Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.05.2018., 14:07   #211
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
1) Ovo cudo mi se pokazalo kao najbolji 4g router sto sam koristio. Sad je instaliran kod jedne stranke.

http://www.h2-shop.com/TLT-RUT240-LTE

Koristio sam i taj zte router od tele2 te dlink 921, ali niti jedan od njih nije imao dobar signal kao ovaj niti je bio napredan po pitanju postavki. Ovaj ima brdo korisnih opcija.

2) dodaj bilo kakav drugi router zicom na ovaj jer tako ces sigurno imati bolju pokrivenost na drugoj etazi.

Sto se antene tice, prvo probaj s ovima pa ako ne budes zadovoljan lako je umjesto postojecih staviti druge.

Btw, ovog sam stavio vani u vodonepropusnu kutiju (ispod stropa terase) i odlicno radi.

Bitno je samo namjestiti mu u postavkama da se jedanput dnevno reboota, npr. U 4 ujutro i to je to. Vec dva mjeseca radi odlicno.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2018., 20:29   #212
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Trebam preporuku za 5GHz router, budžet oko stotinjak eura.

Naime u ZG sam, okolo zgrade, hrpetina WiFijeva, svi živi kanali na 2.4 GHu popaljeni i jednostavno je kaos iako je signal ili 80% ili full. U večernjim satima streamanje full HD-a sa Synologya na Kodi na Android TV-u šteka. Probao sam mijenjat kanale, 1 6 11 13 ali ništa, preko dana je OK, navečer kad počne kolektivno vršljanje je koma. Na sreću na 5GHz i dalje teška egzotika na ovim prostorima i samo jedan jedini SSID u susjedstvu odašilje.

Gledao sam TP-Link Archer C7 i Netgear 6400. Ne treba mi doslovno ništa od featurea, glumit će samo AP spojen na SP 724w od tekoma ali bi želio da je što stabilniji sa što boljim signalom.

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2018., 22:07   #213
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...i sa novim ruterom koji ima 5GHz ma koliko on bio dobar si i dalje na WiFi koji je ovisan o raznim smetnjama iz tvoje okoline za razliku od lan kabla.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2018., 22:32   #214
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
na 5ghz ti ne treba neka snaga jer će ionako prestat radit nakon prvog zida.

ja sam za test kod mojih upalio i 5ghz band na mikrotiku, moguće da je do samog routerboarda ili antene na njemu, ali na 5ghz imam cijelo vrijeme dosta slabiji signal, čak i u istoj prostoriji (routerboard je zakopan u jednom kutu sobe iza vaza sa biljkama).
neovisno o puno lošijem signalu, dok god link ne pukne, brzina je full koliko mi vdsl ide.

malo sam testirao rb hap ac lite, imamo 100mbit link u firmi, na 2.4 mi nije uspijevao izgurat više od cca 48mbita (40mhz, ali 1 stream samo jer mi mob nije MIMO), na 5ghz zakuca na 100. naravno dok god se ne makneš iza zida. 2 zida dalje, 2.4ghz gura 10mbita, a 5ghz veza se niti ne vidi.

tako da uzmi si bilo šta po meni, jer će ionako raditi samo u istoj prostoriji.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2018., 23:21   #215
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Ma nije valda tako loše?

Znači imam doslovno 3.5 metra od routera koji je u potkrovlju, a ja sam na katu - znači ajmo reći da je deka onda jedan zid. Imamo na poslu Asuse AC68 i nikad nam zidovi nisu bili neki problem...

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2018., 23:21   #216
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
Trebam preporuku za 5GHz router, budžet oko stotinjak eura.

Naime u ZG sam, okolo zgrade, hrpetina WiFijeva, svi živi kanali na 2.4 GHu popaljeni i jednostavno je kaos iako je signal ili 80% ili full. U večernjim satima streamanje full HD-a sa Synologya na Kodi na Android TV-u šteka. Probao sam mijenjat kanale, 1 6 11 13 ali ništa, preko dana je OK, navečer kad počne kolektivno vršljanje je koma. Na sreću na 5GHz i dalje teška egzotika na ovim prostorima i samo jedan jedini SSID u susjedstvu odašilje.

Gledao sam TP-Link Archer C7 i Netgear 6400. Ne treba mi doslovno ništa od featurea, glumit će samo AP spojen na SP 724w od tekoma ali bi želio da je što stabilniji sa što boljim signalom.

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
Ako ti se slucajno pokvari speedport, dobit ces novog koji ima i 5ghz odnosno ac standard. I meni se desila slicna stvar
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2018., 23:29   #217
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
Ako ti se slucajno pokvari speedport, dobit ces novog koji ima i 5ghz odnosno ac standard. I meni se desila slicna stvar
Fora je u tom što mi je Speedport u prizemlju, blizu TV-a i MaxTV-a i na prvom katu ga hvatam, ali slabo. Kuća je retardirano napravljena pa nisam mogao LAN kabel dovuć iz prizemlja do prvog kata preko kanalica u zidu, nego kanalice idu direkt do potkrovlja. U potkrovlju mi stoji neki TP-Link bezvezni za 200 kuna i na njega mi je zaštekan Synology. Da mogu kabel bez bauhausa dovuć do prvog kata, ne bi se ni zezao s WiFijem...

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2018., 23:49   #218
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...polegni u horizontalu antenu tog TP-Link rutera da dobiješ maksimalan signal prema dolje.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2018., 23:52   #219
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Meni 5 Ghz prolazi kroz 50cm ploče na gornju etažu. Slabo ali prolazi, za surfanje dovoljno.

Inace mi je ap u hodniku 5m od televizije, kroz jedan zid. Tu radi vrlo dobro no kod hd streaminga je znao rijetko, tu I tamo puknut link na tvu. Na običnom streamu nikad.

Sada imam 5ghz I na gornjoj etaži pa mi nije frka. Ja sam se preporodio na 5ghz. Oko mene valjda 20-ak mreža na 2.4. Na 5 samo ja.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2018., 00:34   #220
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Ako je unutarnjim stubištem povezana etaža tada je to i put reflektiranog em polja a ne prolaza kroz armirano betonsku ploču + npr. termo izolacija i parket.
Za primjer na 5GHz je dobra refleksija ravne površine 15x15cm dok za 2,4 za istu snagu reflektiranog signala trebamo ravnu površinu od 40x40cm.
Imam na sinovoj sobi alum. roletne i kad ih zatvori padne i wifi (2,4GHz) signal gotovo do prekida konekcije. Dakle iz boravka kroz prozor na susjednu zgradu i refleksija kroz njegov prozor ima bolje polje nego kroz zidove .
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2018., 13:04   #221
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
kupite, testirajte... 5ghz radi brzo i dobro jer em etar nije zagušen (ili JE, ali su mreže fizički na većoj visini, jer se masovno koristi za duge linkove) em ac koristi do 80mhz široke kanale pa uspije izgurati drastično veću brzinu.

i ne, 5ghz vam NEĆE proć kroz deku. prije će bit da si nađe zaobilazni put nego da prođe kroz beton.

ne samo to, nego loše prolazi i kroz tanje prepreke, recimo imate signala, zatvorite vrata neka po putu, i signal će vam past. isto i ako su prozori od onog debljeg stakla sa onim plinom unutra.

zato za 5ghz uzmite nešto jeftino sa slabim antenicama, i onda ih nafilajte više komada di god vam trebali. i uzmite u obzir da ako koristite 80mhz kanal, router će vam imati 4 puta manju snagu nego da koristite 20mhz kanal.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2018., 13:20   #222
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Ako je kuća na jednom el. mjerilu za dohvaćanje / pokrivanje etaža (bez Lan kabela) trebalo bi prvo probati PowerLine rješenje,
poznato je da je "problem" dobaciti WiFi kat niže / poviše.
Za WiFi uzmi u obzir D-Link DIR-842 router (GB portovi, dual band WiFi sa vanjskim antenama za oba banda, ...),
konfig mu nema AP mod rada ali ga se može podesiti da radi kao AP + switch.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 28.07.2018., 23:22   #223
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Hvala svima na savjetima. Danas sam se bacio malo u poručavanje objekta, i ispostavilo se da je majstor ostavio cijev za provlačenje coaxa s krovne antene iz potkrovlja do dnevne na katu (znači cijev skroz prazna). Piknuo malo bolju sajlu za provlačenje kabela, 10 metara CAT6 UTP-a, spojio na postojeći kabel i prebacio svu aparaturu na kat.

Sad mi snaga WiFi signala nije kritična jer su i TV i Synology su drito s kablom spojeni pa brijem da mogu proći s bilo kojim routerom. Uzmem ovaj D-Link u obzir...

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2018., 23:43   #224
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,083
Nekad davno sam, bare mislim, poprilično dobro pokrio pizdarije oko AC signala.

http://www.pcekspert.com/clanak/asus...eroidima/?pg=3

Pa ako nekog zanima bacite oko...

Sent from my Moto G Play using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2019., 16:16   #225
Alfonso
Premium
 
Alfonso's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 50
Pozdrav ,

Trebam preporuku za LTE router koji bi pokrivao cca 80 kvadrata, dva spojena apartmana.


TPL-TL-MR6400
Mikrotik
D-Link

Ili imate za preporučiti neku bolju opciju?
Alfonso je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2019., 18:12   #226
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,349
Citiraj:
Autor Alfonso Pregled postova
Pozdrav ,

Trebam preporuku za LTE router koji bi pokrivao cca 80 kvadrata, dva spojena apartmana.


TPL-TL-MR6400
Mikrotik
D-Link

Ili imate za preporučiti neku bolju opciju?
Imas na trznici polovni zte mf286 cat6 lte ruter.
Dosta ih ima ljudi sa foruma ukljucujuci i mene. Zasada se niko ne buni...
axo je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2019., 00:15   #227
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
Moze nekakva preporuka jeftinog routera s dobrim wifijem da na njega spojim optima innbox 45 prebacenog u modem mode. Ne da mi se vise natezati s optimom oko routera radi wifija ,a zica radi super
Bruno_Rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2019., 01:00   #228
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Možda D-Link DIR-842, dual band, 3xy Kn,
neki su zadovoljni a nekima ne paše radijus pokrivanja unatoč vanjskim antenama (ti vjerojatno imaju stančuge / vile) ...
EDIT: Čini mi se da je poželjno da je zadnja C1 revizija (Atheros platforma).

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 05.03.2019. u 01:09.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 05.03.2019., 01:49   #229
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
Kuca je na tri kata a router bi trebao biti drugom da lovi prvi i treci. Signal dobijam i od innboxa ali puca veza prema netu pa mi je bitnija stabilnost. Probat cu taj router hvala na prijedlogu
Bruno_Rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2019., 03:28   #230
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
teško ćeš na sva tri kata u potpunosti dobit kvalitetan signal bez dodatnih igračaka.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2019., 10:19   #231
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Kuca je na tri kata a router bi trebao biti drugom da lovi prvi i treci. Signal dobijam i od innboxa ali puca veza prema netu pa mi je bitnija stabilnost. Probat cu taj router hvala na prijedlogu

uzmi neki dual band , ako ti treba 5ghz. meni u zgradi radi fantastično. tamo di 2.4ghz daje samo 4-5mbita, na 5ghz imam 100-150. i to sa jeftinim routerom koji ima samo 1 antenu za 5ghz.

neki tp-link archer će ti završit stvar.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2019., 10:52   #232
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Za kućerine treba riješiti mrežu (Lan) između katova, pa tek onda dodavati switch / AP / Router.
Ako je slučajno sve na istom el. mjerilu može i PowerLine umjesto samih mrežnih kabela (hint: ista faza).
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 05.03.2019., 15:35   #233
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor Alfonso Pregled postova
Pozdrav ,

Trebam preporuku za LTE router koji bi pokrivao cca 80 kvadrata, dva spojena apartmana.


TPL-TL-MR6400
Mikrotik
D-Link

Ili imate za preporučiti neku bolju opciju?
Testirao neki dan taj Mikrotik, teško za složit, kada složiš ne radi nikako preko 4G-a.

Tako da, probaj zaobići taj Mikrotik.

Usporedbe radi, na istom mjestu Tele2 Huawei 4G router ima 3/5 crtica u mom uredu, Mikrotik mi nije radio 30 minuta, do kad nisam skužio da nema signala i da zato ne radi. Jedva 1/5 crtica signala na istom mjestu.

To je ono što ti mogu reći iz prve ruke.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2019., 23:53   #234
Lok53
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2019
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 16
Pozdrav, trebam preporuku access point routera. Znači to je router koji bi stajao na drugom katu kuće i bio povezan direkt UTP kablom na glavni router.

Neki best buy, omjer uloženog i dobivenog.
Lok53 je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2019., 00:18   #235
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
Citiraj:
Autor Lok53 Pregled postova
Pozdrav, trebam preporuku access point routera. Znači to je router koji bi stajao na drugom katu kuće i bio povezan direkt UTP kablom na glavni router.

Neki best buy, omjer uloženog i dobivenog.
Ako ti ne treba nista specijalno: Wireless router Asus RT-N11P
Perestrojka je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2019., 19:36   #236
Lok53
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2019
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 16
Citiraj:
Autor Perestrojka Pregled postova
Ako ti ne treba nista specijalno: Wireless router Asus RT-N11P
Pa u biti ništa specijalno, čisto da pokriva kat kuće s wi-fi signalom i da su na njega spojeni jedan maxtv uređaj i jedan stolni kompjuter. To je ok, zar ne?
Lok53 je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2019., 20:54   #237
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Čitam šta si napisao tj. šta želiš napraviti,
pazi da ne upadneš u probleme.
Za MaxTv bi trebao vući odvojeni Lan kabel ili jedan "podjeliti" u 2 (govorili smo o tome pa potražiti) ili ga spojiti preko PowerLine ako je isto el. mjerilo (isto smo objašnjavali).
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 07.03.2019., 12:03   #238
Lok53
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2019
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 16
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Čitam šta si napisao tj. šta želiš napraviti,
pazi da ne upadneš u probleme.
Za MaxTv bi trebao vući odvojeni Lan kabel ili jedan "podjeliti" u 2 (govorili smo o tome pa potražiti) ili ga spojiti preko PowerLine ako je isto el. mjerilo (isto smo objašnjavali).
Powerlineom bi i bio spojen drugi maxtv uređaj. Trenutno je također taj drugi maxtv uređaj na katu spojen powerlineom (jedan powerline na donjem katu kuće, a drugi na gornjem) ali ima dosta distorzije na programima.

Mislim da će se to riješit kad oba powerline uređaja budu na katu (što će mi omogućiti ovaj drugi, access point modem) jer nije isto provedena struja, zasebno je.
Lok53 je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2019., 12:36   #239
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Čini mi se da nisi shvatio bit "upozorenja", poanta je u tome kako je izvedena pamet gl. routera.
Najčešće su Lan3 i Lan4 pred definirani za IpTv (MaxTv) a onda na tim portovima zeza ili ne radi Internet / Lan.
Isto tako MaxTv STB mora direktno "viditi" te portove na gl. routeru a šta neće preko nekog routera.

Znam da je teže ali biti će pametnije da "nekako" provučeš par Lan kabela prema svakom katu (pa i da nije do same pozicije MaxTv STB - a).
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 11.03.2019., 12:37   #240
jaZey
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: ZG
Postovi: 20
Pozdrav, moze preporuka routera za openvpn, gledao sam ARCHER C7, ima li sto bolje u tom cijenovnom rangu?

Zadnje izmijenjeno od: jaZey. 11.03.2019. u 12:48.
jaZey je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na