Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.01.2024., 12:07   #1
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Uređaj za upravljanje mrežom

Neznam kako postaviti naziv teme,

ali, ukratko, treba mi nešto da mogu upravljati svim uređajima na mreži, ograničiti brzinu interneta i eventualno isključiti internet, a ja sam tudum u moru svih tih uređaja, i sve sto imam sam slozio iz hobija.

Imamo hibridni t-com priključak, sa maxtvom, brzina preko žice cca 35-36 Mbit max, a puno uređaja koji pristupaju netu, mobiteli, tableti, TV-i, Unraid server sa više VM-ova, PC, laptop i 3 PoE kamere.
Sad, ako se dogodi da neki od uređaja odluči skinuti update, ili neko od ukućana treba skinuti nešto brzina uspori i moj glavni komp doslovno je neupotrebljiv, sinoc sam skoro počupao sve kabele iz ormara!!!

Meni je na prvu misao palo nešto od Ubiquitija, tipa uzmem USW-Pro-24 ili USW-16-POE i stavim ga iza t-com rutera i dali bi on mogao upravljati svim uređajima kako sam ja zamislio?
Ili ima neki drugog proizvođaća da ima user frendly interface a da nije skup?

Od opreme trenutno koristim:
T-Com hibrid DN9245X6-10, (zbog hibrida nemogu bridge mode)
RT-N18U, RT-AC66U B1 i Archer AX20 u AP modu po kući za WiFi i pokoji LAN kabel.
U ormaru su TL-SG108PE V1 i Cisco SF302-08 switchevi,
10 portova je zauzeto ali biti ce jos barem 3 kad završim po kući sve, tako ga gledam min 16 portni switch.
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 12:19   #2
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,148
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Neznam kako postaviti naziv teme,

ali, ukratko, treba mi nešto da mogu upravljati svim uređajima na mreži, ograničiti brzinu interneta i eventualno isključiti internet, a ja sam tudum u moru svih tih uređaja, i sve sto imam sam slozio iz hobija.

Imamo hibridni t-com priključak, sa maxtvom, brzina preko žice cca 35-36 Mbit max, a puno uređaja koji pristupaju netu, mobiteli, tableti, TV-i, Unraid server sa više VM-ova, PC, laptop i 3 PoE kamere.
Sad, ako se dogodi da neki od uređaja odluči skinuti update, ili neko od ukućana treba skinuti nešto brzina uspori i moj glavni komp doslovno je neupotrebljiv, sinoc sam skoro počupao sve kabele iz ormara!!!

Meni je na prvu misao palo nešto od Ubiquitija, tipa uzmem USW-Pro-24 ili USW-16-POE i stavim ga iza t-com rutera i dali bi on mogao upravljati svim uređajima kako sam ja zamislio?
Ili ima neki drugog proizvođaća da ima user frendly interface a da nije skup?

Od opreme trenutno koristim:
T-Com hibrid DN9245X6-10, (zbog hibrida nemogu bridge mode)
RT-N18U, RT-AC66U B1 i Archer AX20 u AP modu po kući za WiFi i pokoji LAN kabel.
U ormaru su TL-SG108PE V1 i Cisco SF302-08 switchevi,
10 portova je zauzeto ali biti ce jos barem 3 kad završim po kući sve, tako ga gledam min 16 portni switch.
Ubiquiti ti je tu kompletno user friendly rješenje. Potencijalno ne najjeftiniji ali ubiquiti se igra izmedju business i advance home use pa uzmi u obzir da za home dobivaš jako puno.

Problem bridga je kompliciran. Potencijalno se da riješiti preko dmz tako da apsolutno sve proslijedis na ubnt router. Ubiquiti router tada nije na javnoj adresi nego unutra što je moguće limitirajuci faktor za neke usluge ali ok možda ih ni nećeš koristiti.

P. S. U ubiquiti svijetu teško je imati cjelovito rješenje bez routera od njih.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.01.2024., 12:19   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
treba ti neki vid sqm-a, a za to se cake pokazao dosta dobrim.

nikakav switch ti to neće riješiti, tebi treba router koji to može, kojem ćeš definirati koji ti je max up/down i koji će limitirati korisnike nekakvom logikom koja će to dinamički alocirati.

nema tu ubiquiti ništa, biraj openwrt/mikrotik.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 12:37   #4
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
A pod što dođje Dream Machine Pro, jel to ruter ili switch?



Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
treba ti neki vid sqm-a, a za to se cake pokazao dosta dobrim.
Rekoh, ja sam tudum na tom području tako da mi ništa te kratice ne znače čak mi ni google ne pomaže

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
nema tu ubiquiti ništa, biraj openwrt/mikrotik.
Ako može neki link/naziv do proizvoda bilo bi super.
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 13:10   #5
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Koliko je to "da nije skup" ?

Imaš na Njuškalu rabljeni Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN za 150 EUR.
Dobijes quad core Arm32 procesor, 10 gigabitnih portova(od toga jedan POE-Out) i jedan SFP+ port, 2.4GHz i 5GHz wifi. Sasvim solidan router za ono što tebi treba.
Alternativa je RB1100AHx4 (13 gigabitnih portova) - 224 EUR nov.
Slijedeća stepenica je CCR2004-16G-2S+ (16 gigabitnih portova, 2 SFP+ porta, quad core Arm64 procesor) - cca 450 EUR. No pitanje je treba li ti to
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 14:18   #6
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
A što manje to bolje, do tih 400-500€ nije problem da znam da valja.

Znači to su ruteri i idu umijesto mog hibrida ili se spajaju iza njega?
Ovaj RB1100 bi bio idealan i po cijeni i po specifikacijama što mi trebaju.
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 14:43   #7
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Kad sam imao los pristup netu (4g, oko 20-50 Mbps) non stop mi je trzao net i streamovi na tv-u. Pa kupi bolji 4g modem, pa spajaj sve zicano... Uzeo sam si na kraju Asusov ruter i podesio QoS na razini mreze. Neke uredjaje sam klasificirao da su kompletno low priority (torrent masina i sl), a neke kao top priority (poslovni pc). Sve ostalo je negdje u sredini. Bez beda upalim torrent, iptv i teams poziv - nista ne steka. Ruter klasificira promet po mrezi u 5-6 kategorija i ti ih rucno poslazes sto ti je bitnije.

Na Asusu AC86U je Merlin fw i FlexQoS plugin. Nisam koristio Cake (iako je dostupan) nego njihov proprietary SQM. Kasnije na Asusa dozidas mesh nodove i to bi sve trebalo jednako dobro raditi.

E sad, ja se polako gledam maknuti s Asusa pa dosta gledam TP-Link Omada sustav... Jeftini ala Ubiquiti. Doduse Omada ruteri su koliko vidim nis posebno, ne znam kako stoje s mreznim QoS-om jer njih nisam planirao uzimati. Isto trazim jednostavan UI i lako planiranje mreze. Nisam nikad gledao na Mikrotikove kao user friendly uredjaje

Tebi treba ruter (ili neki pametni switch, ako je to uopce u njegovoj domeni, a mislim da nije) koji ce prioritizirati promet medju uredjajima.

Za 500 eura slozis Omada ruter, switch i par AP-ova i vjerojatno ti ostane kusura. Ali treba ti bridge ili barem DMZ na hybrid ruteru.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 15:47   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,562
Čim je hobrid u pitanju treba biti pažljiv, on kombinira 3g/4g + xDSL link.
Tu Bridge otpada jer ako se i aktivira bacit će ga samo na xDSL a to automatski znači nikakvu brzinu.
Još dodatno (bar je prije bilo tako), na mjesečnoj bazi se broji promet pa kad se pređe neki definirani limit opet ga baci na xDSL do slijedećeg prvog u mjesecu.

Nisam čuo da je netko složio hibrid link na custom routeru a da je u okviru jedne cijene / usluge kako je originalno.
Možeš složiti sam ali onda su (dupli nofčići), jedno za xDSL + drugo za 3g/4g/5g.

Šta može / treba:
- ugasiti WiFi na hibridu jer zna utjecati na 3g/4g link
- ako treba, promijeniti lokaciju hibrida (npr. prozor), kako bi dobio što bolji 3g/4g link, brzina i kvaliteta signala bi trebala biti vidljiva u GUI - ju
- da, znam, gnjavaža je jer tada treba na to mjesto dovesti xDSL liniju i mrežni kabel do lokacije gdje je prije bio ili ostatak mreže
- definitivno treba router koji će raditi pametni QoS (kolega je poviše opisivao),
tu igra neki od Tik - ova sa WiFi ali je dosta kompliciran dok ga se ne nauči / savlada
- za kraj, na Tik - ovima WiFi zna biti dosta mušičav
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 15:57   #9
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Tebi treba bolji net a ne kemijanje s ruterima i svima
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 16:02   #10
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
A pod što dođje Dream Machine Pro, jel to ruter ili switch?





Rekoh, ja sam tudum na tom području tako da mi ništa te kratice ne znače čak mi ni google ne pomaže


Ako može neki link/naziv do proizvoda bilo bi super.
osobno izbjegavam ubiquiti štagod jer im je ekosustav pucanj u muda, preskupa slikovnica. jedino ptp oprema je normalna i valja.
plafon šta sam vidio im je onaj er-x router koji za šta nudi košta previše i tu sam stao, te amerikanate ala "dream mašin" nisam znao ni da postoje, niti ću ih ikad nabaviti.
općenito sve skuplje od 100 eura za router smatram bespotrebnim, i za gigabit, kamoli za tu tvoju dsl brzinu šta može komotno rutirati tplink od 20 eura. i iskreno, dal vrtim openwrt na tplinku od 20, ili mikrotiku od 200, razlika se osjeti tek kad ti apetiti pređu 100mbita.

ako hoćeš slikovnicu, onda mikrotik nije za tebe,a nije ni openwrt, i rađe gledaj neki asus onda. dosta vuku na slikovnicu a solidno rade svoj posao i nećeš izgubiti 2 mjeseca da ga konfiguriraš i pročitati 860 stranica foruma da skužiš kako se sqm podešava.
i ps obzirom na pare koje kaniš uložiti - rađe vidi dal možeš odjebat paricu i ako oko tebe postoji dobar 4g, pređi komplet na 4g sa nekim dobrim 4g modemom.
PS - ako imaš hibrid, a želiš svoju opremu iza, onda moraš imati dvije mreže ako želiš zadržati mogućnost odvajanja koji će uređaji na net preko parice a koji preko 4g-a.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.01.2024., 16:44   #11
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
nema tu ubiquiti ništa, biraj openwrt/mikrotik.
Kako mislis nema UBQ nista tu? evo je selektiram bilo koji uredjaj u mojoj mrezi na Unifii stavim ga (limitiram) u grupu koju zelim da mu skresem dopustenu brzinu po zelji?

recimo tabletu nedam vise od XY kbps ili bilo kojem drugom uredjaju prijavljenom u mrezi i sve to sa par klikov auser friendly....

Screengrab
https://prnt.sc/GOuPi5zCkTc8

To sto on trazi bi bez problem mogo rjesit sa Unifi mrezom znaci Router ( cloud Key Gen2 ili ovaj novi unifi Express za home usere) i jedan switch (PoE) te koji dodatni AP ili jos koji unifi Express u Mesh za Wifi....

recimo ovako:
https://www.youtube.com/watch?v=fLLa9WGWPCQ
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 18:57   #12
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
taj screenshot je s čega? s routera?

osobno smatram da je unifi nešto ko apple ali za mreže - zatvoren, sam sebi dovoljan, i preskup. ako mi neki dio tog ekosustava rikne, moram se guzit da nabavim drugi komad koji paše tom ekosustavu i platiti ga vjerojatno više nego onog ranije.

nisam pratio unifi zadnjih 5-6 godina jer - me ne zanima. nitko oko mene ne želi TOLIKO para uložit u mrežu, a poslovno nitko nije toliko lud da ide na unifi.

ja sam sasvim zadovoljan routerom od 50tak eura i sa openwrt-om, koji mi poprilično veselo rutira 500mbita na 50tak divajsova i nikad nisam imao potrebu niti jednome od njih nešto limitirati, pa čak ni kad mi netko legne na steam ili torrente.


ovo šta OP pita - on bi uložio xyz evrića u sustav koji će mu omogućiti da jad od interneta određenim uređajima uspori - dok bi ja rađe ekvivalent tih para uložio u alternativni internet ako on postoji.

PS - doduše 30-40mbita nije jad od interneta već sasvim prihvatljiv dok god apetiti nisu preveliki. 10 mbita je jad od interneta.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 19:22   #13
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Unifi network j(iz njega je screengrab) je daleko bolji i napredniji od unazad 5-6 godina tako da moguce tu lezi razlika o kojoj pricamo. Puno vise funkcija i setupa ima danas (nije savrseno ali puno puno bolje) i daleko je vise user friendly (ono sto OP trazi) nego Mikrotik a reko bi i Asus ( imam i Rog AX11000GT).

U cijenu ne ulazim (svako bira za svoje pare ) ali meni je UNiFi preporod nakon HPa i Asusa sto switchewi sto reuteri i APovi...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 19:27   #14
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
@Lewis

Ovako na brzinu, imam unifi u6 lite, recimo uzmem unifi express. Express se onda ponasa kao key conteoller?

Adoptam u njega u6 lite? Maknem mikrotika kao router i express dize pppoe konekciju i prst u uho?

E sad synolog mi vrti controller, valjda se moze iz njega izvesti postavke i uvesti u express?
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 19:57   #15
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Unifi network j(iz njega je screengrab) je daleko bolji i napredniji od unazad 5-6 godina tako da moguce tu lezi razlika o kojoj pricamo. Puno vise funkcija i setupa ima danas (nije savrseno ali puno puno bolje) i daleko je vise user friendly (ono sto OP trazi) nego Mikrotik a reko bi i Asus ( imam i Rog AX11000GT).

U cijenu ne ulazim (svako bira za svoje pare ) ali meni je UNiFi preporod nakon HPa i Asusa sto switchewi sto reuteri i APovi...

nama su ti, pred jedno 3 godine, bez da sad idem previše u detaljno - ponudili da nam cjelokupan mrežni sustav "unificiraju" i zamijene sa unifi-jem. radilo se o zamjeni više stotina uređaja, kompletnom zamjenom aktivne opreme, održavanjem i 24h SLA-om.

jedini plus te priče je bila riječ unificirano.

od onda sam se ja izgubio od tamo


to je moj unifi experience.

za po doma, kombinacija mikrotik/openwrt za ruting i tplink/aruba za wifi je dosad bila rock solid. a košta neizmjerno manje od unifi ekosustava, i najbolje - zamjenjiva je trenutačno za 50eura plafon. dapače, imam rezervu i to živu - glavni router ima bekap router koji uskoči u 2 minute ako je prvi nedostupan, sa duplim napajanjima ako jedan rikne preuzme drugi. i to je sve skupa koštalo MANJE od bilokojeg unifi switcha (ne routera; switcha). a ako mi se gleda statistika - imam kompletnu živu shemu mreže sa realtime online/offline zonama i realtime bandwidthom bilo koje točke.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 20:13   #16
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
@Lewis

Ovako na brzinu, imam unifi u6 lite, recimo uzmem unifi express. Express se onda ponasa kao key conteoller?

Adoptam u njega u6 lite? Maknem mikrotika kao router i express dize pppoe konekciju i prst u uho?

E sad synolog mi vrti controller, valjda se moze iz njega izvesti postavke i uvesti u express?
Neznam kako je kod self hostanja ali ako mozes exportati config (iz hardware unifia moze) onda bi trebao samo importati na unifi kontroleru kad ga dodas.. Pogledaj na YT jako ide migracija u tvom slycaju. Sa UniFiem to nema beda, naci ces desetke videa za sve opcije...

Meni UDM SE radi tjedno backup configsa pa je tranzicija seamless.
Ja imam UCK Gen2 jedan za prodat ali ako ti treba samo netwotk (UCJ key radi i security/kamere/UID...) moguce da ti je taj express sasvim dovoljan. Provjeri samo koliko uredjaja dopusta posto je to vise home kontroler nego nesto ozbiljnije

Sto se tice stabilnosti i sustava moje radi stvarno super (doduse ja sam na skupljim strojevima i enterprise switchevima i jacim wifi6 APovima) od prvog dana. A zanimljivo mi je sto su u zadnjih godinu dana dodali hrpu novih funkcija ( i podrsku za par VPNova) i svasta tj. nije samo hardware firmware i zakrpe nego konstantno stizu nove funkcije...
Svaki tjedan ima nekoliko beta i mjesecno po par RCa te obda i final buildovi. Firum im je isto iznimno aktivan ..
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 20:38   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,562
Dečki potegnite ručnu, odletili ste previsoko ... sve štima ali mislim da te skupe igračke nisu za "jadni" hibrid link gdje klijente treba malo "prikočiti" da ne pojedu cijeli bandwith i/ili mjesečni limit.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 20:45   #18
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Covjek je spominjo cifre do 500Eur, ovaj UniFi express je oko 160 i doda koji AP i daljje ispod 500 tak da nije tak skupo ..
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 20:45   #19
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Neki mrezasi koje znam nemaju taj hardver "za po doma"

Anyway, ja i dalje stojim pri svojem - konfekcijski asus me spasio. Nista manualno limitiranje bandwidtha, samo upaliti qos, definirati prioritete vrste prometa/klijenata i pustiti ga da radi. Nema setupa, ne trebas zuriti u GUI, nema ni neke hvalevrijedne statistike.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 22:49   #20
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
nitko ne spominje OPNsense?

ono sta njemu treba je bandwidth management. iako u dosta proizvoda to postoji: ubiquiti, kerio, asus sa svojim openwrt rjesenjima i sl, na kraju dolazimo da mu treba neki firewall za pravilni QoS iliti bandwitdh management.

istrazi OPNsense kao router opciju
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 23:17   #21
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Njemu bi najbolje izgleda sjeo kakav asus kakav se gore spominje + recimo neki bolji 4g (huawei b818)/5g ruter, bez ikakve parice. Eventualno paricu ostavit kao failover link.

Jer nema smisla da covjek izgubi pola zivota dok podesi neki od naprednijih rutera. Ovako bi to bilo prakticki bezbolno.

@lewis - limitiranje bandwidtha na unifi-ju nema veze s pravim qos-om koji se inace vrti na kakvom mikrotik/edgerouter ruteru gdje se radi pravi traffic shaping. Najbolji primjer ti je zasto bi uopce limitirao bilo kojem uredaju/useru na mrezi bandwith ako je recimo mreza trenutno neoptrecena? To nema smisla.

Druga stvar, za iole jaci link (500+mbps) potreban je jaci ruter od pocetnih mikrotika/edgeroutera (jer jeftiniji modeli sa upaljenim qos-om tjeraju max 200-300 mbita).

To su vec cifre od minimum 150-200€ + pdv.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2024., 08:21   #22
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Neznam cemu briga oko cifre od 50-100-200 kao velike cifre jer covjek je u postu broj 4 reko da bi isao do nekih 400-500 EUR ....
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2024., 08:31   #23
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Hvala svima na odgovorima, sad jos manje znam

tldr; ne postoji nista takvo da je plug and play?


long story; bakar mi treba zbog lantencije, makar i takav kakav je, kako ste i pisali u normalnim okolnostima dovoljno za nas, jedino su problem kao gore što sam naveo, kad neko/nešto odluči skidati, tako da dok ne dodje optika ništa drugo mi ne igra.
Svi ste vidili do 500€ ali napisao sam i što manje to bolje, ipak sam bodul jbg.
Unify mi se "svidio" zbog user UI, kako je jp_rv napisao kao apple među mrežnom opremom a ja sam očito u tim godinama kad nemam vremena pa mi to i odgovara, valjda sam zato i presao na ios nakon 100 godina androida

Kako sam napisao, pogonim Unraid na zasebnom kompu u racku, očito cu se morati pozabaviti na nekom mrežnom karticom i preusmjeriti promet preko njega, a to je nesto sto sam htio izbjegnuti, sto zbog komplicitanosti što zbog stabilnosti.
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2024., 08:56   #24
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,206
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Tebi treba bolji net a ne kemijanje s ruterima i svima
I meni treba, jel mi mozes doc provest i spojit, optiku po mogucnosti svi bi uzeli dobar internet da imaju mogucnosti, ali povrsinski 90% Hrvatske ne moze.

Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Hvala svima na odgovorima, sad jos manje znam

tldr; ne postoji nista takvo da je plug and play?
Ako trazis plug and play, ni slucajno mikrotik, to je rat i nemir, a i wifi im je baš mušićav. Odlican router sve mos napravit sa njim, al jako jako jako kompleksan i treba neki dedicirani AP za wifi
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2024., 11:16   #25
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Neznam cemu briga oko cifre od 50-100-200 kao velike cifre jer covjek je u postu broj 4 reko da bi isao do nekih 400-500 EUR ....
Nije briga vec samo da si covjek zna planirat trosak ako se odluci na to.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2024., 11:55   #26
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,562
Da kupi Maserati za vožnju po kaldrmi sa rupama od 10 cm ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2024., 11:59   #27
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Da kupi Maserati za vožnju po kaldrmi sa rupama od 10 cm ?
Ili moze i stojadina za 50EUR pa svaki tjeda na kanal/grabu nesto popravljati/sarafati i gledati gdje curi, ahhhh te opcije, opcije, opcije..... .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2024., 12:02   #28
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,562
Hehehe
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2024., 12:31   #29
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
I meni treba, jel mi mozes doc provest i spojit, optiku po mogucnosti svi bi uzeli dobar internet da imaju mogucnosti, ali povrsinski 90% Hrvatske ne moze.
Ako lova nije problem, uvijek starlink mozes uzeti Ili uložiti opremu u 5G link.

A lupati stotine eura u opremu koja mu potencijalno neće riješiti problem jer mu je net generalno spor, po meni nema smisla.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2024., 13:16   #30
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,562
Upravo na to jp_rv i ja govorimo .... čak je i pra stari TP-Link prije 20 god. imao nekakav rudimentarni QoS na bazi max. Up/Dn bandwitha pa kako kome dopadne .... noviji bi trebali imati to nešto bolje > treba provjeriti / zaviriti u emulator ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na