Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Smartphone uređaji i mobiteli
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.06.2010., 08:20   #31
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
OMG.. blast from the past!

Na žalost ja ti sa apsolutnom sigurnošću ne mogu ništa potvrdit jer svako eksperimentiranje sa novom baterijom novog mobitela snosi određene rizike.. ja osobno ih nisam spreman snositi. Zadnje što sam kupio bio je iPhone, i ono što piše u manualu je upravo "charge battery to full capacity before first usage". Dakle NE isprazniti pa napuniti nego odmah napuniti. I to puniti recimo 8h a ne kad gore piše 100% na ekranu.
Problem koji svi imamo je upravo informiranje na internetu, gdje svaki mujo može napisat neki tekst sa 100 argumenata i tvrditi da je tako.. i onda imamo 10 teorija pa si ti misli šta je istina.

Ja ti preporučam da kad kupiš mobitel (ili neki drugi uređaj sa baterijom) fino pročitaš manual od tog uređaja i sljediš njihove upute za prvo punjenje.


GL
__________________
"I can resist everything except temptation"
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2010., 21:45   #32
sith_lord
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 303


Da, hvala...
__________________


sith_lord je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.06.2010., 21:57   #33
vodokotlic
Premium
Moj komp
 
vodokotlic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: ZG - VŽ
Postovi: 375
Citiraj:
Autor Denzil Pregled postova
Ja ti preporučam da kad kupiš mobitel (ili neki drugi uređaj sa baterijom) fino pročitaš manual od tog uređaja i sljediš njihove upute za prvo punjenje.
Ovo je možda i najbolji savjet, u uputama budu pisale sve eventualne posebne napomene u vezi punjenja baterije.

Isto tako, treba imati na umu da su svi mobiteli potrošačka elektronika i da ih koriste ljudi koji nemaju pojma o unutarnjim mehanizmima funkcioniranja, zato su danas svi mobiteli "toči i vozi".
Sve nepravilnosti u radu baterije su zato vezane uz grešku u proizvodnji ili grešku u elektronici koja upravlja punjenjem (dosta rijeđe) a ne zbog "nestručnog rukovanja".
I najvažnije - baterije su potrošna roba sa definiranim brojem ciklusa nakon kojeg im performanse značajno opadaju. Prosječna li-ion(poly) baterija ima predviđenih 500-njak ciklusa, što je na današnjim smartphonima koje dnevno punimo prilično lako postići.

Zato, toči i vozi a kad stane, po novu bateriju.
(ili odlična izlika za novi uređaj )
vodokotlic je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2010., 22:12   #34
sith_lord
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 303
Ma daj bježi, kakav novi uređaj, sad sam iskeširao lovu i nema ništa iduće 3 godine...

Ovu sam bateriju odmah ispraznio do kraja dok se mobitel nije isključio (već tvornički je imala oko 40%), a onda sam je napunio do kraja. U uputstvima piše napuniti prije prve uporabe, samo to mi malo nelogično, jer onda mogu napisati i nadopunite ju do kraja prije ikakve uporabe... D:
Piše da se prvi put puni, citiram, "barem 2.5 sata", a meni je već nakon 2 sata pisalo da je napunjena. Ja sam je svejedno ostavio još pola sata i onda izvadio punjač koji je već bio hladan...
__________________


sith_lord je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2010., 22:32   #35
Prijateljski
ex manki1
Moj komp
 
Prijateljski's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zwickau
Postovi: 603
Stare NiHM baterije je bilo potrebno prazniti jednom mjesečno da bi se izbjegao memorijski efekt, puniti ih kada su skoro potrošene.
-------------------
Li-ion i Li-polimer baterije koje se danas uglavnom koriste ne pate od tih stvari već puni kad hoćeš i koliko hoćeš. Za formiranje baterije je potrebno par ciklusa punjenja/pražnjenja.
Punjenje po 24h je priča koju šire prodavači iz NiHM vremena.
Čitao negdje da za nove Li-ion baterije nije baš dobro forsirati često totalno pražnjenje-al izvor nije baš pouzdan.
-----------------------------------------------------
Original baterije i punjači su obično kvalitetniji i skuplji.
-------------------------------------------------------
Ne znam što više može zanimati prosječnog korisnika baterija
__________________
Prijateljski je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2010., 23:59   #36
sith_lord
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 303
Znači, toči i vozi, ukratko...
__________________


sith_lord je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 18:39   #37
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Citiraj:
Do NOT do this. Don't drain the Li-Polymer battery down to 0, same with Li-Ions, if you discharge it beyond a certain point it can't build up a charge properly and will no longer charge with the standard charger. In that case you can trick it back into service by playing with it and unofficial chargers, or reconnecting it, and hoping it will build up just enough to charge fully. The charger circuits in the phone have a safety sensor and if the battery has gone too low it can't start the chain reaction that begins the charging and builds up to the entire battery being fully charged - it needs that critical mass to start off with. You can google this.

All I can say is I used to think that the best thing was to fully discharge and I've killed about 2 laptop batteries and a couple of other Li-Ion/Li-Polymer batteries because of that before I learned better. It just puts too much strain on the battery, and if you persist at this then you'll have one that lasts a significant amount less than it used to (one laptop battery I had lasted about 5 mins and that was it - the other wouldn't even turn on). You want to discharge it down to 3% maybe, and use it to 1% if you absolutely have to in an emergency - but if you can avoid it, never use the battery to the point it dies. And don't try to turn it back on again without charging it, because that will suck out the very last bit of power and then it may not charge again.
eto.... dakle to nemojte radit ni u ludilu !evo u mojem slucaju,dobio sam mob sa servisa nov novcat i reko idem ispraznit bateriju do kraja da ju formatiram jel ,te fore...al jbg sad kad stavim mob punit on se uopce ne pali,jer baterija je tolko prazna da se putem usba(punjaca) nemoze napunit ... LOOOL zbog iste stvari(sad znam sta je uzrok..) sam poslo mob na servis..i eto sad izgleda da cu morat opet vratit mob-.-
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 19:13   #38
sith_lord
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 303
Hm, ne znam kako kod ostalih mobitela, ali kod SE kad se mobitel isključi, on se može opet uključiti, na vrlo kratko, ukoliko se drži tipka za uključivanje par sekundi (kod nekih SE počne treperiti crvena lampica nakon držanja tipke par sekundi), što će reći da u bateriji ima još nešto soka i da nije baš potpuno prazna...
__________________


sith_lord je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 23:41   #39
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Citiraj:
Autor sith_lord Pregled postova
Hm, ne znam kako kod ostalih mobitela, ali kod SE kad se mobitel isključi, on se može opet uključiti, na vrlo kratko, ukoliko se drži tipka za uključivanje par sekundi (kod nekih SE počne treperiti crvena lampica nakon držanja tipke par sekundi), što će reći da u bateriji ima još nešto soka i da nije baš potpuno prazna...
a ja bas gore pricao o SE x1 ... prije tog sam imo k800 i tamo nije bilo tih sr*nja,vjerovatno zato jer se mob nije punio preko USBa
__________________

Zadnje izmijenjeno od: viper. 14.06.2010. u 23:49.
viper je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2010., 01:27   #40
sith_lord
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 303
Ja sam imao samo Ericssone i Sony Ericssone, zadnja dva J300i i K550i. Sada sam si uzeo Elm-a, i za sada sam zbilja prezadovoljan, a vrijeme će pokazati svoje (mislim na bateriju, jel'?)...
__________________


sith_lord je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.06.2010., 16:13   #41
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Citiraj:
Autor sith_lord Pregled postova
Ja sam imao samo Ericssone i Sony Ericssone, zadnja dva J300i i K550i. Sada sam si uzeo Elm-a, i za sada sam zbilja prezadovoljan, a vrijeme će pokazati svoje (mislim na bateriju, jel'?)...
gle ,vazno je da se mob ne puni putem USB-a tj mini usba,jer je to uzas kad spraznis bateriju... evo ja nikako nisam mogo napunit bateriju od x1 putem USB punjaca(pravog punjaca od SE).Danas reko da malo imporivziram,uzmem ja punjac za fotic ljepo spojim zice na bateriju od X1 i za 3 sata baterija na 80%.znaci baterije je bila spojena na punjacc bez mobitela,jer ocito premalo struje ide preko usba... i eto barem nisam moro cekat 2 tjedna da ovi u servisu zamjene mob lol.
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 13:13   #42
marmarko
Premium
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Split
Postovi: 80
isprazniti novu bateriju do kraja i staviti na punjenje preko noci...znaci oko 10-ak sati, opet kad se baterija isprazni staviti je da se puni do kraja, ponoviti postupak prvih par punjenja i baterija ce biti sa maksimalnim kapacitetom...

najgore je novu bateriju prazniti i puniti polovicno, pozz
marmarko je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 14:55   #43
musso
Unregistered User
Moj komp
 
musso's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2002
Lokacija: Beč
Postovi: 720
Nacitah se stvarno svega... Danas, velika vecina baterija je Li-ion, i nju je najbolje ne isprazniti do kraja i ne puniti do kraja. Nego cijelo vrijeme pokusati drzati u "sredini"

Shelf life

  • Charging forms deposits inside the electrolyte that inhibit ion transport. Over time, the cell's capacity diminishes. The increase in internal resistance reduces the cell's ability to deliver current. This problem is more pronounced in high-current applications. The decrease means that older batteries do not charge as much as new ones (charging time required decreases proportionally).
  • High charge levels and elevated temperatures (whether from charging or ambient air) hasten capacity loss.[32][33] Charging heat is caused by the carbon anode (typically replaced with lithium titanate which drastically reduces damage from charging, including expansion and other factors.[34]
  • A unit that is full most of the time at 25 °C (77 °F) irreversibly loses approximately 20% capacity per year. Poor ventilation may increase temperatures, further shortening battery life. Loss rates vary by temperature: 6% loss at 0 °C (32 °F), 20% at 25 °C (77 °F), and 35% at 40 °C (104 °F). When stored at 40%–60% charge level, the capacity loss is reduced to 2%, 4%, and 15%, respectively.[35][citation needed]
Znaci, na vijek trajanja jos utjecu i temperatura i postotak napunjenosti s time da sto je blizi sredini je manji postotak gubljenja kapaciteta s vremenom.
musso je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 16:09   #44
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,754
Više-manje se sa većinom ovdje napisanog slažem. Nedavno sam naletio na temu s kojom se potpuno slažem:
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=669497

Mogu samo dodati 'amen'.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 16:33   #45
sith_lord
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 303
Da li se i na Li-Po odnosi sve što se odnosi i na Li-Ion?
__________________


sith_lord je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 19:14   #46
musso
Unregistered User
Moj komp
 
musso's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2002
Lokacija: Beč
Postovi: 720
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Više-manje se sa većinom ovdje napisanog slažem. Nedavno sam naletio na temu s kojom se potpuno slažem:
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=669497

Mogu samo dodati 'amen'.
Upravo tako, samo mi se nije dalo detaljno objasnjavat
Samo, glupo je stalno misliti na to i podredivati se tome, deri kolko ide kad krepa kupi drugu i amen, jer se opterecujes i budes rob opremi umjesto da ti samo sluzi koliko moze da ti olaksa zivot.
musso je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2010., 12:07   #47
bugsbunny
Registered User
 
bugsbunny's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 22
Ako kupim novi mobitel, koliko trebam da ga stavim na punjač? Prijatelj je kupio Nokiju Xpress Music, stavio ga na 24 sata na punjač, uopće ga nije uključio. A nakon toga baterija samo izdrži jedan i pol dan. Što nije radio pravilno? Sad treba da kupi novu bateriju?
bugsbunny je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2010., 15:09   #48
sith_lord
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 303
Jel' on drži toliko "dugo" dok je na standby-u ili ga tvoj prijatelj jako intenzivno koristi?
Evo mom Elm-u baterija traje do 6 dana, ali kad uključim Bluetooh, GPS i WiFi zajedno, i igram neke igrice, pa ni meni ne izdrži baš puno, ali mislim da je to samo po sebi razumljivo...
__________________


sith_lord je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2010., 23:03   #49
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Nove baterije li-ion i li-poly uopce ne treba ouniti 24 sata. To je bilo nekad. Kad kupis telefon, ustekaj 4-5 sati u punjac da se formira max i onda isprazni do kraja da se formira min. I baterija ce raditi odlicno. Onih memory efekta vise nema,a i proizvodjaci pisu da prvo punjenje baterije traje do 5 sati max,ovisno o punjacu,jer su danasnji mobiteli napravljeni da iskljuce punjenje kad se baterija napuni do kraja.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2010., 23:28   #50
sith_lord
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 303
Ja sam svom prvo formirao min pa onda max...
__________________


sith_lord je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2011., 17:49   #51
gloginjaR
Premium
Moj komp
 
gloginjaR's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: st
Postovi: 594
uzea sam ovu sa ebay bateriju(dupli capacitet) http://www.ebay.com/itm/260840063860...#ht_2813wt_935
oću je prvo ispraznit ili je prvo napunit
HTC HD2 Leo....
imam punjač (znači nemoram preko mobitela punit!

Zadnje izmijenjeno od: gloginjaR. 08.11.2011. u 18:10. Razlog: dopuna
gloginjaR je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2011., 16:57   #52
Prijateljski
ex manki1
Moj komp
 
Prijateljski's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zwickau
Postovi: 603
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
i onda isprazni do kraja
Nove baterije (li-ion) nije preporučljivo redovito prazniti do kraja (do te mjere da se ugasi mob).
Prvih par punjenja je dovoljno puniti dok ne pokaže indikator napunjenosti 100% a za potpuni kapacitet (formiranje baterije) je potrebno par ciklusa punjenja.
Sa ostalim se slažem.
Prijateljski je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2014., 22:03   #53
mravojed
Registered User
 
mravojed's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Rajvosa
Postovi: 5
Citiraj:
Autor marmarko Pregled postova
isprazniti novu bateriju do kraja i staviti na punjenje preko noci...znaci oko 10-ak sati, opet kad se baterija isprazni staviti je da se puni do kraja, ponoviti postupak prvih par punjenja i baterija ce biti sa maksimalnim kapacitetom...

najgore je novu bateriju prazniti i puniti polovicno, pozz
Marko, ne lupetaj, NAJGORE sto mozes uraditi za litijum-jonsku je prazniti do kraja. Isto tako treba izbjegavati da je stalno na maksimumu tj. stalno ukljucena.

Kompletno praznjenje i punjenje nakon tri puta u formiranju baterije treba prestati raditi. Jedino sto ces imati tacniju informaciju o trenutnoj napunjenosti baterije, tj. bice kalibriraniji. Ovu kalibraciju mozes raditi jednom u nekoliko mjeseci, ali uopste nije bitno.

Kako neko ranije rece najbolje je drzati dakle sto blize sredini, idealno bi bi bilo izmedju 30% i 70% jer "full cycle" ili puni ciklus ciji je broj od proizvodjaca limitiran, predstavlja jednu kolicinu punog kapaciteta baterije, ne jedan broj punjenja.
Na primjer ako 5 dana dopunjujes po 20% bateriju, to se ne racuna kao 5 ciklusa, vec samo jedan.
Kod mobitela je prednost sto ih cesto mozete puniti sa racunara te je lakse drzati izmedju 30% i 70%.
mravojed je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2014., 23:34   #54
icnah
Premium
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 57
"Na primjer ako 5 dana dopunjujes po 20% bateriju, to se ne racuna kao 5 ciklusa, vec samo jedan."

jesi siguran u ovo?
icnah je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2014., 00:42   #55
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Ma nemojte se opterecivati. Ja i sve koje poznajem punimo i praznimo do kraja sve baterije koje smo imali i sve koje su ispravne traju godinu,godinu i pol. Nakon toga dosta izgube kapacitet i kupimo drugu. Puni prazni kad ti dodje i doviđorno. Jos da pazimo kako punimo,pa folije,pa futrole. Jbt jos cemo poceti masirati mobove navecer.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2014., 02:59   #56
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
nikad nisam pazio, i nikad nisam imao problema, imam iphone 2g iz 2007 koji još radi komotno cijeli dan srednjeg korištenja, bez ikakvog paženja kako se puni

jedino sam se zaj**** sta se tice akku bušilice tu je bila NiCd na koju je nepaženje loše utjecalo, ali zato sam nabavio Li-ion sa punjačem i zamjenio čelije sa njom
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2014., 20:38   #57
icnah
Premium
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 57
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Ma nemojte se opterecivati. Ja i sve koje poznajem punimo i praznimo do kraja sve baterije koje smo imali i sve koje su ispravne traju godinu,godinu i pol. Nakon toga dosta izgube kapacitet i kupimo drugu. Puni prazni kad ti dodje i doviđorno. Jos da pazimo kako punimo,pa folije,pa futrole. Jbt jos cemo poceti masirati mobove navecer.
s jedne strane si u pravu, al s druge strane kad zbrojiš uređaje koje koristimo (mob, tableti, laptopi, aku-bušilice, itd) ak ću im svake godine kupovat baterije bankrotirat ću. mislim da je jeftinije pazit na baterije
icnah je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2014., 02:45   #58
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor icnah Pregled postova
"Na primjer ako 5 dana dopunjujes po 20% bateriju, to se ne racuna kao 5 ciklusa, vec samo jedan."

jesi siguran u ovo?
I mene zanima koliko je točna ova tvrdnja? Ako je to točno, bilo bi odlično!
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2014., 11:04   #59
mravojed
Registered User
 
mravojed's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Rajvosa
Postovi: 5
Citiraj:
Autor icnah Pregled postova
"Na primjer ako 5 dana dopunjujes po 20% bateriju, to se ne racuna kao 5 ciklusa, vec samo jedan."

jesi siguran u ovo?
Mnogo sam istrazivao po netu uglavnom definicija ciklusa baterije je ovo:

"The Cycle Count is a number that refers to how much the battery is used. A single load cycle is the cumulative usage of 100% of the battery’s capacity. For example, discharging to 50%, charging to full, then discharging to 50% the next day will equal 1 load cycle."

Obratite paznju na rijec "cumulative" .... naravno, govorim samo o Litijum jonskim baterijama
mravojed je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2014., 19:59   #60
icnah
Premium
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 57
ima neki link za ovu tvrdnju pls?
icnah je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na