Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.03.2011., 15:58   #1
DuffJP
Premium
Moj komp
 
DuffJP's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zgb
Postovi: 100
G-Technology

Radi se o firmi (tj. "luksuznom" Hitachijevom sub-brandu) koji proizvodi storage riješenja za profesionalce.

Ima li tko kakvih iskustva sa njihovim modelima?

Mene osobno zanima ovaj model:

http://g-technology.com/products/g-drive-mini.cfm

500 giga na 7200 rpm, dva FW 800 ulaza i usb 2.0. U Hrvatskoj mu je cijena 1400 kuna.

Profesionalno se bavim filmom, pa mi treba pouzdano riješenje za prenošenje svojih uradaka.

Što mislite o modelu? I proizvođaću općenito?
DuffJP je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2011., 22:14   #2
herion
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Imao sam njihov mini 2.5" eksterni disk prije dosta vremena. Tada je to bilo klasu ispred svih ostalih i izazivao zavist gdje god sam ga koristio

Čini mi se da ni danas nitko nije dostigao njegovu kvalitetu izrade. Radi je bez greške i vrlo brzo (očito kvaliteten kontroler). Iako ga nisam vidjeo nigdje na testiranju bio je uvijek brži od najboljih po banchmarcima. Družili smo se gotovo dvije godine i onda sam zaboravio torbu na klupi u parku, skužio da je nema nakon 30 sekundi , vratio se, ali je više nije bilo

Ja sam ga dobio na poklon ali vidim da je cijena paprena. Koliko god pouzdan bio ipak je to prijenosni uređaj pa mu ne bih povjerio nikakve važne podatke na duge pruge, a redoviti backup da i ne spominjem.
herion je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.01.2012., 04:41   #3
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
Dižem temu iz mrtvih da ne otvaram novu - a pitanje (tj. više njih) se djelomično tiču G-Technology.

Dakle, situacija je ovakva: treba mi nešto što će ubrzati rad s HD (uglavnom .mov i tiff sekvence) i 4K R3D materijalom (koristim AE i Nuke, Premiere po potrebi). Znači, tražim brzu opciju za projektne fajlove/cache, render naravno ide na zaseban disk.

Dobio sam preporuku za G-RAID, 2TB model bi bio taman; kontaktirao sam zastupnika, rekoše nekih 2500 kuna - što je okej, nije malo no investicija bi se isplatila.
Sad sam u dilemi, uzeti to (plug'n'play sistem mi je privlačan) ili pak petljati sa internim RAID 0 poljem?
Računam dva diska, vjerojatno i nekakav kontroler, što bi onda izašlo otprilike isto ili čak više.

Treća solucija bi bio SSD isključivo za tu namjenu (OS i softver su na posebnom); jedan od 120 GB bi bio dosta, materijal koji se trenutno ne koristi se ionako miče, ali nisam siguran koliko je (i je li uopće) SSD u prednosti po pitanju toga što meni treba.

Molim savjet, idealno od nekoga tko je koristio taj famozni G-RAID ili SSD u slične svrhe.
Hvala
__________________
Split your lungs with Blood and Thunder



Zadnje izmijenjeno od: fler. 24.01.2012. u 04:46.
fler je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2012., 07:32   #4
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Pozdrav!

Iskreno sam očekivao da ćeš pitati za RAID 1, ako ti je dosta 128-256 gigi za tu namjenu idi na SSD! Za RAID0 će ti trebati kontroler i dva diska (opet, bolja opcija nego ići na 2 terabajta g-raid). Ako već razmišljaš o SSD-u (kaj se tiče kapaciteta) ja bi probao uloviti polovno neka 2x WD Raptora (sa garancijom od par godina) + kontroler. Ako ti je kapacitet dosta.

Ili ovako nešto (ako je garancija dovoljna)
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=227958
I onda u RAID 1+0 (perfomanse si sam guglaj jer ne koristim osobno i ne pratim stanje ovisno o kontrolerima)

Zadnje izmijenjeno od: Mad_Duke. 24.01.2012. u 07:41.
  Reply With Quote
Staro 24.01.2012., 20:51   #5
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
Hvala na odgovoru.

Htio bih baš RAID 0, i ne treba previše prostora jer, kažem, materijal s kojim sam gotov ili ide u backup ili brišem.
Mislim da ću onda probati s SSDom pa vidjeti kako se ponaša; također, bude li u dogledno vrijeme što od TRIMa u RAID polju, mogla bi i to biti opcija (kad već spominjem SSD RAID, može li se procijeniti koliko odokativno vremena treba da performanse značajno padnu? Uz intenzivno korištenje?).

No volio bih čuti još koje mišljenje, nemojte se stidjeti
__________________
Split your lungs with Blood and Thunder


fler je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2012., 21:29   #6
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Imam samo "jedno" pitanje? Zašto si se primio tog RAID-a 0 kao pijan plota? Dal ti treba sekvencijalni zapis konstantni ili IOPS-a? Koja brzina pisanja ti treba?
  Reply With Quote
Staro 25.01.2012., 13:46   #7
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
Eh, moj posao je kreativan, što ne uključuje tehnikalije.
Tako da ne mogu odgovoriti na pitanje jer jednostavno nisam siguran, stoga i pitam - a što više čitam po netu, sve sam zbunjeniji.
Uglavnom, kažu oni koji znaju (ili barem tako zvuče): za editing je bitna propusnost (sustained throughput) i generalno nije preporučen SSD, za Nuke I/O (za cache i za projektni materijal) i preporučen je SSD.
Zato pitam je li ga tko koristio u slične svrhe pa da mi može reći kako se ponašao; alternativno, mogu ja, naravno, danas uzeti pa isprobavati, međutim nemam naviku uzimati bilo što bez temeljitog ispitivanja, a ni para baš nemam na bacanje (u protivnom vjerojatno ne bih sad bio tu i pitao šta košta

Ono što me također buni je što se generalno preporuča izbjegavanje SSDa u velikoj većini slučajeva isključivo zbog omjera cijena/veličina a ne spominju se performanse - pa kvragu, sasvim je jasno da disk od 120 GB nećeš koristiti za storage, i taj me argument vrlo živcira jer je očit i nepotreban.
Ako bi mi omogućio brži rad (jer, doslovno, vrijeme je novac - što znači da bi se isplatio vrlo brzo) onda tu nema dvojbe - ni ne mislim na njemu držati materijal s kojim sam gotov niti nešto što mi uopće ne treba (što znači da prostor nije problem), a i ako postane neupotrebljiv zbog stalnog zapisivanja (cache) šta sad, uzet ću drugi i bok. Investicija u alat je u pitanju, a i nije baš da bi se to dešavalo jednom tjedno.
__________________
Split your lungs with Blood and Thunder


fler je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2012., 14:25   #8
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Ono što će ti svi prešutjeti za RAID polje s dva diska je da ti treba veći chunk blok. To je veličina podatkovnog bloka koji se raspodjeljuje po diskovima unutar RAID polja (ukratko, chunk od 64 kb određuje da se 64 kb podataka zapiše na jedan disk, idućih 64 kb na drugi i tako redom koliko već diskova ima u polju). Za 2 diska ti treba veći chunk jer jednostavno dolazi do zagušenja pri zapisivanju na disk, 64 kb je stvarno mala količina za disk koji ima 8/16/32 Mb buffer, uleti samo 64 kb a disk mora napraviti istu stvar kao da je uletilo i 1024 kb podataka. Neću ti ni spominjati da RAID kontroleri na matičnim pločama imaju chunk size maksimalno do 128 kb, veće nisam vidio. A za video-montažu sam čovjeku složio mašinu s IDE diskovima prije par godina i profi RAID kontrolerom uz chunk size 1024 kb i tip se šokirao kad je vidio koliko brzo mašina vrti podatke na i sa diska u RAID-u u odnosu na isti disk van RAID polja. Drugi puta sam slagao RAID s kontrolerom s matične ploče, bio chunk size 64 kb, na dva diska sam dobio USPORENJE u odnosu na iste diskove van RAID-a.
Moja preporuka je da zaboraviš RAID, imaš puno komplikacija ako ti krepa jedan disk, ne dobiješ puno na brzini ako ne složiš s pravim profi kontrolerom i diskovima. Mislim da bi ti bila bolja varijanta jedan SATA klasični veliki disk kao skladište i jedan SSD na kojem bi imao materijale koje taj tren obrađuješ. Naravno, to je samo IMHO...

EDIT: chunk size se još zove i STRIP SIZE, to ćeš naći u BIOS-u RAID kontrolera na matičnim pločama...

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 26.01.2012. u 16:41. Razlog: dopuna
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2012., 10:41   #9
Dario-HelpDisc
Registered User
 
Dario-HelpDisc's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 36
Mislim da ne bi trebao dalje razmišljati od SSD-a (nekog novijeg boljeg/skupljeg, možda Intel..) pošto ti je brzina bitna, a ovi novi SSD-i stvarno ubijaju brzinom..

Evo jedan link gdje ćeš moći sam pronaći odgovor na svoje pitanje

http://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-...d-0/71381.aspx

uz napomenu da su od vremena postanja na taj forum SSD-evi dosta napredovali što se brzine tiče naspram "običnim" HDD-ima

Zadnje izmijenjeno od: Dario-HelpDisc. 26.01.2012. u 11:29.
Dario-HelpDisc je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2012., 15:44   #10
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
Ma, nije problem u brzini (koja nije upitna, znam i sam da su SSDovi neusporedivi sa klasičnim diskovima) nego u tome što nisam siguran jesu li te njihove prednosti vidljive u području koje mene zanima.
Hvala svima na odgovorima, uzet ću si jedan pa isprobavati - Corsair GT, najvjerojatnije;
pokaže li se korisnim, složit ću si RAID kad konačno izdaju podršku za TRIM i sve 5.
__________________
Split your lungs with Blood and Thunder


fler je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.01.2012., 21:13   #11
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
fler, nadam se da još nisi kupio taj SSD, za obradu videa bježi od SSD-a sa SandForce kontrolerom.

Prvo: ne postoji tih 500 MB/s u stvarnom svijetu. (brzine za Corsair Force GT 240GB koje reklamiraju i stvarne brzine)
Drugo: ako budeš malo više podataka zapisivao na SSD svakodnevno, taj SSD će se još više usporiti. Uključuje se DuraWrite.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2012., 22:18   #12
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
Ah, prokletstvo, eto o čemu pričam:
sa svih strana proturječne informacije i sad ti znaj kome vjerovati

U kupnju sam mislio poslije vikenda, tako da još nije kasno.
Znam da ima tema za pitanja, ali kad već ovdje pričamo .. koji onda da uzmem?
Intel, Samsung, OCZ?

Što se tiče usporavanja, ne bi li TRIM tu trebao igrati neku ulogu ako disk nikada ne bude popunjen skroz? Ili ako ga formatiram s vremena na vijeme?
__________________
Split your lungs with Blood and Thunder


fler je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2012., 00:48   #13
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Najbolje sve što čuješ još jednom provjeriti.

Ovaj problem s usporavanjem je baš problem sa SandForce kontrolerom i njihovom "naprednom tehnologijom", pa tu TRIM ili format ne pomažu.

Moja preporuka je Samsung. Intel i Crucial su isto odlični, ali im brzina zapisivanja nije kao kod Samsung-a.

Ako SSD ide na matičnu koja je pod "Moj komp" onda svakako provjeri da li je Samsung 470 igdje dostupan. Na nabavi je samo model od 256GB, ali za odličnu cijenu od oko 2100-2300 kn.
Ako Samsung 470 nije nigdje dostupan onda provjeri Samsung-a 830.

Serija 470 ima čitanje i zapisivanje oko 250 MB/s za modele od 128 i 256 GB, a serija 830 oko 500/300 za 128 GB i oko 500/400 za 256 GB. Ove brzine za 830 seriju možeš iskoristiti samo ako imaš SATA 6 Gbps.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2012., 11:41   #14
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Zato i jesam predložio SSD samo za fajlove koji se taj tren obrađuju. Tada je važna brzina čitanja, čak ne toliko i brzina zapisivanja jer će protok podataka biti usporen nekom radnjom koja zahtjeva obradu kroz CPU pa se može krajnji rezultat ionako spremati na klasični SATA disk. Dakle, bitno je samo da je ulaz podataka sa SSD-a a izlaz može biti i na HDD. Veći efekt ima stavljanje više RAM-a nego forsiranje SSD-a.
Tu treba paziti na omjer uloženo/dobiveno, nije ista stvar zabiješ li 5.000 kn i dobiješ 50% ubrzanja ili uložiš 2.500 kn i dobiješ 40% ubrzanja.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 30.01.2012. u 08:59. Razlog: dopuna
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na