Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.11.2020., 10:09   #181
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
Trebam preporuku za Zigbee Hub...

Tražim nešto što je najkompatibilnije sa sljedećim setupom

-Apple Homekit, Google Home
-Philips Hue rasvjeta, Ikea Tradfri rasvjeta
-da može raditi bez stalne konekcije na internet

Po svemu što sam uspio skužiti do sada, najbolji izbor mi je Philips Hub... da li ima neka kvalitetnija alternativa?

I šta radite sa postojećim prekidačima rasvjete da izbjegnete da vam familija gasi pametnu rasvjetu i kako rješavate da vam seniori znaju upaliti svjetlo kada dođu u posjetu?
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2020., 11:51   #182
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Trebam preporuku za Zigbee Hub...

Tražim nešto što je najkompatibilnije sa sljedećim setupom

-Apple Homekit, Google Home
-Philips Hue rasvjeta, Ikea Tradfri rasvjeta
-da može raditi bez stalne konekcije na internet

Po svemu što sam uspio skužiti do sada, najbolji izbor mi je Philips Hub... da li ima neka kvalitetnija alternativa?

I šta radite sa postojećim prekidačima rasvjete da izbjegnete da vam familija gasi pametnu rasvjetu i kako rješavate da vam seniori znaju upaliti svjetlo kada dođu u posjetu?
Ovaj boldani dio se rijesava pametnim planiranjem, a ne grlom u jagode samo da imam nesto "pametno" doma.
U svakom slučaju, da to riješiš moras promijeniti setup koji imas, tj trenutne prekidače sa zigbee prekidačima npr, struju spojiti da je stalno spojena(znaći spojiti žice od starog prekidača direktno) itd itd itd.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2020., 12:04   #183
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
Nisi mi puno pomogao, osim što si nabrojao moguća rješenja koja sam već našao na internetu...

Trenutno nemam ništa pametno, ali planiram ugraditi, i gledam kako izbjeći potencijalne probleme.
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2020., 13:47   #184
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Nisi mi puno pomogao, osim što si nabrojao moguća rješenja koja sam već našao na internetu...

Trenutno nemam ništa pametno, ali planiram ugraditi, i gledam kako izbjeći potencijalne probleme.
Ne možeš ih izbjeć osim na način na koji sam ti napisao.
Pametno planiranje.

Ako ti treba funkcionalnost prekidača
Ako želiš i dalje imati senior friendly stan
Ako ne želiš da ti se pametne žarulje gase putem običnih prekidača i samim time ne rade više

Sve što možeš napraviti je:
1. Zapitati se da li ti trebaju pametne žarulje ili pametan prekidač
2. Ako ti treba pametna žarulja onda je jedini izbor zigbee prekidač

Ima još riješenja, ali ne za jednostavan setup koji si ti naveo.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2020., 14:25   #185
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Upravo tako, cemu pametna zarulja kada imas pametni aktuator (relay, switch). S jedne strane zadrzis obican prekidac (ono na zidu) s druge strane imas obicnu zarulju. Jedino sto je pametno je ono izmedju i najcesce se nalazi u zidu ili kutiji.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2020., 15:39   #186
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
ok, teorija mi je jasna... trebao bi mi malo konkretniji opis dobrih rješenja/proizvoda iz iskustva drugih.

Moja je ideja bila stare prekidače demontirati i pametne žarulje spojiti direktno. Na mjestima starih prekidača staviti sakriti spojnice, a preko njih staviti lažni prekidač.

Problem je sljedeći - ikea ima jeftino rješenje, ali nije prilagođeno za prekrivanje elektrokutije gdje su nekad bili prekidači. LINK

Našao sam ovaj proizvod koji mi kompletno rješava problem, ali set od tri prekidača košta 190 eura... LINK, što mi je ipak malo preskupo

Dodatni problem je da bolja polovica želi prekidače crne boje jer su trenutni crni i to joj paše na kompletan interijer.

HUB na koji ću to povezati mi treba biti kompatibilan sa odabranim prekidačima, rasvjetom, Apple Homekit-om i Google Home-om.

Za pametnu rasvjetu sam planirao kombinirati Philips HUE za vanjsku, a unutarnju Ikea Tradfri.

Trenutno sam u fazi planiranja, pa postavljam pitanje da dobro isplaniram sve prije kupnje, jer će investicija biti par tisuća kuna,a poslje je kasno za plakanje...

Nemam nikakvih iskustva sa pametnim kućom do sada, pa ne znam koji hub/software je dobar... proučavam neko vrijeme i sve više naginjem Philips Hue Hub-u u kombinaciji sa jeftinim kompatiblinim žaruljama.
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2020., 16:04   #187
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Sonoff si gledao?
Ima tema bas smart home nestonesto, samo je pala u zaborav. Tamo se ekipa raspisivala oko tih setupova
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2020., 20:24   #188
cane
Amiga fanboy
 
cane's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 146
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Problem je sljedeći - ikea ima jeftino rješenje, ali nije prilagođeno za prekrivanje elektrokutije gdje su nekad bili prekidači. LINK
Ja sam skinuo postojeći prekidač, luster klemom napravio trajni spoj. Onda sam na tu rupu stavio Poklopac za podžbuknu kutiju:
https://pevex.hr/podzbukni-instalaci...mm-243521.html
Poklopac sam sa malo lijepila za pločice fiksirao u postojeću podžbuknu kutiju. Na to sam zalijepio standardni nosač koji se dobije sa Ikea daljinskim prekidačom. Čak sam jedan taj nosač zagubio pa su mi u Ikei besplatno dali zamjenski.

Ovako to nakraju izgleda:







Zanemariti ovo okolo što se vidi neravnina od straog prekidača - nisam to popravio jer ću to sve skupa kada ide bojanje zidova. A i iz daljine se u biti ni ne vidi pretjerano.
cane je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2020., 20:29   #189
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
@xlr: vidio sam temu, nisam detaljno proučio. Budem, hvala

@cane: Odlično rješenje, ovakve odgovore sam tražio. Hvala
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2020., 20:43   #190
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
ok, teorija mi je jasna... trebao bi mi malo konkretniji opis dobrih rješenja/proizvoda iz iskustva drugih.

Moja je ideja bila stare prekidače demontirati i pametne žarulje spojiti direktno. Na mjestima starih prekidača staviti sakriti spojnice, a preko njih staviti lažni prekidač.

Problem je sljedeći - ikea ima jeftino rješenje, ali nije prilagođeno za prekrivanje elektrokutije gdje su nekad bili prekidači. LINK

Našao sam ovaj proizvod koji mi kompletno rješava problem, ali set od tri prekidača košta 190 eura... LINK, što mi je ipak malo preskupo

Dodatni problem je da bolja polovica želi prekidače crne boje jer su trenutni crni i to joj paše na kompletan interijer.

HUB na koji ću to povezati mi treba biti kompatibilan sa odabranim prekidačima, rasvjetom, Apple Homekit-om i Google Home-om.

Za pametnu rasvjetu sam planirao kombinirati Philips HUE za vanjsku, a unutarnju Ikea Tradfri.

Trenutno sam u fazi planiranja, pa postavljam pitanje da dobro isplaniram sve prije kupnje, jer će investicija biti par tisuća kuna,a poslje je kasno za plakanje...

Nemam nikakvih iskustva sa pametnim kućom do sada, pa ne znam koji hub/software je dobar... proučavam neko vrijeme i sve više naginjem Philips Hue Hub-u u kombinaciji sa jeftinim kompatiblinim žaruljama.

imas tu moj setup detaljnije opisan

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=305557
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2020., 21:17   #191
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
Bio sam pročitao već tvoj setup pred neki dan... ti si ipak malo next level za mene...

Sa klještima i žicama sam dobar, sa programiranjem i ne baš toliko, ali bacim oko ponovo, hvala
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote