Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.07.2015., 13:01   #1
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
LED strip dimmer - pitanje za elektrotehničare

Pozdrav svima!

Imam jedno pitanje vezano uz led rasvjetu.

Složio sam rasvjetu sobe sa LED trakama 5050 koje daju vrlo intenzivnu svjetlost ali traže i dosta snage. Prema kalkulacijama za nekih 7 metara ove trake dobio sam potrebnu snagu od 120Watta. Napajanje koje imam je 150 Watta (12V, 12.5A). Ugradio sam ovo napajanje:

http://www.ebay.co.uk/itm/2012386166...%3AMEBIDX%3AIT



Ukupna dužina ledica je podijeljana na dva zasebna kruga i tako spojena na PSU koji ima dva 12V raila. Jedan rail mi vuče nekih 70 Watta iz PSU (288 ledica po 0.24 Watta svaka), a drugi 50 Watta (207 ledica isto po 0.24 Watta).

Uglavnom sve je već složeno i radi besprijekorno.

E sad, imam jedno pitanje vezano uz dimming kontrolu koju bih želio ugraditi. Ugradio bih dimming za svaki rail zasebno sa dva odvojena dimmera. Koliko mi treba biti deklariran svaki dimmer na odvojenim railovima? Oba dimmera se spajaju na PSU koji je deklariran na 12.5A max. Mogu li na svaki rail ugraditi dimmer od 8A ili moraju dimmeri biti jakosti kao što je i PSU od 12.5A? Ako sam dobro shvatio onaj rail od 70 Watta mi vuče struju od 5.6A (70 Watta / 12V), a onaj rail od 50 Watta mi vuče struju od 4.2A (50 watta / 12V). Prema ovoj računici mi izgleda da bi dimmeri od 8A bili dovoljni za svaki krug po jedan. Ali nisam siguran da li dimmer od 8A mogu spojiti na PSU od 12.5A? Jači dimmeri od 12.5 i više A su puno skuplji pa bih to volio izbjeći.

Uzeo bih ovaj dimmer:

http://www.ebay.com/itm/DC-12V-8A-LE...item2ee34c8674



Molim malo veće stručnjake iz elektrotehike za pomoć.

P.S. Isto pitanje sam postavio na bug forumu ali nitko nije odgovorio.
A-V je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2015., 07:18   #2
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
Slobodno stavis taj dimer, snaga koja je navedena na njemu, tj. struja je maksimalna moguca koju moze dimer isporuciti.

Ako je napajanje 12.5A, a dimer 8A, znaci da ti je ostalo jos 4.5A po railu viska, odnosno ako je dimer 8A, a ledice trose 5.6A / 4.2A imas i nesto headrooma na dimerima, pa nece biti full optereceni, posto dimerom reguliras izlaznu struju od 0 (min) - 8 (max) A.

Ovo je idealan setup, obicno ekipa stavlja dimere ili regulatore tocno u Watt / Amper s obzirom na potrosac, pa se cude sta riknu ili se griju ko manji vulkan.
Perestrojka je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.07.2015., 10:38   #3
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Zahvaljujem na odgovoru!
A-V je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2020., 23:12   #4
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Trebam led strip za kuhinju, a nemam pojma o led stripovima. Od fićura, htio bih da mogu dimati i to je to. Jednobojna svjetlost (bijela), da može služiti i kao radno svjetlo. Rekli su mi samo da moram uzeti s velikim CRI brojem (95+), da boje onoga što osvjetljavam budu realne.

Biti će do 5 m sveukupno, mislim da ću ići pod gornje elemente i 2 elementa unutra.


Fakat nemam pojma ništa o tome, doslovno trebam linkove na let strip, napajanje/kontroler i nekakvu upravljačku jedinicu. Može daljinski, a ni nemora, može i dimer na potenciometar, pa bih ga ugradio odmah do prekidača.


tnx
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na