Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.05.2020., 10:49   #7711
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Da ne citiram zasebno neke - ja stvarno ne znam u kojem ste vi Pernar/Čipinski-Cjepinski/Pilon-Liverpulovih-10-godina-nesrece filmu, ali prica nije toliko prozaicna koliko vi ovdje bulaznite.

AMD je slabiji po pitanju javno dostupne tehnicke dokumentacije, ali ako ste imate barem cetvorku kod solidnog ucitelja u puckoj skoli iz citanja s razumijevanjem, skinite datasheet za Intelov CPU i usporedite razlike u pinoutu i elektricnim shemama te ugradjenim znacajkama (pogotovo elektricnog tipa). Potpuno je ista prica je i u slucaju AMD-a (mislim da treba neki dev account za puni pristup njihovim novijim datasheetovima).

Nitko ne voli mijenjati layout. Nema profitu u cijeloj prici ni za Intel/AMD, ni za vaseg omiljenog proizvodjaca maticnih ploca, jer bi Intelu/AMD napravio ucode i zadrzao Socket 1 iz 80ih da moze.

if chipset < noviji_chipset {
print(U+1F595)
}

Trosak 0 - rastrojeni forumasi na aparatima. Hm...

S takvim pristupom, predpostavljam da ne mozete ni zamisliti kompleksnost i problematiku samog razvoja uC-a, bilo kojeg, a kamo li ne antiknog mastodonta koji je moderni x86 procesor. Od same formalne dokazivosti sklopa, fizikalne arhitekture pa onda u konacnici stancanja koje je najmanji dio problema u cijeloj prici. U takvoj konstelaciji, svaka promjena je bitno skuplja nego sto je naplativija, a tice se bilo kojeg fizickog dijela. Cinjenica da Intel mijenja sockete ko carape ide uglavnom njima direktno na stetu.

Zaista postoji netko tko zivi u svijetu maste u kojemu se razgaljeni pijani menazderi sjednu i uz janjetinom omascenu bradu bacaju random brojeve o kolicini pinova na socketu, sve ne bi li zajebali ozarenog forumasa kojemu je, pazi sada, *obecana* kompatibilnosti? X123 chipset moze, ali X125 ne moze, a kako sad ne moze, upita se unezvijereni forumas, jer razlika je samo 2!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 10:55   #7712
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Bubba, stoji stoji, no da ne smetnemo s uma da su B350/X370/B450/X470/B550 doslovno ista stvar B550 može i ima mogućnosti, ovi dalje nemaju. Ma hajte.

Brijem da ovo nema veze sa tehnikom koliko sa marketingom ali OK, svatko ima svoje teorije
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 11:02   #7713
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Samo napomena kod onog AMD-ovog famoznog citata:
Citiraj:
In 2016, we made a pretty bold commitment to you: we would continue to support AMD Socket AM4 until 2020
Ovo "until 2020" je nedavno editirano, dugo vremena je tu pisalo "through 2020", sto znaci da je ocito doslo do promjene planova... Kako i zasto, ne znam tocno - imam svoje teze al vec je sve receno...
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 11:06   #7714
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
znaci i graficke slajdove su editirali




btw. sto se tice roadmapa, naucili smo bar kod konkurencije da se mijenjaju (česce na lošije), a kad netko promjeni roadmap na bolje(za korisnike) onda krene shitstorm
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 11:07   #7715
scarzz
Premium
Moj komp
 
scarzz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Stuttgart/Rijeka
Postovi: 412
Pa vjerojatno zato sto je AMD danas u drugoj poziciji u odnosu na 2016 gdje je obecanje o dugotrajnosti am4 bio strateski cilj kojeg su i donekle vec ispunili. Nebi se cudio da od 2021 krenu kao intel sto se tice socketa i mijenjanju istih.
scarzz je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 11:39   #7716
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Meni nova matična nije baš nikakav problem, pod uvjetom da srednji rang košta 550-650 kn. Iz principa ne dam više, nije da nemam, škrt sam i naviknut sam na taj cjenovni rang zadnjih dvadesetak godina. Nakon cc 3 godine dobiješ za nju 300 kn i opet dobro, pa dodaš toliko i hop nova. Ove fore za soma kuna pa nakon par godina opet me ne zanimaju. A koliko vidim ide se na to. Srednja klasa poskupljuje svako malo.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 11:42   #7717
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
znaci i graficke slajdove su editirali

Kao to je problem danas napraviti, budimo realni
...bez zajebancije, ne znam za slajdove al tekst je ocito promijenjen.
Imas, međuostalima, u zadnjem videu od HUB-a sve da ne vadim screenshotove sad...

Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
btw. sto se tice roadmapa, naucili smo bar kod konkurencije da se mijenjaju (česce na lošije), a kad netko promjeni roadmap na bolje(za korisnike) onda krene shitstorm
Istina, nazalost.
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 11:43   #7718
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Meni nova matična nije baš nikakav problem, pod uvjetom da srednji rang košta 550-650 kn. Iz principa ne dam više, nije da nemam, škrt sam i naviknut sam na taj cjenovni rang zadnjih dvadesetak godina. Nakon cc 3 godine dobiješ za nju 300 kn i opet dobro, pa dodaš toliko i hop nova. Ove fore za soma kuna pa nakon par godina opet me ne zanimaju. A koliko vidim ide se na to. Srednja klasa poskupljuje svako malo.
Bude i B520 ploča, tj. najavljene su, pa da u tom rangu probaš naći nekaj, jer B550 budu se sigurno našle za 100€ ili manje, ali bogtepitaj u kakvom stanju i kakvom opremom.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 11:45   #7719
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Bude i B520 ploča, tj. najavljene su, pa da u tom rangu probaš naći nekaj, jer B550 budu se sigurno našle za 100€ ili manje, ali bogtepitaj u kakvom stanju i kakvom opremom.
B520 je donja klasa, to ne kupujem od srama
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 12:19   #7720
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Bubba, stoji stoji, no da ne smetnemo s uma da su B350/X370/B450/X470/B550 doslovno ista stvar B550 može i ima mogućnosti, ovi dalje nemaju. Ma hajte.
Ako imas dokumentaciju i dajes ovaj claim - povlacim se.

S obzirom da sam siguran da nemas, onda budi sklon pa mi vjeruj, to sto je iz tvoje (a mozda i moje) perspektive nesto "ista stvar", nemojmo biti mala djeca.

Ja mogu o AMD-u imati (i imam) svoja razna privatna i intimna misljenja, ali ono sto je nepobitna cinjenica jest da je malo toga *ista stvar* u tehnoloskom svijetu. I Facebook ti je "ista stvar" vec xyz godina, pa eto... Nije. A kamo li ne hardwired komad chipa, bilo kojeg.

To ti je prica kad blebetnes i ostanes ziv. Imao sam prilike read-only sudjelovanja u stanovitom hardverskom ("amaterskom") projektu, i sve sto je involvirano unutra bi mogao usporediti na nacin da ako uzmes top softver iz M$/Amazon/Google/[ubaci-po-zelji] i usporedis ga s ovime, usporedjujes prvobitnu zajednicu i Borg kolektiv u jos nesnimljenim epizodama Star Treka.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 12:37   #7721
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Imam dokumentaciju, povuci Klemm
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 17:12   #7722
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Imam dokumentaciju, povuci Klemm

'ko spominje plinske boce na Savskoj?
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 17:16   #7723
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,328
Uuu jbt, ovi tu praše klingonski poštujući padeže.
Svaka čast...
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 19:02   #7724
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 19:16   #7725
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
AMD se više ne šali ni malo
Mladenxy je online   Reply With Quote