Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.01.2019., 09:00   #331
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Morat ću potražit sutra po webu , to mi je novost da tih uređaja ima . Na 60GHz valna dužina je 5mm a dužina dipola 2.5mm .
Nema tog koaksa koji će to voditi, antene će biti sigurno u milimetrima udaljena od uređaja.
Da , što se tiče prepreka vani na otvorenom je problem drveće itd. ali zato reflektirani signali će nositi sa minimalnim reflektorskim površinama...
Uređaje će sigurno raditi kao iluminatore ispred paraboličnih reflektora...kao sat antene sa LNB
koliko znam, nema "antena" za 60ghz. imaš ili wireless wire (neznam oznaku modela) sa internim pcb antenama, ili LHG koji ima to isto ispred paraboličnog reflektora. toliko su osjetljivi u usmjeravanju da imaju "tx sektore" unutar same kontrukcije antene pa emitiraju samo na tim sektorima.

zrak sam po sebi guši tu frekvenciju, tako da domet nije velik, iako dok ga ima je propusnost 1/1gbit.

jedino - mikrotik je krajnje ne efikasan ovdje. dok ubnt kroz 80mhz kanal gura 400-500mbita, mikrotik kroz 1500mhz gura 2gbita.
kad izađu novi AX uređaji vjerojatno će brzina porasti na 1gbit na 160mhz kanalu. (veći je problem gdje naći slobodan 160mhz kanal... već sad je problem nać slobodnih 40mhz)

inače nv2 na ac opremi ne radi ili radi jako loše. mikrotik si je jedinu svjetlu točku svojih AN uređaja uspio ubit na AC uređajima. jedno kratko vrijeme sam mislio zamijenit AN omnitik sa AC omnitikom , ali sam odustao.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2019., 09:21   #332
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
ja mogu reč da na 833m imamo LHG60 ghz link
1/1 Gbit veza, kiša snijeg .. nema prekida
Ali imamo stari 5ghz link ko bekap
dadoremix je online   Reply With Quote
Staro 20.01.2019., 10:00   #333
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
nije li to malo skup vic za kućni link?
ili od firme?
800m neće pucat na lhg-u, čitam da tek iznad 1500m jaka kiša krene ubijati link. iznad te udaljenosti nije baš stabilno ipak.

ja sam nedavno zatražio cijenu za komplet opremu za optiku duljine 100m, i dali su mi ponudu na cca 3000kn+pdv. set LHG60 je tu negdje, a radio bi i wireless wire na toj udaljenosti za drastično manje para. i ne treba kopati.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2019., 10:03   #334
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
https://www.pro-ping.hr/webshop/Mikr...re-Dish-60GHz/


lhg60 ghz ti je 2200 kn
a gledaj .. isplativo ili ne .. svatko ima svoje fore
nama u udrugi mnogo znači, izmedju 2 velika čvora mreže, ovo radi tip top
dadoremix je online   Reply With Quote
Staro 20.01.2019., 10:30   #335
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
koliko znam, nema "antena" za 60ghz. imaš ili wireless wire (neznam oznaku modela) sa internim pcb antenama, ili LHG koji ima to isto ispred paraboličnog reflektora. toliko su osjetljivi u usmjeravanju da imaju "tx sektore" unutar same kontrukcije antene pa emitiraju samo na tim sektorima.

Satelitsku antenu kad podešavaš na Astru ili Hot B. treba dobro nišaniti jer je kut mali tj. Gain oko 40dBi. Pošto je valna dužina 6 puta kraća sama parabola za 60GHz da je 6 puta manja od sat parabole ima 40 dBi pa je normalno da se treba nišaniti
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2019., 16:09   #336
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,103
Pozdrav, nadam se da mogu ovdje pitati.

Trebam preporuku. Ako su nekom poznata ova dva uređaja.

Linksys EA2750 N600 ili TP-Link TL-WR940N?

Ili nešto treće u tom rangu?

Treba za 2 računala, 3 mobitela, TV, Android box, PS4 konzolu. Jedno računalo funkcionira za streaming multimedije preko PLEX-a na ostale uređaje. Ne gura mi Bluray filmove sa visokim bitrateo na sadašnjem od T-Com-a. Pa bi to malo srihtao ako se da i da pojačam range WiFi mreže.

Poslano sa mog ONEPLUS A6013 koristeći Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: PR3DA70R. 23.01.2019. u 20:05.
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2019., 16:17   #337
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
TP-Link nikako.
Prvo jer je TP-Link, drugo nema 5ghz, treće ne treba ti router, jer se moraš zajebavati s konfom i moraš prebacivati IPS-ov u bridge.
Čemu router? Zašto ne uzmeš AP i gotovo? Preporuka, uzmeš neki jeftini Xiaomi iz npr. Honorbuya za 30$, složiš ga za 5 min, radi ko lud, pokriva sve živo, radi na 5ghz.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2019., 20:09   #338
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
ja sam danas napravio prvi korak sa AC-om, i rezultati su na prvu ruku (sa jeftinim routerom) solidni.

posudio sam tp-link c2 (ne-MIMO router, samo 433mbit na 5ghz, ali gigabitni lan portovi).
blesavi tp-link ima samo 4 kanala dostupna na našem tržištu, pa kad se izabere 80mhz zauzme ih sve.
brzinski test sa cp-om sa file servera preko total commandera: (u zagradi brzina na 2.4ghz)
ista prostorija - max 300mbita. (max 80mbita)
susjedna prostorija (1 zid od siporexa) - max 200mbita. (max 80mbita)
ista prostorija ali iza zida (prostorija u L) - max 150mbita. (max 10mbita)
kuhinja (iza zida u U obliku) max 100mbita. (ispod 1 mbit)

tako da sam iznenađen kako u tim kućnim uvjetima AC dobro radi na mjestima gdje 2.4ghz radi drastično lošije. s time da je 2.4ghz MIMO pa bi trebao imati bolji signal od 5ghz.

obzirom na dobre rezultate, uzet ću tendu ac10 jer je dosta jeftin (32usd) a podržava MU-MIMO i beamforming.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2019., 20:37   #339
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
TP-Link nikako.
Prvo jer je TP-Link, drugo nema 5ghz, treće ne treba ti router, jer se moraš zajebavati s konfom i moraš prebacivati IPS-ov u bridge.
Čemu router? Zašto ne uzmeš AP i gotovo? Preporuka, uzmeš neki jeftini Xiaomi iz npr. Honorbuya za 30$, složiš ga za 5 min, radi ko lud, pokriva sve živo, radi na 5ghz.
A nisam vidio razlog zašto izbjegavati router pošto im se cijena ne razlikuje skoro ništa za uređaje koje sam gledao. Shvaćam da nema potrebe, al eto takav je izbor u par dućana. Ispada da je veći izbor routera sa opcijom AP-a nego samih AP-a, za sličnu cijenu. Pa mi svejedno.

E da, gledao sam te Xiaomi još prije.
Imaš koji za preporučiti?
Gledam Honorbuy upravo, skoro sve out of stock.
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2019., 09:31   #340
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Probaj pronaći po drugim stranicama.
Kolega je uzeo Mi Router 3, odlično radi.

Bez obzira na cijenu, router vs. AP, s routerom se imaš još dodatno zajebavati, dok je ovo plug&play.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2019., 09:47   #341
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,103
Hvala na preporuci. Potražiti ću.

Poslano sa mog ONEPLUS A6013 koristeći Tapatalk
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 17:59   #342
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Jedno brzinsko... da li postoji kvalitetan repeater, a da je jeftin (200-300kn)? Dakle neki uređaj da ima jednu usmjerenu antenu i jednu omnicu i da mu je cilj i svrha samo repetiranje postojećeg signala?

Znam kako to izvesti stvarno kvalitetno, ali to mi ne ulazi u budzet. Cilj je dobiti 10-20 mbit adsl sa prvog na treci kat, to bi vjerujem svaki repeater odradio da bude smjesten na drugom katu, ali evo pitam da li postoji nesto sto bi imalo usmjerenu antenu na trecem katu i probijalo drugi kat do routera na prvom i da je jos k tome stvarno jeftino.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 18:11   #343
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,103
Imam jedan doma koji ne koristim. TL-WA855RE, mislim da je V2. Kvalitetan ili ne, posudim ti pa vidi ako ti paše, ako paše se dogovorimo ako ne platiš pivu i super.

Poslano sa mog ONEPLUS A6013 koristeći Tapatalk
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 18:28   #344
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Nema neke bitnije razlike među wifi uređajima kad se radi o prolasku signala kroz plafon od slojeva npr. punog armiranog betona , izolacije , parketa .
Nije to pregradni zid od šuplje cigle ili isti kat pa se većina signala provlači refleksijama kroz vrata itd.

Signal previše oslabi pa ako netko koristi wifi na katu sa ruterom ovima na ostalim katovima će čak prekidat konekciju.


Rješenje je ili powerline ili LAN kabal .
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 18:48   #345
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Ma p2p mikrotik link od 600-700 kn bi rijesio problem, ali kao sto rekoh to mi je van budzeta. Trazi se jeftinija (i prenosivija) varijanta.

Citiraj:
Autor PR3DA70R Pregled postova
Imam jedan doma koji ne koristim. TL-WA855RE, mislim da je V2. Kvalitetan ili ne, posudim ti pa vidi ako ti paše, ako paše se dogovorimo ako ne platiš pivu i super.
ma to nije rjesenje jer bi onda taj morao ici na drugi kat, a ja pokusavam izbjeci drugi kat i spajati se treceg na prvi... ne vjerujem da ce bog zna sto loviti bolje od trenutne situacije.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 19:43   #346
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Sa 3. na 1. kat + jeftino + da dobro radi + neznam što ??
Jesi ti bunike konzumirao ili što ??

Kolega ti je dobro rekao, powerline ili LAN kabel,
fino ga "baciš" kroz prozor ako nema drugog puta ...

sve drugo je previše nofčića a pogotovo za kvalitetno rješenje.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 20:04   #347
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,103
Meni pada na pamet samo s prozora na prozor (ili balkon). Kroz kat, teško. Tipa da se stavi vanjski AP.
Čujem da su dobri CPE210. Imaš ih u Instaru za nekih 300kn.

Poslano sa mog ONEPLUS A6013 koristeći Tapatalk
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 21:20   #348
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Lan kabal sam na većini mjesta gdje je trebalo uspio provući , nekada ventilacija, nekada dimnjak koji se ne koristi, nekad rebrasti bužir tel. instalacije ili antenske za TV.
Ako je bilo viška žica u tel. utičnicama ( dovoljno 4 ) pa da ih spojiš kao lan ...
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 21:53   #349
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Sa 3. na 1. kat + jeftino + da dobro radi + neznam što ??
Jesi ti bunike konzumirao ili što ??

Kolega ti je dobro rekao, powerline ili LAN kabel,
fino ga "baciš" kroz prozor ako nema drugog puta ...

sve drugo je previše nofčića a pogotovo za kvalitetno rješenje.
A reko ima danas svakakvih gluposti, pa možda ima neki repeater koji radi na tu foru, da ima jednu malu panelku 5-6dB i jednu omnicu 2-3dB za širit dalje... ali očito nema

Ne treba mi super kvalitetno jer 20Mbit bi išlo bilo kako, e sad kvalitetnije i manje kvalitetno se da pričati mislim trenutno antena od laptopa kroz "prazan" kat lovi 1 crticu i radi net, ali puca. Ako antena od laptopa lovi 1 crticu, neka usmjerena panelka ili neka mala jagica bi lovila barem 3 crtice, a to bi bilo dovoljno za progurati ovo što mi treba i to bez pucanja.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 22:32   #350
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
koji ti je "glavni" router?

okreni ga da gleda za gore , a sebi nabavi onu tp-linkovu usb karticu sa 2 antene , okreni ih da stoje horizontalno, pod kutem od 90, tako da love signal po vertikali. još ako ti kartica ulovi obje polarizacije (pod uvjetom da imaš n300 router), radit će ti to i više od 20mbita.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 22:46   #351
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Gledaj, hvala na pomoći, ali nisam od jučer. Znam kako polarizacije funkcioniraju i kako wifi radi, pitanje je bilo jednostavno, da li ima kakva kineska glupost koja radi ovo što sam pitao

A kad baš forsirate ajmo u detalje: iznajmjljen je stan u zgradi i router je kat ispod (a ne dva, računao sam s 2 kata da bude sigurno), ima 2-3 crtice na laptopu (umjesto jedne kako sam rekao, opet, predimenzionirao sam situaciju radi toga da bude sigurno), ali ne radi dobro. Puca wifi. Možda zbog samog routera, možda zbog signala, možda zbog smetnji... jasno je meni da bi 2 mikrotika s antenama to riješila, ali to nije rješenje u ovom slučaju pa sam htio skratiti priču... očito mi nije uspjelo.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 22:52   #352
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
ako znaš kako radi wifi i polarizacije, šta pitaš.
uzmi mikrotik sxt i usmjeri ga u pod.
uzmi usb wifi karticu sa panel antenom.
napravi windsurfer.
...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 23:06   #353
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
A reko ima danas svakakvih gluposti, pa možda ima neki repeater koji radi na tu foru, da ima jednu malu panelku 5-6dB i jednu omnicu 2-3dB za širit dalje... ali očito nema

Ne treba mi super kvalitetno jer 20Mbit bi išlo bilo kako, e sad kvalitetnije i manje kvalitetno se da pričati mislim trenutno antena od laptopa kroz "prazan" kat lovi 1 crticu i radi net, ali puca. Ako antena od laptopa lovi 1 crticu, neka usmjerena panelka ili neka mala jagica bi lovila barem 3 crtice, a to bi bilo dovoljno za progurati ovo što mi treba i to bez pucanja.



ja ti ima doma 2,4ghz gridice od 24dbi
montiraj to na svakoj strani i da vidiš



badava dobiš


dadoremix je online   Reply With Quote
Staro 03.02.2019., 11:33   #354
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Trebaš računati na to da signali susjeda i onih koji dopiru kroz prozor iz susjednih zgrada su često puno jači od tog signala kat niže. Da ne govorimo još o tome da dolje netko u prostoru gdje je ruter surfa ili gleda youtube na wifi....
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2019., 18:34   #355
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,204
Jel ima negdje kakva stranica/aplikacija na kojoj mogu vidjeti da li je moguće povezati dvije lokacije sa antenama? (topografska karta ili nešta)

Koliko prepreke smetaju 5.8 GHz antenama?
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2019., 18:54   #356
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
https://airlink.ui.com/#/ptp


ili napraviš mikrotik usera
https://mikrotik.com/client/
i tamo imas sličnu stvar
dadoremix je online   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 20:51   #357
tbogovi1
Premium
Moj komp
 
tbogovi1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Sl.Brod
Postovi: 233
Pozdrav!

Imam jedno pitanje za wifi adapter! Do sad sam koristio:

https://www.links.hr/hr/mrezna-karti...tene-053503081

ali ga je srce izdalo danas nakon 3 godine. E sad kupio bih si novi adapter ali neki bez kabla znaci usb stic samo da bude da nemam uopce kabla. Koji model mi preporučate?

Na internetu sam našao ovo sad neznam dali je taj dobar:

https://www.links.hr/hr/mrezna-karti...tene-053503081
tbogovi1 je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 21:15   #358
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Oba linka si stavio sa WN 822N

..za desktop ?
u istoj prostoriji sa ruterom?
i koja je brzina na ruteru od ISP-a ?
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 22:14   #359
tbogovi1
Premium
Moj komp
 
tbogovi1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Sl.Brod
Postovi: 233
https://www.protis.hr/products/detai...m_medium=click

da za destop pc trebam. u stanu mi je pc tako da nema problema sa zidovima. brzina interneta mi je 20 mb/s
tbogovi1 je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 23:11   #360
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Takvi USB wifi stick je ok ako se radi o prostoriji u kojoj je ruter tj. da nema wifi korisnika koji su bliže ruteru od tvog PC-a jer bi te oni usporavali.

Taj stik sa linka je i previše za 20Mbps jer ima i 5GHz wifi što vjerujem nema ni ruter pa će ta njegova opcija čekat bolje dane



Dovoljno za tu brzinu je i stari duplo jeftiniji WN 722N koji bar ima vanjsku antenu što poboljšava stabilnost i domet veze.


ps: Izbjegavam takve bez kabla jer obično su iza PC , a najviše problema ima sa polomljenim USB portovima po PC i Laptop uređajima
D/G je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na