Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.12.2014., 14:24   #31
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Pa isto je, samo taj trokraki nece radit (ako ne vrati signal nazad kao sto su napisali) ali mi nije jasno zasto bi to radio osim ako mu tel ima samo takav prikljucak Ali ako je radilo do sad s spliterom radit ce i od sad i to mu ne treba. Mislim duzina kabela sve je isto.
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2014., 16:51   #32
tommyman1507
Premium
Moj komp
 
tommyman1507's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Beli Manastir
Postovi: 416
Citiraj:
Autor karllo Pregled postova
ah da, imaš pravo, to je bilo direktno spojeno u zidu bez utičnice, ali je onda "krivu" utičnicu nabavio jer mu ne treba trokraki izlaz + još dva obična, dovoljna mu je ona sa jednim izlazom
Onda ću nabaviti tu sa jednim izlazom. Cilj mi je da telefon ostane u hodniku a ruter u sobi. Znači treba mi onda ta utičnica sa jednim izlazom i kabel od 7-8 ( koji će ići iz telefona u ruter direkt ) metara pošto jedan već imam.
tommyman1507 je online   Reply With Quote
Staro 06.12.2014., 17:11   #33
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ježuš marija al ste napravili nuklearnu fiziku od 2 il 4 žice

Jel hoćeš:
- router u sobi
- telefon u hodniku kraj postojeće utičnice
Hoćeš.

Ako nemaš krimp klješta i RJ11 konektore ili nekog lokalnog tko ti to može odraditi onda trebaš 2 kom. RJ11 10 M gotova kabela,
eto, jedan kabel već imaš.

Ne treba ti nikakva nova utičnica kad na ovoj postojećoj možeš sve odraditi i to još u x mogućih kombinacija.
Dapače, potrebna ti je baš takva ako će kroz nju prolaziti adsl linija i spoj (povrat) za telefon.

Ako ti i dalje nije jasno onda nađi nekog lokalnog tko zna
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2014., 17:15   #34
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Citiraj:
Autor tommyman1507 Pregled postova
Cilj mi je da telefon ostane u hodniku a ruter u sobi.
Izgleda mi nekako ovo sve komplicirano za tebe, a u biti nema sta komplicirat. Da olaksas sam sebi, kad dodje h1, zamjeni router koji je sad i stavi cvjetka i ostavi sve kako je i to je to.
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2015., 19:40   #35
von Schultz
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 494
Pozdrav dečki, imam i ja nekoliko pitanja, možda malo kompleksnijih.

Danas su mi majstori provukli skroz novi UTP kabel od kabineta koji ide u zemlju do moje kuće (tavana). Naime, stari kabel koji je bio poluraspadnut i još je išao do neke manje kutije (kud se spajaju susjedi) na nekom stupu koja je isto stara i samim time stvarala smetnje pa je sad zaobiđena.

Imam nekoliko tehničkih pitanja. Kako sam upućen da mi je najbolje zbog smetnji staviti UTP kabel do modema (sad imam onaj obični telefonski), trebao bih spojiti taj UTP kabel koji namjeravam kupiti s ovim novim koji su mi majstori doveli do tavana. Oni su uzeli jednu paricu (dvije žice od ukupno osam) i spojili na ovaj moj telefonski kabel koji ide do rutera i to sve skupa zgurali u neku plastičnu kutiju u tavanu.

Moja pitanja glase -
1.) - kad kupim UTP kabel da zamjenim ovaj telefonski, da li je bitno na koje dvije žice ću ga spojiti od ovog novog koji su majstori postavili? Kako točno funkcionira signal koji dobivam preko žica koje dolaze do moje kuće? Jel je svih osam u upotrebi sa istim signalom, odnosno da li kroz taj kabel mogu ići (ako sam dobro shvatio) teoretski 4 parice (4 razdvojena signala) (4x2)) ili ne?

2.) - Na koji način da spojim kablove? Jel postoje kakve posebne male razvodne kutije gdje bi mogao ugurati žice sa kraja svakog kabela ili da jedan kraj svog kabla zdravoseljački spojim rukom i "zafrčem" s drugim kabelom koji dolazi izvana, a preostale žice koje ostanu viriti samo zamotam izolir trakom? Hoće li takvo spajanje onda predstavljati neku vrstu slabe točke?

3.) - Što da napravim s viškom žica koje idu do modema - konektor RJ11 prima samo četiri žice, a ne osam. Samo ih odrežem i ostavim? Također, koje četiri žice da stavim u konektor - ili su dovoljno samo one dvije iste boje koje su spojene gore na tavanu na glavni kabel koji su postavili majstori?

4.) - Ako sam u pravu, VOIP signal koji izlazi kabelom iz modema i ide u telefon može ići na više telefona ako koristim neki Y kabel na način da jedan kraj spojim u modem, drugi kraj u jedan telefon pored modema, a treći kraj profuram do drugog telefona u drugom dijelu kuće? Ovo pričam pod pretpostavakom da modem ima samo jedan VOIP izlaz, ne dva.

----
5.) I još jedan set pitanja, ne vezanih uz gornju lokaciju (kuću) - po jednom stanu na drugoj lokaciji provedene su obične telefonske žice koje vode do utičnica po svim sobama. E sad, kako tu očito nema smisla stavljati UTP kabel od utičnice do modema kad do utičnice idu one obične dvije žice da li bi bilo pametno provesti UTP kabel od glavne kutije u zgradi dva kata ispod do samog stana i onda po cijevima stana do utičnice kud se spaja ruter? To pitam zato kaj ću na spomenutoj lokaciji uskoro moći uvesti VDSL pa da mi smetnje budu minimalne. Možda da pozovem nekog majstora da mi to izvede?

Hvala na odgovorima i vičite ako ima nekih nejasnoća.

Hvala!

Zadnje izmijenjeno od: von Schultz. 04.01.2015. u 02:03.
von Schultz je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2015., 02:08   #36
von Schultz
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 494
U međuvremenu sam dobio odgovore na neka pitanja pa ostaje pitanje 2.) vezano uz najbolju vrstu spajanja na tavanu i to vanjskog kabela koji mi dolazi do kuće i mog unutarnjeg koji vodi do modema (preko neke razvodne kutije, direktno ili nešto treće?), pitanje broj 4.) i pitanje broj 5.)

Hvala!
von Schultz je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2015., 11:24   #37
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
4.) Modem/router obicno ima dva telefonska izlaza, ali je samo jedan aktivan. Za spajanje vise telefona na modem potreban ti je Y telefonski razdjelnik RJ11 ž/2ž, ili m/2ž

5.) "Obicne" telefonske zice nije potrebno mijenjati s UTP-om. Vaznije je izvesti dobre spojeve, ako je moguce lotanjem. Ako to nije moguce, onda "frkanjem" bar 10mm (sigurnije 15mm) dobro ociscenih krajeva i izoliranjem takvih spojeva.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2015., 23:27   #38
von Schultz
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 494
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
5.) "Obicne" telefonske zice nije potrebno mijenjati s UTP-om.
A ona priča vezana uz smanjenje smetnji ako se koristi UTP kabel?
von Schultz je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2015., 23:42   #39
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Nisam u toj braniši (iako jesam u elektro struci), ali mislim da UTP samo nosi više žila i isto su ufrkane parice kao i telefonske. Za smanjenje smetnji bi trebao neki oklopljeni (u UTP kratici onaj U znači unshielded). Najveći problem s ADSL-om su gubici na spojnim točkama. A ovo gore, if it works, don't fix it.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2016., 15:51   #40
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Pozdrav, presli smo doma s Optime na Iskon, ali nisam ocito dovoljno proucio Iskon, naime, telefon im ide preko routera dok je na Optimi isao direk iz uticnice.
Do sad smo imali router i telefon na katu + telefon u prizemlju, te trebamo i dalje takav setup radi maminog posla i njene starosti (radiona na katu, dnevni boravak u prizemlju) ...
Router je do sad bio na jedinom mjestu gdje PC u kuci do lovi wifi..

SETUP

Kako bi mogao takav setup dobit pomocu postojece instalacije ili modifikacijom postojece? Fizicki bi sam mogao odraditi sto treba, samo sto neznam sto treba
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."

Zadnje izmijenjeno od: zkljaja. 18.02.2016. u 15:57.
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2016., 17:47   #41
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Imao sličan problem. Kakav ti kabel ide od pancera do utičnica? Jel ima četiri žice?
Ja sam to rješio ovako:
Stavio sam "duplu" utičnicu tamo gdje je uštekan router. Od pancera mi do te utičnice ide utp, ali možeš i sa običnim telefonskim kabelom proć ako ga imaš. Jedna parica mi služi za dolazni dsl. To ide iz te utičnice do routera. Zatim u router imam obični telefonski splitter, t ili y komad, u koji mi je uštekan moj telefon kod routera. U treću rupu splitera je uštekan kabel za drugi telefon, koji se vraća u utičnicu. Iz utičnice ide po utp kabelu do panzera, gdje je prebrikano na kabel koji po zidu ide u prizemlje. I to je to. Nacrtam još pa ti pošaljem skicu.

edit:
ovakav Y imam, žžž, i kabelima pospajano router - tel - utičnica
Skica

Sad sam skužio da imaš tri telefona, ali svejedno, kod pancera spojiš u paralelu sve koji nisu kod rutera.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example

Zadnje izmijenjeno od: rodney. 18.02.2016. u 17:54.
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2016., 18:02   #42
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
Citiraj:
Autor rodney <