Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.10.2009., 13:32   #1
reno666
Premium
Moj komp
 
reno666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 175
Snimanje digitalnog signala analognim HDD recorderom

Svuda se piše kako nam digitalna tv donosi niz prednosti.
Mene zanima ovo: pošto imam Toshibin HDD-DVD-VCR snimač (debelo plaćen prije 2 godine) kako mogu snimati jedan program a gledati drugi kao što je slučaj na analognoj TV tj, kako ubuduće gledati 2 različita programa na dva ili više tv uređaja ili ćemo ono što snimamo morati istovremeno i gledati jer na digitalnom prijemniku nesmijemo prebaciti program?
Za sada imam i digitalni i analogni signal pa se još mogu tako služiti (Kerman TV) ovo nije reklama, ali šta će biti kad se ugasi analogni signal. Svaka čast prednostima digitalije ali ovo je po meni minus veliki kao kuća.
Ispričavam se ako je ova tema ili slična bila ali je nisam uspio pronaći.
reno666 je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 14:26   #2
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Pa moras imati uredjaj koji ce ti outputati digitalni signal preko recimo SCART-a u taj tvoj snimač. (ako tako može snimati). Ali u svakom slučaju trebat ćeš gledati taj program koji snimaš. Jedino ako bi napravili mali box koji bi analogno šibao program preko antene nakoj kaj ga uhvati digitalno (onako kako su se prije VHS playeri znali nasaditi na neku frekvenciju koju si namjestio obično sa mali potenciometrom na poleđini). Ali ne vjerujem da će tak neš napraviti.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.10.2009., 14:34   #3
reno666
Premium
Moj komp
 
reno666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 175
ako je tako onda je digitalija korak naprijed ali i skok unatrag. Apsurdno mi je radi neznatnog poboljšanja kvalitete slike izgubiti sve pogodnosti koje sam imao kod analognog signala. Jer da i naprave digitalni snimač čemu kad možeš gledati samo jedan program.
reno666 je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 14:39   #4
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
ako je tako onda je digitalija korak naprijed ali i skok unatrag
Jer da i naprave digitalni snimač čemu kad možeš gledati samo jedan program
Pa i želi se ograničit snimanje pojedinih dijelova programa…
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 15:39   #5
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Pa moras imati uredjaj koji ce ti outputati digitalni signal preko recimo SCART-a u taj tvoj snimač. (ako tako može snimati). Ali u svakom slučaju trebat ćeš gledati taj program koji snimaš. Jedino ako bi napravili mali box koji bi analogno šibao program preko antene nakoj kaj ga uhvati digitalno (onako kako su se prije VHS playeri znali nasaditi na neku frekvenciju koju si namjestio obično sa mali potenciometrom na poleđini). Ali ne vjerujem da će tak neš napraviti.
Pa ima dvb-t prijemnik sa RF ulazom i RF izlazom ali podešavanje nije na potenciometar nego u samom menu uređaja
se izabere jedan između 21-68 kanala, neznam koji je sad to model napamet no podešavao sam ga kod prijatelja, javim
za koji dan točno koji je to model, uglavnom neka jeftinjara je u pitanju a ima i normalni izlaz preko scarta.
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 15:51   #6
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Kako je digitalija korak u nazad? Pa i za snimanje analognog signala (ako želiš istovremeno gledat drugi program) si treba 2 tunera, drugi se nalazi u VCR-u ili tvome snimaču.
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 18:30   #7
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Kako je digitalija korak u nazad? Pa i za snimanje analognog signala (ako želiš istovremeno gledat drugi program) si treba 2 tunera, drugi se nalazi u VCR-u ili tvome snimaču.
Ova naša digitalna je korak unatrag jer je bitrate tako loš da mi neki programi na analognoj izgledaju puno bolje! :P

Sramota
  Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 19:34   #8
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Analogna slika je definitivno kvalitetnija od ove digitalne, usudit ću se reći čak i bolja od najboljeg filma na DVD-u, pod uvjetom da je signal savršen, naravno. Samo šta sam primjetio da nam danas preko analognog signala serviraju istu digitalnu sliku koja ide na DVB. Uglavnom, danas je kvaliteta slike lošija nego prije nekoliko godina...
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 20:02   #9
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Analogna slika je definitivno kvalitetnija od ove digitalne..,
Kvalitet je isti, pixel na tv-u ( CRT ) je isti, no ono što nije isto je boja i ostrina/kontrast.
Digitalna slika više vuče na DVD naslove i nema "živosti" spram analogne slike. Vjerovali ili
ne ali ja sam na tom dvb-t prijemniku ( što sam spomenio ) naštimao 30-ti kanal kao izlazni
i dobio strava sliku spram one što izlazi na scart-u, naravno uz još malu korekciju boje/kontrasta i svjetline na samom tv-u.
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2009., 22:26   #10
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
Kvalitet je isti, pixel na tv-u ( CRT ) je isti, no ono što nije isto je boja i ostrina/kontrast.
Digitalna slika više vuče na DVD naslove i nema "živosti" spram analogne slike. Vjerovali ili
ne ali ja sam na tom dvb-t prijemniku ( što sam spomenio ) naštimao 30-ti kanal kao izlazni
i dobio strava sliku spram one što izlazi na scart-u, naravno uz još malu korekciju boje/kontrasta i svjetline na samom tv-u.
Sorry, ali "pixel nije isti" jer DVB-T prijenos od HRT-a sa ovim bitrateom ne šalje informaciju za svaki pixel dok analogna to radi. Što apsolutno poništava ikakvu moguću prednost sa reprodukcijom boja. Bilo bi mi draže da pucaju crno-bijelu slika sa ovim bitrateom da bar tak imam nekakvu kvalitetu, pa makar u greyscaleu.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.10.2009., 01:00   #11
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Sorry, ali "pixel nije isti" jer DVB-T prijenos od HRT-a sa ovim bitrateom ne šalje informaciju za svaki pixel.....
Kakvog televizora ? CRT-a ?
Ja sam se samo osvrnio na fizičku veličinu pixela na crt tv-u te razlike između prikaza boje i kontrasta analogije naspram digitalije.

Ta ista digitalija koja po meni ima lošiji prikaz nego analogno na crt tv-u., recimo na Belinea monitoru 15˝ nativne reze 800x600
izgleda fantastično čisto i jasno jer je ta njegova reza najbliža onoj koja se emitira a pixeli na 15˝ monitoru su manji od općenito
crt televizora. Usudio bi se reći da mi slika izgleda tako čisto kao kad gledam sa skystar2 HD na 22 CRT monitoru.

Još jedna bitna stvar, koliko god se trudio uočit na tom malom monitoru neko zamućivanje slike prilikom eksplozija i brzih scena
- nema šanse, dakle identično je analogiji dok recimo ta ista slika na 22 CRT-u bila u prozoru ili preko cijelog ekrana uspije se "razmuljat".

Testirao sam i sa 17˝ monitorom nativne reze 1024x768 i već se vidi razlika u vidu pada kvalitete prikaza iako ne toliko drastično prilikom prelaska sa 22˝ na 15˝.
Prije bih sada dao taj 22 CRT nego ovaj manji monitor, fino sam ga sprašio kraj njega samo i isključivo za gledanje tv-a, nije ekrančina ali je gušt gledati.

Najjednostavnije rečeno, televizija ne prati zahtjeve današnjih potreba u vidu same rezolucije svih ti novih televizora
bilo Lcd ili Plazma a također ni veći monitori od 17˝ nisu sretno riješenje za gledanje tv-a pomoću tv-kartica.
Tko ne vjeruje nek si nabavi ispravni drlog od 15˝ monitora reze 800x600@85Hz za 50kn pa će se iznenadit koliko dvb-t može biti dobra slika.
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2009., 23:05   #12
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,492
Problem sa dvb-om nije u bitrateu (cca 4 Mbita što je sasvim dovoljno i u skladu sa ostalim dv programima) nego u dvb prijemnicima koji nemaju hdmi nego samo analogni izlaz preko scarta.
Kako su današnji lcd i plazma televizori digitalni uređaji, analogni signal iz recivera moraju još jednom pretvoriti u digitalni.
U svemu ovome glavnu ulogu ima kvaliteta a/d konvertera i vrsti kabela koji povezuje reciver sa tv-om. Sve to uništava izvorni digitalni signal nepotrebnim pretvorbama.
Idealno bi bilo imati reciver sa hdmi izlazom ili barem nekog npr Topfielda koji ima komponentne izlaze, ja sam složio htpc i naravno da je slika na dvb programima neusporedivo bolja nego ona koju sam gledao preko stb-a.

Inače,tv prijenos između tv odašiljača ide u digitalnom obliku. Tek na opremi lokalnog odašiljača se pretvara u analogni koji gledate na tv-u.

Zadnje izmijenjeno od: Doom. 02.10.2009. u 23:31.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2009., 00:19   #13
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
Problem sa dvb-om nije u bitrateu (cca 4 Mbita što je sasvim dovoljno i u skladu sa ostalim dv programima)
Očito da to baš i nije tako na pojedinim odašiljačima…
I ovdje su naši dobro poznati susjedi u prednosti.
A kad su već spomenuti
Citiraj:
današnji lcd i plazma televizori
koji baš vole 4:3...
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2020., 20:46   #14
filmoljubac
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
Malo da dignem temu iz mrtvih.
Dosad je snimanje digitalnog signala s kabelske televizije išlo OK, baš kao i snimanje analognog signala.

Koaksijalni kabel sa signalom analognih kanala Bneta išao bi u Pioneer linijski DVD recorder s analognim tjunerom i moglo se programirati i obaviti snimanje različitih analognih kanala. Iz recordera bi koaksijalni išao u TV, mogao se jedan kanal snimati, a drugi gledati. Digitalni signal se također mogao snimati, SCART-om bi se spojio receiver kabelske i recorder koji bi preko AV kanala snimao ono što trenutačno ide na kabelskoj - nije bila savršena HD slika ali su se normalno snimali filmovi i serije HBO-a te ostali brojni kanali. U drugoj sobi sam imao još jedan TV i recorder i vlastiti TechnoTrend HD receiver koji je imao i svoj programator, dakle moglo se programirati da receiver kad me nema kod kuće mijenja kanale pa bi drugi recorder mogao snimati i nekoliko različitih digitalnih kanala.

Sada dolazi do problema. A1 (bivši Bnet) do kraja godine najavljuje ukidanje analognih signala. Digitalni kanali će se moći gledati samo preko novih receivera. Zamjenski receiver Kaon VM1200 će zasad imati utor za SCART ali za buduće usluge (kabelska TV+internet) izgleda da će standard biti Kaon KSTB4020 koji nema SCART i izgleda ovako https://postlmg.cc/06r3DqWS

Ukratko, kako ubuduće snimati digitalne kanale na DVD recorder? DVD linijske rekordere koji prže snimke na DVD više ne proizvode, ovi stari snimaju digitaliju samo preko SCART-a, a SCART-a nema na budućim receiverima. Eventualno preko HDMI-SCART kabela (HDMI receiver-SCART recorder), ako to što vrijedi?

Naravno, onda ne mogu povezati receiver i TV preko HDMI, a ne mogu više ni povezivati recorder i TV. Prije sam recorder i TV spajao preko SCART-a, recorder ima 2 SCART utora a plazma TV ima 3 SCART utora no sada novi TV-i uopće nemaju SCART utor, jer i oni svi prelaze na HDMI. Trebam ionako kupiti manji TV za radnu sobu (dijagonala do 80 cm) no glupo mi je tražiti manje Smart TV-e sa SCART-om, ako mi to neće pomoći kod snimanja preko DVD recordera. Ukratko, puno problema a ne vidim rješenja...
filmoljubac je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2020., 21:36   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,542
Dobro došao u "digitalno doba", kao i svaka nova tehnologija od tebe se očekuje samo da budeš potrošač (znači da kupuješ i plaćaš) a ne da budeš kreativan / samostalan / ...

Mlađi će ti reći "nađi i skini" sa neta šta te interesira u digitalnom obliku pa gledaš na kompu ili nekom playeru.

Kao privremeno rješenje (dok ti rade ti stari rekorderi) nabaviš HDMI to CVBS (SCART) konverter:
https://www.ebay.co.uk/itm/HDMI-to-S...-/263322873676
ii ovako nešto jer ima HDMI prolaz > https://www.alibaba.com/product-deta...568787243.html
pa stoji stalno spojeno ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 08:04   #16
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,539
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Dobro došao u "digitalno doba", kao i svaka nova tehnologija od tebe se očekuje samo da budeš potrošač (znači da kupuješ i plaćaš) a ne da budeš kreativan / samostalan / ...
Ovdje na tri tockice treba dopisati "krades digitalni sadrzaj"?

O tempora, o mores...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 08:15   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,542
Nisam na to mislio ali može i tako
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 08:22   #18
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,052
Citiraj:
Autor filmoljubac Pregled postova

koji nema SCART i izgleda ovako https://postlmg.cc/06r3DqWS
ako pogledaš shemu, imaš av out. nije scart ali imaš činčeve. to fino spojiš u AV in na rekorderu i tehnički je to to. treba ti samo kabel koji ima 3.5mm s jedne i 3 x činč s druge strane.

pitanje je da li a1 blokira snimanje. davnih dana, dok sam kopirao kazete na dvd, neke kazete nisam mogao kopirati zbog macrovisiona, pa sam se morao zaobilazno snalazit.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 10:57   #19
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,539
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nisam na to mislio ali može i tako
A nego sto, bogati?

Imas HRTi ako te zanimaju sadrzaji bez nekakvih "teskih" autorskih prava (vjerojatno postoji neka klauzula o nereproduciranju i tog jadnog nemustog "autorskog" sadrzaja HRT-a), a ostalo spada u domenu cistog piratstva.

Simple as that.

Nekada si za cijenu [umetni streaming servis po zelji] mogao posuditi 3-4 kazete (5 ako je bila jedna gratis), a danas imas repozitorij koji tesko da bi stao u Pauk u najboljim danima, u svim mogucim i nemogucim rezolucijama.

Ne vidim kako je to nazadovanje od nasnimavanja Madchen Internata s TV1000 onomad.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 11:09   #20
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,542
Iss, baš si neki, a di je bio čar u vrijeme Rambo 2 "skinut" negdje u cca Alžiru sa kino trake sa francuskim i arapskim titlom pa potom negdje u bg na sve to lupljen yu titl
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 12:10   #21
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,539
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Iss, baš si neki, a di je bio čar u vrijeme Rambo 2 "skinut" negdje u cca Alžiru sa kino trake sa francuskim i arapskim titlom pa potom negdje u bg na sve to lupljen yu titl
Cam ripovi FTW, jedini problem je kad Rambo 2 bude sinhroniziran na arapski ili madjarski, iju...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 12:48   #22
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,542
E onda si ga tek nagrabusio, ko sa Winnetou i janezi prihajaju
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na