Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.01.2013., 07:01   #1
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Arrow Ne boota Windowse kada je SSD postavljen kao boot drive

Komp iz Moj komp. Dok nisam nabavio SSD, W7 su mi bili na hardu. Kad je došao SSD, napravio sam clean install, a bivšu C particiju spojio s bivšom D. Problem je u tome što kad stavim u BIOS-u da mi je SSD boot disk, sistem se ne diže. Izvrti podatke o kompu (onaj prvi crni ekran), očita SATA kontrolere (drugi crni ekran) i hardove na njima te onda stane. Tek kad stavim kao boot hard na kojem je prije bio W7 onda se digne bez problema.
Bacio sam malo oko u Computer Management. SSD (Volume C) mi je označen kao Disk1 - Boot, Page File, Crash Dump, Primary Partition dok na bivšem boot hardu piše Disk0 - System, Active, Primary Partition. Na njemu ima jedan dio od 100Mb kod kojeg je pod Volume prazno (nema dodijeljenog slova). Je li to normalno ili bi taj 100Mb dio trebao biti na SSD-u?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2013., 08:06   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
pa tebi se sistem diže s običnog HDD-a ako sam dobro pohvatao što si napisao...
Ta particija od 100 megi je sistemska koju instalacija sama napravi, može se i bez toga no moraš malo kemijati kod same instalacije, tako da je to ok.
E sad, meni se čini da je negdje pošlo krivo kod merganja, ondnosno još prije kod same instalacije na SSD, jer je on tebi ili ostavio nešto od boota na mehaničkom hdd-u, pa ne može sad bez njega ili je neka druga caka u igri. Ja bih na tvom mjestu odspojio stari hdd i osposobio boot direktno sa SSD-a, pa onda vidio što i kako dalje.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.01.2013., 09:01   #3
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Jedan od nacina:
Kao prvo moras markirati tu particiju kao 'active'. Mozes preko 'DISKPART'-a iz Windoza, ili neki Live CD.
Za BOOTPART:
DISKPART
LIST DISK
SELECT DISK # (for Windows 7 disk)
LIST PARTITION
select partition # (for Windows 7 partition)
active
exit

Nakon toga je najbolje da diskonektas stari HDD.
Boot sa Win7 CD-a (ili USB-a), i odes u recovery, te 'Repair Installation'.
Ovo bi trebalo pokrpati sistem da je bootable direkt sa SSD-a.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2013., 10:05   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Ubrzo namjeravam napraviti upgrade tj. zamjenu čitave platforme (cpu, mbo, ram). Bi li bilo dobro da napravim novi clean install? Na što da obratim pažnju pri tome?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2013., 16:23   #5
Wizzard
Premium
Moj komp
 
Wizzard's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 489
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Bi li bilo dobro da napravim novi clean install? Na što da obratim pažnju pri tome?
Prije svega otkopčaj svoj takozvani d disk to jest onaj drugi što imaš.. napravi secure erase na ssd-u.. nakon toga napravi reset biosa (izadi bateriju na 5 min ili jumper prebaci) i ostavi samo ukopčan ssd..
disk i kreni svježu instalaciju windowsa ...kad završiš sa instalacijom pobacaj drajvere gore koje trebaš (eventualno) zvuk ili kontroler ..ugasi računalo spoji svoj drugi disk i pusti da ga windowsi nađu tj jest očitaju.. kad se sve to sredi upali skrivene datoteke i sve što nađeš na D disku vezano za boot slobodno obriši ..tako ja radim na svom kompu i nikad nisam imao problema sa instalacijom ili bilo čime..

P.S.Imao sam ploču i proc kao tvoj i sve je radilo kako treba...
Wizzard je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na