Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.04.2007., 19:30   #1
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Uticaj DVI kabela na kvalitet slike na LCD-u

Pozdrav svima! Evo moj prvi post na ovom forumu posto vidim da ima dosta ljudi koji imaju iskustva sa LCD-ima
Kupio sam nedavno samsunga 225BW uz koji sam dobio DVI kabel. Od prije sam imao ednetov DVI dual link kabel. E sad kada spojim monitor sa originalnim kabelom, koji je single link (sto ne bi trebalo da utice), slika je bljestava i svjetlija. Dok sa ovim ednet-ovim, slika je manje bljestava i ugodnija za oko ali kao da mrvicu izgubi na ostrini.
E sad pitanje je kako razliciti DVI kabeli mogu uticati na kvaljitet prikaza slike kada je prenos digitalni? I da li je neko imao slicnih iskustava ili ima neki primjer sa neta gdje je objasnjeno ili uporedjeno vise razlicitih DVI kabela ili je receno da DVI kabel utice na kvalitet prikaza neka slobodno kaze . Ja nisam mogao nista naci o ovome googlajuci. THX!!!
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 00:00   #2
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
slika je bljestava i svjetlija. Dok sa ovim ednet-ovim, slika je manje bljestava i ugodnija za oko ali kao da mrvicu izgubi na ostrini.
Jesu ti na monitoru parametri svjetline, kontrasta i ostrine identicni kad spajas preko razlicitih kabela? Jesi provjerio? Ne zanima me softverski (MagicTune), nego bas na samom monitoru?
MaxB je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.04.2007., 01:14   #3
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Naravno, pa nista nisam mjenjao! Zar moze kabel promjeniti te postavke ? Osjeti se razlika cak i kada je brightness na maximumu, recimo sa ovim ednetovim nikada ne mogu dobiti tako bljestavu sliku kao sa samsungovim.
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 01:32   #4
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
I da jos dodam da su i boje puno vjerodostojnije (manje ispranosti) sa ednet kabelom. A evo nasao sam na ovom forumu da se spominje da su ljudi dobili bolju sliku na 225bw zamjenom kabela koji dodje sa monitorom http://www.hardforum.com/showthread....post1030427520
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2007., 13:48   #5
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
I da jos dodam da su i boje puno vjerodostojnije (manje ispranosti) sa ednet kabelom. A evo nasao sam na ovom forumu da se spominje da su ljudi dobili bolju sliku na 225bw zamjenom kabela koji dodje sa monitorom http://www.hardforum.com/showthread....post1030427520
Ne da mi se citati to - kopi&pejstaj ono sto mislis da je vazno.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2007., 13:49   #6
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
Naravno, pa nista nisam mjenjao! Zar moze kabel promjeniti te postavke ?
Moze softver. A moze i monitor resetirati postavke.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2007., 14:34   #7
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
Ne da mi se citati to - kopi&pejstaj ono sto mislis da je vazno.
Evo:

"Also: you're likely to get assraped on a dvi cable at CC, make sure you don't pay more than $20. If you're American, you can get them at monoprice.com for little of nothing."

"But, if in the future I look at buying cables from monoprice, how do I know they're any better than the cables that came with my 225BW which people are complaining about in this thread that I linked to in my last post?"

"They just say the get a better picture when they replace the cable that came with the monitor with another cable they got around the house. A couple of people in there say that."

Eto nisam nasao nista konkretnije ali eto jos je neko primjetio razliku
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2007., 14:35   #8
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
Moze softver. A moze i monitor resetirati postavke.
Ma sve je isto rekoh ti i kada pojacam brightness na maximum osjeti se razlika!
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 01:55   #9
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Znaci niko pojma nema o ovome
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 14:12   #10
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
sigurno da različiti kablovi imaju utjecaja.

Zadnje izmijenjeno od: Gabre. 05.11.2007. u 01:58.
Gabre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.04.2007., 14:15   #11
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
sigurno da različiti kablovi imaju utjecaja.

sam nisam probavao, ali sam uvjeren da ima utjecaja. kao što ima kod Hifi sustava, kao što ima kod video prikaza, u auto akustici.... tako i na kompu...
Caka bas je u tome sto je DVI digitalna veza, znaci ili ima (savrsene) slike/signala ili nema slike/signala - ne moze biti izmedju, kao kod npr. VGA kabela koji je analogan.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 14:27   #12
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
Znaci niko pojma nema o ovome
Pokusaj na onom forumu pronaci sto konkretno ljudi govore o tome - vise postova.

Stvar je, naravno, u tome da slika ne bi smjela ovisiti o kabelu. Ako "ovisi", treba isprobati druge stvari, razmisliti o softveru itd. Jel frekvencija osvjezavanja ista kod oba kabela? Mozda monitor interno drugacije radi sa single i dual-link kabelima (koristi drugacije postavke) - probaj posudit druge dual i single link kabela pa onda usporedi. Kao vrrrlo malo vjerojatnoj mogucnotsi moglo bi se zamisliti i da postoji neka fizicka razlika medju kabelima, mozda je stvar u njihovoj kvaliteti, izoliranosti ili sto vec, pa mozda ne-originalni kabel gubi frameove pa monitor intepolira izgubljeni frame?

BTW zar se drugi, za razliku od tebe, ne zale da je originalni kabel taj koji je losiji? Kazes da je ostrija slika kod originalnog kabela... Ne mozes sad od nas ocekivati da ti odgovorimo na jedan takav specificni problem kad nemamo taj monitor odnosno ne mozemo isprobavati. Imam 226bw, imam jedan drugi DVI kabel pa ako cu imat vremena, provjerit cu kakva je slika.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 14:46   #13
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
Caka bas je u tome sto je DVI digitalna veza, znaci ili ima (savrsene) slike/signala ili nema slike/signala - ne moze biti izmedju, kao kod npr. VGA kabela koji je analogan.
hoces reci da je svejedno koji digitalni koaksijalni kabel koristis u hifi-u? Ili svejedno koji opticki kabel, onaj po 50kn ili onaj po 2000kn? Think again :P
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 15:02   #14
Darth Vader
Dark side Moderator
Moj komp
 
Darth Vader's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,633
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
Caka bas je u tome sto je DVI digitalna veza, znaci ili ima (savrsene) slike/signala ili nema slike/signala - ne moze biti izmedju, kao kod npr. VGA kabela koji je analogan.
jok nemože, sve osvisi kakav je materijal korišten i kako se pravi kabel, zato ih i imaš od jeftinih pa do abnormalno skupih, kakva je zaštita itd, eto HDMI imaš od 300 pa > kn
Darth Vader je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 15:51   #15
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
hoces reci da je svejedno koji digitalni koaksijalni kabel koristis u hifi-u? Ili svejedno koji opticki kabel, onaj po 50kn ili onaj po 2000kn? Think again :P
Hocu reci upravo ono sto sam rekao.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 15:53   #16
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor Darth Vader Pregled postova
jok nemože, sve osvisi kakav je materijal korišten i kako se pravi kabel, zato ih i imaš od jeftinih pa do abnormalno skupih, kakva je zaštita itd, eto HDMI imaš od 300 pa > kn
Ma daj. Objasni mi kako se ispoljava ta 'niza kvaliteta slike' kod jeftinijih kabela!


BTW Decki, hocete reci da nije svejedno koji IDE ili SATA kabel koristili (dok on radi svoj posao bez greske)?
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 16:20   #17
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
Citiraj:
Autor MaxB