Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 13.01.2010., 15:39   #1
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
(riješeno) Kako instalirati Windows XP, ako PC ne želi bootati sa CD-a?

Pozdrav!

Dobio sam jedan stariji laptop, celeron 1.7Ghz MMX, 256MB RAM (-32mb ba grafiku), privremeno sam stavio 512MB koje sam maknuo iz svog lapa.

Uglavnom, windowsi skoro pa i nemogu radit, javlja DLL errore, trosi puno RAMa, HDD je spor jako pa se sve blokira itd...

Podignuo Linux LIVE CD, prebacio sve podatke na eksterni HDD (15GB podataka se prebacivalo 6h), ubacim ja Win XP disk, kad ono, zablokira se lap kad ocitava boot s CDa. Stoji par minuta, nista... Kazem, mozda je do CDa, prosli put kad sam radio recovery nije par datoteka nasao, sad ne zeli boot. Bootam na drugom laptopu, sve OK. Sumnjam da je do CDa jer nije izgreban niti ostecen, 10ak puta win xp najnormalnije instaliran...

Stavim Win 98 SE (isti je proizvodac CDa, ista serija,...), boota najnormalnije.

Mogu ja sprziti i umnoziti taj xp cd, ali mislim da nema potrebe jer je cd neostecen, drugi kompovi najnormalnije bootaju, prije par dana najnormalnije instaliran XP...


Zanima me:
- Kako ponovno instalirati XP na taj laptop, kad ne zeli bootat s CDa instalaciju XP?a

Hvala!
Computer_Modder je offline  
Staro 13.01.2010., 15:49   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Izvadiš hard i ubaciš ga u neki komp. Instaliraš winse BEZ ikakvih drivera. Vratiš hard u lap te nastaviš instalaciju drivera i potrebnih programa.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.01.2010., 16:23   #3
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Eto, prvi put vadio disk, stavio u drugi laptop, u drugom laptopu kad krene bootat s diska, dode BSOD i restart.
To je samo zbog windowsa koji su instalirani na drugom laptopu?

Nigdje ne pise model laptopa, bojim se da necu moc nac drivere (za LAN/sound, grafika je onboard pa bi trebala radit...)., OK je ako formatiram disk i instaliram na drugom laptopu XP (normalno), i onda prebacim u drugi laptop disk i tamo instaliram drivere?
Ili nakon formatiranja, kad se kopiraju sve sistemske datoteke i prvog restarta, ugasim komp i vratim disk u drugi laptop? A instalaciju dovrsim na drugom laptopu?

Ne zelim shebat laptop, sad jos kako-tako radi, nadam se da ce i s novim windowsima...

Da vratim disk u stari laptop sad i pogledam s everestom maticnu, model, zvucnu i sl?
Rado bi to izbjegao, jer svaki laptop ima drugaciji drzac za disk, a najmanji sarafciger koji mi je potreban da zasarafim disk mi je pri kraju, 3 su pokla, jos je jedan jako izlizan ostao pa bi rado izbjegao stalno mjenjanje diska...

Hvala!
Computer_Modder je offline  
Staro 13.01.2010., 16:34   #4
pasanac
debeli oklopni pacov
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: cro
Postovi: 128
Ima li taj stari laptop USB?

Ako ima probaj ovdje -> klik.
pasanac je offline  
Staro 13.01.2010., 16:41   #5
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Ima USB, 4 USBa, ali nema mogucnost bootanja preko USBa.

I sumnjam da je do toga, mislim da mu nekako sama instalacija ne odgovara za boot, dok postoji XP na HDDu.

Ili ono press any key to boot from cd ... ne prepoznaje kako treba pa zakoci?
Computer_Modder je offline  
Staro 13.01.2010., 16:50   #6
pasanac
debeli oklopni pacov
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: cro
Postovi: 128
Citiraj:
Autor Computer_Modder Pregled postova
I sumnjam da je do toga, mislim da mu nekako sama instalacija ne odgovara za boot, dok postoji XP na HDDu.
Ne kužim te.. Zašto ne pobrišeš sve s tog diska i kreneš fino instalaciju na prazno?
pasanac je offline  
Staro 13.01.2010., 17:00   #7
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Zato sto laptop nije moj, moram ga vratit, gore je XP i sav zagusen, ALI radi, jedva.
Istina da se boota XP 26min i otvara word 11 minuta, ali radi i vlasnik se s time sluzi.

Ako obrisem sve i nisam u mogucnosti instalirati, ja cu biti kriv i morat kako god znam vratit u prvobitno stanje. Jer je radilo, kolko god sporo bilo i moglo se sluziti istime.
Computer_Modder je offline  
Staro 13.01.2010., 17:05   #8
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Cekaj, ides popravljat laptop, a ne smijes nista dirat?
Po tvom opisu taj laptop NE RADI, ako mu treba 26 min da digne windowse onda ne radi.
Sta taj laptop radi kod tebe i zasto se ti s time uopce zezas?

Laptopu je potrebna nova, cista instalacija windowsa, znaci nikakve repair gluposti, ako ju ne zelis napraviti onda bolja nista ni ne diraj.
khm je offline  
Staro 13.01.2010., 17:15   #9
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Smijem dirat, smijem stavit nove XP, ali da isti i rade.
Jasno je da ne radi, cim ga nesto gusi i 26min boota XP. No tom covjeku je takav laptop korisniji nego da gleda crni ekran i "No sistem disk od disk error" poruku.

Taj laptop kod mene trenutno lezi na ekranu na krevetu/trosjedu u dnevnoj. Zezam se s tim jer osoba vec par mjeseci trazi lovu za novi laptop (tj preporuku, svaki tjedan ima druge nedoumice) i kaze da ovaj ne radi da je skroz ckro, da je star pa se procesor usporio i sl. Samo treba nove win gore, sto cu i napravit, samo neznam kako kad mi ne zeli bootat s CDa. OK, idem formatirat disk pa cu vidjet dalje...
Nadam se da cu nac sve potrebne drivere i sve...

Napravio bi ja reinstalaciju windowsa, ali sam prvo htio vidjet oce li repair pomoc. Dulji nacin, ali me zanimalo samo da li bi pomoglo...

Eto, reci mi kako napraviti novu, cistu reinstalaciju XP? Kad laptop ne zeli bootat s CDa?
Computer_Modder je offline  
Staro 13.01.2010., 17:20   #10
trigger_hippie
nisam?
Moj komp
 
trigger_hippie's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 33
ako si napravio backup svih podataka (napisao si u prvom postu da si kopirao nesto na eksterni disk) onda nema razloga da ne napravis cistu instalaciju, vadio disk van u drugi komp ili ne ..

sto se tice drivera, ne vjerujem da ce to biti problem ... everest sasvim dobro moze identificirat hardver iako stoji kao "nepoznat" u device manageru

kad identificiras maticnu dalje ce bit lako, jer si rekao da je grafa onboard, vjerojatno i zvuk itd.



EDIT:
BSOD se pojavi kad pokušaš repair napravit? to si mislio kad si napisao da ne zeli bootat? cudno mi je kak se moze BSOD pojavit samo zbog cd-a i prije nego dodje do windowsa (pod uvjetom da je sav hardver ispravan) ... hm
trigger_hippie je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.01.2010., 17:34   #11
pasanac
debeli oklopni pacov
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: cro
Postovi: 128
Nedavno sam opet sastavljao/preslagao 3-4 starija računala (P3/4, GF2/4, razne ploče..) i nakon instalacije XPa nije bilo nikakvog "nepoznatog" hardvera.

Jedino sam trebao instalirat printere i TV karticu.

Pretpostavljam da će slična stvar bit i sa tvojim laptopom.


Neću komentirat ovo tvoje "moram popravit a ne smijem dirat" jer me to brate zbunilo..
pasanac je offline  
Staro 13.01.2010., 17:37   #12
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
napravio sam backup i cim sam dobio laptop sam odlucio napraviti cistu instalaciju.
repair zaboravimo jer nema veze s ovime... samo sam zbog znatizelje htio vidjeti kako repair radi jer nisam nikad koristio to.

jos jednom MOLIM nekoga za pomoc u problemu: ne mogu instalirati windowse na laptopu ciji je disk! Jednostavno se zablokira prije nego sto pise press any key to boot from cd.

trenutno je disk u drugom laptopu, kad pokusam bootat (safe mode) dode BSOD. vjerojatno je zbog drivera i drugog hardvera. instalirat/repair jos nisam probao raditi na drugom laptopu, no na onom ciji je disk i laptop, ne zeli bootat win xp s CDa.
nema razloga za to, ali je opet tako. ne zanima me zasto, vec kako to rijesiti?

EDIT: pasanac:
laptop ako mogu popravit (citaj: instalirat nanovo XP i sve potrebne programe), popravim, ako ne, ostavim kako je.
krenuo sam 'popravljat' ali se dogodilo da ne zeli bootat xp s cda. kako to rijesiti?
Computer_Modder je offline  
Staro 13.01.2010., 17:54   #13
vm@
Premium
Moj komp
 
vm@'s Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: donji lapac
Postovi: 547
imao sam sličnih problema na jednom starom pII koji nije htio bootati xp sa cd jer nije prepoznavao boot, izvadio sam HDD stavio ga u drugi komp formatirao ga i prebacio sistem da komp boota sa HDD-a i prekopirao instalacijski cd na njega, vratio ga u prvi komp bootao sa HDD-a i pokrenuo instalaciju XP-a


EDIT: jesi probao defragmentirati HDD, možda je u tome problem

Zadnje izmijenjeno od: vm@. 13.01.2010. u 18:18.
vm@ je offline  
Staro 13.01.2010., 17:58   #14
trigger_hippie
nisam?
Moj komp
 
trigger_hippie's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 33
ne mogu reci ZASTO ti nece bootat s cda u tom laptopu, no predlazem da u drugom laptopu najnormalniju cistu instalaciju napravis

kad to sredis i ona radi na tom drugom laptopu mozes bez ikakvih problema prebacit hard u stari laptop no prethodno bi trebao neke stvari prebacit na "genericke" drivere, kako kazu na ars tehniki ars tehnika link

mislim da ne bi trebalo biti problema, jer neces trebati gurati problematican cd u problematican laptop

trigger_hippie je offline  
Staro 13.01.2010., 18:17   #15
Paxton
Expert from the shadow
Moj komp
 
Paxton's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Sibinj
Postovi: 687
Citiraj:
Autor Computer_Modder Pregled postova
napravio sam backup i cim sam dobio laptop sam odlucio napraviti cistu instalaciju.
repair zaboravimo jer nema veze s ovime... samo sam zbog znatizelje htio vidjeti kako repair radi jer nisam nikad koristio to.

jos jednom MOLIM nekoga za pomoc u problemu: ne mogu instalirati windowse na laptopu ciji je disk! Jednostavno se zablokira prije nego sto pise press any key to boot from cd.

trenutno je disk u drugom laptopu, kad pokusam bootat (safe mode) dode BSOD. vjerojatno je zbog drivera i drugog hardvera. instalirat/repair jos nisam probao raditi na drugom laptopu, no na onom ciji je disk i laptop, ne zeli bootat win xp s CDa.
nema razloga za to, ali je opet tako. ne zanima me zasto, vec kako to rijesiti?

EDIT: pasanac:
laptop ako mogu popravit (citaj: instalirat nanovo XP i sve potrebne programe), popravim, ako ne, ostavim kako je.
krenuo sam 'popravljat' ali se dogodilo da ne zeli bootat xp s cda. kako to rijesiti?
Pa NEMOJ bootat, kreni instalaciju na tom lapu...
Paxton je offline  
Staro 13.01.2010., 19:55   #16
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Ako vec ne mozes disk ubaciti u svoj lap, onda ga spoji na desktop komp pomocu adaptera (2.5"-3.5" IDE Adapter) i tu sredi sve sto imas..
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline  
Staro 13.01.2010., 20:46   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Dečec naj se jezit ali:
- ne radi ono šta neznaš, uvjek postoji šansa za zaheb ali ga onda treba i znat rješit a sve zato jer se krenilo od premise "lako ću ja puknit xp gore"
- došli smo do 1x posta i još neznamo točnu oznaku proizvođač / model, napisao si da nigdje nepiše ali šta kažu programi za detekciju, šta piše u BIOS - u
- postoji malo duža procedura kojom zaobilaziš nemogućnost boot install cd (staviš dos > copy install foldera > instalacija iz dos - a > po instalaciji promjena FS
- postoji i ona procedura kojom se install započne na jednom hw a završi na ciljanom hw (naveo si u #3 postu)
- 256 Mb RAM - a je malo za XP (može se složit da radi ali "to nije to"), sa 512 Mb se može nekako
Nikky je offline  
Staro 13.01.2010., 22:07   #18
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
n00b

1- napravi image starog diska sa "acronis true image-om" za slučaj da zajebeš, jer kako vidim postoji realna šansa za to.

2- Ako nejde drugačije onda formatiraj disk na drugom kompu.

3- Ako nikako neče bootat CD i krenut instal napravi ovo: u drugom kompu kreni klasičnu instalaciju winXPa, kad ti kaže da izvadiš CD i rebootaš onda ugasi sve i stavi HDD nazad u taj problematični laptop i nastavi instalaciju

4- ako nisi uspio onda se baci u neki drugi zanat
Uber Gosu je offline  
Staro 14.01.2010., 01:46   #19
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Ne radi!

Uspio sam prebaciti hdd u svoj lap, instalirati XP, na 224MB RAM, uninstallao sve drivere u device manageru, stavio u drugi lap i ne boota.

i sta sad? laptop je radio, ne normalno, ali je radio, a sad samo crni ekran.

savjeti? cupat disk van i kad kopira sistemske datoteke i prvi restart, laptop ugasit i nastavit instalaciju na drugom laptopu? jasno, ako je to uopce moguce...
Computer_Modder je offline  
Staro 14.01.2010., 02:41   #20
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Znači staviš HDD u drugi laptop, boot-aš instalaciju s CD-a, riješiš particije i nakon formatiranja ide kopiranje file-ova na HDD, zatim imaš plavi ekran i odbrojava 15 sekundi da će se resetirat (mislim da ide nekakva crvena linija), tu gasiš laptop i stavljaš HDD u laptop u kojem treba biti.

Valjda će me netko ispavit, ako sam nešto krivao napisao.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline  
Staro 14.01.2010., 08:24   #21
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Dobro si napisao Tomy. Ako pri boot - u u ciljanom lapu instalacija ne nastavi i/ili dobije kakav error (zna se desit kod bitno drugčijeg hw) onda mora koristit drugu predloženu metodu.
Nikky je offline  
Staro 14.01.2010., 14:33   #22
trigger_hippie
nisam?
Moj komp
 
trigger_hippie's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 33
Citiraj:
Autor Computer_Modder Pregled postova
Ne radi!

Uspio sam prebaciti hdd u svoj lap, instalirati XP, na 224MB RAM, uninstallao sve drivere u device manageru, stavio u drugi lap i ne boota.

i sta sad? laptop je radio, ne normalno, ali je radio, a sad samo crni ekran.

savjeti? cupat disk van i kad kopira sistemske datoteke i prvi restart, laptop ugasit i nastavit instalaciju na drugom laptopu? jasno, ako je to uopce moguce...
pobliže opiši "ne boota" jer je to prilično širok pojam ... ne daješ baš previše detalja (kakva greška, što piše itd) ...
trigger_hippie je offline  
Staro 14.01.2010., 14:50   #23
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Kad već i ti imaš lap, da im samo probaš zamijenit cdrom-ove.
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline  
Staro 14.01.2010., 15:55   #24
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
ne boota sam mislio rec da kad se ide u safemod, stane kod jednog drivera i nede dalje.

normalan boot, tu sam oso po mob i kad sam se vratio bio je crni ekran. znaci, nisam vidio jel iso windows logo i sl. mislim da nije.


przilice nebi prebacivao (jedan ima przilicu, drugi samo cdrom), przilica je skroz ljepljena jer se raspada, a citac u problematicnom laptopu je normalno podigao win 98 setup, kao i linux live cd s kojeg sam sve podatke prebacio na hdd. znaci, citac nije.
Computer_Modder je offline  
Staro 14.01.2010., 16:11   #25
trigger_hippie
nisam?
Moj komp
 
trigger_hippie's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 33
Citiraj:
Autor Computer_Modder Pregled postova
normalan boot, tu sam oso po mob i kad sam se vratio bio je crni ekran. znaci, nisam vidio jel iso windows logo i sl. mislim da nije.
i nisi probao ponovno iz razloga sto .... ?!
trigger_hippie je offline  
Staro 14.01.2010., 16:17   #26
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
probo sam, isto nisam gledao, isto je crni ekran bio.
Computer_Modder je offline  
Staro 14.01.2010., 16:26   #27
trigger_hippie
nisam?
Moj komp
 
trigger_hippie's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 33
**bemti, ali imam osjecaj da cimas ekipu i da ne trebas zapravo nikakvu pomoc, jer nakon ovakvih recenica i objasnjenja nikakav konkretniji odgovor neces dobiti ... odustajem

over & out
trigger_hippie je offline  
Staro 14.01.2010., 17:00   #28
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
trazim pomoc jer sam u*sro laptop koji je najnormalnije radio i dolazi mi zena po njega a ja da joj kazem: obriso sam sve s njega i nemogu vratiti gore windowse ni nista?

razgovaram na mob trenutno pa se nemogu koncentrirati i na forum, i na laptop (koji nemogu rastavit vise), i na razgovor.

probat cu kasnije upalit laptop i bootat, iako mislim da mi je najbolje da se pokopam skupa s laptopom prije nego me zena pokopa...
Computer_Modder je offline  
Staro 14.01.2010., 17:05   #29
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Citiraj:
Autor Computer_Modder Pregled postova
...koji je najnormalnije radio
Ulazi u windowse 26 minuta, a u word 11 min i to je tebi najnormalnije?

Ajde ga lagano zaklopi i daj ga nekome ko se malo bolje kuzi u kompjutere, garantiram da ce ga osposobit za 20 min.
khm je offline  
Staro 14.01.2010., 17:29   #30
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
@ Computer_Modder: ajd molim te probaj točno onako kako sam napisao pa javi jel radi il ne. Ako nešto nije jasno od toga što sam napisao reci.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na