četvrta opcija 50-tak kuna za 3*30ml set za 2,5 punjenja, plus resetiraš chip - ukupno 50 kuna tj. 20 kuna po jednom punjenju za nadopunit sve tri boje,
  5. peta opcija - resetiranje chipa i printanje samo u crnoj boji, ukupno 0 kuna - privremeno rješenje ali radi,
  6. kada se promjeni color tinta printanjem dokumenata u Greyscale "smanjuje" se veća potrošnja color tinte kada ti boja ne treba.
leonardo je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2008., 17:59   #7
Adriatix
Banned
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Croatia
Postovi: 430
Citiraj:
Autor leonardo Pregled postova
Adriatix tvoj prvi post i djelomično drugi lagano pomiču trenutne zakone fizike. Što gledajući kroz povijest ne mora nužno biti pogrešno, ali u ovom slučaju zaista sam uvjeren da si u posve krivu. Dakle, "crna radi između ostalog iz kolor tinte" - ne radi se, "prenosnik topline iz glave u hladnjak" - nije, "u obliku spužvice" - bože dragi, "motor izgubio kompresiju" - bez komentara. Blago servisu što te ima.

Jesam li negdje stavio da isključi registriranje količine tinte, nisam. Zašto? Zato da mu se nebi radi nemara desila pregorena neka od osnovnih boja (neznam odakle si izvukao Light Cyan koja se koristi u sistemima sa 6 i više odvojenih spremnika, što IP4300 sigurno nije).

Sva dodatna upozorenja za ovo posljednje su upravo razlog zašto sam stavio ovu opciju na kraj, dakle ponavljam "... odabereš da printa samo s crnom bojom i resetiraš nivo tinte u cartridge-u". U prvom postu podebljan dio "printa samo s crnom bojom".
  1. prva opcija - rješen problem, printaš Greyscale - ukupno 0 kuna,
  2. druga opcija 3*85kn (3*12ml) - rješen problem - ukupno 255 kuna,
  3. treća opcija 3*17kn (3*12ml) - potrebno je prebaciti i resetirati kontrolni chip (ne ga ugasiti) - ukupno 51 kunu,
  4. četvrta opcija 50-tak kuna za 3*30ml set za 2,5 punjenja, plus resetiraš chip - ukupno 50 kuna tj. 20 kuna po jednom punjenju za nadopunit sve tri boje,
  5. peta opcija - resetiranje chipa i printanje samo u crnoj boji, ukupno 0 kuna - privremeno rješenje ali radi,
  6. kada se promjeni color tinta printanjem dokumenata u Greyscale "smanjuje" se veća potrošnja color tinte kada ti boja ne treba.
Nažalost ne mislim vas podučavati iz osnova toplinskig strojeva.

A za sve ostale morate znati da jednotavno ne postoji konverzija jedne energije u drugu. Elektičke u menaničku bez gubitaka. Odnosno da se taj gubitak negdje mora akumulirati. Odnosno to vam je razlog zašto fiksne glave imaju aluminiski ili keramički hladnjak ili ograničenje da u kazeti mora ostati oko 20% tinte.

Kad završite neki tehnički fakultet znat ćete koliki je to stvarno faktor iskorištenja. Do tada živite u vlastitim iluzijama.
Adriatix je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2008., 00:08   #8
Siar
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Imam ip4300, ne printam baš neko ludilo, originali mi traju oko 6mj..
Kad mi printer javlja da je ink low, printa još neko vrijeme ali se pokaže znak upozorenja (žuti uskličnik) iznad tinte koja fali. Ja to ignoriram pa se nakon nekog vremena pojavi crveni X iznad oznake tinte i piše INK HAVE MAY RUN OUT i odbije printat uz poruku da zamjenim tintu. Tada ja stisnem gornji desni gumb (onaj za paper feeder kad nestane papira) i ta poruka nestane i još mogu printat dosta vremena bez gubitka kvalitete. Pojavi se tu tamo opet ta poruka al ju ubijem na isti način. Tek kad vidim da print gubi kvalitetu, zamjenim tintu.
Inače, meni je printer do jaja, imam ga već godinu i pol negdje, nema crta, mrlja, blankova, dvd-i ispadaju super...za 750kn carski printer.
Siar je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2009., 20:07   #9
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
da pitam pitanje u vezi ovog printera..

sve boje su prazne...

boje su ove....



e sad me zanima, gledam pod tim šiframa i postoji čipane i nečipane boje? u čem je razlika, gdi se to vidi?

jel to ovo ili negdje drugdje..

http://i40.tinypic.com/2wgf7tx.jpg


printer nije moj, tak da neznam s njim baratat..
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2009., 20:32   #10
svebee
/
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: /
Postovi: 2,053
da, to je to na slici (taj čip).

boje s čipovima - printer ih prepoznaje ko "nove" boje tj. možeš pratiti regulaciju boje
boje bez čipova (čipove moraš odlijepiti s starih tinti i jednostavno zalijepiti ljepilom na nove (zamjenske) tinte) - ne možeš pratiti razinu tinte što znači samo malo veći oprez kada misliš da ti je tinta pri kraju tj. kada počnu ići "crte", ukoliko nastaviš printati sa praznom bojom može doći do oštećenja (pregrijavanje - tako sam čuo )
svebee je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.05.2009., 21:04   #11
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
aha, e sad gledam ima Orink i canon, ove canon su valjda "original"...

vidim da su Orink u protisu najjeftinije sa čipom. oko 35kn komad...

to bude šljakalo?
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2009., 21:11   #12
svebee
/
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: /
Postovi: 2,053
a ovisi. ja koristim UPRINT tinte (15kn/komad mislim) i za sad sve radi.

može se dogoditi da se "zaštopa" glava pa treba očistiti, ja sam je uspješno očistio sa čistim alkoholom (šprica i malo strpljenja), ali razlog zaštopavanja je bilo to što su originalne tinte predugo unutra stajale bez korištenja (par mjeseci) pa se tinta u glavi "zasušila".

(ne)kvaliteta je kod fotografija i više nego očigledna, ali za crno-bijeli tekst meni nema bolje do sad mi sve radi kako treba. ugl. lutrija - il bu ti radilo, il ne bu
svebee je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2009., 07:40   #13
Adriatix
Banned
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Croatia
Postovi: 430
[quote=T0mB1ll;1342714]aha, e sad gledam ima Orink i canon, ove canon su valjda "original"...

vidim da su Orink u protisu najjeftinije sa čipom. oko 35kn komad...

Evo vam malo iskustva na tu temu

http://adriatix.hr/A_Isk/A_Isk_INK/C...on_%20KOMP.htm
Adriatix je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2009., 13:27   #14
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
dobro, sad sve znam
ovak, mene samo zanima koje da boje uzmem, da to radi i da vratim vlasniku jer me već davi mjesec dana..
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2009., 13:41   #15
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Ja koristim originale - ne želim riskirati sa upitnom kvalitetom kineskih tinti (pazi - ako je prodaju za 20-30kn, možeš misliti koja je nabavna cijena ) i do sad nikakvih problema s printerom nisam ima, čak nisam ima potrebe za čišćenjem iz drivera
Kvaliteta fotografija je odlična.

Ako ne printaš previše i printaš fotografije, onda definitivno uzmi originale, a ako printaš puno teksta, onda je laserski printer ionako bolje riješenje
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na