Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.03.2013., 01:36   #121
kantenas
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Kraljevec na Sutli
Postovi: 3
Kako uopce izgleda prikljucak koji se ukopcava iz kantene u komp

Zadnje izmijenjeno od: kantenas. 05.03.2013. u 03:18.
kantenas je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2013., 16:41   #122
kantenas
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Kraljevec na Sutli
Postovi: 3
Zna li netko di bi mogao jeftino nabaviti wireless usb adapter sa konektorom za antenu
kantenas je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2013., 17:23   #123
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,241
Google je naš prijatelj:
How to make cantenna
Bežični uređaji.

Neznam šta si po struci jer u žurbi nisi stigao ispuniti prifil, pa samo da te pitam bez ljutnje, jesi stvarno majstor od lemilice i da li ćeš znati napraviti kantenu jer vidim da ne raspolažeš sa nekim elementarnim znanjem u vezi wlana.
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2016., 21:39   #124
stribor919
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: vukovar
Postovi: 107
Posto trebam rodjaku uskoro raditi kantenu, imam malu nejasnocu - koliko jacini prijema signala kantene smeta krosnja drveta? Prvi susjed mu ima dosta visoko drvo bas u smjeru gdje treba da bude usmjerena kantena. Jel onda pozeljno antenu staviti na drugo mjesto ili sta? U slucaju pomjeranja kantene bi duzina kabla naravno bila veca (oko 25m), bez pomjeranja oko 15m. U kojem slucaju bi bili manji gubici signala?
Hvala
stribor919 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2016., 22:07   #125
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Nisi napisao kolika je ukupna udaljenost ali stablo sa svojim zelenilom guši poprilično pogotovo ako se radi o 5GHz.
Neznam ni što si izabrao "kantenu" jer obična štap antena od 8 dBi je bolja od nje ili npr. bi-quad antena. Ako se radi o udaljenosti više od 100m sa takvom preprekom probao bi sa boljom antenom veće dobiti kao npr. Yagi.
Soluciju sa dužim koaksijalnim kablom zaboravi.....previše je to gubitaka i sa 15m , možda i veći nego to stablo pravi.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2016., 17:30   #126
stribor919
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: vukovar
Postovi: 107
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Nisi napisao kolika je ukupna udaljenost ali stablo sa svojim zelenilom guši poprilično pogotovo ako se radi o 5GHz.
Neznam ni što si izabrao "kantenu" jer obična štap antena od 8 dBi je bolja od nje ili npr. bi-quad antena. Ako se radi o udaljenosti više od 100m sa takvom preprekom probao bi sa boljom antenom veće dobiti kao npr. Yagi.
Soluciju sa dužim koaksijalnim kablom zaboravi.....previše je to gubitaka i sa 15m , možda i veći nego to stablo pravi.
Udaljenost cca 600-700 m. Zaboravih napisati da bi isla i satelitska antena iza, nesto ovako. Cuo sam od nekog lika koji ima iskustva da satelitska i kantena radi bolje od Yagice. Koja bi onda kombinacija bila najbolja?
Mislim da bi najisplativije bilo susjedu zatrovati drvo
stribor919 je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2016., 17:44   #127
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
a da kupiš gotov proizvod?
tipa mikrotik sxt lite 2 za 2,4ghz a imas i 5ghz varijantu.. POE i kvit
nikakvi kabli, velike antene i šta ja znam.. pa oksidira.. pa vjetar okrene
Barem danas to nije toliko skupo i bauk..
nekad su se radile pikse i sat antene.. to je prošlost
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2016., 20:00   #128
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
"Udaljenost cca 600-700 m. Zaboravih napisati da bi isla i satelitska antena iza, nesto ovako. Cuo sam od nekog lika koji ima iskustva da satelitska i kantena radi bolje od Yagice. Koja bi onda kombinacija bila najbolja?
Mislim da bi najisplativije bilo susjedu zatrovati drvo "

Iluminator ispred parabole se često koristi oblika "kantene" ali ta na slici da bi bila bolja od Yagi morala bi biti veći parabolični reflektor od tog SAT reflektora. Primjera radi satelitske antene na tržištu imaju pojačanje od oko 35dB a valna dužina je 3cm dok kod wifi na 2,4GHz je valna dužina 12cm. Dakle parabola za 2,4GHz bi trebala biti 4 puta veća da bi se dobilo istu dobit u dB.Za kantu bi bilo bolje da je posrebrena iznutra ili bar bakrena a tih 15m koaksa bi trebala biti kvalitetno inače izgubiš previše
Sa susjedom se nije zezat ...... iako je to ili pilanje dobro rješenje LOL.

ps:
Yagi od 35dB ne postoji a ta antena na slici ima pojačanje otprilike kao yagi od 10-15 elemenata što i nije loše.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2016., 00:27   #129
stribor919
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: vukovar
Postovi: 107
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
a da kupiš gotov proizvod?
tipa mikrotik sxt lite 2 za 2,4ghz a imas i 5ghz varijantu.. POE i kvit
nikakvi kabli, velike antene i šta ja znam.. pa oksidira.. pa vjetar okrene
Zvao danas neku trgovinu koja ima Mikrotik RBSXT-2nDr2 (SXT Lite2) i sve ok, ali vidim po specifikacijama da ima samo 10dBi, prodavac kaze da ce se u slucaju udaljenosti 500-600 m morati jako precizno postaviti. Jel to nije premalo posto vidim da Yagice imaju cca 25 dBi?
I ako moze malo pojasnjenje: iz antene gore ide obicni mrezni UTP kabel do PoE utikaca. Iz njega jedan dio (UTP) ide do PC-a ili Routera, a drugi (power) do strujnog adaptera. To je to?
Jos mi je jedino malo sumnjivo da to gore (posto je elektronika u pitanju) ne rikne od kise, vlage, sunca itd.
stribor919 je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2016., 01:38   #130
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
Taj sxt radi i na 4km udaljenosti
Uređaj je napravljen za vani
Radi to i po kisi i po grmljavini
Nema straha
Ne treba to nista fino podesavat, al lako se dade po ledicama ili preko winboxa ustimat
Da.. Za kable si ok napisao

Jagi 25dbi... Nej smeha prepovedati. Jagi je smece
I piksa bole radi od yagi
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2016., 09:01   #131
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
@stribor919 ".... I ako moze malo pojasnjenje: iz antene gore ide obicni mrezni UTP kabel do PoE utikaca."
Antene se spajaju samo koaksijalnim kablom a taj "SXT Lite2 " u istoj kutiji ima antenu i wifi adapter spojeni sa desetak cm koaksa. Tako je izbjegnuto da koristiš dugi koaks radi velikih gubitaka jer sa lan-kablom gubitaka nema. Tih 10dBi je kut oko 50 stupnjeva pa netrebaš nišaniti kao kod SAT antena.

@dadoremix Sve stoji osim za Yagi antenu koja je po dobiti odmah iza paraboličnih antena ( npr. SAT tj. "grid" što neki kažu kod wifi). Činjenica je da na tržištu ima loših yagica po izradi i po karakteristikama pogotovo oko dobiti (pojačanja) istih pa evo jedan diagram gdje se vidi koje maximalno pojačanje ima yagi u odnosu na njenu dužinu prema valnoj dužini a za 2,4GHz to je oko 12cm ( 12cm pomnoži sa donjim brojem ).
http://www.yu7yg.net/slike/dobit.htm
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2016., 09:13   #132
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
sve to stoji, ali na papiru.
Uživo ja nisam vidio dobar jagi.. + to je opet na kabel.
Od kada postoje uređaji tipa MikroTik Integrated solutions, ili Ubiquiti airMAX
Ako mislis da trebas više db .. evo ti airmax.. vidi opremo na linku, mada ja više osobno težim na mikrotik robu.

I cijene su postale prihvatljive.. sve je to jednostavnije sloziti i barem za 3 koplja bolje radi od home made pikse + sat tanjur.. pa lmr 400 kabel ORGINAL, a ne opet neki klon
U wifi-ju sam od 2003-g i bogme prošao sam od svoje prve dlink kartice za 100€ i b standard i prva gridica koju naručio iz splita za 1000 kn, a imalo se i sat tanjur + piksa
pa piksa rostfraj, radili ih majstori na cncu sa hornom itd.. iglice ovakve onakve..

Ako je 600m u igri.. jedan sxt mora radi 100%
@stribor919 btw što je sa druge strane ? Nije dovoljno imat sa jedne strane dobru robu, a da je recimo na 600 m običan tht modem sa 2dbi antenicom..
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2016., 10:20   #133
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Ima profesionalnih yagi antena sa svim karakteristikama i mjerenjima istih tj. diagrama , vswr, kutevima, odnos napred/nazad itd. i večinom dobit u dBd jedinicama ...a ne ovo smeće koje prodaju po njuškalu i drugim oglasnicima kineske proizvodnje.
Radio sam kao radioamater više yagica i ako se dobro prilagode na impedancu rade perfektno. Razlikuju se u više tipova pa imaš npr. "optimizirane yagi" , "long yagi " "yagi-udo" ....
Digitalni prijenos podataka sam koristio prije današnjih "wifi" na frekvencijama 144, 432 i 1200 MHz brzinama 1200 bps , 9600 bps , 32800 bps itd. samo smo mi radioamateri tada to zvali "paket radio" a rutere "digipiter" ....a protokol je bio AX25 a ne 802.11 kao danas iako je osnova ista simpleks i "paketići podataka".

ps:
Vidio sam negdje na netu sliku i podatke yagi sa kutijom na zračećem elementu (dipol) i u njoj wifi b,g,n adapter na LAN priključak
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2016., 12:44   #134
stribor919
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: vukovar
Postovi: 107
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Ako je 600m u igri.. jedan sxt mora radi 100%
@stribor919 btw što je sa druge strane ? Nije dovoljno imat sa jedne strane dobru robu, a da je recimo na 600 m običan tht modem sa 2dbi antenicom..
S druge strane je vanjska antena i mislim da nece biti problema jer znam nekog lika koji se spojio s jagicom iz slicne udaljenosti na tu antenu.
I zahvaljujem na preporuci, mislim da ce ici ta kombinacija.
stribor919 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 16:26   #135
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
ovo bi se komotno moglo maknut iz STICKER teme a ?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 18:07   #136
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
Zadovoljan ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 18:22   #137
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Kad smo kod toga, imamo i SVE O ADSL-u u kojoj 99% slika ne postoji, prica se o splitterima i windows 98 / 2000. Onda na drugu stranu jedan od korisnijih topica je onaj sa vlan postakvama svih ISP-ova to moze komotno zamjeniti splittere.

Malo se salim ali u svakoj sali pol istine.
mann je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na