Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 31.05.2023., 08:58   #1
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Zašto je hrana HR proizvođača jefitnija u okolnim zemljama

Malo drugačija tema, ali da vas pitam jednu stvar koja mi hoda po glavi od jučer.

Jučer nakon povratka iz Italije, stali u Hoferu u SLO da kupimo špeceraj za doma.

Pošto smo zadnje vrijeme u treningu, gledamo što uzeti i naletim na Vindijine Proteinske proizvode.

Ove:
https://www.protein.hr/

Cijena pudinga u SLO je 59 centi (Zbregov Protein puding, 18g proteina), a cijena mliječnog napitka (50g proteina, pola litre) je 1.59EUR.

Ti isti proizvodi, direktno u vindijinom dućanu su oko 1EUR puding i oko 2EUR napitak.

Kako je moguće da u drugoj državi, gdje se dodatno mora platiti prijevoz, skladištanje i ostala logistika je jeftinije neko npr. direktno u trgovini proizvođača?

U konzumu ili nekim lancima ti proizvodi idu preko 1.2EUR i preko 2.5EUR.
Mommistake je offline  
Staro 31.05.2023., 09:16   #2
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Malo drugačija tema, ali da vas pitam jednu stvar koja mi hoda po glavi od jučer.

Jučer nakon povratka iz Italije, stali u Hoferu u SLO da kupimo špeceraj za doma.

Pošto smo zadnje vrijeme u treningu, gledamo što uzeti i naletim na Vindijine Proteinske proizvode.

Ove:
https://www.protein.hr/

Cijena pudinga u SLO je 59 centi (Zbregov Protein puding, 18g proteina), a cijena mliječnog napitka (50g proteina, pola litre) je 1.59EUR.

Ti isti proizvodi, direktno u vindijinom dućanu su oko 1EUR puding i oko 2EUR napitak.

Kako je moguće da u drugoj državi, gdje se dodatno mora platiti prijevoz, skladištanje i ostala logistika je jeftinije neko npr. direktno u trgovini proizvođača?

U konzumu ili nekim lancima ti proizvodi idu preko 1.2EUR i preko 2.5EUR.
nekoliko razloga:
nešto veće porezno opterećenje u RH, iako to nebi naveo kao glavni razlog, koliko karteliziranje i pohlepno dizanje cijena zamotano parolom "kupujmo hrvatsko" plus pohlepa trgovaca koji u zadnjih godinu dana imaju svi preko 50% povećanje dobiti u odnosu na prošlu godinu, gdje redovito riječ inflacija mistificiraju kako bi to opravdali...

sjećam se prošle godine kad je cijena mlijeka skočila preko 10 kuna... pa se trabunjalo kako je to krucijalno i da gore od visoke cijene je nestašica (što je istina), međutim kako je vlada ograničila cijenu ponoovo na 1€, vidi čuda i dalje im se isplati po toj cijeni prodavat, a nestašica ni na vidiku, onda je jasno da je 3 kune ddodatne bila pohlepa...
ekonomski liberalniji odnosno optimističniji bi pomislili, ma tržište će to samo regulirati, kupci se kazniti, nevidljiva ruka će djelovati, kako da ne, slobodno tržište u hrvatskoj rijetko gdje funkcionira...

Zadnje izmijenjeno od: nick praskaton. 31.05.2023. u 10:01.
nick praskaton je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.05.2023., 09:24   #3
vladjan1901
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Malo drugačija tema, ali da vas pitam jednu stvar koja mi hoda po glavi od jučer.

Jučer nakon povratka iz Italije, stali u Hoferu u SLO da kupimo špeceraj za doma.

Pošto smo zadnje vrijeme u treningu, gledamo što uzeti i naletim na Vindijine Proteinske proizvode.

Ove:
https://www.protein.hr/

Cijena pudinga u SLO je 59 centi (Zbregov Protein puding, 18g proteina), a cijena mliječnog napitka (50g proteina, pola litre) je 1.59EUR.

Ti isti proizvodi, direktno u vindijinom dućanu su oko 1EUR puding i oko 2EUR napitak.

Kako je moguće da u drugoj državi, gdje se dodatno mora platiti prijevoz, skladištanje i ostala logistika je jeftinije neko npr. direktno u trgovini proizvođača?

U konzumu ili nekim lancima ti proizvodi idu preko 1.2EUR i preko 2.5EUR.

Možda misle da po toj cijeni mogu tu prodati, a u sloveniji ne. Možda hoće navući slovence na ta sranja, pa će im dignuti cijenu!?


Po meni najveći faktor je taj što je slo ekonomski stabilna, a kod nas vladaju liberali, koji se furaju na libertarijanstvo, a u stvari im venam teče socijalistička krv, pa im tako može svašta pasti na pamet. To je ta ekonomska nesigurnost koja ulazi u cijene proizvoda. naravno ima tu i drugih faktora. Kao npr. narod pun ovaca.
vladjan1901 je offline  
Staro 31.05.2023., 09:36   #4
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Pa vani je sve naše jeftinije, ne samo Vindijini proizvodi barem kada sam ja išao u Brežice prije 5-6 godina.

A i svi kažu da i u Njemačkoj su naši proizvodi jeftiniji. Znači Njemačka je još dalje o Slovenije pa kada ukalkuliraš cijenu prijevoza i svega opet je tamo jeftinije nego kod nas.

Trebalo bi vidjeti koliko je kod njih porezno opterećenje, ne mislum tu samo na PDV (DDV u Sloveniji) nego na sve.

Kako izgleda opet budem u Sloveniju po špeceraj.
spiderhr je offline  
Staro 31.05.2023., 13:08   #5
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Ja ne znam što se sada tu čudite, hotel u Beču u kojem sam spavao je bio 10 metara od Lidla.
U tom Austrijskom Lidlu cijene su bile barem 30-40 % jeftinije nego u HRV ili je za istu cijenu garamža bila barem 30 % veća.
To govorim o 2017-18 godini. Kupovna moć u Austriji je barem 3-4 puta veća nego u RH, ako ne i jače.
Manji PDV, manje marže, manji porezi na neke hrane.
Npr kad naručujem veću hrpu hrane sa Amazona više mi se isplati poslati u njemačko skladište, i onda u RH, nego slati direktno u RH.
Neke stvari u DE su oporezivane sa 5 % PDV-a, a kod nas deru 25 %
Colop je offline  
Staro 31.05.2023., 13:16   #6
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Jednostavno je skroz:cijene idu gore dok god kupac placa.
Jedini je problem sto se to ne odnosi kod nas na luksuz, nego i na osnovne namirnice. Sad kad je uveden euro, svi koje znam, a rade vani, konacno jasno kuze koliko je RH skuplja, pogotovo sto kupuju i istim lancima. S tim da kad se uzme omjer place i cijena, onda stvari postanu znatno gore.
A isto tako, subvencioniramo poljoprivredu, svi i onda taj poljoprivrednik plasira proizvod van, tamo je jeftiniji nego na fokacem trzistu koje ga je financiralo.

Ima primjera milijun, ali nisam popio lijek za cir, pa necu dalje.
Inovator je offline  
Staro 31.05.2023., 13:17   #7
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Ne čudim se nižim cijenama.

Čudim se što put proizvoda, konkretno ovog, od proizvodnje do same trgovine ima gotovo nikakvu logistiku (radio sam tamo prije 15-tak godina, pa znam kako to funkcionira). Radi se o internoj trgovini.

I onda taj isti proizvod za izvoz, skladištenje, transport u trgovine, stavljanje na police, ima nižu cijenu od same trgovine?

Ujedno, još jedna glupost, baš tu u VŽ u Vindiji, taj puding košta karikiram 1EUR. Ali ako kupiš 2 u paketu (duo pack), 2 koštau 2.2EUR.
Provjeravao sam gramažu, sve, identično.

Znači na istoj polici, ako uzmeš ovo odvojedno 2 komada, ušparao si 20centi. Rekao sam to ženi na kasi, da li je možda greška, jer ono, duo pack je većinom jeftiniji, barem 1%. Rekla je da znaju, ali da oni ne definiraju cijene.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 31.05.2023. u 13:22.
Mommistake je offline  
Staro 31.05.2023., 13:20   #8
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,460
nije okolna zemlja ali za primjer poprilično skupljeg https://www.walmart.com/ip/Chocolate...7?from=/search
__________________
mamutarka je offline  
Staro 31.05.2023., 13:21   #9
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
nije okolna zemlja ali za primjer poprilično skupljeg https://www.walmart.com/ip/Chocolate...7?from=/search
Pa to i očekujem.

I to je normalno.

U NYC sam ciglicu kave platio 10$. I to je normalno.

Ali jeftinije, to mi ne ide u glavu.
Mommistake je offline  
Staro 31.05.2023., 13:22   #10
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ne čudim se nižim cijenama.

Čudim se što put proizvoda, konkretno ovog, od proizvodnje do same trgovine ima gotovo nikakvu logistiku (radio sam tamo prije 15-tak godina, pa znam kako to funkcionira). Radi se o internoj trgovini.

I onda taj isti proizvod za izvoz, skladištenje, transport u trgovine, stavljanje na police, ima nižu cijenu od same trgovine?

Ujedno, još jedna glupost, baš tu u VŽ u Vindiji, taj puding košta karikiram 1EUR. Ali ako kupiš 2 u paketu (duo pack), 2 koštau 2.2EUR.
Provjeravao sam gramažu, sve, identično.

Znači na istoj polici, ako uzmeš ovo odvojedno 2 komada, ušparao si 20centi. Rekao sam to ženi na kasi, da li je možda greška, jer ono, duo pack je većinom jeftiniji, barem 1%. Rekla je da znaju, ali da oni ne definiraju cijene.

Prije je bilo pravilo da veća gramaža znači i bolje cijenu, tj proizvod od 1 kg će biti jeftiniji od 2 x 500 grama istog proizvoda.

Ali to od otprilike doba korone ne igra više. Redovno uzimam Scotti rižu od 500 grama koja je barem 20 % jeftinija nego da kupim tu istu rižu u pakiranju od kilu.
Gdje je tu logika, nemam pojma
Colop je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.05.2023., 13:30   #11
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Nema logike stari moj.

Valjda, nemaju proizvodnju više u tom kapacitetu pa im je u cilju prodati manje nego više i imati prazne police... Nemam pojma.
Mommistake je offline  
Staro 31.05.2023., 13:33   #12
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Ja ne znam što se sada tu čudite, hotel u Beču u kojem sam spavao je bio 10 metara od Lidla.
U tom Austrijskom Lidlu cijene su bile barem 30-40 % jeftinije nego u HRV ili je za istu cijenu garamža bila barem 30 % veća.
To govorim o 2017-18 godini. Kupovna moć u Austriji je barem 3-4 puta veća nego u RH, ako ne i jače.
Manji PDV, manje marže, manji porezi na neke hrane.
Npr kad naručujem veću hrpu hrane sa Amazona više mi se isplati poslati u njemačko skladište, i onda u RH, nego slati direktno u RH.
Neke stvari u DE su oporezivane sa 5 % PDV-a, a kod nas deru 25 %
Smanjenje poreza ništa ne rješava.

Kod nas, za što god su smanjili porez, konačna cijena je ostala ista ili se digla.
Smanjenjem poreza samo se povećala dobit trgovine.

Naši privatnici su jedni od najgorih u EU, a i šire. Tom filozofijom se UVIJEK dovedu do propadanja, onda im je država kriva naravno, a to što su se kupovala sranja i živjelo na razini višoj od mogućnosti dok je bila neka dobit, to je kao u redu.

Da se išta promijeni, treba mijenjati narav privatnika i lanaca trgovina koji su trenutno aktualni ... a znamo kako je to moguće.
DoxyTheCroat je offline  
Staro 31.05.2023., 13:36   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Nije sve naše jeftinije vani. X puta sam u SLO našao naše proizvode skuplje nego kod nas, npr. Domaćica, Vegeta, Cedevita i sl.
SLO je jeftinija za kupnju nego nas, a IT još jeftinija. Meni je Bistrica na cca. 35km od kuće, a TS još toliko. Isplati mi se otići u TS.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Staro 31.05.2023., 13:40   #14
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
Kod nas, za što god su smanjili porez, konačna cijena je ostala ista ili se digla.
Smanjenjem poreza samo se povećala dobit trgovine.
.
To isto, kao smanjen je PDV, a drugi dan proizvod skuplji nego prije smanjenja. Razlika trgovcu u dzep. Pogledajte samo.dobit lanaca prosle godine i usporediti s recimo 2019. Zesci rekordi. Sto znaci da se samo povecava razlika output-input i tu je jedan od razloga inflacije. Nerealna i neopravdana poskupljenja, ali apsolutno se nista ne mijenja.
Inovator je offline  
Staro 31.05.2023., 19:46   #15
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Kod nas je sve skuplje jer 'rvacke ovce kupuju bez obzira na cijenu. Austrijanac odbije kupiti kada vidi veću cijenu, a hrvat kupi i onda gunđa danima, tjednima i mjesecima kako je sve skupo. Austrijski kapitalist je prisiljen vratiti cijenu na staro dok naši dižu i dižu jer ovce kupuju i kupuju. Francuzi porazbijaju pola Pariza, a mi....

Dođem na plac, čvarci 20€ kila. Velim mesaru "čovječe, pa teletinu nabavim za te novce!", a on meni "šta da ti kažem, ja prodam sve što dobijem". Tko kupuje!?

Srdele su bile 8-10kn, sada su 30-35kn. Oslić je bio 40-50kn sad je 90-100kn. Vidim lika s ribarnice neki dan. Veli mi: "nema te". Pa kak će me biti kada toliko pumpate cijene. Nije da nemam nego ne dam! Iz principa.

Pričam s ovim milenijskim i GenZ tutlekima o tome i oni vele: "pa kaj, ja budem si kupio". Mi iz GenX drugačije gledamo na to.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline  
Staro 31.05.2023., 20:20   #16