Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.03.2007., 02:08   #1
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Ukratko o RAID-u i poljima, osnovna pitanja te prednosti i nedostaci

Što je RAID? Kratica za "Redundant Array of Inexpensive Disks" a predstavlja realizaciju ideje povećanja brzine i kapaciteta tvrdog diska kombiniranom upotrebom više manjih i cjelinom dostupnih diskova koji će operativni sustav vidjeti kao jedan disk velikog kapaciteta i brzine.

Dakle, Postoje različita RAID polja... RAID0, RAID1, RAID5, RAID0/1 i RAID 10. Najčešće se susrećemo sa prva tri navedena. Najjednostavniji način rada RAID kontrolera je disk spanning ili JBOD(Just a Bunch of Disks). U ovom načinu rada više diskova (koji mogu biti različitih kapaciteta i performansi) spajamo u jedan veliki disk koji podatke zapisuje na način da kada popuni jedan disk, počinje zapisivati na slijedeći...


RAID 0 polje:
Ovo polje često se naziva striping, omogućuje brži pristup podataka bez obzira bilo to zapisivanje ili čitanje, jer se podaci zapisuju odjednom na sve diskove u polju(što ipak ne znači da će dva diska u RAID0 polju biti DVOSTRUKO brža od pak jednog diska). Ali postoji jedan nedostatak ovog polja: U slučaju kvara svi podaci na diskovima(koliko god ih bilo) su izgubljeni ali srećom, redovan Backup na eksterne medije uspješno rješava ovaj problem. Prilikom kreiranja RAID0 polja svi podaci na disku kojeg/ako trenutno imate bit će obrisani pa ukoliko ste kupili dodatan disk i imate mogućnost kreiranja RAID0 polja, da biste zadržali postojeću instalaciju operativnog sustava morate napraviti backup(najbolje nekim disk imaging alatom) kojim ćete nakon kreiranja navedenog polja vratiti na disk.


RAID1 polje:
Nazivamo još mirroring. Zapamtite, uvijek se koristi paran broj diskova... Ovo polje obično će koristiti serveri jer su im podaci od velike važnosti. U slučaju kvara jednog diska, RAID ne "puca" nego drugi disk nastavlja nesmetano raditi. S tim da s ovim poljem ne dobivate na brzini... Ali samo prilikom čitanja može se ubrzati ovo polje a brzina zapisivanja će ostati ista kao i kod jednog diska. Nedostatak je visoka cijena primjene. Dodatnu zaštitu ovog polja dat će nam Duplexing-pri čemu će diskovi biti spojeni na različite kontrolere čime eliminiramo prekide u radu uzrokovanom kvaru na kontroleru. Također, jedan ili više diskova možemo spojenih na kontoler možemo konfiguirati kao hot-spare disk. Hot-spare disk će nam u slučaju kvara nekog od diskova u RAID1 polju preuzeti njegovu funkciju, kako bismo polje što prije vratili u stanje kakvo je bilo prije kvara.

Dakle, RAID0 nam nudi brzinu, RAID1 sigurnost podataka a ukoliko želimo postići oboje koristit ćemo RAID10. RAID10 podrazumijeva dva para diskova u RAID1 polju(mirror) koji su potom organizirani u jedno RAID0 polje(striping) dok se obrnuta kombinacija(dva para diskova u stripe polju koji su potom organizirani u jedno mirror polje) RAID0/1.

RAID5 polje:
Naziva se još striping with parity, ovo je najsloženije polje od ostalih... Radi se o polju s najmanje 3 diska pri čemu se blok podataka dijeli na sve diskove osim jednoga, na njega se zapisuje parity informacija koju generira kontroler na osnovi podataka s ostalih diskova. Sad se najvjerojatnije pitate što je parity i što će nam on??? On nam omogućuje rekonstrukciju podataka u slučaju kvara jednog od diskova u polju a gubitak samo parity informacije ne utječe na dostupnost podataka...


Dalje, prilikom kreiranja polja RAID0, RAID1 ili RAID10 svi kontroleri će nam ponuditi mogućnost podešavanja stripe bloka, radi se o minimalnoj količini podataka koje će kontroler čitati ili upisivati na polje. Različiti kontroleri će vam ponuditi različite veličine stripe blokova u rasponu od 4 do 2048 kB. Prilikom izbora moramo razmotriti za što ćemo koristiti RAID polje: manja veličina stripe bloka nam nudi manji slack na diskovima(neiskorišteni ali zauzeti prostor na disku koji dobivamo ukoliko u blok od na primjer 128kB upišemo datoteku veličine 20kB) i brži slučajni pristup(učitavanje operativnog sustava i slično), dok će veći stripe blok ponuditi veću brzinu prilikom čitanja i pisanja velikih datoteka(na primjer multimedijalnih zapisa). Većina proizvođača u inicijalnoj konfiguraciji predlaže stripe blok od 64 kB.

Ako želite da kažem nešto o softverskom RAID-u, SCSI RAID-u, highpointu i nešto detaljnije o kontrolerima, samo recite, i zato ću se potruditi...
Hvala na pažnji!!!

Da nastavim...
Softverski RAID:

Kada bismo dva ili više diskova spojili u RAID polje nije nužno nabaviti specijalizirani kontroler. Svi moderni operativni sustavi nam nude mogućnost kreiranja softverskog RAID-a (ili Zero channel RAID-a jer nije potreban specijalizirani hardver) uz određena ograničenja. Windows i Linux su samo neki od njih dok se Sun Solaris u potpunosti oslanja na softverski RAID. Glavni nedostatak ovog pristupa je nešto veće opterećenje procesora u radu te nedostatak nekih naprednijih mogućnosti prisutnih kod specijaliziranih kontrolera kao što je rad s hot-swap diskovima. Operativni sustavi tvrtke Microsoft nam još od Windowsa NT nude ovu mogućnost pa ukoliko posjedujemo windows 2000 Professional(lol) ili XP professional(ali ne i XP home) možemo kreirati RAID0 polja koristeći diskove spojene na bilo koji tip kontrolera(moguće je i kombinirati SATA, IDE i SCSI diskove). U serverskim inačicama Windows 2000 Server ili Windows 2003 možemo kreirati i RAID1 i RAID5 polja. Preduvjet korištenja ove mogućnosti je da diskove koje namjeravamo koristiti u RAID polju proglasimo dinamičkim volumenima (dynamic volume). Performanse ovog RAID polja su vrlo slične onima kada koristimo specijalizirani kontroler... U testovima največi pad performansi zabilježen je prilikom zapisivanja u RAID5 polje iz čega je vidljiva prednost dediciranih RAID kontrolera sa specijaliziranim XOR procesorom.

SCSI RAID:
RAID svoje korjenje vuče na serverska računala zato što se RAID prvi počeo koristiti na serverima a danas to može imati tko god poželi samo se malo informira i uloži novaca za to. Dakle, proizvođač servera će kao dodatnu opremu ponuditi nezavisni RAID kontroler koji može dolaziti s vlastitim SCSI kontrolerom ili se oslanjati na već ugrađeni. U slučaju da se oslanja na već ugrađeni SCSI kontroler javlja se problem povećanog prometa na podatkovnoj sabirnici računala(podaci s diska putuju na kontroler koji ih potom šalje procesoru na obradu i obrnuto) ali u takvim računalima ćemo redovno pronaći 64-bitnu PCI-X sabirnicu koja radi na višim frekvencijama od PCI sabirnice u kućnom računalima i koja neće predstavljati usko grlo sustava. Vrlo često u serveru bit će ugrađeno svega tri diska dok će većina diskova biti u posebnom RAID kućištu. Ovakva kombinacija osigurava siguran rad operativnog sustava(RAID1+hot spare) a moguće je konfiguirati više servera koji će koristiti zajedničko RAID polje. Ukoliko za spajanje koristimo optičke kablove, takvo eksterno RAID polje ne mora biti u istoj sobi sa serverima. Hot-swap omogućuje zamjenu neispravnog diska bez potrebe za isključivanjem računala. Uz hot swap vezana je i mogućnost identifikacije neispravnog diska svjetlosnom indikacijom bez koje ne bismo znali koji disk moramo zamijeniti u RAID polju s desetak diskova. Kako bismo osigurali da svi podaci koje želimo snimiti na disk sigurno budu zapisani, serverski RAID sustavi posebnu pozornost pridaju write-cache memoriji-obično se na samim diskovima write cache isključuje dok je cache na samom kontroleru opremljen akumulatorskom baterijom koja će u slučaju iznenadnog prekida napajanja sačuvati sadržaj koji kontroler nije stigao spremiti na disk. Dvostruka ili čak trostruka napajanja uz obavezni UPS osigurat će stalnu opskrbu električnom energijom a kao i kod svih kritičnih sustava potrebno je kontrolirati temperaturu u prostoriji u kojoj je smješten RAID te onemogućiti neautorizirani pristup.
Evo strukture RAID 0 polja:

Evo strukture RAID 5 polja:

Evo kako izgleda hardverski kontroler:

Evo mal nečeg zanimljivog:

Evo, ako vam se svidi i ako ste za, slobodno stickajte...
__________________
Nemam ništa pametno za reć!

Zadnje izmijenjeno od: Fera_os. 25.03.2007. u 21:19.
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2007., 02:20   #2
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Svaka čast Fera...Samo tako....

a o softverskom RAID-u možeš reć ako baš većina bude za to...eo ja sam za ...
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2007., 02:25   #3
Ozy
Spužva Bob Skockani.. :XD
Moj komp
 
Ozy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,685
Bash ovako neshto može svakome dobro doći;a meni prvom jer planiram u skorije vrijeem 2-e iste Baracude i RAID 0...
Rep up
__________________
Athlon64 X2 5400BE Brisbane @3000Mhz + KATANA 2 + AirTunel@2x Xilence 120mm
Gigabyte GA-MA78G-DS3H @F4

Mushkin Redline @1000Mhz 5-5-5
XFX 9600GSO @680/1700 || 2000Mhz
Seagate Gonzales 250GB & 320GB && Spinpoint F1 500GB
Coolermaster Elite Power RS460; Sharkoon Silvation; LG GH22NP20/LG GH20NS10/Pioneer DVR107D/Pioneer 216DBK/ Samsung SH-S223F; Logitech MX518; Philips 190P7ES 19" LCD
Ozy je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2007., 04:29   #4
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Hvala ti Ozy na reputaciji... Hvala Mislave na podršci(puno mi to znači)...
__________________
Nemam ništa pametno za reć!

Zadnje izmijenjeno od: Fera_os. 05.03.2007. u 11:52.
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2007., 08:58   #5
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
a meni hvala? :P

nego, mogao bi sve ubacit u prvi post da bude preglednije
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2007., 11:50   #6
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Hvala i tebi Spliff.....na reputaciji

__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2007., 12:25   #7
KnezTame
Premium
 
KnezTame's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 489
Svaka cast!, imas rep i od mene

Enivej, dakle najbrza i najsigurnija kombinacija bi bila 2 Raptora od 10k u RAID0 kao systemski disk + jedan seagate kao radni disk?
__________________
Poslije BSG-a sve je glupo
KnezTame je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2007., 12:52   #8
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Hvala i tebi na reputaciji...

Točno, al sam treba pripazit na to da kapaciteti diskova u RAID-u budu isti ili ako su slični da ne bude velike razlike a i da ne bude nikakve razlike u cache-u!
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2007., 12:58   #9
Donkass
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 26
evo..kod mene dva Raptora 36Gb rade u stripe modu i brzina čitanja im je 100 Mb/s i vrijeme pristupa 8 ms, a kod frenda dva Hitachija 80Gb SATA2 isto u stripe modu imaju brzinu čitanja 136 Mb/s i vrijeme pristupa 12 ms. Tako da dva Raptora koji koštaju 1600 kuna naspram dva Hitachija od 650 kuna i nisu toliko brži...
Donkass je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2007., 14:24   #10
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Donkass Pregled postova
evo..kod mene dva Raptora 36Gb rade u stripe modu i brzina čitanja im je 100 Mb/s i vrijeme pristupa 8 ms, a kod frenda dva Hitachija 80Gb SATA2 isto u stripe modu imaju brzinu čitanja 136 Mb/s i vrijeme pristupa 12 ms. Tako da dva Raptora koji koštaju 1600 kuna naspram dva Hitachija od 650 kuna i nisu toliko brži...
Obrati paznju na ono bitno u 90% slucajeva, a to nije brzina citanja vec vrijeme pristupa.

Brzina sekvencijalnog citanja /pisanja je bitna samo za neke namjene (npr. video zapisi i slicno), a u svim ostalim slucajevima je kriticno vrijeme pristupa. Stoga se za baze i slicne namjene i koriste diskovi vece brzine vrtnje jer je access time najmanji, a podaci su ionako u premalim paketima da bi transfer rate bio toliko bitan.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2007., 16:47   #11
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Fino, nema šta... Ovo će se solidno uklopit uz temu o diskovima koju lagano pišem, ali baš ne stignem previše zbog obaveza.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2007., 20:09   #12
Yoman
Premium
Moj komp
 
Yoman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 706
Pozz fera os nice sve pohvale

Imam par pitanja o RAID5 polju.
Imam WD Caviar 250GB sata disk i planiram kupit jos dva Seagate-a 7200.10 250GB.
Od toga bih htio napravit RAID_5 i zanima me kako to napravit. Gore sam citao da se na jedan disk zapisuje party, dal se na taj disk uz taj parity mogu spremati i podatci il se citav disk gubi na parity.....
Taj RAID_5 je otprilike kao da dva HDD-a spojis u RAID_0 i na treceg se zapisuje razmjestaj podataka po diskovima radi rekonstrukcije ako sam dobro shvatio.
Ako se na HDD za parity nebi mogli spremati podatci dali bi om mogao biti manjeg kapaciteta da nebacim 250GB u vjetar npr. 40GB?
Hvala na odgovoru
Yoman je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2007., 20:37   #13
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
Citiraj:
Autor Donkass Pregled postova
evo..kod mene dva Raptora 36Gb rade u stripe modu i brzina čitanja im je 100 Mb/s i vrijeme pristupa 8 ms, a kod frenda dva Hitachija 80Gb SATA2 isto u stripe modu imaju brzinu čitanja 136 Mb/s i vrijeme pristupa 12 ms. Tako da dva Raptora koji koštaju 1600 kuna naspram dva Hitachija od 650 kuna i nisu toliko brži...
vjerojatno ti frend ima bolji RAID na ploči, o kojim chipsetima se radi?

edit: ovo za RAID 0 nisam baš siguran da se brišu svi podaci s prvog diska kada dodaješ drugi, čini mi se da te pita hoćeš li drugi prekopirat na prvi ili prvi na drugi, čini mi se da sam tako šta čitao u Bugu al nesjećam se dobro više
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 11:10   #14
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Yoman Pregled postova
Pozz fera os nice sve pohvale

Imam par pitanja o RAID5 polju.
Imam WD Caviar 250GB sata disk i planiram kupit jos dva Seagate-a 7200.10 250GB.
Od toga bih htio napravit RAID_5 i zanima me kako to napravit. Gore sam citao da se na jedan disk zapisuje party, dal se na taj disk uz taj parity mogu spremati i podatci il se citav disk gubi na parity.....
Taj RAID_5 je otprilike kao da dva HDD-a spojis u RAID_0 i na treceg se zapisuje razmjestaj podataka po diskovima radi rekonstrukcije ako sam dobro shvatio.
Ako se na HDD za parity nebi mogli spremati podatci dali bi om mogao biti manjeg kapaciteta da nebacim 250GB u vjetar npr. 40GB?
Hvala na odgovoru
Prouci putem Googlea specifikacije RAID polja. RAID5 polje parity podatke sprema na sve diskove, ravnomjerno. RAID3 (kojeg se napusta jer je parity disk previse opterecen) je taj koji ima dediciran parity disk.

Da, od 750 GB ukupne velicine imas 500 GB iskoristivo, sto god radio.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 11:43   #15
Donkass
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 26
[quote=blablu;669080]vjerojatno ti frend ima bolji RAID na ploči, o kojim chipsetima se radi?

Hitahiji su na Abit AB9 pro ploči, a Raptori su na Abit AN8 SLi nF4(s.939, SATA). Baš uzimam C2Duo platformu. Da li će na 965 čipsetu (Intel matrix storage), brže raditi Raptori u stripe modu?
Donkass je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 13:48   #16
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Dakle Yoman pozdrav...
Dostupan kapacitet u RAID 5 sustavu je u pravilu nešto manji od RAID 0 polja, a dobiva se po formuli (n-1)/n*ukupni kapacitet diska što će reći da za četiti diska dobivamo 3/4 njihova ukupna kapaciteta(sorry što nisam prije ti odgovorio nisam vidio da je postano). Evo reći ću ti još nešto dosta važno o RAID5 polju... On je najpopularniji i vrlo često se koristi na modernim računalima. Jedina je mana što softverski kontroler(integriran na MBO) zahtijevaju ugradnju minimalno 4 diska unatoč tome što u teoriji za RAID5 trebaju samo tri kako je gore napisano. Prilikom čitanja RAID5 sustav ima brzinu 2,5 puta veću od osnovne brzine diska, a u slučaju zapisivanja performanse ovise o tome jeste li uključili Write Back Caching koji podosta poboljšava performanse. E sad kako hoćeš? RAID5 ili ne?
Ja bi reko da ne možeš od 40 giga HDD strpat jer ne bi dobio na brzini i nema potrebe onda kreirat RAID polje. Slobodno ubaci od 250.
Pitao si kako kreirati? Ako imaš softverski kontroler onda prebaciš kratkospojnik u željeno polje(piše tamo). Ako imaš hardverski sam ukopčaš na njega diskove i staviš ga na PCI. Kada dižeš Windowse, prvo rješi problem na SATA diskovima da imaju drivere pa da možeš na njih uopće stavit windowse. Morat ćeš već imati na jednom disku izvan polja instaliran OS i onda tek sve diskove staviš u RAID. Nakon što digneš windowse moraš instalirati Intel Matrix Storage. Jednostavno je dalje. Prvo će te pitati za određivanje volumena i stripe RAID polja onda odrediš diskove u RAID sustavu i onda odrediš ukupan prostor koje će polje zauzimati.

Citiraj:
Autor blablu Pregled postova
vjerojatno ti frend ima bolji RAID na ploči, o kojim chipsetima se radi?

edit: ovo za RAID 0 nisam baš siguran da se brišu svi podaci s prvog diska kada dodaješ drugi, čini mi se da te pita hoćeš li drugi prekopirat na prvi ili prvi na drugi, čini mi se da sam tako šta čitao u Bugu al nesjećam se dobro više
Napisao sam gore u tom smislu ako se ne napravi backup onda se gubi svi podaci s prvog diska prilikom kreiranja RAID0 polja a ako se napravi onda ne.
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 21:34   #17
Yoman
Premium
Moj komp
 
Yoman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 706
jel nužno da HDD-ovi budu isti sva 4 npr. ja bi stavio dvije barice 7200.10 jedan WD Caviar SE i neki jos HDD polovni kaj bi uspio nac jer nemam za tri nova 7200.10 naraaavno sva 4 diska bi bila 250GB

kaj se nikak nemre s tri diska napravit jer za 4 mi fakat treba para previse?
Yoman je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 23:20   #18
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Yoman Pregled postova
jel nužno da HDD-ovi budu isti sva 4 npr. ja bi stavio dvije barice 7200.10 jedan WD Caviar SE i neki jos HDD polovni kaj bi uspio nac jer nemam za tri nova 7200.10 naraaavno sva 4 diska bi bila 250GB

kaj se nikak nemre s tri diska napravit jer za 4 mi fakat treba para previse?
Mogu biti i razliciti diskovi (sto, istina, donekle moze utjecati na performanse), kao sto moze biti i polje od tri diska u RAID 5 polju (kod svakog normalnog RAID 5 kontrolera).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 23:24   #19
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Napisao sam gore da u teoriji treba 3 diska a u praksi je isprobano i trebaju minimalno 4 da bi radilo kako treba. Morat ćeš ipak 4 diska za RAID5 polje. Uzmi si bolje RAID0. Prednosti: brzina, veća iskoristivost kapaciteta nego kod RAID5 polja, ne znam baš puno matičnih koje podržavaju RAID5 polje, sve matične koje imaju mogućnost RAID-a podržavaju RAID0 polje svakako.(Govorim naravno ako se radi o softverskom kontroleru). Nedostaci: Ako pukne RAID ili ode jedan disk, ruše se svi mogući podaci. Na tebi je izbor...
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 23:31   #20
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Fera_os Pregled postova
Napisao sam gore da u teoriji treba 3 diska a u praksi je isprobano i trebaju minimalno 4 da bi radilo kako treba. Morat ćeš ipak 4 diska za RAID5 polje. Uzmi si bolje RAID0. Prednosti: brzina, veća iskoristivost kapaciteta nego kod RAID5 polja, ne znam baš puno matičnih koje podržavaju RAID5 polje, sve matične koje imaju mogućnost RAID-a podržavaju RAID0 polje svakako.(Govorim naravno ako se radi o softverskom kontroleru). Nedostaci: Ako pukne RAID ili ode jedan disk, ruše se svi mogući podaci. Na tebi je izbor...
Hmmm, znaci da mi tridesetak servera samo teoretski rade?
I nije ti neki prijedlog da umjesto RAID 5 stavi RAID 0.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 23:42   #21
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Pročitaj članak u PCChipu ako nisi pa ćeš vidjet da su tamo probali sa 3 diska i nikako ne preporučuju neg su stavili 4 i radilo je savršeno...
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 23:57   #22
joga bonito
Premium
Moj komp
 
joga bonito's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Vukovar
Postovi: 436
bravo fera majstore svaka cast na trudu i lijepom i detaljnom opisu puno ce biti od koristi nekima
joga bonito je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 00:02   #23
Ozy
Spužva Bob Skockani.. :XD
Moj komp
 
Ozy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,685
Citiraj:
Autor Fera_os Pregled postova
...Nedostaci: Ako pukne RAID ili ode jedan disk, ruše se svi mogući podaci. Na tebi je izbor...
Kako to misliš ako pukne RAID..? Ajd ako crkne hdd,valjda neće;ali kakvo "pucanje" RAID-a 0 i koji su razlozi tome...?
__________________
Athlon64 X2 5400BE Brisbane @3000Mhz + KATANA 2 + AirTunel@2x Xilence 120mm
Gigabyte GA-MA78G-DS3H @F4

Mushkin Redline @1000Mhz 5-5-5
XFX 9600GSO @680/1700 || 2000Mhz
Seagate Gonzales 250GB & 320GB && Spinpoint F1 500GB
Coolermaster Elite Power RS460; Sharkoon Silvation; LG GH22NP20/LG GH20NS10/Pioneer DVR107D/Pioneer 216DBK/ Samsung SH-S223F; Logitech MX518; Philips 190P7ES 19" LCD
Ozy je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 00:15   #24
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Citiraj:
Autor Ozy Pregled postova
Kako to misliš ako pukne RAID..? Ajd ako crkne hdd,valjda neće;ali kakvo "pucanje" RAID-a 0 i koji su razlozi tome...?
Ma sorry, nema tu nikakvog pucanja neg sam time mislio reć ako neki HDD u polju ode u vječna lovišta pa sam nesvjesno bez razmišljanja napiso pucanje i ako ode tak da nemojte mislit...hehe
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 00:39   #25
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
Bravo!!! Hvala!

Budući jedva čakam drugu baricu za RAID te pošto nisam baš previše upoznat s RAID-om ovo mi je ful korisno.
Moj prijedlog i želja bi bili da ako stigneš napišeš riječ dvije više u stilu "How to..." za konfigurirati RAID, te kakve su mogućnosti i upute za RAID nako što je OS (npr. Win) već instaliran bez ikakvih dodatnih drivera za HDD.
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W



beroland je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 00:52   #26
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Ne volim se citirat al evo:
Citiraj:
Autor Fera_os Pregled postova
Pitao si kako kreirati? Ako imaš softverski kontroler onda prebaciš kratkospojnik u željeno polje(piše tamo). Ako imaš hardverski sam ukopčaš na njega diskove i staviš ga na PCI. Kada dižeš Windowse, prvo rješi problem na SATA diskovima da imaju drivere pa da možeš na njih uopće stavit windowse. Morat ćeš već imati na jednom disku izvan polja instaliran OS i onda tek sve diskove staviš u RAID. Nakon što digneš windowse moraš instalirati Intel Matrix Storage. Jednostavno je dalje. Prvo će te pitati za određivanje volumena i stripe RAID polja onda odrediš diskove u RAID sustavu i onda odrediš ukupan prostor koje će polje zauzimati.
Beroland, možda nisi pročitao ovaj post... Evo piše kako kreirati RAID polje. Ovdje sam objasnio za RAID5 polje a isto je tako i za RAID0 sam što će te kod RAID0 pitat za stripe blok a rekao sam gore koje se preporučuju i što je to...
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 01:11   #27
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
Citiraj:
Autor Fera_os Pregled postova
Kada dižeš Windowse, prvo rješi problem na SATA diskovima da imaju drivere pa da možeš na njih uopće stavit windowse. Morat ćeš već imati na jednom disku izvan polja instaliran OS i onda tek sve diskove staviš u RAID. Nakon što digneš windowse moraš instalirati Intel Matrix Storage.
Hvala Fera! Nisam baš takav sr..ljo da ne pročitam niti thread a da laprdam bezveze. Pročitao sam cijeli (skoro), ali iskreno mislim da mi nije sve u potpunosti jasno. Konkretno, nigdje (ni googlenzi niti PCE niti...) nisam uspio pronaći 100% jasne odgovore oko točnih procedura kada su windoze već instalirane. To me muči, a iz ovog tvog posta mi nije potpuno jasno.
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W



beroland je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 01:31   #28
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Ne treba ti nikakav disk izvan polja da bi instalirao Windowse, instaliraš ga odmah na RAID. Čemu Intel Matrix Storage, ako većina kontrolera uopće nije Intelova?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 02:13   #29
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ne treba ti nikakav disk izvan polja da bi instalirao Windowse, instaliraš ga odmah na RAID. Čemu Intel Matrix Storage, ako većina kontrolera uopće nije Intelova?
Zaboravih napisat da sam mislio na Intelove čipove ICH7R i ICH8 a tu se još može dodati i nVidijin MCP6. To je vjerojatno umor jer postam mal kasno. Za kreiranje RAID polja može se koristiti i nVidijin softver MediaShield tak da ne ispadne da sam o Intelu pričam. Što se tiče dizanja OS-a na disk izvan ili unutar polja... Još štoviše informativno pogledao sam u PCChip-ovom review-u o tome(testirali su RAID polja i pisali o tome) kažu da windowsi moraju biti instalirati izvan polja i još su dodali da to dodatno poskupljuje cijelu investiciju. E sad, vidim ti domy iz siga da imaš 2 Hitachija u RAID-u 0 pa sad ak si ti digo OS na jednom unutar polja, neću te pravit budalom...
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 02:26   #30
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
ICH8 ni nema RAID kontroler u sebi... ICHxR south bridge ga ima jer prema tom slovu R se da zaključiti da ima RAID.

Ne znam zašto se toliko vežeš za PC Chip, svi ti časopisi su prepuni dezinformacija...

Kao što rekoh, ne moraju. Napraviš polje, bootaš instalacijski CD od Windowsa i učitaš drivere za RAID kontroler. Ja sam ih integrirao na CD jer nemam floppy. Na Visti ih je moguće učitati s bilo kojeg medija (CD, DVD, USB memory stick,...). Nakon toga Windowsi će polje vidjeti kao jedan veliki disk (ako radiš RAID 0) i instalacija dalje teče kao da se radi o klasičnom (P)ATA disku.

Da ne govorim koliko puta sam rasturio RAID i ponovo ga vratio s istim Windowsima...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na