Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.06.2020., 10:42   #301
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
J4105, 4GB RAM,trenutno samo 1x3.5" disk WD red i staro SFF napajanje, UPS veli 20W pod malim opterećenjem, a kad navinem stress test cpu i HDD ide do 38W.
Ostavljam mogućnost da ups ne mjeri pouzdano.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2020., 14:36   #302
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
dignuo xpenology na core i3 mašini (da se malo poigram sa plexom, koji mi je malo spor na J procesoru), za test ubacio 3 stara diska u mašinu (3 x 500gb).
watmetar kaže 25-28W stalne potrošnje. to mi djeluje puno za 24/7 rad.

i3-4170, 6gb ram, obična atx kanta
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.07.2020., 14:41   #303
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Puno?!?!
Pa to ti je mjesecno 10kn za struju... Zanemarivo. Ne kuzim, sto bi ti s tri diska (samo oni pojedu 1/3 -1/2 te struje)!!

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2020., 15:49   #304
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
kad se čovjek navikne na J procesor, onda je ovo puno.
matične sa J 3710 troše oko 7W, cijeli nas sa 6 diskova vuče ispod 20W. još kad se diskovi pogase to padne na oko 10W. kompletna kućna serverijada mi je na upsu skupa sa mrežnom opremom, i baterija izdrži preko sat vremena.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2020., 15:56   #305
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
Pa da, dobro kaže kolega, hdd - ovi vjerojatno troše više od pola tih 25-28W. Nije to puno za 24/7.

Sa druge strane taj i3-4170 u idle troši cca 10W a ima "snage" kad treba nešto odraditi.
Bit će to sasvim dobar NAS.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2020., 18:53   #306
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Na kraju sam nabavio kompletan komp korišten kao HTPC, a baziran na ovoj J2900 Asrock-ici:
https://www.asrock.com/mb/intel/q2900-itx/

Kućište je popularni Linkworld LC-920, unutra je 4GB RAM-a i HDD+SSD 500/60 GB koje izbacujem.

Kod mene je za par dana dok prijatelj pošalje iz ZG, ali koliko vidim po fotografijama na netu, to kućište nema otvor za PCI-E, tako da ću upogonit Dremel jednom kad/ako budem dodavao Intelicu ( ako uopće stane po visini .
Ova dupla Intelica se vidim originalna može nabaviti za 200 kn što je po meni više nego ok cifra za tako nešto

Matična ima 4 SATA porta, od toga mi trenutno treba samo jedan
Kada dođe komp trebam vidjeti i koliko uopće diskova mogu ugurati u to kućište.

Pretpostavljam da niste oduševljeni sa idejom korištenja 2.5" diskova u NAS-u, ali meni ova 1TB Toshibica radi već godinu ko grom ( prije toga je bila u laptopu barem još toliko). Sigurno stane barem još jedna za RAID i meni je to dovoljno.


Eto, javim kako radi Xpenology dok sve sredim.

2TB disk sa multimedijom mi je spojen na Asus RT-AC87U tako da ovaj DIY NAS koristim samo za backup mobitela i glavnog kompa, u isto vrijeme će mu pristupati max 2 korisnika i nema se što buniti da nemože progurati...

Napokon dokotrljao konfu iz ZG, kroz par dana ubacim diskove i instaliram Xpenology.
Za sada sam samo sve dobro rastavio i ispuhao od prašine sa mojim moćnim kompresorom

https://ibb.co/MC6D8hy
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2020., 22:58   #307
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
Nakon dorade idiotski dizajniranog nosača za diskove/optiku ( koji leži na na ATX konektoru), uspio sam ugurati dva 2.5" diska unutra.

Tvornički 60 mm vent na vrhu kućišta je jadan i glasan, njega sam skinuo i na bočnu stranicu iznutra namontirao 80 mm Zalmana na 2k rpm kojeg sam novog imao u ladici. Na proc nanesena MX-4 umjesto tvorničke žvake.
Vent je na cca 2 cm od cpu pasivca i u BIOS-u postavljen na prvu razinu ( 1100rpm) - za sada do defaultnih 50 °C, pa naknadno procjenim do koliko treba podizati temp prag. Trenutna idle temp proca je oko 35 °C.

Sve je to ispalo hardverski solidno, ali kao što sam i očekivao, sa softverom se zabavljam cijeli dan i nije fora .


Išao sam na 916+ loader i pripadajući DSM, iskonfigurirao grub file i snimio image loadera na stari 2GB usb drive ( vid, pid i mac uredni, serijski br također unesen iz generatora ). Oba storage diska uredno formatirani:

Po prvo uključivanju web assistant mi pronađe nas i ponudi instalaciju, vrti onaj krug i nakon što je sve instalirano ide onaj 10 min restart timer. E, pa nakon tog tiemera je NAS mrtav.
Nema ga više na listi u routeru i ne mogu mu nikako pristupiti.

Diskovi su mi u AHCI modu, probao sam rebuild loadera sa novim extra.izma fileom, nekoliko puta formairao diskove i ponovo pržio svježi loader na usb stick
= svaki put isto xranje - po instaalciji se izgubi sa mreže.

Što raditi ? Da probam drugi loader/DSM, ovaj usb od 2GB valdja nije prob - ne popuni ga skoro pa ništa... Možda je problem što DSM instaliram preko Web Assistant-a ?

edit:
Driver za RTL8111G je sadržan u extra.izma file-u dok je kod mene RTL8111GR mrežna - možda je u tome problem.

Zadnje izmijenjeno od: Doom. 14.07.2020. u 23:50.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 00:57   #308
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
To zadnje / drv za mrežnu te vjerojatno zeza, mada inicijalno radi.
Probaj load kroz onu debug varijantu gdje možeš mijenjati neke detalje, mislim da ima opcija vezano za drajver i postavke mrežne,
ili traži koji "loader" radi / valja kod tebe.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 01:45   #309
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
Mrežna da,

Evo instalirao DS918+ loader sa DSM 6.2.3-25426
U info centru procesor navodi kao Celeron J3455, diskove je uredno prepoznao kao i USB hubove.

Sjutra nakon kave postavljam fs i testiram kako radi u praksi
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 09:57   #310
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 978
Verzije 6.2.x su imale problema sa mrežnom (osim 6.2), ali izgleda da sa 6.2.3 opet sve radi bez problema. Inače 918+ je 4bay Synology, ako misliš da će ti faliti slotova za diskove u budućnosti rađe idi sa 3617xs. Mana je što ne podržava SHR, ali podržava 12 diskova.
Night je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.07.2020., 21:45   #311
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
Ostavio sam preko noći da kreira RAID ajnc, za FS odabrao "onaj njihov".
U početku aktivirao enkripciju uz koju su perfomanse bile ok ali ipak odlučio disejblati i kroz Acronis true image odabrati da on radi enkrpiciju backupa.

Sada bez enkripcije sa uključenom checksum opcijom .avi file od 6GB prebacuje na NAS 111 MBps, sa NAS-a na komp oko 100 MBps.

Mislim da će to ovako ostati dulje vremena, u neko doba 1TB diskove zamijenim sa 2TB i to je to.
Cijela ova konfa kad oduzmem vrijednost diskova me koštala 300 kn i za tu lovu je ko avijon
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 21:50   #312
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Inače 918+ je 4bay Synology, ako misliš da će ti faliti slotova za diskove u budućnosti rađe idi sa 3617xs.
možda u originalu je 4bay, ali 918 xpenology podržava 16 diskova.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 11:12   #313
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 978
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
možda u originalu je 4bay, ali 918 xpenology podržava 16 diskova.

Thanks za info. Kad sam ga testirao u VirtualBoxu sa 2 diska pokazivao je u Synology sučelju samo 4 kockice za diskove, dvije popunjene i dvije prazne. Odustao sam jer sam računao da neće prepoznati više i stavio na pravi hardver 3617xs. Ako se dobro sjećam u grub fajlu u loaderu se da namjestiti broj diskova, ali ostalo mi je da se može staviti samo jednako ili manje nego što originalni box ima. Ako može više to je super, veći izbor loadera.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 11:15   #314
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
A ne pišeš jeli igračka počela "jesti malu djecu" ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2020., 00:04   #315
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
Da, 16 slotova ukupno, 14 ih je ostalo slobodno - trebao bi još 2 ovakva prazna kućišta da njih sve utrpam


Koji bi bio najbolji Android app za backup mobitela dok sam na putu ?

Da se preko DDNS adrese poveže na NAS i dok je mob na WiFi-ju šiba kopiju foto,video i po mogućnosti drugih dokumenata sa moba na NAS.

Digao sam Synology Drive Server na NAS-u a na mob instalirao DS File app:

I funkcionira - pravi kopije dokumenata iz odabranih foldera ali iz nekog razloga fotografije iz DCIM foldera prebacuje đuture, dok za sve druge foldere uredno kreira folder istog naziva na NAS-u.

Idealna bi bila aplikacija koja bi osim multimedije radila i backup imenika i poruka - uz sigurnosne restrikcije Androida, tako nešto uopće postoji za ne-rootani mob ?
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2020., 11:44   #316
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
Za imenik manualno export u vcf, stavi file u files (dokumente) pa ćeš tako povući na NAS,
e sad, ima li neki app koji to može sam odraditi vjerojatno ima.

Da probaš ES File Explorer app ?
To bi bilo manualno rješenje po pitanju startanja i šta treba kopirati,
evo kako se odradi spajanje na share / nas > https://blog.en.uptodown.com/android-es-file-explorer/
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2020., 12:03   #317
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Imenik održavati sa alatima koji su za to predviđeni, ako si na Android onda preko Google računa sinkronizacija ili neki exchange račun ako imaš email izvan Google sustava.

Onda si možeš još jednom mjesečno ručno napraviti export u vcf i spremiti na disk negdje kao dodatni backup.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2020., 18:50   #318
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
Tnx, evo sam isprobao masu appova i ostao na (DS File + Acronis TI Mobile + Backup Your Phone) kombi.

DS File se preko DDNS-a spaja na NAS i uredno automatski backupira svaku novu foto i video bilo da sam na "stranom" ili kućnom WiFi-ju. Ali samo to, nisam ga mogao natjerati da backupira i ostale tipove fileova.

Backup Your Phone mi periodično pravi kopiju imenika, poruka i sl na SD karticu.

Acronis pravi kopiju imenika, poruka i kalendara kad se spojim na kućni WiFi. Može i video + foto ali sam to disejblao i prepustio DS File-u

---------------------------
Za ostalo mi nije ni bitno ako izgubim, nije mi se dalo gnjaviti sa šemama tipa SMBSync2.

Ako netko treba upute kako instalirati Acronis na Synology/Xpenology, evo Kinez lijepo objasnio pojednostavljenim pismom
https://post.smzdm.com/p/a5kqzx57/
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2020., 19:09   #319
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Da li ti DS File radi backup automatski u pozadini svaki puta kada se spojiš na wifi?
Meni je tako prije radio, ali sam zadnjih nekoliko mjeseci primijetio da više ne radi tako, nego isključivo kada sam otvorim DS File dok sam spojen na wifi, onda prebaci sve od zadnjeg otvaranja. Ne znam što se promijenilo, i da li je uzrok tome DS File ili nešto od Android postavki.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2020., 21:37   #320
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Da li ti DS File radi backup automatski u pozadini svaki puta kada se spojiš na wifi?
Meni je tako prije radio, ali sam zadnjih nekoliko mjeseci primijetio da više ne radi tako, nego isključivo kada sam otvorim DS File dok sam spojen na wifi, onda prebaci sve od zadnjeg otvaranja. Ne znam što se promijenilo, i da li je uzrok tome DS File ili nešto od Android postavki.
Prva proba: isključio WiFi, napravim foto, uključim WiFi = nije automatski backupirao nakon što sam pričekao više od 5 min i par puta stavljao/budio mob iz standby-a

Disejblam photo backup u aplikaciji, pobrišem sve od prije prebačene fotografije na NAS-u uključujući ono u recycleu i ponovim par puta ovo sa novom foto i WiFi off/on = svaki puta radi bez greške


Testiram još par puta, pa ako se prob ponovi probam dodati DS File na " aplikacije izvan stanja mirovanja" listu. Tu već imam Viber i sl. app koje moraju biti budne.

edit:
Evo nakon 4-5 dana testiranja da javim:
Automataski backup prilikom prebacivanja na WiFi bi mi proradio samo onaj prvi put nakon inicijalne konfiguracije i nikad više. Instaliram sam Synology Moments za potrebe backupa fotografija, ima isti ovaj problem kao DS File ali barem kategorizira fotografije po datumu u zasebne foldere.
Šteta da ne radi automatski backup, ali ću (nadam se) steći tu naviku da ručno otvorim moments app i pokrenem backup dok sam na dobrom WiFi-ju.

Zadnje izmijenjeno od: Doom. 24.07.2020. u 16:11.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 00:44   #321
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
Xeon E3-1220 v2 vs E3-1260l

Fujitsu Primergy TX120 mini-server:

Pentium G620 koji je trenutno unutra leti van a umjesto njega dolazi jeftini Xeon sa Alije.

Već sam naručio e3-1220 v2 ali još nije kasno da se predomislim i umjesto njega uzmem E3-1260l za ~ istu lovu.

e3-1220 v2 je malo noviji i ima viši TDP, dok E3-1260l podržava HT i ima niži TDP.

-------------
Za backup sa nekoliko uređaja, osnovni Plex i u budućnosti SecurityCam server su dovoljni i puno slabiji procesori ?
Razmišljam da zamijenim za ovog Sandy-ja sa nižim TDP-om, ali kolika je tu opće razlika u idleu / prosječnome - loadu - par °C i W ili neke bitne brojke ?

Zadnje izmijenjeno od: Doom. 07.08.2020. u 13:37.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 09:26   #322
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Ako ces koristiti samo direct play na plexu, mozes vrtiti n bilo cemu.
Za backup i ostalo, mislim da tu nema problema.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 09:40   #323
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
...i u budućnosti SecurityCam server...
Od Synology ili neki drugi?
Ako je od Synology, kako ga misliš vrtiti na Xpenology kad treba dodatne licence?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 14:25   #324
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
@Pupo
Planiram i osnovni transcoding, ništa previše zahtjevno.

@Libertus
Probao sam samo jednom testno instalirati na trenutni NAS.
Dodate licence su za dodatne kamere ili je još nešto od funkcionalnosti onemogućeno ?
Više od 2 kamere mi nikada neće ni trebati.

edit:
Prilikom prebacivanja diskova u novi NAS na kojemu je druga verzija loadera na usb-u:
Nešto od konfiguracije mogu sačuvati ili moram formatirati diskove i sve nanovo podešavati - Onaj njihov recovery đir funkcionira samo sa na Synology hardveru ili prolazi i sam Xpenology-jem ?

Zadnje izmijenjeno od: Doom. 09.08.2020. u 23:38.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2020., 08:38   #325
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
nekidan idem pristupit omv masini kad ono sipak, ne registrira je na mrezi, lagani reboot i opet nista. juce na kraju malo dijagnosticira i zakljucia da je boot usb kompletno cici-krep. sad me ceka vidit koliko "bezbolno" je dignit omv s podacima na diskovima. koliko sam skuzia nebi tribalo bit problema.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2020., 09:41   #326
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Nikakav problem ako nije u igri nekakvo raid polje. Dignes novu instalaciju omv-a i samo mountas postojece diskove.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2020., 09:44   #327
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 978
Ne bi trebalo biti problema. Inače pazi da ti je USB dovoljne veličine. Umjesto USBa koristim mali SSD od 8GB i to je onako na knap za računalo sa 4GB memorije, ostane 200-300MB slobodno, a i dobar dio se zapuni kod updatea, bolje bi bilo da je disk od 16GB. Gledaj da je stick velik bar kao memorija u računalu plus osam gigabajta, to bi trebalo biti ok.
Edit : i Docker drži na disku koji je za storage, ne na boot disku na kojem je OMV.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2020., 10:09   #328
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Ma stavis za 150 kn neki ssd od 120 gb i vozi misko.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2020., 12:23   #329
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 978
Naravno, ali ako imaš ploču sa samo dva SATA porta onda stavljanje OMVa na USB stick ima smisla.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2020., 12:35   #330
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Naravno, ali ako imaš ploču sa samo dva SATA porta onda stavljanje OMVa na USB stick ima smisla.
A i 32gb stick dođe 31kn, to je ipak puno manje od 171kn koliko dođe najjeftiniji 120gb SSD
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na