Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.01.2015., 11:10   #1111
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Ti nesto znas o konstrukciji Panasonicovog senzora?

U cemu je bolji?

- duplo veci senzor
- veci otvor blende
- rezolucija prilagodjenija velicini senzora - na duplo vecem senzoru 30% manja rezolucija - neusporedivo veci pixel
- veci raspon optike
- full manual kontrole na fizickim izbornicima
- 4K video
- bolji i ergonomicniji EVF
- 49 autofocus tocaka vs 25
- brzi burst shooting
- flash hotshue

etc....

Da li je bolji? Diskutabilno. Nekome vise znaci malo manja dimenzija i masa nego sve Panasonicove vrline zajedno.
Da li je ozbiljniji? Tu se nema sto pricati. RX100 je prilagodjeniji pocetnicima dok iskusnijim fotografima sam fizicki pristup svim kontrolama vrijedi puno vise od 50€ razlike u cijeni.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 11:36   #1112
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,644
@Ivan, prednost rx100 je definitivno kompaktnost+zoom objektiv...
Ne velim da je RX100 loš, čak naprotiv, al mislim da se njegovi limiti vide, tu di on posustaje, gdje ostali s većim senzorima grabe naprijed..

Pregledal sam hrpu rivjua u vezi x100 nisam još naišel na komentar da ga je neko popljuvao i sl. A ISO u low light uvjeti su odlični do 6400, čak i više.. Pazi, pričamo o prvom modelu X serije, a da ne govorim o usavršenim serijama S i T...
Jasan mi je tvoj (oko gore navedenog dvojca Oly i Sony) stav i vidim upućenji si u Sony i Oly segment, ja pak to ne pratim, jer me ne zanima, ne nude niš dobrog za omanju lovu..

Za cijenu rabljenog x100, nemrem niš pošteno nać a da je bolje od potonjeg, jednostavno ne postoji...
Ak nađeš nekaj za tu cijenu a da je bolje o Fujia, slobodno reci..

Slažem se s @skitnicom oko rečenice: "fizicki pristup svim kontrolama vrijedi puno vise" i to se uvjerio na samsungu nx2000, dobar aparat, al su me ubijale kontrole i kopanje po menijima...
zvonac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.01.2015., 11:59   #1113
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova

Za cijenu rabljenog x100, nemrem niš pošteno nać a da je bolje od potonjeg, jednostavno ne postoji...
Ak nađeš nekaj za tu cijenu a da je bolje o Fujia, slobodno reci..
E sad, rabljeno usporedjujemo s rabljenim ili s novim?

X100 je, ponavljam, odlican aparat ako ti pase njegova dimenzija i zarisna duljina. Nekako imam osjecaj da ces i njega vrlo brzo mijenjati. Osobno bi radije uzeo RX100.

Sto se tice kompakta sa fixnom zarisnom duljinom Ricoh GR nikoga nije ostavio ravnodusnim. Vidim da mu je na rabljenom ista cijena a valjda bi se dalo jos spustiti.

Mirrorless si vec imao i ne zelis ga opet a nekako mi se cini najpametniji izbor.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 12:08   #1114
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,649
Za početak, Sony koristi backside illuminated senzor, dok Panasonic koristi standardan. Da ne pišem, možeš i sam pronaći prednosti.

http://en.wikipedia.org/wiki/Back-illuminated_sensor

Kaže jedan od reviewa:
Citiraj:
The result is that while the LX100 will certainly use more sensor area than the RX100 III, it won't have the same advantage you'd expect of a typical camera with 4/3"-type sensor.
Već otvor blende od 1.7 naprema 1.8 ti tu tu ne znači apsolutno ništa zbog takve konstrukcije senzora. Usporedba još manje ima smisla kad uzmeš u obzir da blenda nije fiksna nego se zatvara i kod oba na kraju iznosi maksimalnih 2.8.

Veći raspon optike? Onih 75 vs 70 mm? Strašno
4k video, više AF točaka i brži burst su meni totalno nebitni za tu klasu aparata. Ne znam jesam li snimio jedan video u zadnjih 5 godina na DSLR-u. 4k snimanje ima skoro svaki mobitel danas...
Više AF točaka ne znači puno, ako je AF sam po sebi sporiji. Oba koriste contrast AF, a ni ne ulaze u klasu DSLR-a, tako da je to totalno nebitna stvar.

Hotshoe za flash mrvicu jači od onog koji RX100 već ima ugrađen. Ako želim džepni aparat, onda ne želim razmišljati trebam li ponijeti flash ako idem u šetnju. Želim da ga aparat ima. LX100 bez flasha gubi masno jer mu kod fokusiranja u tamnim prostorima/na tamne predmete flash ne može pomoći.

ISO na RX100 počinje od 100 (softver nudi i 80), dok LX100 kreće od 200 (softverski 100).

LX100 nije toliko bolji aparat koliko tvrdiš. Podjednaki su, a to što je LX100 svestraniji je samo rezultat većeg kućišta koje može smjestiti više toga.

Eto ti rezultate DxOMark testiranja, dokaz da su oba jednako dobra

http://www.dxomark.com/Cameras/Compa...X100___957_981

Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
Mirrorless si vec imao i ne zelis ga opet a nekako mi se cini najpametniji izbor.
Slažem se s ovim

Pogledaj A5100 i A6000. Imao sam A5100 na testu nekih tjedan dana i oduševio me. Imao sam NEX-5 prije i sve što mi je tamo smetalo po pitanju ergonomije je ovdje popravljeno. Hibridni (phase + contrast detection) AF je fenomenalan na oba (179 točaka) uz precizan tracking od samih rubova kadra.
Izbor objektiva je dosta velik, ali mali 16-50 savršeno paše dimenzijama i kvalitetom.
Stabilizacija je samo u objektivima, zato mi je E-M1 bio puno bolji izbor jer ima 5 axis stabilizaciju u tijelu (kao i A7II), a i kompletno je zabrtvljen.

Pogledaj dolje usporedbu na papiru, pa razmisli vrijedi li Fuji tih novaca...

http://snapsort.com/compare/Fujifilm...ny-Alpha-A5100
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 02.01.2015. u 12:25.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 12:27   #1115
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Samo da se pohvalim, kupio ženi Sonya Alphu 5000 16-50mm obj, super fotić za početnika. Trenutno u potrazi za dobrom literaturom o fotkanju s tim aparatom. Eto, pohvalio se
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 12:33   #1116
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,644
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
E sad, rabljeno usporedjujemo s rabljenim ili s novim?

X100 je, ponavljam, odlican aparat ako ti pase njegova dimenzija i zarisna duljina. Nekako imam osjecaj da ces i njega vrlo brzo mijenjati. Osobno bi radije uzeo RX100.

Sto se tice kompakta sa fixnom zarisnom duljinom Ricoh GR nikoga nije ostavio ravnodusnim. Vidim da mu je na rabljenom ista cijena a valjda bi se dalo jos spustiti.

Mirrorless si vec imao i ne zelis ga opet a nekako mi se cini najpametniji izbor.
Rabljeni, nove ne gledam..
RX100 sam imao, više mi nije interesantan..

Znam samo da nakon lutanja i šaltanja s macro/zoom i tele, prešao na prime i taj mi najviše odgovara, tak da me ne dira ovi fiksirani objektivi tj nemogućnost zamjena objektiva..

Za Ricoh i nisam puno čitao, naišel tu i tam di ljudi vele da je dobar..

I dalje smatram da se rabljeno za te novce nemre niš pošteno kupit, ma kolko vi pričali o tome..
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 12:35   #1117
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,649
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Trenutno u potrazi za dobrom literaturom o fotkanju s tim aparatom. Eto, pohvalio se
Ovo ti je jedan od dva najbolja autora za Sony aparate. Drugi je Gary Friedman, ali nema knjigu za taj aparat.

Kupi ovo, vrijedi svake lipe.
http://www.amazon.com/David-Buschs-I.../dp/B00O7UQF6W

Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova
Rabljeni, nove ne gledam..
RX100 sam imao, više mi nije interesantan..

Znam samo da nakon lutanja i šaltanja s macro/zoom i tele, prešao na prime i taj mi najviše odgovara, tak da me ne dira ovi fiksirani objektivi tj nemogućnost zamjena objektiva..

Za Ricoh i nisam puno čitao, naišel tu i tam di ljudi vele da je dobar..

I dalje smatram da se rabljeno za te novce nemre niš pošteno kupit, ma kolko vi pričali o tome..
Nemaš veliki izbor onda

Ostaje ti taj tvoj Fuji, Sony RX1, Sigma DP, Ricoh GR, Leica X2 i Nikon Coolpix A

Od svih, možda bih ovdje najradije uzeo Sigmin aparat, zbog Foveon senzora, iako je već dosta dugo na tržištu. Imaš DP1, DP2, i DP3. Svaki dolazi s drugim fiksnim objektivom. Većinu ovih rabljenih ćeš nać negdje vani tek.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 02.01.2015. u 12:40.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 13:05   #1118
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,644
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Nemaš veliki izbor onda

Ostaje ti taj tvoj Fuji, Sony RX1, Sigma DP, Ricoh GR, Leica X2 i Nikon Coolpix A

Od svih, možda bih ovdje najradije uzeo Sigmin aparat, zbog Foveon senzora, iako je već dosta dugo na tržištu. Imaš DP1, DP2, i DP3. Svaki dolazi s drugim fiksnim objektivom. Većinu ovih rabljenih ćeš nać negdje vani tek.
RX1 di si njega isčupao Novi košta prek 20tkn.. (nema rabljenog, a i da ima, ziher ispod 10tkn ne bi koštal)
Sigma DP nju nisam uzimao u obzir, a i nije baš nekaj popularna..
Ricoh je ok
Leica skupa ko vrag, a rabljene nema (a i da ima ispod 5tkn sigurno ne bi koštala)
Nikon A nisam ni uzimao u obzir

Slažem se s tobom, ponuda je nikakva kod nas, bar za tu lovu nema niš dobrog...
Vidim da ti je Fuji stran, možda odbojan, ne paše ti i sl.
Ja se upoznajem s njim prek neta..

Fuji je ko tenk sklopljen, kontrole na kotačićima i definitvno IQ. Fuji x100 sam uspoređival na dpreview i s ostalima dslrima i po pitanju ISOa drži se fenomenalno..
http://www.dpreview.com/reviews/FujifilmX100/11
https://www.flickr.com/search/?q=x100 ovo je nabrzaka
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 13:43   #1119
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
[QUOTE=zvonac;2713107]
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Za početak, Sony koristi backside illuminated senzor, dok Panasonic koristi standardan. Da ne pišem, možeš i sam pronaći prednosti.

http://en.wikipedia.org/wiki/Back-illuminated_sensor

Kaže jedan od reviewa:

Već otvor blende od 1.7 naprema 1.8 ti tu tu ne znači apsolutno ništa zbog takve konstrukcije senzora. Usporedba još manje ima smisla kad uzmeš u obzir da blenda nije fiksna nego se zatvara i kod oba na kraju iznosi maksimalnih 2.8.

Veći raspon optike? Onih 75 vs 70 mm? Strašno
4k video, više AF točaka i brži burst su meni totalno nebitni za tu klasu aparata. Ne znam jesam li snimio jedan video u zadnjih 5 godina na DSLR-u. 4k snimanje ima skoro svaki mobitel danas...
Više AF točaka ne znači puno, ako je AF sam po sebi sporiji. Oba koriste contrast AF, a ni ne ulaze u klasu DSLR-a, tako da je to totalno nebitna stvar.

Hotshoe za flash mrvicu jači od onog koji RX100 već ima ugrađen. Ako želim džepni aparat, onda ne želim razmišljati trebam li ponijeti flash ako idem u šetnju. Želim da ga aparat ima. LX100 bez flasha gubi masno jer mu kod fokusiranja u tamnim prostorima/na tamne predmete flash ne može pomoći.

ISO na RX100 počinje od 100 (softver nudi i 80), dok LX100 kreće od 200 (softverski 100).

LX100 nije toliko bolji aparat koliko tvrdiš. Podjednaki su, a to što je LX100 svestraniji je samo rezultat većeg kućišta koje može smjestiti više toga.

Eto ti rezultate DxOMark testiranja, dokaz da su oba jednako dobra

http://www.dxomark.com/Cameras/Compa...X100___957_981


Slažem se s ovim

Pogledaj A5100 i A6000. Imao sam A5100 na testu nekih tjedan dana i oduševio me. Imao sam NEX-5 prije i sve što mi je tamo smetalo po pitanju ergonomije je ovdje popravljeno. Hibridni (phase + contrast detection) AF je fenomenalan na oba (179 točaka) uz precizan tracking od samih rubova kadra.
Izbor objektiva je dosta velik, ali mali 16-50 savršeno paše dimenzijama i kvalitetom.
Stabilizacija je samo u objektivima, zato mi je E-M1 bio puno bolji izbor jer ima 5 axis stabilizaciju u tijelu (kao i A7II), a i kompletno je zabrtvljen.

Pogledaj dolje usporedbu na papiru, pa razmisli vrijedi li Fuji tih novaca...

http://snapsort.com/compare/Fujifilm...ny-Alpha-A5100
Vako:

Tvoje navike fotografiranja i snimanja videa su nebitne u ovoj prici. To sto danas mobiteli od 5000kn imaju 4K snimanje videa je jos manje bitno jer ti mobiteli imaju i snimanje fotografija pa ajmo mu umjesto fotoaparata preporuciti kupovinu mobitela?!

Dxomark testiranje senzora je relevantno i dok sony kupi poene na oku neprimjetnim poljima, Panasonic, kao sto sam i napisao ima bolje low light performanse i definitivno se moze smatrati boljim senzorom.

Sve je to u dlaku ali glavna razlika je ergonomija i nivo kontrole koju imaju navedeni aparati. Dok je RX100 na korak od point and click idiota LX100 je puno blizi onome sto svaki fotograf zeli. Dovoljno da nemam mode dial na fizickom izborniku nego moram kopati po menijima. Ja takav aparat ne zelim. Kazes da si imao NEX5 pa onda dobro znas o cemu pricam.

Sto se tice Sony PZ 16-50 OSS kit objektiva, daleko je to od kvalitetnog. A opcenito izbor E mount objektiva je puno gori i skuplji, ako se nesto kvalitetno trazi, od m4/3.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 14:34   #1120
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ovo ti je jedan od dva najbolja autora za Sony aparate. Drugi je Gary Friedman, ali nema knjigu za taj aparat.

Kupi ovo, vrijedi svake lipe.
http://www.amazon.com/David-Buschs-I.../dp/B00O7UQF6W
Zahvaljujem na prijedlogu, probat ćemo tu knjigu čim prije dopremiti na adresu. Hvala!
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.01.2015., 15:12   #1121
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,649
[QUOTE=skitnica;2713158]
Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova
Vako:

Tvoje navike fotografiranja i snimanja videa su nebitne u ovoj prici. To sto danas mobiteli od 5000kn imaju 4K snimanje videa je jos manje bitno jer ti mobiteli imaju i snimanje fotografija pa ajmo mu umjesto fotoaparata preporuciti kupovinu mobitela?!

Dxomark testiranje senzora je relevantno i dok sony kupi poene na oku neprimjetnim poljima, Panasonic, kao sto sam i napisao ima bolje low light performanse i definitivno se moze smatrati boljim senzorom.

Sve je to u dlaku ali glavna razlika je ergonomija i nivo kontrole koju imaju navedeni aparati. Dok je RX100 na korak od point and click idiota LX100 je puno blizi onome sto svaki fotograf zeli. Dovoljno da nemam mode dial na fizickom izborniku nego moram kopati po menijima. Ja takav aparat ne zelim. Kazes da si imao NEX5 pa onda dobro znas o cemu pricam.

Sto se tice Sony PZ 16-50 OSS kit objektiva, daleko je to od kvalitetnog. A opcenito izbor E mount objektiva je puno gori i skuplji, ako se nesto kvalitetno trazi, od m4/3.
Ajde nemoj više pričati gluposti, molim te...na kakvim neprimjetnim poljima. Dao sam ti link na senzor, opet tupiš po svome, a činjenice leže posvuda.

Evo, random usporedba otvorena i [QUOTE]In low light at higher ISOs I expected the LX100 to take a definitive lead, but in my tests the RX100 III actually delivered greater detail in the lower range with them both roughly meeting at about 3200 ISO.[/URL]
Na temelju čega uopće toliko inzistiraš na tome da ima bolje low light performanse i da je senzor bolji kad je dokazano upravo suprotno?

Možemo ići uspoređivati fotke koje oba daju, dam se kladiti da nijedan od nas ne bi našao da je jedan aparat bolji ili lošiji od drugoga na temelju buljenja u povećanu fotku.

Imao sam NEX5 punih tjedan dana i vratio sam ga Srećom, Sony je naučio lekciju i trenutna postava ima vrhunsku ergonomiju. Bila je dilema između A6000, A7 i A7II, ali presudio je drugi kotačić (u odnosu na A6000) i veći grip kod A7II, ipak mi super brzi AF nije toliko bitan. Jesam li mogao uzeti neki Canon ili Nikon FF DSLR, jesam....ali nisam

Nije 16-50 OSS loš objektiv, dapače, sasvim dobar objektiv za prosječnog korisnika. Sony ne pakira šrot objektive s aparatima kao što to rade Canon i Nikon. Jedina prava mana mu je elektronski umjesto mehaničkog zooma, što kod korištenja izgleda kao lag.

Ne znam što se svađamo uopće, nit će kupiti RX100 III, nit LX100. Kupit će Fuji, skužit za par mjeseci da mu je preuzak objektiv i bit će na tržnici

@zvonac - nije da ne volim Fuji, imam još doma S304 koji čuvam... Ne vjerujem previše firmi koja je bila dobra, nestala i onda je odjednom uskrsnula i pretendira na vrh sa sasvim novom vrstom aparata koju konkurencija razvija već godinama. Za koju godinu...možda, ali sad im još ne bi dao svoje povjerenje.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 16:34   #1122
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,644
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova

Ne znam što se svađamo uopće, nit će kupiti RX100 III, nit LX100. Kupit će Fuji, skužit za par mjeseci da mu je preuzak objektiv i bit će na tržnici
Hehe, dobar si...
Imal sam na Pentax-kx limited35mm prime, nakon toga na nx2000 isto prime 30mm..
RX100 lll skup ko vrag isto ko i LX100, novi su oko 6tkn odnosno blizu 7tkn.
Rabljenih nema nigdje..
Osobno, nemam niš protiv slonija, olija i ostalih..
Al i dalje smatram da Fuji nema konkurenciju u tom cijenovnom rangu (rabljenih)..

Da me lova ne dira, uzel bi bez razmišljanja Fuji X100T..
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 17:02   #1123
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,649
Ček sad malo. Imal si sve same odlične aparate, a nijedan nije dovoljno dobar i sad opet gađaš samo nijanse.



Znaš onu staru: Nema loših aparata, samo loši fotografi
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 17:47   #1124
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,644
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ček sad malo. Imal si sve same odlične aparate, a nijedan nije dovoljno dobar i sad opet gađaš samo nijanse.



Znaš onu staru: Nema loših aparata, samo loši fotografi
Ma znam za to..



K-x sam rijesil zato kaj mi se nije dal teglit okolo dslr. Nx je bil ok, al me ubijao laggav softver i onaj šugavi tač skrin, a za kontrole sam moral čačkat po meniju..
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 18:13   #1125
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
[QUOTE=1v@n;2713195][QUOTE=skitnica;2713158]
Ajde nemoj više pričati gluposti, molim te...na kakvim neprimjetnim poljima. Dao sam ti link na senzor, opet tupiš po svome, a činjenice leže posvuda.

Evo, random usporedba otvorena i
Citiraj:
In low light at higher ISOs I expected the LX100 to take a definitive lead, but in my tests the RX100 III actually delivered greater detail in the lower range with them both roughly meeting at about 3200 ISO.[/URL]
Na temelju čega uopće toliko inzistiraš na tome da ima bolje low light performanse i da je senzor bolji kad je dokazano upravo suprotno?

Možemo ići uspoređivati fotke koje oba daju, dam se kladiti da nijedan od nas ne bi našao da je jedan aparat bolji ili lošiji od drugoga na temelju buljenja u povećanu fotku.

Imao sam NEX5 punih tjedan dana i vratio sam ga Srećom, Sony je naučio lekciju i trenutna postava ima vrhunsku ergonomiju. Bila je dilema između A6000, A7 i A7II, ali presudio je drugi kotačić (u odnosu na A6000) i veći grip kod A7II, ipak mi super brzi AF nije toliko bitan. Jesam li mogao uzeti neki Canon ili Nikon FF DSLR, jesam....ali nisam

Nije 16-50 OSS loš objektiv, dapače, sasvim dobar objektiv za prosječnog korisnika. Sony ne pakira šrot objektive s aparatima kao što to rade Canon i Nikon. Jedina prava mana mu je elektronski umjesto mehaničkog zooma, što kod korištenja izgleda kao lag.

Ne znam što se svađamo uopće, nit će kupiti RX100 III, nit LX100. Kupit će Fuji, skužit za par mjeseci da mu je preuzak objektiv i bit će na tržnici

@zvonac - nije da ne volim Fuji, imam još doma S304 koji čuvam... Ne vjerujem previše firmi koja je bila dobra, nestala i onda je odjednom uskrsnula i pretendira na vrh sa sasvim novom vrstom aparata koju konkurencija razvija već godinama. Za koju godinu...možda, ali sad im još ne bi dao svoje povjerenje.
Smiri hormone. Sto znaci dokazano? Citat iz necijeg reviewa? Pozivao si se na Dxomark mjerenja pa ti savjetujem da se toga drzis.

Sto se tice njegove kupovine, LX100 je jako skup no ipak jeftin po odnosu ulozeno/dobiveno u usporedbi sa RX100 kojeg je vec imao. To da ce kupit X100 pa da ce ubrzo na trznicu s njim pretpostavljam i ja.

PZ 16-50 je gofno od objektiva kojemu je najveca mana katastrofalna distorzija ispod 24-25mm. Na mom NEX-u zadrzao se dva-tri dana i od onda je u radnom stolu, niti ga u ruksaku ne nosim.

Sto se tice price kako je Fuji postojao, pa nestao, pa se opet vratio... nebitno. Bitno je kakav je koji proizvod. Isto tako bi se za Fuji moglo reci kako je peterostruko duze u fotografiji od Sonyja. To su gluposti i ako posezes za takvim argumentima onda te iskljucujem iz komunikacije.

Ti si kroz ovu temu, tko je god nekakav savjet trazio, preporucio Sony. Reklo bi se ili da Sony proizvodi najbolje aparate i optiku za sve potrebe ili da si teski fanboy (eventualno zastupnik/trgovac).

Ja Sonyju priznajem njegove vrijednosti i trenutno doma imam njihov mirrorless i njihov idiot. I sam sam ga dosta puta preporucio, ovisno o zahtjevima. Medjutim ti covjeku koji je imao RX100 preporucas da ga opet kupi a kao alternativu mu dajes aparat od 20 000kn, zacudo opet Sony. Covjek zeli kompakt sa manualnim kontrolama, ergonomijom, dobrim IQ-om i fiksnom zarisnom duljinom. U tim mjerilima Sony ne postoji.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 18:37   #1126
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,649
Pa DxO ti je dao rezultate s razlikom od 0.1 u jednom testu za jedan, a 0.2 u testu zabdrugi aparat. Ako to odlučuje da je LX100 bolji aparat, neka ti bude. Rekoh, 16-50 je solidan objektiv za običnog korisnika. Nisi očito običan korisnik, nego fotkaš arhitekturu pa ti je distorzija velika mana. U tom slučaju ni ne gledaš mirrorlesse jer nemaš pravi objektiv za namjenu uopće u ponudi (ne računam adaptere na druge sustave).

Okej, Sony je produžetak Minolte, kojabje opet dugo u tome. Nebitno. Ako nisi vidio, spomenuo sam alternative, no nijedna mu ne paše

Činjenica je da Sony nudi najviše za uložen novac. Pošto ja dajem taj novac, želim i izvuć maksimum.

Nemam veze sa Sonyem, da ne bi bilo. Zapravo...želio bih imati

Imao sam kod sebe neko vrijeme Canon 1200D. Entry level DSLR, ali sa 70-200 2.8 L IS i 17-40 L. Nemam riječi zamjerke na Canon, ali za manje novaca dobijem sustav koji mi pokriva sve potrebe.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 18:58   #1127
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,644
[QUOTE=skitnica;2713284][QUOTE=1v@n;2713195]
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
Covjek zeli kompakt sa manualnim kontrolama, ergonomijom, dobrim IQ-om i fiksnom zarisnom duljinom. U tim mjerilima Sony ne postoji.
E viš, čoek me pročito
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ako nisi vidio, spomenuo sam alternative, no nijedna mu ne paše
A ne znam, Fuji mi od svih ima uvjerljivo najbolji IQ..

A Sony je kod nas ko i Golf...
Ak si već zapeo za sony, najdi mi nex6/7 s prajm objektivom do navedene cifre i uzimam
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 19:04   #1128
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Sony nije produzetak Minolte nego je Sony kupio i ubio Minoltu. no kao sto rekoh, nebitno. Bitan je pojedinacni proizvod.

Sto se tice optike m4/3 ima Panasonic 20mm f1.7 objektiv za 300€ i Leica Sumilux 15mm f1.7 sa cime se nista na E-mountu ne moze mjeriti.

Sad ti opet o cinjenicama? Sony daje najvise za najmanje novca? U nekim podrucjima da, u nekima ne. I ja si mozda kupim A7ii i tu mislim da Sony daje najvise. Medjutim u usporedbi RX100 vs LX100 Panasonic daje puno vise. U biti daje sve ono sto Sony RX1 prodaje za 22 000kn samo sa APS-C senzorom. Fuji je malo zakasnio sa mirrorlessima no ovo sto danas nudi je izvrsno. Kako je u mirrorlessima zakasnio tako je u naprednim kompaktima bio prvi.

Sto se tice arhitekture, tu je distorzija najmanji problem. Nece se zgrada ljutiti na tebe sto joj krajnji zidovi stoje ukoso i distorzije je lakse ispraviti nego kad je rijec o facama.
Ali ako imas neku grupu ljudi i moras ici siroko da ti stanu u kadar onda ce dvoje-troje po sredini izgledati normalno dok ce prema krajevima izgledati ko cunjoglavci.
Posto sam koristio i Olympusov i Panasonicov 14-42 kit objektiv iz prve ruke ti mogu reci kako su puno bolji. Fuji mirrorles nazalost nisam koristio no user feedback je izvrstan. Znaci Panasonic i Olympus imaju bolji kit objektiv (iz prve ruke) a Fuji (po svemu sudeci) takodjer, pitam se odakle konstatacija kako Sony ne pakira lose kit objektive? Od kojih objektiva je bolji? Pa nije bolji ni od starog velikog Sony 18-55 E-mount kit objektiva.
Mozda od Pentaxa, Canona ili Nikon kit mirrorlesa (ne tvrdim nego ostavljam mogucnost iako i u to sumnjam) ali koga briga kad te mirrorlesse nitko ni ne kupuje.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 19:07   #1129
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
[QUOTE=zvonac;2713305][QUOTE=skitnica;2713284]
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
E viš, čoek me pročito


A ne znam, Fuji mi od svih ima uvjerljivo najbolji IQ..

A Sony je kod nas ko i Golf...
Ak si već zapeo za sony, najdi mi nex6/7 s prajm objektivom do navedene cifre i uzimam
Kod nas ga neces naci no nedavno sam u Njemackoj vidio NEX6 sa kit objektivom za 450€. Na to kupis Sigmin 30mm f2.8 prime za dodatnih 150€ i imas ono sto trazis sa sigurno boljim IQ-om od X100. I sve to novo u ducanu, nazalost u Njemackoj.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 19:08   #1130
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,649
A6000 - 540€
A5100 - 488€

16mm f/2.8 - 250€
20mm f/2.8 - 280€

Upari i vozi

Nije Njemačka bauk. Ovo su cijene s Amazon.de. 30€ na total i u roku 2 dana je na vratima. Prošli aparat sam tako kupio.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 19:22   #1131
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
A6000 - 540€
A5100 - 488€

16mm f/2.8 - 250€
20mm f/2.8 - 280€

Upari i vozi

Nije Njemačka bauk. Ovo su cijene s Amazon.de. 30€ na total i u roku 2 dana je na vratima. Prošli aparat sam tako kupio.
Tocno tako. Garancija je vazeca unutar EU.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 19:41   #1132
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
RX100 se kupuje jer je malen. Volumenom. Po tome ne mogu ni usporedit LX100 sa RX100.

LX100 je u dimenzijama kompaktnog mirorlessa sa manjim objektivom (NEX-5T, A6000).

Tu mi prestaju usporedbe optike, senzora itd. jer ih ne svrstavam u isti koš.



IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2015., 16:24   #1133
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,644
Držal u ruci X100, strahota fotić, kontrole nadomak prsta, tak da je potreba za ulaženjem u meniju minimalna, focus je relativno brz, ima EVF, ISO je brutalan komotno se slikat (mada veli da nema potrebe za tim) može na 6400, blic je (ne skuri sliku tj preeksponira) odličan, WB na automatici pa skoro da i točno pogodi boje, fotić i dok je na automatici odlično odradi posao (ne diže ISO bezveze u nebo). S njim je slikal koncerte i prema viđenim slikama, nemam riječi..

Eventualni minus bi mu bil, malo je spor, čitanje-pisanje po kartici..
Tak da sve mane o kojima su ljudi pisali, ispravljene su firmwareom..

Tip ima i Canon 6D, veli, da je razlika mala u IQ..
Najviše mi se dopada ergonomija, kontrole i sama izrada aparata. definitvno veliki plus za X100..
Čak ni taj retro stil nije loš, nemam nikakvo mišljenje o tome, al eto dok sam vidio taj retro look je fora..
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2015., 16:25   #1134
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,649
Kupljen?
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2015., 17:05   #1135
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,644
Nije..Išao sam pogledat o čem se radi..
Definitvno fotić vrijedan pažnje..
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2015., 17:09   #1136
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,649
Smrdi mi neki "ali" u ovoj cijeloj priči. Što ne valja?
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2015., 19:00   #1137
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,644
Star malo više od dvije godine i nema gare
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2015., 19:28   #1138
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,649
Ostaje ti traženje rabljenog preko Amazona jedino.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2015., 19:52   #1139
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,644
Jel ima ko iskustva sa Olympus OM D10 i kit objektivom?
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2015., 22:11   #1140
Ecips Dlo
Premium
 
Ecips Dlo's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: brlog
Postovi: 488
Kakav je ovaj komplet za amatera/pocetnika/turista:
Nikon D5300 18-105mm
?

Cijena je ~3600kn sa 3 god garancije. (na akciji je do 18.1.)

Edit:

Ili ovaj za ~5500kn
Nikon D7100 18-105mm
(isto 3 god garancije + dobije se torba)
Ecips Dlo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na