Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.07.2012., 13:08   #1291
overload
Premium
Moj komp
 
overload's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: rijeka - lič
Postovi: 326
Exclamation (riješeno) Laptop HDD WD6400BPVT ne radi

Imam navedeni hard u laptopu i samo najedanput se lap ugasio i nakon toga najvise sta je uspio ponovno se upalit je do windows loga i za to mu je trebalo pol ure.
Probao sam repair windows ali nista, zatim sa novim windowsima ali nema sanse ni win7 ni winXP da se instaliraju, win7 dode do expanding files i nakon para sati izbaci neku gresku, win XP ostane na plavom ekranu i ''examing disk''.
Na kraju sam izvadio disk i spojio na komp, disk se ocita ali u my computer ne vidim particije, ako idem u device manager i na ''Populate'' zablokira, isto tako se dogodi i sa R-studio, Partition magic,WD data lifeguard i moram preko end task gasit programe.
Ima tko kakav savjet sta pokusat napravit ili mozda zna o cemu je tocno rijec, imam neke podatke ko za vraga i trebo bi ih spasit ako je ikako moguce!
__________________
t.ly/YLrl
overload je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2012., 13:34   #1292
nitrooxid
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
Skini si "Active Partition recovery".S njim napravi botabilni usb.
Botaj preko usb-a,pa probaj s tim programom izvući podatke,ili imaš još hrpu opcija šta napraviti s tim programom!
Dosta dobar program sa dosta opcija,kupio ga i koristim.
PS:skini demo i s nim dosta možeš napraviti!
nitrooxid je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2012., 13:45   #1293
overload
Premium
Moj komp
 
overload's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: rijeka - lič
Postovi: 326
__________________
t.ly/YLrl
overload je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2012., 13:56   #1294
nitrooxid
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
Thumbs up

Citiraj:
Autor overload Pregled postova
Da to je taj!Odličan programčić.
nitrooxid je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2012., 15:18   #1295
overload
Premium
Moj komp
 
overload's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: rijeka - lič
Postovi: 326
Evo skinuo ga, u windowsima nemogu napravit nista sa diskom tako da sam napravio kako si rekao bootable usb i tamo ga ocitao, ali neznam kako da napravim recovery nekog foldera???
__________________
t.ly/YLrl
overload je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2012., 16:20   #1296
nitrooxid
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
Citiraj:
Autor overload Pregled postova
Evo skinuo ga, u windowsima nemogu napravit nista sa diskom tako da sam napravio kako si rekao bootable usb i tamo ga ocitao, ali neznam kako da napravim recovery nekog foldera???
Ne trebaš raditi recovery foldera nego recovery cijele particije,jer ti demo ne dozvoljava sve opcije.
Kad završi recovery particije,stavi neki linux na usb,npr..ubuntu.
Botaj ubuntu sa usb-a i prebaci nađene podatke na external disk ili usb 8 giga zavisi od veličine podataka i problem riješen!
nitrooxid je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2012., 10:39   #1297
overload
Premium
Moj komp
 
overload's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: rijeka - lič
Postovi: 326
cijela particaja je 500Gb pa bi mi to bilo malo previse, al evo kada sam vec htjeo odustat disk se uspio ocitat u windowsima kako spada i spasio sam potrebne podatke obicnim kopiranjem.
HDD Regenerator mi je odmah ocitao bad sectore na samom pocetku tako da sada saljem na garanciju cijeli laptop.
__________________
t.ly/YLrl
overload je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2012., 21:40   #1298
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
(riješeno) WD My Book Essential 1 TB potrgan USB

Imam kod sebe My Book kojem je potrgan USB konektor. Gore ima nekih važnih podataka za prebaciti pa me interesira koje su mi mogučnosti za spašavanje. Disk je defaultno ekriptiran preko USB board-a pa spajanje na PC preko SATA ne prolazi.

Ako slučajno ima tko USB board možda bi zamjena pomogla.

Lemljenje USB konektora je mislim nemoguca misija jer su žice jednostavno premale.
Rain Man je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 06:05   #1299
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Jesi siguran da su fileovi enkriptirani? Kakva bedastoća. To se sigurno može isključiti, ali se nekome nije dalo previše razmišljati i sad imaš s**nje.

Za dobrog i iskusnog majstora, usb kontakti nisu premali. Obrati se Alvinu jer on ima velikog iskustva s laptopima, pa mu to možda ne bi bio veći problem.

Jedna solucija je nabava usb boarda sa ebaya. Nije jeftino, ali kad nema druge. Druga solucija je nošenje harda firmama specijaliziranim za povrat podataka, npr. HelpDisc. To je još skuplje, ali kad su podaci važni onda je cijena nebitna.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 09:02   #1300
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Ma prelemi se to bez problema ako nisi pokidao lemne točke na samoj ploči. Daj nekome tko radi mobitele da ti to prelemi. Da si bliže sredio bih ti to za par minuta
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 11:32   #1301
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Jesi siguran da su fileovi enkriptirani? Kakva bedastoća.
Ne pratiš nastavu u školi kolega

Prije neki dan je bila tema o My Book - u, pa potraži, ukratko fileovi su enkriptirani po defaultu i nema opcije za isključiti.
Da stvar bude bolja, enkripcija je vezana za usb board, drugim riječima, ako staviš drugu ništa od fajlova.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 11:37   #1302
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Vec sam 2 dana na WD forumima i prema postovima ljudi stalno imaju probleme s USB konektorom na tim eksternim diskovima. Odnosno da se malo "jacim" ustekavanjem kabla kroz neko vrijeme taj konektor odvoji od plocice.

Disk je enkriptiran 100% jer sam vec imao slicnih iskustva, a i po WD forumima ljudi pisu isto. Cak i da se izvade podaci van preko specijaliziranih sluzbi, podaci su necitljivi. Isto tako kupovina druge pločice je nesigurna stvar jer navodno i drugačiji firmware na plocici iste serije znaci da nece biti moguce procitat podatke. Sad jedino da mozda imam nekih 20 komada doma da isprobavam.

Inace, prebacujem podatke van sa diska upravo dok ovo pisem. Izravnao sam zice na USB konektoru i sa onim industrijskim plasticnim spojnicama pricvrstio konektor na plocicu. Upalilo je i PC je prepoznao komp. Sad da se osposobi eksterno kuciste trebalo bi USB konektor gore i zalemiti, al ja nemam ni iskustva ni opreme za to. Podaci su najbitniji, poslije ekstraktiranja disk moze i u kos.

EDIT: Nikky me prestigao i potpuno je u pravu.
Rain Man je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 12:15   #1303
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ne pratiš nastavu u školi kolega

Prije neki dan je bila tema o My Book - u, pa potraži, ukratko fileovi su enkriptirani po defaultu i nema opcije za isključiti.
Da stvar bude bolja, enkripcija je vezana za usb board, drugim riječima, ako staviš drugu ništa od fajlova.
Tko će pratiti sav taj hardver? Osim toga, externi hardovi mi nisu pretjerano zanimljivi, pa ni ne čitam tu temu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 12:52   #1304
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ma ne bih ni ja znao al eto nekidan bila tema pa sam uočio biser sa kriptiranjem.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 13:13   #1305
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
OT: ja sam i inače nisam ljubitelj gotovih externih hardova već mi je draža samogradnja, a WD externjaci su poznati po rikavanju i to im je veeeeliki minus u mojim očima tako da ga nikad ne bi uzeo. A ovo sa kriptiranjem fileova je teški fail i apsolutno nepotrebna stvar. Na velikim hardovima se ionako ne drže važni podaci već razna njava, filmovi i mjuza koje je nepotrebno kriptirati. A kad rikne elektronika, imaš s**nje na n-tu potenciju.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 16:29   #1306
Dario-HelpDisc
Registered User
 
Dario-HelpDisc's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 36
Rain Man, drago mi je da si uspio
Osobno sam spasio podatke sa više takvih diskova, moram priznati da nije lako naći odgovarajuću pločicu, ali u svakom slučaju se može
Dario-HelpDisc je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 16:45   #1307
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Koja glupost. My Book nema hardversku enkripciju. Imam doma USB 3.0 verziju iz 2011. godine. Jedino ako je user bio toliko pametan da koristi prilozeni softver. U tom slucaju sam si je kriv. Koliko dobar moze biti backup softver koji dobijes besplatno uz eksterni disk iz best buy kategorije?
The Man je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 18:03   #1308
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Nije bilo backupirano niti je koristen njegov softver. Bar ne koliko sam ja upoznat. Znaci, disk se usteka na PC prek USB-a prebace se na njega podaci, izvadi se disk van iz kucista, usteka preko SATA i nema gore niceg, pa ni particije. Ne pomazu ni programi za povrat podataka. Na taj nacin sam ja isprobao. Evo pise i na stranici da ima enkripciju.

Slicnu situaciju sam imao i sa jednim 2.5" Transcend 320GB. Prepoznaje podatke samo preko njegovog USB-a. Preko SATA trazi format. Probao preko svojeg ICYBOX kucista kad je disk bio nanovo formatiran i preko icybox radilo normalno bilo USB ili SATA.

Primitivna tehnika prebacivanja je upalila. Podaci su na sigurnom, disk ce u racunalo dok se plastika (i USB plocica) baca. Tema moze biti i upozorenje buducim vlasnicima da pripaze s USB-om na kucistu jer se lagano lomi pogotovo ako vlasnik ima "tesku" ruku.
Rain Man je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 18:22   #1309
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Cekaj, ti dakle tvrdis da moj My Book Essential USB 3.0 ima hardversku enkripciju koja radi bez ikakvog softvera na full formatiranom disku? Jesi 100% siguran u to? Cisto sumnjam da WD ne bi reklamirao disk kao "feel free to try our NEW My Book EHDD with out-of-the-box hardware encription" ili slicno? Znas li mozda kako funkcionira ta enkripcija? Koliko sam ja upucen, hardverska enkripcija (osim u skroz rijetkim slucajevim) za svoje funkcioniranje treba i softver kojim se aktivira/podesava i gotovo nikad nije ON po defaultu, a ako i je to je obavezno navedeno kao key feature.
The Man je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 18:51   #1310
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Ja tvrdim da disk ima enkripciju i on ju 100% ima. To je cinjenica. Ovisi valjda sad o seriji odnosno modelu koji imaju to ili nemaju. Ovaj ima i podaci su necitljivi. Vidim da za Elementse pise da to nema, al ovaj My Book ima. Za enkripciju ne treba nikakav poseban softver, sve se valjda radi kod samog zapisivanja ili kako vec. Disk je stariji USB 2.0.

Evo ti forum na kojem raspravljaju upravo ovo o cemu pricamo. Bilo je jos foruma koje sam naknadno iskopao al ih sad ne mogu naci. Svi govore isto. Disk "u letu" radi enkripciju i bez kucista, odnosno originalnog USB-a podaci su necitljivi. Ako ne vjerujes rastavi svoj i probaj.

Ja sam inace promijenio hrpu kucista za diskove, al su sva bila zasebno kupljena (icybox i slicno) i naravno ni jedno kuciste nije imalo enkripciju. Zato mi je bilo cudno kad ovaj disk nije radio preko SATA.
Rain Man je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2012., 09:53   #1311
Dario-HelpDisc
Registered User
 
Dario-HelpDisc's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 36
Citiraj:
Autor The Man Pregled postova
Koja glupost. My Book nema hardversku enkripciju. Imam doma USB 3.0 verziju iz 2011. godine. Jedino ako je user bio toliko pametan da koristi prilozeni softver. U tom slucaju sam si je kriv. Koliko dobar moze biti backup softver koji dobijes besplatno uz eksterni disk iz best buy kategorije?
Kako si siguran da je nema?
To ne vidiš jer se odvija preko USB pločice (uključio ti šifru ili ne..) i dok je pločica ispravna sve radi "normalno", probaj izvaditi disk pa da vidimo dali ćeš moči doči do podataka .

Koliko znam dosta stariji modeli nemaju, dok novi imaju, ali možda su i napravili neku noviju verziju bez enkripcije..

Daj napiši model da provjerim baš me zanima
Dario-HelpDisc je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2012., 13:32   #1312
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
WDBACW0010HBK-NESN
The Man je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2012., 12:52   #1313
Dario-HelpDisc
Registered User
 
Dario-HelpDisc's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 36
Citiraj:
Autor The Man Pregled postova
WDBACW0010HBK-NESN

Da kako sam i mislio disk ima hardware-sko kriptiranje podataka koje se odvija u "letu" čak i ako nisi preko njegovog SmartWare-a upalio šifru.
Kada upališ šifru ne možeš niti preko USB-a pristupiti podacima, dok ne ukucaš šifru, tebi sada sve izgleda "normalno" vidiš najnormalnije podatke kao da nisu kriptirani, ali problem je ako ti rikne USB elektrnika na kojoj je chip koji kriptira i dekriptira podatke, više nećeš moči do podataka da samo izvadiš disk...

Ako mi ne vjeruješ probaj izvaditi disk relativno se lako vadi pa ga probaj spojiti na SATA i pročitati šta je na njemu..
Dario-HelpDisc je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2012., 18:11   #1314
ninojoj
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: In the middle of nowhere
Postovi: 6
Data rescue mission

Imao sam Win 8 CP gore, i odjednom je više nisam mogao pokrenut (svaki put pri bootanju Winsi bi pokušali repairati instalaciju). Instalirao sam XP samo da mogu skinut Release Preview verziju 8mice (zadnji build), ali sam pritom izgubio particiju na kojoj držim fajlove. Na C: držim sustav, a na D: podatke. Vidim disk kako unllocated u Administrative Tools -> Computer Management -> Disk Management.
Probao sam rescuiat sa GParted-om (u live bootu), on mi je nakon sat vremena traženja fileystema javio neku poruku koja mi apsolutno ništa nije pomogla.
Probao sam i u Windowsima sa alatom EaseUS Partition Master 9.1.1 Home Edition, sa quick i full metodom; međutim - on je full (sporom) metodom našao oko 3 i pol MiB podataka koji se kao mogu spasiti.
Stvar je u tome da, ako se ne varam, podaci još moraju bit tamo, jer nisu mogli bit overwrittani, što će reći da se mogu spasiti.

__________________
----
None
ninojoj je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2012., 10:48   #1315
mbozick1
Bazinga
Moj komp
 
mbozick1's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 224
PRobaj ovime http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

Meni je pomoglo vratiti particije kada sam zabunom obrisao
mbozick1 je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2012., 22:37   #1316
kum
Premium
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Split
Postovi: 116
Probaj dignit bilo koji noviji linux sa cd-a (imaš ga na skoro svakom hirensu, live ediciju).. možda preko njega budeš vidio svoje dokumente.. ako to ne uspiješ, na istom tom cd-u imaš dosta alata koji bi ti mogli pomoći.. samo oprezno sa upotrebom istih!
__________________
Athlon64X2 5200+, Gigabyte GA-MA69VM-S2, 2×1GB DDR2 1066 OCZ SLI Ready, ATI Sapphire 6850, 160GB Seagate + 250GB Hitachi, Chieftec 750W, NEC AD-7203S, Samsung 2232BW
kum je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2012., 08:52   #1317
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Hitachi 160Gb problem

Znaci stranci je riknuo dotični i zamjenio sam im besplatno sa nekim 80gb pata sto sam imao,posto nemaju love...i sada je ovaj kod mene, treba izvuci slike s njega ali eto bas mi i ne ide pa svaka pomoc dobrodosla

Hard kada spojim kod sebe u komp, uredno prepoznaje (smart javlja odma grešku) ali kada iskljucim smart, u windowsima prepoznaje sve particije nakon 5min jer se u hardu cuje kao da nesto onako pati se....

E kada hocu uci u particiju i kopirati odredjeni folder, tu nastaje blokada

Hard sam spojio na drugi komp, i pokrenuo hirens,te prvo probao sa hddregeneratorom...on započne ali ubrzo stane i kaze da nema harda i da provjerim kablove...

Seatools i ostali odma pri testu isto stanu i kazu isto da nema harda...

Mislim da se hard pregrijao, presao dozvoljenu temperaturu, i da su se sada i neki bs stvorili...

Da li postoji neki program s kojim cu nesto moci napraviti?
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2012., 10:12   #1318
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Možda ti je najlakše bootat live hirena (windows os) te otamo pokušat sa total commanderom kopirat, ako je hard dovoljno živ. Druga opcija koja mi pada napamet je pokušaj imagea harda sa acronisom uz preskakanje bad sectora.

E sad ak to ne pali trebat će ti neki recovery software, ali u njemu namjesti da ti ne pokušava čitat više od jednom loše sectore, jer obično recovery software bude podepen da par puta pokušava isti sektor.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2012., 10:26   #1319
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
ok,ty,budem kasnije probao sa livom i sa acronisom
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2012., 23:50   #1320
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Poanta ti je da imaš neki program koji bez ponovnih pokušaja čita sa harda podatke te tako ne ugrožava (ili bar manje ugrožava hard), a s druge strane ne sledi cijeli sustav jer nije u stanju čitat nešto .

I imaj na umu što ti više petljaš po tom hardu to ti se smanjuju šanse da ćeš doć do podataka, pa onak nježno s njim.
Forace je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na