Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.11.2013., 04:09   #1741
Mogy
Hala Madrid!
Moj komp
 
Mogy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Negdje iza brda i dolina :)
Postovi: 1,313
Išao sam u BIOS i promjenio sam samo "Overclock mode" u CPU,PCIE Sync. (prije je bilo na "auto") te sam još samo promjenio cpu frequency (default 333) na 360. Znači samo sam to dirao, drugo ništa.

Nakon toga sam f10 stisnuo save and exit te mi pri pokretanju sustava piše "reboot and select proper boot device" tj ne očitava mi hard disk?!?! Da li neko zna rješenje za ovaj problem? Kad vratim nazad na "auto" tj kad je defaultno 333mhz komp se boota normalno, a kad povećam onda mi se ne očitava HDD

Mogy je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 04:50   #1742
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Ukratko-nije pametno. Razlog zašto ti se sustav neće dići je previsoka frekvencija PCI-E sabirnice. Opciju Overclock Mode je potrebno postaviti na "CPU, PCIE, Async", kako se dizanjem glavne FSB sabirnice ne bi dizala i PCIE sabirnica (što ti se u sinkronom modu dogodilo, vidiš ovih 123MHz, to je previsoko za PCIE sabirnicu na kojoj se između ostalog nalazi i SATA kontroler). Na tih 360MHz i asinkronom modu FSB:PCIE će se procesor vjerojatno bootati u Windowse, no tu onda u pitanje dolazi faktor stabilnosti, jer koliko vidim u manualu ploče, nemaš mogućnosti korigiranja napona, ili anuliranja pada napona (što niti ne čudi jer je ploča dosta slabašna po pitanju VRM-a). Moj ti je prijedlog da se ostaneš na stock frekvenciji procesora čime ćeš zadržati stabilnost procesora i cijelog sustava, a nećeš riskirati uništenje ploče.
Razer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.01.2014., 16:33   #1743
Orcish
Premium
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
Ima li netko ideju zasto NB voltage na Asus P5K ne zeli ici preko 1.4v?
Kad stavim na vise vrijednosti, 1.55v ili 1.7v, ne zeli bootat ploca.
Isto se dogadja i kad loadam BIOS defaultse pa promjenim samo NB voltage.
Orcish je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2014., 16:37   #1744
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
koji procesor imaš?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2014., 16:41   #1745
Orcish
Premium
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
E8400
Orcish je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2014., 16:50   #1746
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Možda je naponska regulacija blizu svog odapenuća. Frendu je tako polako crkavala P5Q SE2. Prvo nije dala neko povećanje voltaža na CPU, NB i RAM, a kasnije je skroz crkla.
Sad više ne radi nikako.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2014., 16:52   #1747
Orcish
Premium
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
Moguce, iako se sve drugo moze stimati bez problema.
Oh well i ako rikne, nije neka velika steta, car starog hardvera.
Orcish je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2014., 20:53   #1748
david2
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: ZG
Postovi: 2
pozdrav pcekspertovcima.

nedavno sam ugrabio e8500 i htio bih za početak provjeriti koliko ide na stock naponu.

Nakon što sam postavio fsb sa 333 na 357, ispod se pojavio tekst System voltages not optimazed. Nesto poput ovog.

Nakon sto System voltage control promjenim iz auto u manual, upozorenja vise nema, no voltaze ispod te opcije su i dalje jednake. Buduci da je to jednako, pretpostavljam da me ovo upozorenje nebi trebalo brinuti.

Druga stvar, ram imam 2x2gb 800 mhz i 2x1gb 667mhz. Dakle, sva 4 rade na 667. E,sad, buduci da je fsb dignut na 357, ramovi sad rade na 714 mhz. Pitanje je jel je to ok, buduci da je deklarirana frekvencija ramova 667.
david2 je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2014., 11:36   #1749
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Jel C0 ili E0?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2014., 22:31   #1750
david2
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: ZG
Postovi: 2
C0 revizija je. Sa fsbom na 357, bez promjene System voltage control u manual je prošlo bez errora 2 sata Primea. Na 368 je stiglo do windows znaka i tako stoji.
david2 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.07.2014., 04:28   #1751
Nemesis777
Registered User
Moj komp
 
Nemesis777's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zadar
Postovi: 60
jedno pitanje u vezi sa E8500 CPU-om

Naime prije par dana sam isa malo testirati dizanje taktova no usljedilo je nestabilnost sistema popraceno Blue Screenovima. To sam isa primarno malo vise dizati taktove jer sam upgreda novu graficku (GF GTX750 TI) pa da mi ju CPU ne bottlenecka.

Ugl krenia sam od defaultnog takta (3,16 GHZ-a) i podiza takt za 0,5 GHZ-a i nakon svakog podizanja testira stabilnost CPU-a sa Intel Burn Test-om i uspostavilo se da je CPU stabilan sve do 3,36 GHZ-a, a sve nakon toga Intel Burn Test javlja Failure testa.
Dakle dobio sam clock od cistih 2 GHZ-a na stock voltazi, sto mi je nekako premalo, s obzirom da sam prosli CPU ima E5200 kojeg sam bez problema moga clocknut sa defaultnih 2.5GHZ-a na 3.0GHZ-a na stock voltazi i sa stock coolerom. (Stock voltazu ne zelim dirati).

Sad me zanima da li je iko imo slicno iskustvo jer nekako sam dojma da bi moga ici bar do 3,5 GHZ-a sa stock voltazom, a zapea sam na 3,36 GHZ-a :/

Cooler kojeg koristim nije stock nego ovaj:
http://www.portio.hr/index.php?page=artikl&id=8882142
znam da nije dobar i zanima me jel bi moga ugradnjom ovoga dobiti veci clock sa stock voltazom?
http://www.links.hr/?option=artikl&i...kl=050.903.231

Maticna ploca je : Gigabyte GA-EP35-DS3L
RAM: 6 GB
Nemesis777 je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2014., 09:09   #1752
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
ploča je dosta loša ali bi trebala taj proc potjerati do 4 GHz. Stavi voltažu fiksno na 1.4V, isključi EIST i C1E. Memoriju za početak stavi na 1.9V
FSB stavi na 400, množitelj na 10
Memoriju divider stavi da memorija radi na 800 MHz i probaj. Trebalo bi se sve podignuti na 4 GHz, pa onda postepeno spuštaj voltažu i vidi gdje će biti sve stabilno na najnižoj voltaži.




EDIT: da, skužio sam, neka stavi 9.5 množitelj. Početnu voltažu može staviti na 1.4V, pa polako spuštati dok ne nađe stabilnost. Moguće da će mu za 400 fsb biti dosta i 1.25V.
Memoriju neka obavezno stavi na 1:2 i neka proba samo sa 1 ili 2 pločice.
Ploča bi trebala potegnuti 400 FSB, za to je i DS3L model dobar, samo memoriju neka proba s 1 ili max 2 pločice.

Zadnje izmijenjeno od: alengrosevic. 14.07.2014. u 13:19.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2014., 13:12   #1753
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Nema on multi 10.
Prvo se igraj pojedinačno s 2x2 il 2x1gb ramom, jer ploča možda koči zbog 4 slota, nit je potrebno 1,4v, mislim moš stavit 1,4v al nije potrebno, 1,35v je sasvim dosta za 400fsb.
Uglavnom, mislim da je ploča kočnica, proc nije sigurno i da je najlošiji primjerak.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2014., 12:28   #1754
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Znam da si napisao da stock voltažu ne želiš dirati ali da je digneš samo za jedan korak vjerovatno bi dobio bolji rezultat a temperatura nebi skoro ništa porasla.
Ja sam nedavno dobio ok rezultat na E8400 mislim da baš na P35 ploči, s tim lc hladnjakom i dobrim propuhom u kućištu, tako da je po meni to best buy hladnjak za jeftinu zamjenu stock hladnjaka.
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2014., 18:36   #1755
Nemesis777
Registered User
Moj komp
 
Nemesis777's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zadar
Postovi: 60
Nedavno se izrodia jos jedan problem u vezi clocka koji se pocea desavat od jucer navecer kad sam reinstalira windowse...

U biti, ukratko, u biosu ne zeli prominit CPU Host Clock Control u Enabled...tj nemogu clockati CPU uopce :/

Kad stavim na enabled i stavim na odredeni takt (bilo onaj koji je i bija cilo ovo vrime ( clockan na 3.36GHz) ili bilo koji drugi) Bios ga vrati na disabled i na defaultni takt i postavke :/
Nakon pokusaja clocka se ugasi comp na sekund i restarta (standardna procedura nakon svakog clocka) i onda kad dode do djela ucitavanja biosa se opet ugasi na sekund i restarta i onda tek ude u windowse, no taj drugi put kad se ugasi i restarta onda se vrati na disabled...

ima li ko kakav prijedlog ili slicno iskustvo kako ovo fixat? :/

UPDATE:
Fixa sam problem
Tribalo je izvadit samo CMOS bateriju na nekih 15-ak min i vratiti nazad...
Sad sve radi normalno i clocka se bez problema

Zadnje izmijenjeno od: Nemesis777. 29.07.2014. u 13:18.
Nemesis777 je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2015., 22:24   #1756
Logicus
Premium
Moj komp
 
Logicus's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Ne živim
Postovi: 139
Pomoć pri OC-u C2D E8600

Pozdrav znalci,

Pošto se sam baš ne tentan u klokanje, molio bih vas za pomoć ako nije problem.

Ovako, imam starudiju od kompa, osim monitora Asus VG248QE 144 Hz i 1 ms, te kućišta CoolerMaster K380

Konf. je sljedeća:
CPU - Intel Core 2 Duo E8600
MBO - Asus P5NT WS
RAM - 6 GB DDR2 800 (2x 2GB Mushkin + 2x 1GB Kingmax)
GPU - Zotac 9800GTX+ AMP! Edition, naclockana već pomoću MSI Afterburnera
Napajanje - CoolerMaster 450W

Proba san klokat preko onog programa ClockGen, diza sam FSB sa 333 naviše, kad bi proc doša na 3.7 GHZ (sa 3.33 stock), radilo bi ka sve, ali bi naprimjer u igrama bloka, pa nastavia, neznan kako da objasnin. Radi, pa ko da se zamrzne na momenat svako 10ak sec, pa tako u krug.

Jel problem što je memorija klokana paralelno sa FSB-om? Ili voltaža?

Pomozite molim vas.

I još jedno pitanje: Koliko bi se on moga klokat sa stock hladnjakom? Sve je očišćeno od prašine, ko novo, stavljena pasta na CPU i GPU, kućište ima 3 120mm usisna i 2 ispušna ventilatora.

Unaprijed hvala
__________________
MPS
Logicus je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2015., 00:54   #1757
2XO
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Osijek-Zagreb
Postovi: 324
Pomoć pri OC-u C2D E8600

3.33 mi se već čini dosta nafrljeno za C2D procesor a izvlačenjem još kojeg MHz zbilja nećeš ništa postići... I da ga digneš na 4 GHz to je i dalje drevni C2D koji ne može parirati današnjim Celeronima...
Inače clocka se iz biosa podizanjem FSBa al pritom pazi da ti frekvencija RAMa ne ode previše iznad 800 MHz.
2XO je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2015., 02:47   #1758
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Ima tu na forumu eksperata za ovu temu, ali da bi dobio bilo kakav odgovor moraš dati puno više podataka. Koliki je točno FSB, koliki su važniji naponi (npr. cpu, chipset, itd.), temperature, frekvencija memorije? To je za početak.

Zašto nisi clockao iz BIOS-a? Neki poseban razlog, ili...?

Hladiš ga stock hladnjakom?

To zastajkivanje zvuči kao problem grafičke, ali neka cijenjeni kolege kažu svoje stručno mišljenje.
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2015., 05:08   #1759
Logicus
Premium
Moj komp
 
Logicus's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Ne živim
Postovi: 139
Citiraj:
Autor 2XO Pregled postova
3.33 mi se već čini dosta nafrljeno za C2D procesor a izvlačenjem još kojeg MHz zbilja nećeš ništa postići... I da ga digneš na 4 GHz to je i dalje drevni C2D koji ne može parirati današnjim Celeronima...
Inače clocka se iz biosa podizanjem FSBa al pritom pazi da ti frekvencija RAMa ne ode previše iznad 800 MHz.
3.33 je stock frekvencija za E8600, najbrži C2D.

Citiraj:
Autor Amepshi Pregled postova
Ima tu na forumu eksperata za ovu temu, ali da bi dobio bilo kakav odgovor moraš dati puno više podataka. Koliki je točno FSB, koliki su važniji naponi (npr. cpu, chipset, itd.), temperature, frekvencija memorije? To je za početak.

Zašto nisi clockao iz BIOS-a? Neki poseban razlog, ili...?

Hladiš ga stock hladnjakom?

To zastajkivanje zvuči kao problem grafičke, ali neka cijenjeni kolege kažu svoje stručno mišljenje.
Evo, klokao sam ga iz BIOS-a maloprije. Digao sam FSB na 400, zaključao PCI-e, DDR i ostalo na standardnim taktovima da ne ruši sistem.

Proc radi na full opterećenju na Prime95 do 89 stupnjeva maks trenutne temperature, prosječna negdje 74-75 sa stock coolerom na okruglo 4 GHz.

Ni trun nestabilnosti, primjetim da komp leti u odnosu na prije, doslovno.

Testirao sa Prime 95 prvo na voltaži 1.28, pao na drugom testu nakon 5 minuta u sitno nešto. Digao vcore na 1.33, temperature narasle ma ako za 1'C, prošao sve testove. Jedino je temperatura malo viša, u Prime95.

U igrama doduše, ne prelazi 71-72.

Sutra idem po novi hladnjak, mislim uzeti ovi LC Power. Od dosta ljudi sam čuo da je OK, pa ću probati s njim da vidimo koliko će ići na P5NT WS ploči.

Javim vam rezultate sutra
__________________
MPS
Logicus je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2015., 18:22   #1760
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Citiraj:
Autor Logicus Pregled postova
3.33 je stock frekvencija za E8600, najbrži C2D.



Evo, klokao sam ga iz BIOS-a maloprije. Digao sam FSB na 400, zaključao PCI-e, DDR i ostalo na standardnim taktovima da ne ruši sistem.

Proc radi na full opterećenju na Prime95 do 89 stupnjeva maks trenutne temperature, prosječna negdje 74-75 sa stock coolerom na okruglo 4 GHz.

Ni trun nestabilnosti, primjetim da komp leti u odnosu na prije, doslovno.

Testirao sa Prime 95 prvo na voltaži 1.28, pao na drugom testu nakon 5 minuta u sitno nešto. Digao vcore na 1.33, temperature narasle ma ako za 1'C, prošao sve testove. Jedino je temperatura malo viša, u Prime95.

U igrama doduše, ne prelazi 71-72.

Sutra idem po novi hladnjak, mislim uzeti ovi LC Power. Od dosta ljudi sam čuo da je OK, pa ću probati s njim da vidimo koliko će ići na P5NT WS ploči.

Javim vam rezultate sutra
Ne isplati ti se kupovat bolji hladnjak za tu relikviju.
Imas danas g1820 za 200-250kn,pa cak i phenoma II quadova za 300kn,dodas jos za plocu 300kn,i imas solidnu masinu.Za tu svoju plocu ,proc i memu mozes izvuci da pokrijes proc i ddr3 memu,koja je sad bagatela.Prakticki,jedina investicija ti je ploca za parsto kuna,i imas platformu na koju danas sutra samo stavis jaci proc.
A ovaj 8600 je i na 4ghz duplo sporiji od tog jeftilena g1820,ako ne i triput.
Moj savjet,nemoj se s time zezat,jedino ako ti se ne mijenja,onda je to druga stvar.
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2015., 22:02   #1761
Logicus
Premium
Moj komp
 
Logicus's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Ne živim
Postovi: 139
Citiraj:
Autor emilblomsky Pregled postova
Ne isplati ti se kupovat bolji hladnjak za tu relikviju.
Imas danas g1820 za 200-250kn,pa cak i phenoma II quadova za 300kn,dodas jos za plocu 300kn,i imas solidnu masinu.Za tu svoju plocu ,proc i memu mozes izvuci da pokrijes proc i ddr3 memu,koja je sad bagatela.Prakticki,jedina investicija ti je ploca za parsto kuna,i imas platformu na koju danas sutra samo stavis jaci proc.
A ovaj 8600 je i na 4ghz duplo sporiji od tog jeftilena g1820,ako ne i triput.
Moj savjet,nemoj se s time zezat,jedino ako ti se ne mijenja,onda je to druga stvar.
Mislim uzet novu makinju pred ljeto, pa san sad uzea novi kuler, kućište, monitor... Ovo unutra nek gura do tad kako zna

Otiša san danas po kuler, nisan uza na kraju LC Power već Cooler Master Hyper D92, pošto mislim uzimat kasnije Skylakea.

Ovako je stanje. Uspio sam dobit na ovoj konfiguraciji na 1.36 vcore.

Na 4.3 je padao na 4 volta u Workeru 2 na Prime95.

Na 4.2 je vrtio 3 sata, bez greške, s maksimalnom zabilježenom temperaturom 59 u full loadu.
__________________
MPS
Logicus je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2018., 09:57   #1762
cendol
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Surabaya
Postovi: 10
Da nije kočnica bila ploča s tim procom? Ja nekak mislim da je... al svejedno brutala...
Dok sam imo e8500 falilo mi 50ak mhz do 5ghz, a sad s ovim e8600 doslovce nisam ni pokušavo, makar nije neš posebno.. a uvijek sam imo želju dotaknit 5ghz .
cendol je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na