Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 15.10.2020., 10:29   #1
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Molim savjet oko kupnje nadogradivog laptopa za programera

Pozdrav ljudi, dakle planiram se preseliti s trenutnog shitty pc-a na laptop, koristio bih ga za programiranje pa mi je CPU zapravo najbitnija stavka.

RAM bi bilo idealno da ga je inicijalno u laptopu što manje i da ga je moguće što je više moguće nadograditi, idealno bi bilo da laptop ima 4 utora DDR4 memorije da aubacim 4 keksa po 16GB.

Od trenutno raspoloživih procesora, AMD-ov Ryzen r7 4800h je najbolja opcija, ali nije nužno da bude baš taj.

Grafička zasebna mi ne treba, ne planiram igrati igrice na laptopu, niti mi treba da dodatno grije i throtla CPU, no nije isključivo da ne smije postojat.

Ekran bi bilo idealno da je 17'' FHD, no 15.6 ne otpada, a i dobra tipkovnica ne bi bila naodmet.

Nadalje, storage.
Idealno bi bilo da si sam mogu ugraditi m.2 nvme SSD pošto mi je jeftinije sam ga ugraditi, nego kupiti s predugrađenim, no tu sumnjam da imam puno izbora, jedino da laptop ima 2 takva slota, a da dođe s jednim osnovnim SSDom ugrađenim.

Baterija mi nije neka bitna stavka.
Naravno, uz sve to, bilo bi super da nije preglomazan, tj da je što tanji i prijenosan.

RAM i SSD mogu sam nabaviti jeftinije, zato mi je ovakav plan, da si sam postepeno nadograđujem.
Naravno, ako laptop pri kupnji bude sve to imao što trebam za dobru cijenu, otpada moja samostalna nadogradnja.

Cijena je tu najmanje bitna stavka, dok god dobijem ono što želim.
Naravno, i dalje će biti vaga između uloženo/dobiveno kad budem odlučivao na kraju.

Edit: Ovaj laptop je trenutno najbliže mojim željama, barem po procesoru.

Zadnje izmijenjeno od: strgani. 15.10.2020. u 11:07.
strgani je offline  
Staro 15.10.2020., 11:09   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Puno muzičkih želja
1. laptop sa 4 RAM utora ćeš naći jaaaako teško, možda čak i nemoguće. Ako tome dodaš i zahtjev da podnosi 4x16Gb, onda izbor postaje praktički nikakav.

2. novi laptopi uglavnom dolaze sa ugrađenim M.2 SSD-om i u 99,99% slučajeva nemaju 2 slota, ali se većini može staviti klasični SSD. M.2 bi vjerojanto mogao ići uz nekakav adapter SATA->M.2 i malo ljepljive trake da ga drži na mjestu. Ali ako uzmeš u obzir da je M.2 SSD skuplji od klasične varijante istog kapaciteta, onda ti to otpada jer ti je bitna cijena.

3. definiraj dobru tipkovnicu. To je subjektivna ocjena. Ono što je tebi dobro, ne mora biti dobro nekom drugom.

4. definiraj budžet. Takav laptop ćeš teško naći ispod 6.000kn.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.10.2020., 11:23   #3
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Puno muzičkih želja
1. laptop sa 4 RAM utora ćeš naći jaaaako teško, možda čak i nemoguće. Ako tome dodaš i zahtjev da podnosi 4x16Gb, onda izbor postaje praktički nikakav.

2. novi laptopi uglavnom dolaze sa ugrađenim M.2 SSD-om i u 99,99% slučajeva nemaju 2 slota, ali se većini može staviti klasični SSD. M.2 bi vjerojanto mogao ići uz nekakav adapter SATA->M.2 i malo ljepljive trake da ga drži na mjestu. Ali ako uzmeš u obzir da je M.2 SSD skuplji od klasične varijante istog kapaciteta, onda ti to otpada jer ti je bitna cijena.

3. definiraj dobru tipkovnicu. To je subjektivna ocjena. Ono što je tebi dobro, ne mora biti dobro nekom drugom.

4. definiraj budžet. Takav laptop ćeš teško naći ispod 6.000kn.

1. - pa ako ima 4 utora, sigurno će podržavati 4*16GB.
32GB RAM mi je minimum kojeg će laptop morat imati

2. - ako je 512GB ugrađen ssd, veći mi ne treba, a ako je 256 m.2, a ima slot za sata ssd, može i ta opcija
3. - Thinkpadove tipkovnice su tipkovnice koje mi odgovaraju, koristim l570 često i odlična mi je tipkovnica.
4. - Nisam ni mislio da ću naći jeftiniji od 6000kn, ali ne planiram 15 potrošiti
strgani je offline  
Staro 15.10.2020., 12:16   #4
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Cek, jel bas znas da ti to sve treba?
Ako da, i ako nije problem javno, mozes nam reci barem okvirno sto to programiras da ti trebaju 64GB rama?

Daj malo vise informacija pa ti mogu rec neke generalne savjete kaj je meni najvise znacilo pa si proberi kaj ti ima smisla.

Radis od doma, ides u firmu, jel imas u firmi vanjski monitor, tipkovnicu, mis?

EDIT: Ovak na prvu, u skladu s tvojim zahtjevima, ThinkPad P serija pa slazi po konfiguratoru.
hash je offline  
Staro 15.10.2020., 12:29   #5
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Nekaj iz Workstation asortimana - Lenovo P/W Serija ili Dell Precision/XPS. Na ovo sa 4 slota za memoriju zaboravi.
tomek@vz je offline  
Staro 15.10.2020., 12:30   #6
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Cek, jel bas znas da ti to sve treba?
Ako da, i ako nije problem javno, mozes nam reci barem okvirno sto to programiras da ti trebaju 64GB rama?

Daj malo vise informacija pa ti mogu rec neke generalne savjete kaj je meni najvise znacilo pa si proberi kaj ti ima smisla.

Radis od doma, ides u firmu, jel imas u firmi vanjski monitor, tipkovnicu, mis?

EDIT: Ovak na prvu, u skladu s tvojim zahtjevima, ThinkPad P serija pa slazi po konfiguratoru.
Privatno mi treba takav laptop, trenutno u firmi koristim laptop s 32GB RAMa i dosta često zafali.

Napisao sam da bi čak i 32GB bilo dosta jer privatno ne bih radio toliko zahtjevne stvari, ali ne bi bilo niti naodmet.
strgani je offline  
Staro 15.10.2020., 12:44   #7
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Trazis stvari koje ces nac tek u premium Workstation lapovima za male pare - to tak nejde. Dakle ak ti je budet 6k morat ces se pomiriti ce lap bit debeli, glasan i definitivno ne toliko nadogradiv. Najbolje opcije su ti Gaming verzije laptopa (Lenovo Legion je OK, meni sluzi svrsi iako je kvaliteta tak-tak). Pogotovo ak trazis dobro tipkovnicu za Lenovo neces pogrijesiti. Alternativa bi bilo nesto od XMG asortimana al mislim da ces ih tesko u HR nac. S obzirom da CPU ne mozes mijenjat, gledaj da ima AMD 4th Gen CPU jer je jaci i hladniji (tisi i tanji lap) od Inter varijanti na trzistu a i jeftiniji su...a ostalo...nadogradis. Samo gledaj da lap nema zalemljen RAM na MBO.
tomek@vz je offline  
Staro 15.10.2020., 15:25   #8
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Asus TUF Gaming mi samo pada na pamet (posto zelis 17" laptop). https://www.asus.com/Laptops/ASUS-TUF-Gaming-A17/

Neznam jesi li ikad koristio tako velik laptop i probao ga nosit negdje, to je sve samo ne mobilno, pa razmisli malo o tome.

Osobno ne bi isao iznad 15.6" i tu se da svasta nac sto djelomicno zadovoljava tvoje kriterije (realno, da bi se zadovoljilo sve sto zelis, moras desktop uzet )

Sa 2 RAM slot-a mozes dogurati do 64 GB (2x32 GB stickovi) i proprilicno sam siguran da bi taj Asus to i progutao iako Asus kaze 32 GB max. Osim toga, uz nvme disk ima 2 sata slot-a, pa eto. Sretno sa potragom.
GoGzS je offline  
Staro 16.10.2020., 09:18   #9
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Hvala svima na savjetima i pomoći, sad je dalje sve na meni da odlučim što ću uzeti.
strgani je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na